Policja

Szacunek i zaufanie do Policji

Tak to już jest w naszym życiu, że jedna sytuacja, jeden błąd potrafi zniszczyć wizerunek wypracowany latami oraz postawić nas w trudnej sytuacji. Gorzej jest, jeśli wspomniana sytuacja dotyka grupę osób, do której przynależymy. Mam tutaj na myśli m.in. grupy zawodowe takie jak lekarze, strażacy, czy policjanci. W tym artykule chciałbym zająć się policjantami jako grupą zawodową najbardziej podatną na negatywne skutki działania jednego człowieka.

Uwaga!

Tworząc treść artykułu nie brałem pod uwagę żadnego szczególnego przypadku błędu popełnionego przez funkcjonariusza Policji. Opieram się na całokształcie pracy tej formacji.

W artykule chciałbym poruszyć temat zaufania i szacunku do funkcjonariuszy Policji biorąc pod uwagę ich błędy, jakie popełniają podczas służby. Chciałbym również podkreślić błędy, jakie są popełniane przez ludzi w stosunku do Policji jako całości.

 

Jaka jest nasza reakcja na Policjanta?

 

Jak to jest z Twoją reakcją na funkcjonariusza Policji? Jeśli widzisz policjanta na ulicy, to jakie masz wtedy odczucia i jak się zachowujesz? Boisz się, że zaraz podejdzie do ciebie i wystawi Ci mandat, a może czujesz się bezpiecznie w jego obecności. Jeśli jedziesz samochodem, to gwałtownie sprawdzasz, czy masz zapięty pas i czy nie przekraczasz dozwolonej prędkości, a może twoje poczucie bezpieczeństwa wzrasta?

 

Dlaczego mamy mniejsze zaufanie do Policji?

 

Są dwa główne powody, które sprawiają, iż nasze zaufanie do policjantów spada. Pierwsze to nasze wykroczenia lub przestępstwa, jakie popełniamy. Jeśli policjant ukarze nas mandatem za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa to wtedy jest to zły policjant. Gdy policjant ukarze cię mandatem za zaśmiecanie, to wtedy również będzie to zły policjant. Tutaj moje pytanie: Otrzymałeś mandat… jak myślisz czyja to była wina?

Drugi powód sprawiający, że obniża się nasze zaufanie do Policji jako całości to pojedyncze błędy poszczególnych funkcjonariuszy. Mam tutaj na myśli błędy, popełniane przez funkcjonariuszy podczas interwencji. W takich sytuacjach jeden błąd policjanta może skutkować obniżeniem zaufania do Policji o kilkadziesiąt punktów procentowych.

Długo rozważałem odpowiedź na pytanie, dlaczego funkcjonariusze Policji popełniają błędy. Czyżby byli zbyt słabo wyszkoleni? Czyżby nie wiedzieli, jakie mają uprawnienia? Takich pytań zadałem sobie bardzo wiele, a odpowiedź była tak banalna. Policjanci popełniają błędy, czasami wykroczenia, a nawet przestępstwa, ponieważ są ludźmi. Są podatni na takie same słabości i ułomności jak każdy inny człowiek na świecie.

  • Policjant, który popełnił błąd powinien zostać pouczony.
  • Policjant, który popełnił wykroczenie powinien otrzymać mandat (zależnie od kalibru wykroczenia, powinien zostać wydalony ze służby np. kradzież).
  • Policjant, który popełnił przestępstwo powinien zostać osądzony i jeśli jest winny, to musi zostać wydalony ze służby i skazany.

 

Błąd policjanta, to nie błąd Policji

 

Najważniejszym moim przesłaniem w tym artykule jest to, że w momencie oceniania błędu poszczególnego policjanta nie powinniśmy oceniać całości Policji. To że jeden funkcjonariusz przekroczył świadomie swoje uprawniania, to wcale nie oznacza że wszyscy to robią.

Naturalnie bardzo dużą rolę odgrywają tutaj media, które opisując zdarzenia z policjantami nie robią tego wystarczająco rzetelnie, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że media robią to po to, aby podnieść swoja oglądalność. Niestety oliwy do ognia dolewają również instytucje państwowe. Mam tutaj na myśli Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana Adama Bodnara, który opublikował informację pt. „Tortury na policji – Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, jak im zapobiegać”. Jak tylko przeczytałem tytuł, to chwyciłem się za głowę, jak można wymyślić tak niebezpieczny tytuł.

Link do artykułu RPO – https://www.rpo.gov.pl/pl/content/tortury-na-policji–rzecznik-praw-obywatelskich-wskazuje-jak-im-zapobiegac

Poczułem się wtedy jakbym mieszkał w Korei Północnej, gdzie tortury to codzienność. Osoba piastująca takie stanowisko powinna z większą uwaga dobierać tytuły i treść artykułów, tym bardziej że mówi w imieniu tejże właśnie instytucji, ponieważ może to spowodować negatywne skutki. Jak sam RPO stwierdził tortury na Policji w Polsce to 33 udowodnione przypadki w latach 2008-2015. Cała Policja (niecałe 100 000 funkcjonariuszy) ma przyszytą łatkę osób stosujących tortury z powodu 33 zwyrodnialców.

