Zakaza telefonow na przejsciu
Bezpieczne dziecko, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych

Czy telefon potrafi „zabić”? Czy jest to niebezpieczne urządzenie, które nieodpowiednio używane może stanowić zagrożenie? Okazuje się, że tak. Dowodzi tego pomysł, jaki przedstawia MSWiA, w którym ministerstwo proponuje wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych.

Informację taką opublikowała wczoraj „Rzeczpospolita”, informując o tym, że MSWiA pracuje nad wspomnianymi wyżej rozwiązaniami. Jak się jednak okazuje MSWiA, wcale nie pracuje nad tego typu rozwiązaniami, a jedynie są one przedmiotem dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego – więcej w informacji prasowej MSWiA.

 

Zakazać czy nie zakazać?

 

Gdy wczoraj przeczytałem tę informację, to w pierwszym momencie pomyślałem – no w końcu ktoś się za to zabrał. Dlaczego? Niemalże codziennie mam styczność z osobą, która korzystając z telefonu komórkowego, przechodzi przez jednię, nie zwracając uwagi na to, czy jest to dla niego bezpieczne, czy też nie – a jak wiecie kilometrów trochę robię.

Po krótkiej chwili doszedłem jednak do wniosku, iż tego rodzaju przepis i tak byłby martwy, ponieważ nic nie zastąpi porządnej edukacji osób korzystających z telefonów. Jeśli ktoś korzysta ze smartfona, przechodząc przez drogę, to sankcje prawne nie zrobią na nim praktycznie żadnego wrażenia.

Jak już wspomniałem edukowanie ludzi np. poprzez kampanie społeczne, pokazujące ewentualne skutki takiego zachowania mogą przynieść o wiele więcej korzyści niż kolejny niepotrzebny przepis prawa.

 

Pieszy musi uważać na przejściu

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że już istnieją przepisy prawa, które nakładają na pieszego pewne obowiązki, bądź co bądź powiązane z przechodzenie przez jezdnię z telefonem w ręce. Mam tutaj na myśli art. 13 us. 1 i art. 14 Kodeksu Drogowego, które brzmią:

 

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

oraz

Art. 14. Zabrania się:
1. wchodzenia na jezdnię:
a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b)spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4. przebiegania przez jezdnię;
5. chodzenia po torowisku;
6. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7. przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

W artykule 14, w głównej mierze chodzi o „wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.”

Wydaje mi się, że w/w przepisy zupełnie wystarczają i nie ma potrzeby tworzenia nowych.

 

Jakie jeszcze zakazy można wprowadzić

 

Jestem przeciwny wprowadzeniu tego rodzaju przepisy, a jeśli zostanie wprowadzony, to Rada Dialogu Społecznego powinna, oprócz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych zająć się innymi kwestiami, takimi jak słuchanie głośnej muzyki ze słuchawkami na uszach na przejściu dla pieszych. To również może powodować identyczne zagrożenie jak korzystanie z telefonu komórkowego.

Z drugiej strony dobrze się stało że ta informacja wyciekła, ponieważ dyskusja na ten temat również jest potrzebna.

Jaka jest wasza opinie w tej kwestii?

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

1 komentarz

  • Odpowiedz Plany blogera - Bezpieczny Polak 9 sierpnia 2017 at 19:38

    […] na artykuły czytelników bloga to: Bezpieczeństwo nad wodą – 21 porad Sen za kierownicą Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych 34 wskazówki jak radzić sobie z […]

  • Zostaw komentarz