Policja

Zarobki w Policji – podwyżka wynagrodzenia

Chyba nikomu z nas nie trzeba wyjaśniać, jak ważna jest rola Policji w każdym normalnie funkcjonującym kraju. To, że formacja, która co do zasady ma czuwać nad naszym codziennym bezpieczeństwem, jest niezbędna wie nawet małe dziecko w przedszkolu. Natomiast kto z nas zastanawia się nad tym, jaka powinna być Policja i jakie są zarobki w Policji?

Naturalnie dzisiejszy wpis powstał pod wpływem informacji opublikowanej na stronie MSWiA –  Podwyżki dla funkcjonariuszy służb.

Musimy sobie zadać fundamentalne pytanie, od którego zależy nasze bezpieczeństwo. Ile powinien zarabiać funkcjonariusz Policji? Na to pytanie chciałbym Tobie odpowiedzieć w poniższym artykule, który mam nadzieje wzbudzi w Tobie pewną refleksję na temat pracujących w Policji ludzi. Dodatkowo chciałbym, aby była to kropla drążąca skałę, która uzmysłowi osobom decyzyjnym w naszym kraju, iż na tej formacji nie należy oszczędzać.

Zachęcam do zapoznania się z poniższymi infografikami.

Miłej lektury 🙂

Policjanci zarabiają zbyt dużo!

 

Policja zbyt dużo zarabia, oni przecież nic nie robią! Często słyszę tego rodzaju stwierdzenie od osób, które nigdy nie popatrzyły na tę formację od wewnątrz lub z perspektywy pojedynczego funkcjonariusza. Ja nigdy nie miałem nic wspólnego z Policją, oprócz krótkiego epizodu, kiedy to chciałem podjąć pracę w tej formacji, ale w ostatniej chwili zrezygnowałem (rezygnacja nastąpiła w ostatnim etapie naboru, chyba to była rozmowa z komisją). Nie mniej jednak rozumiem potrzeby osób w niej pracujących oraz co najważniejsze rozumiem potrzeby społeczeństwa w tym zakresie. Co rozumiem przez potrzeby społeczeństwa? Społeczeństwo żąda, aby funkcjonariusze zapewniali im usługi bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

Moje prywatne zdanie na temat zarobków funkcjonariuszy Policji jest takie, że ich wynagrodzenie jest stanowczo za niskie, ale nie z powodu wykonywanych obowiązków służbowych, lecz z powodu wydatków osobistych, jakie powinni ponosić z tytułu samodoskonalenia.

Wynagrodzenie funkcjonariusza musi być wysokie

Teraz sprawa najważniejsza! Dlaczego ci „biedni” policjanci muszą zarabiać więcej? Odpowiedz na to pytanie podzielę na dwie kategorię:

Powody oczywiste:
– policjant naraża swoje życie i zdrowie
– policjant musi być dyspozycyjny
– policjant pracuje w warunkach stresogennych
– policjant nie może dorabiać na boku

Powody, które nie dla każdego są oczywiste:
– policjant powinien nieustannie pozyskiwać wiedzę
– policjant powinien być na bieżąco z przepisami prawa
– policjant powinien dbać o stan fizyczny swojego organizmu
– policjant powinien dbać o stan psychiczny

Mógłbym tutaj jeszcze wymienić kilka punktów, ale nie w tym rzecz. Moim zamiarem jest uzmysłowić Tobie, że funkcjonariusz poza wyznaczonymi szkoleniami w ramach służby powinien poświęcać część swojego prywatnego czasu w celu maksymalnego samodoskonalenia. Zapewne nie jeden funkcjonariusz w tym miejscu oburzy się, przy czym zaznaczam, że za tym powinny iść środki finansowe! Rozumiem, że policjant zarabiający 2400 netto miesięcznie nie ma ochoty na samodoskonalenie i nic w tym dziwnego. Z kolei, gdyby ten sam funkcjonariusz po 3 latach służby w Policji zarabiałby 3500 zł to czy miałby ochotę na to, aby 500-700 zł przeznaczyć na samodoskonalenie. Tak. Bo miałby świadomość, że po uzyskaniu wyższych kwalifikacji może uzyskać jeszcze większe wynagrodzenie.

Samodoskonalenie Policjanta

Niestety internet aż roi się od funkcjonariuszy, którzy nie potrafią poradzić sobie w trudnej sytuacji. Jestem pewien, że wyższe wynagrodzenie spowodowałoby, że jego poziom wyszkolenia byłby o wiele wyższy, ponieważ sam zainwestowałby kilkaset złotych w szkolenia.