Wystarczyło zatytułować artykuł np. tak: Tortury w Policji to rzadkość, pomimo to RPO reaguje.

 

Policjant ma prawo użyć siły

 

Pamiętajmy o tym, że w określonych sytuacjach policjant ma prawo użyć siły fizycznej oraz innych środków przymusu bezpośredniego. Jest to jedno z narzędzi pracy policjanta. Jakie uprawnienie posiada funkcjonariusz Policji możesz przeczytać tutaj – Uprawnienia Policji.

 

Jestem za surowymi karami dla policjantów

 

Osobiście jestem zdania, że jeśli funkcjonariusz Policji dopuści się wykroczenia lub tym bardziej przestępstwa to powinien ponieść surowszą karę niż zwykły obywatel. Dlaczego? Ponieważ powinen  świecić przykładem, a nie dopuszczać się łamania prawa. Drugim powodem jest reakcja społeczna na wyższy wymiar kary dla policjanta łamiącego prawo.

 

Statystyki zaufania do Policji

 

Zaufanie do Policji wacha się w granicach 60-70%, lecz różnego rodzaju jednostkowe sytuacje sprawiają że zaufanie to może spadać. Niestety do większości ludzi nie dochodzi informacja, że sytuacje w których policjant nadużywa swoich praw oraz w różny sposób łamie prawo, to są jednostkowe przypadki. Tego rodzaju przypadki trzeba piętnować i walczyć z nimi, ale jednocześnie trzeba przeciwstawiać się generalizowaniu sytuacji w Policji.

 

Moja przygoda z Policjantami

 

Pisząc ten artykuł zastanawiam się, ile razy miałem styczność z Policją oraz ile razy spotkanie, to miało negatywny skutek. W życiu otrzymałem może 3 mandaty (ostani chyba 5 lat temu), ale każde spotkanie pamiętam do dziś i za każdym razem żegnałem się z policjantem, biedniejszy o kilkaset zł, ale z uśmiechem na ustach oraz bogatszy o nową wiedzę.

Jakie są wasz doświadczenia?

 

Dlaczego Policjant się boi

 

Mam tylko nadzieję że nie dojdzie do psychozy, w której funkcjonariusz Policji będzie bał się użyć środków przymusu bezpośredniego, ponieważ będzie bał się ewentualnych negatywnych skutków swoich działań. Mam dziwne wrażenie (jeśli się mylę to napiszcie, o tym w komentarzach), że sądy coraz częściej negatywnie podchodzą do jakiegokolwiek użycia ŚPB przez policjantów, nie wspominając już o broni palnej.

Czy policjant może użyć broni palnej? W ustawie tak! W pracy nie bardzo! Dlaczego tak uważam? W Polsce użycie broni palnej (choćby oddanie jednego strzału) przez funkcjonariusza wiąże się z olbrzymimi kłopotami dla owego policjanta. Musi on miesiącami pisać tłumaczenia oraz raport. Czasami podczas rozmów w policjantami wydaje mi się, że gdyby mieli wybór to zostawialiby broń palną w magazynie.

 

Nagrywanie Policjanta

 

To jest jedna z najlepszych „broni” przeciwko nieuczciwym policjantom, którzy faktycznie chcą nadużywać swoich uprawnień, ale pamiętajmy że jest to broń obosieczna! Nagranie może być dowodem w sądzie przeciwko osobie nagrywającej oraz udowodnić że funkcjonariusz wcale nie złamał prawa.

Dodatkowym warunkiem dobrego nagrania pracy i interwencji policjanta jest brak manipulacji w jego zapis oraz koniecznie nagrywania dźwięku, a nie tylko obrazu.

 

Nasza postawa w stosunku do Policji

 

Na koniec chciałbym poruszyć temat naszego nastawienia do Policji i funkcjonariuszy. Uważam, że to, jak podchodzimy do policjanta oraz to jaki mamy do niego szacunek, w dużej mierze odbija się na jego pracy oraz służeniu naszemu społeczeństwu. Moja rada jest taka: jeśli policjant w stosunku do ciebie podejmuje interwencję, to staraj się być miły lub co najmniej neutralny, a w przypadku gdy zauważysz, że przekracza on swoje uprawnienia nagraj całe zdarzenie i przekaż jego kopię odpowiednim służbom – oczywiście najgorsze co możesz zrobić to wrzucić nagranie do sieci.

 

Nie strasz dziecka policją

 

Budowanie szacunku do policjantów zaczyna się od małego dziecka. Nawet niewinne straszenie dziecka może skutkować w przyszłości brakiem zaufania i niebezpiecznymi sytuacjami. Wyobraź sobie, że twoje dziecko zagubiło się w mieście i nie wie gdzie ma iść. Mama i taka zawsze powtarzali, żeby nie rozmawiać z obcymi, więc do obcego nie podejdzie, a policjant może wsadzić je do więzienia więc też odpada.

Pamiętaj ucz swoje dziecko, że policjant może pomóc mu w:

  • skontaktowaniu się z mamą lub tatą
  • odnalezieniu drogi do domu
  • zabezpieczeniu niebezpiecznych rzeczy
  • uratowaniu brata lub siostry

 

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz