Sen za Kierownicą
Bezpieczna rodzina, Bezpieczne drogi

Sen za kierownicą

Zaśnięcie za kierownicą jest obok alkoholu, narkotyków i korzystania z telefonów komórkowych najczęstszą przyczyną wypadków samochodowych, które niejednokrotnie skończyły się śmiercią. Temat jest bardzo poważny i nie należy go bagatelizować, o czym doskonale wiedzą m.in. kierowcy TIRów, którzy spędzają najwięcej czasu za kierownicą.

Uważam, że nie ma znaczenia ile czasu przebywamy za kierownicą w ciągu dnia, ponieważ jeśli czujemy zmęczenie lub senność po długim dniu pracy, to również nie powinniśmy wsiadać za kierownicę. Poniżej przedstawiam wam najważniejsze fakty i porady, jakie mogą przydać się wam w trakcie jazdy samochodem, a które wynikają z mojej pracy, gdzie tygodniowo pokonuje około 1000 km.

 

Organizmu nie da się oszukać

 

Podstawową zasadą o jakiej należy pamiętać jadąc samochodem w długich trasach jest fakt, że organizmu na dłuższą metę nie da się oszukać. Stosowanie różnego rodzaju pobudzaczy czy też wzmacniaczy organizmu jest złudne i może skończyć się tragicznie ponieważ będziemy chcieli oszukać nasz organizm, ale niestety jest to niemożliwe.

Podstawową zasadą, jaką powinni stosować kierowcy to zdrowy rozsądek i pamiętać o własnym bezpieczeństwie, ponieważ brak snu może być tak samo groźny, jak alkohol i narkotyki. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, podczas których kierowcy byli w stanie bezpiecznie przejechać dłuższą trasę nie jedząc, ani też nie pijąc niczego niż kierowcy, którzy nie spali. Brak snu jest dla organizmu bardziej wyczerpujący niż brak pożywienia.

 

Drzemka, krótki sen w trasie

 

Jeśli jesteś w trasie podczas której musisz przebyć kilkaset kilometrów, to postaraj się abyś w przerwie podczas jazdy mógł zrobić sobie krótka drzemkę. Kilkunastominutowa drzemka w momencie, kiedy jesteś lekko zmęczony może sprawić naprawdę dużą różnicę w twoim organizmie, na okres co najmniej godziny, a może i więcej.

 

Zaplanuj przerwy

 

Planując dłuższą trasę pamiętaj o tym aby nie trzymać się sztywno czasu przejazdu, jaki pokazuje tobie nawigacja lub Google maps, ale zawsze dodaj sobie około godziny. Ten czas poświęć na przerwy w poruszaniu się za kierownicą.

Brak przerw w trakcie długiej jazdy samochodem może nie tylko skutkować sennością, ale również obniżonym poziomem reakcji na sytuacje występujące na drodze. Sam fakt, że większość twoich mięśni jest nieruchoma prze okres ponad godzinę może już negatywnie wpływać na twoje samopoczucie oraz szybkość reakcji. Osobiście nie wyobrażam sobie podróży 3 godzinnej bez przerwy minimum 15 minutowej.

 

Samopoczucie za kierownicą

 

Jak już wyżej napisałem samopoczucie za kierownicę jest bardzo istotnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na nasz czas reakcji, a co za tym idzie na twoje bezpieczeństwo na drodze. Bardzo istotnym jest fakt, że na nasze samopoczucie i senność może mieć wpływ nie tylko sen, ale również leki, jakie zażywamy oraz pokarmy, jakie spożywam.

Nasza koncentracja obniża się a senność wzrasta po zjedzeniu ciężkiego i obfitego posiłku o czym sam nie raz się przekonałeś. Obfity posiłek wraz z lekką sennością może prowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Nie mniej ważnym aspektem jazdy w samochodzie jest temperatura w jego wnętrzu. Osoby nieposiadające klimatyzacji muszą zwiększyć swoją czujność i robić przerwy częściej niż w przypadku samochodów z klimatyzacją.