Skąd przypuszczenie, że nagle policjanci zaczęliby inwestować w siebie? Przykład podsunął mi znajomy z Wielkiej Brytanii, który stwierdził, iż zarobki policjantów w UK zależne są od ich kwalifikacji i umiejętności, co jednocześnie sprawia, iż sami chcą zdobywać nowe!

Ile Policjanci zarabiają

 

Źródło: info.policja.pl, opracowanie: własne

Ile policjanci powinni zarabiać

Zarobki Policji

Opracowanie: własne

Nie tylko policjanci

Naturalnie cieszy mnie fakt, że Minister Mariusz Błaszczak podniósł wynagrodzenie policjantów, strażaków oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Niestety wspomniane podniesienie wynagrodzenia wyniosło tylko 253 zł na każdy etat.

Jak zasugerował minister owe podwyżki to tylko element Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Jego celem jest zapewnienie funkcjonariuszom odpowiednich warunków do jak najlepszego wypełniania obowiązków.

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2019 r. nastąpi kolejna podwyżka wynosząca około 309 zł. Niestety wg mojej subiektywnej oceny podwyżki są zbyt małe. Z drugiej strony dobrze, że podwyżki nastąpiły.

Dlaczego tak naprawdę chcę, aby funkcjonariusze policji zarabiali więcej? BO CHCĘ CZUĆ SIĘ BEZPIECZNIEJ.

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

6 komentarzy

 • Odpowiedz stiven 14 lutego 2017 at 11:16

  W malych miastach nic nie robią i nie wiem w jakiej sytuacji niby narazają swoje zycie, może jak sciągają żula z ławki w parku ? albo moze jak spisują rowerzystów za brak swiateł. W dużych miastachj takich jak Warszawa Kraków czy Lublin to i owszem mają stresującą służbe ale w miasteczkach i na wsiach nie widze pwoodu dla ktorego mieli by zarabiac 3500 zl. Panstwo Policyjne PIS sie boi ui dasje podwyzki ktos musi zrobić łańcuszek pod sejmem. Pachołkom trzeba dać podwyżke

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 15 lutego 2017 at 06:20

   Cześć stiven. Coś racji w tym masz, ale skoro tak się dzieje to MSWiA powinno pomyśleć nad likwidacją niepotrzebnych jednostek. A funkcjonariuszy przenieść do większych miast.

  • Odpowiedz w małym miasteczku 11 września 2017 at 11:25

   a na małych miasteczkach i wsiach debili i przemocy rodzinnej nie macie? w takich to bawarskich pięknych miasteczkach żyjemy ?????????

 • Odpowiedz Michał 16 lutego 2017 at 13:25

  Pozwole sobie przedstawić kontrargument stiven. Pracuje w małym mieście do 15 tys mieszkańców, którego okręg łączny wynosi ok 30 tys mieszkańców, a w sezonie turystycznym nawet 60 tysięcy z uwagi na mocno turystyczny region. Wyobraź sobie że na ten okręg jest jeden góra dwa patrole interwencyjne. Nie ma nocy żeby nie było interwencji do jakiegoś pana domu, który dokonuje rewolucji w domu po pijaku lub wypadku na biegnącej przez teren drodze wojewódzkiej. Dodatkowo w turystycznym regionie na wakacje prócz Grażyny i Sebastiana udają się czasem prawdziwe gangusy. Natomiast te zule , o których wspominałes często gęsto mają szeroką paletę chorób do wyboru, też o tym nie myślałem jak zranionego przez zbitą butelkę wódki zakuwałem w kajdanki ubabralem się krwią, na szczęście nie łapiąc HCV i hiv . Jeżeli dalej utrzymujesz swój pogląd to jesteś ignorantem i żaluje, że muszę pełnić służbę dla takiego społeczeństwa.

 • Odpowiedz Ile zarabia strażnik miejski? - Bezpieczny Polak 6 września 2017 at 18:54

  […] W tym temacie polecam również artykuł: Zarobki w Policji – podwyżka wynagrodzenia […]

  • Odpowiedz Polak 21 lutego 2018 at 19:54

   Zapraszam wszystkich do Policji teraz drzwi są szeroko otwarte. Prosze popracowac i zobaczyc jak zarobki mają się do pensji. Służby nocne , dniówki na dyżurach to wszytsko skąłda się na obraz Polskiej Policji. Jeśli zabraknie ludzi do pracy starej kadry to młody policjant nie bedzie w takich warunkiach parcować pójdzie gdzuie indziej.

  Zostaw komentarz