Wypadek
Policja, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Świadek wypadku a znieczulica

Czy wiesz jak zachować się podczas wypadku samochodowego, jeśli jesteś jego świadkiem? Czy wiesz, że masz obowiązek zatrzymać się i udzielić pomocy!? Wczoraj podczas podróży powrotnej z obozu sportowego organizowanego w ramach studiów w WSB w Gliwicach byłem świadkiem sytuacji, która bynajmniej mnie nie zdziwiła, ale niestety nadal bulwersuje.

Cały opis zdarzenia znajdziecie w artykule na blogu „MotoMózg.pl”, który to bardzo mocno polecam! Blog ten jest prowadzony przez grupę zapaleńców, w tym przez Damiana (autora wpisu), który jest motocyklowym ekspertem – http://motomozg.pl/2017/04/23/kazdy-swojego-tylka-pilnuje-znieczulica/

Po przeczytaniu powyższego postu już możecie się spodziewać, o czym dokładnie będzie mój post.  Chciałbym jeszcze dodać, że oprócz mnie i Damiana w samochodzie był jeszcze Norbert, Karolina i Grzegorz, którzy również podeszli do sytuacji profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem.

 

Zatrzymaj się jeśli widzisz wypadek

Przykładowo Norbert pomimo otrzymanej ode mnie i od Damiana informacji, że samochód sprawdziliśmy, to postanowił go jeszcze raz sprawdzić, co okazało się słusznym krokiem, ponieważ pominęliśmy bardzo ważny krok, czyli wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki. Poza tym jestem bardzo dumny z całej naszej piątki. Nie liczyłem dokładnie, ale przed nami i za nami miejsce zdarzenia minęło około 50-70 samochodów i nikt się nie zatrzymał, oprócz jednego kierowcy, który okazał się lekarzem – ciśnie się na usta „BRAWO” PANOWIE I PANIE KIEROWCY!

Przejdźmy do meritum sprawy. Na początek małe przypomnienie z Kodeksu Karnego:

Art. 162. § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Tak! Jeśli jesteś kierowcą i jesteś świadkiem wypadku lub nie widziałeś go bezpośrednio, ponieważ wydarzył się kilkanaście sekund temu, to musisz się zatrzymać i udzielić pomocy. Pamiętaj na litość boską, nie chodzi tutaj o to, że możesz mieć odpowiedzialność karną, lecz o to że masz przede wszystkim obowiązek moralny do tego, aby się zatrzymać i udzielić pomocy.

Mam dzikie wrażenie, że po wczorajszej sytuacji powinno w niedalekiej przyszłości zapaść kilkadziesiąt wyroków sądowych z art. 162? Jakie jest wasze zdanie?

Wypadek
Jak pomóc osobom poszkodowanym w wypadku

Mam dobrą wiadomość dla osób, które po prostu boją się udzielić pomocy, ponieważ nie wiedzą jak „podejść” do samochodu, który uległ wypadkowi. Pamiętaj, że jeśli się boisz, to nie musisz podchodzić do samochodu i w pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo, czyli włącz światła awaryjne i oceń sytuację.

Następnie zadzwoń pod numer 112 i równocześnie staraj się zatrzymać inne samochody. Niestety jak wspomniał Damian w swoim wpisie, w kraju panuje bardzo duża znieczulica i ludzie muszą otrzymać dodatkowy impuls, aby się zatrzymać. Jeśli staniesz na poboczu i zaczniesz machać rękoma, to zwiększy się prawdopodobieństwo zatrzymania się innych osób, które nie będą bały się tak jak ty.

Powyżej prezentuje absolutne minimum, jakie powinieneś wykonać jako świadek wypadku. Natomiast jeśli czujesz się na siłach i jesteś odporny na niezbyt przyjemne widoki oraz co bardzo istotne jesteś bezpieczny, to sprawdź samochód i jego okolice. Jeśli w samochodzie nie ma ofiar, to może oznaczać, że są one w promieniu kilkudziesięciu metrów od samochodu (w naszym przypadku kierowca uciekł z miejsca wypadku –  nie muszę dodawać co było prawdopodobną przyczyną).

Sprawca wypadku ucieka

Co my możemy zrobić, jeśli widzimy, że sprawca wypadku ucieka? Naturalnie możemy taką osobę ująć na podstawie art. 243. § 1 kodeksu postępowania karnego:

Art. 243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Oraz

Art. 45. § 2. Art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.

Udzielenie pomocy podczas wypadku w punktach

1. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu
2. Włącz światła awaryjne
3. Oceń sytuację
4. Jeśli jesteś sam to zatrzymaj inny samochód
5. Zadzwoń pod 112
6. Udziel pomocy

To takie proste, a jednak zatrzymuje się tylko jeden samochód na 100.

Jakie są wasze doświadczenia w takich sytuacjach… Mijacie korek? Czy zatrzymujecie się i udzielacie pomocy?

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

  • Odpowiedz Znieczulica rządzi światem – motomozg.pl 23 kwietnia 2017 at 23:47

    […] Świadek wypadku a znieczulica […]

  • Odpowiedz Jak zachować się podczas wypadku drogowego? - Bezpieczny Polak 17 sierpnia 2017 at 18:47

    […] z przypadków opisywałem w kwietniu na blogu we wpisie zatytułowanym Świadek wypadku a znieczulica. W trakcie oceny zdarzenia nawet nie myślałem o tym ile osób popełniło przestępstwo […]

  • Zostaw komentarz