Automatyczny defibrylator zewnętrzny
Bezpieczna Praca, Bezpieczna rodzina, Bezpieczna szkoła, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony

Dziś chciałby zainteresować was reakcją pracownika ochrony Pana Kamila. Można śmiało powiedzieć, iż jest to kropla drożąca skałę, która zmieni branże ochrony osób i mienia.

Co to jest AED?

Skrót AED oznacza Automated External Defibrillator AED, czyli Automatyczny defibrylator zewnętrzny. Jest to urządzenie, które umożliwia szybką analizę stanu zdrowia u osoby, która straciła przytomność i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Aby korzystać z AED, nie ma obowiązku przechodzenia szkoleń, ani kursów, ponieważ jest to urządzenie maksymalnie uproszczone w użyciu.

Użycie AED na dworcu PKP

Okazji do użycia AED w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Jedną z nich była sytuacja, która miała miejsce kilka dni temu na dworcu PKP we Wrocławiu. Mężczyzna czekający na córkę nagle stracił przytomność i upadł na podłogę. Na całe szczęście dla niego sytuacja ta wydarzyła się w miejscu publicznym, gdzie znajdowało się AED, co sprawiło, że wokół niego znalazły się osoby chcące udzielić mu pierwszej pomocy.

Wzorowa reakcja

Niemal natychmiast przy mężczyźnie pojawili się inni podróżni oraz pracownik ochrony Pan Kamil, który był kluczową osobą udzielająca pierwszej pomocy. Dlaczego kluczową? Ponieważ wiedział on, że na dworcu znajduje się AED i wiedział gdzie dokładnie ono jest.

Panu Kamilowi należy się wielkie uznanie za niezwykle szybką reakcję i opanowanie. Po mojej rozmowie z Panem Kamilem okazało się, że potrafił on przygotować urządzenie do działania oraz wykonać defibrylację w ciągu około 50 sekund. Jeśli uważacie, że to dużo czasu to polecam sprawdzenie swojego czasu na manekinie – gdzie nie ma stresu.

Naturalnie bardzo istotnym jest fakt, że Pan Kamil posiada ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, lecz użył on defibrylatora pierwszy raz w życiu – nie licząc ćwiczeń.

Prawdziwy pracownik ochrony

Zachowanie Pana Kamila jest pstryczkiem w nos dla osób twierdzących, iż branża ochrony osób i mienia to sami ciecie bez wykształcenia i umiejętności. Większość z tych osób na miejscu Pana Kamila nagle zainteresowałaby się sufitem na dworcu. Otóż branża security posiada bardzo duże grono ludzi, robiących bardzo dobrą robotę, lecz na co dzień tego nie widzimy, ponieważ o tym się nie mówi.

Wypowiedź Kamila

Pan Kamil zapytany o kwestię wyposażania AED w różnych miejscach w mieście stwierdził, iż AED widzi tylko na bardzo dużych dworcach, dużych galeriach handlowych i kinach. Zapytałem go również jakie dawałby sobie szanse na uratowanie tego człowieka bez AED. Odpowiedź: 10-15% najwyżej.

Gdzie powinno być AED

Moje lista obiektów jest długa, ale chciałby abyście wy wypowiedzieli się w tej kwestii i odpowiedzieli na pytanie: Gdzie powinny znajdować się defibrylatory AED?

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

3 komentarze

  • Odpowiedz Gdzie umieszczać AED? - Bezpieczny Polak 15 sierpnia 2017 at 13:32

    […] Przeciwnikom polecam artykuł: Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony […]

  • Odpowiedz Defibrylator AED - co to jest? - Bezpieczny Polak 17 listopada 2017 at 12:03

    […] Gdzie umieszczać AED?  Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony. […]

  • Odpowiedz Kiedy można użyć defibrylatora AED? - Bezpieczny Polak 6 grudnia 2017 at 11:09

    […] Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony […]

  • Zostaw komentarz