 

Samokontrola za kierownicą

 

Samokontrola jest istotna w całym naszym życiu i za kierownicą nie jest inaczej. Jeśli będziesz świadomy tego, że musisz sam kontrolować reakcje swojego organizmu i patrzeć na to, co z nim się dzieje podczas jazdy to zdecydowanie wzrasta twoje bezpieczeństwo na drodze.

Jeśli zauważysz, że twoja reakcja na określone czynności jest opóźniona i np. ziewasz, to jest to czerwone światło dla twojej dalszej podróży.

 

Pasażer jak anioł stróż

 

Samochód jest takim miejscem, w którym posiadanie anioła stróża jest ogromnym zabezpieczeniem. Jadąc z pasażerem nie bój się poprosić go czujność i jeśli zauważy oznaki zmęczenie to żeby powiedział ci o tym i nalegał na, to abyś zatrzymał się w najbliższym możliwym miejscu.

Uważam że najgorsze co może zrobić pasażer, w szczególności ten siedzący obok kierowcy to spanie. Jeśli pasażer siedzący obok kierowcy będzie spał, to sam jego widok może zwiększać zmęczenie u kierowcy w szczególności w nocy. Jesteś pasażerem, to nie śpij.

 

Technologia jak anioł stróż

 

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem bezgranicznego polegania na systemach bezpieczeństwa jakie aktualnie są montowane w samochodach. Musimy pamiętać że najważniejszym systemem bezpieczeństwa jaki można zainstalować w samochodzie jest człowiek i nic tego nie zmieni. Natomiast sam fakt istnienia powyższych systemów jest bardzo dobry i on również podobnie jak pasażer powinien działać jako anioł stróż pilnujący naszych reakcji.

Ważne jest, aby zapamiętać, że wszystkie te systemy nie są po to aby wykonywać za nas wszystkie czynności. Systemy te mają działać w sytuacjach newralgicznych, wtedy kiedy kierowca nie jest w stanie zapanować nad samochodem.

 

Spacer co półtorej godziny…

 

Jeśli postanowisz zatrzymać się na 15 minut przerywając jazdę samochodem, to pamiętaj, aby nie siedzieć wtedy w samochodzie, ale wyjść z niego i przespacerować się. Część osób wychodzi z założenia, że to kawa ich pobudza w trakcie postoju, ale w gruncie rzeczy najistotniejszym bodźcem, jaki nas pobudza jest zwykłych spacer po kawę podczas którego ruszamy się.

Pamiętaj również że wszelakiego rodzaju napoje energetyczne mają efekt krótkotrwały tzn. kilkunastominutowy, po czym efekt ich spożywania znika. To samo dotyczy kawy (osobiście piję kawę tylko dla smaku i jej zapachu) i innych specyfików.

 

Sen i gimnastyka co 3 godziny

 

W przypadku spędzania za kierownica więcej niż 3 godzin postaraj się, aby minimum raz na 3 godziny zatrzymać się na około 25-30 minut, podczas których zdrzemniesz się przez 20 minut (nie więcej), po czym wykonasz proste ćwiczenia gimnastyczne jak przysiady i skłony.

Tego rodzaju czynności mają niesamowicie pozytywny wpływ na twój organizm i sprawia, że do celu dojedziesz o wiele bezpieczniej.

 

Monotonia podczas jazdy samochodem

 

Dużym problemem jest podróż po autostradach na dłuższych trasach, ponieważ możliwość zaśnięcia zdecydowanie zwiększa się. Monotonia jazdy samochodem jest jednak tym aspektem, na który możemy mieć wpływ np. poprzez słuchanie ciekawego audiobooka.

 

Zgubny tempomat

 

W samochodach coraz częściej montowany jest tempomat a ludzie włączają go. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie z punktu widzenie wygody jazdy autem, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa już nie koniecznie. Tempomat bardzo często wyłącza naszą czujność.

 

Wybierz komunikacje zastępczą

 

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby podróżować samochodem to wybierz komunikację zastępczą w postaci pociągów lub autobusów.

Jakie są wasze doświadczenie w temacie senności za kółkiem?

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

6 komentarzy

 • Odpowiedz Plany blogera – Bezpieczny Polak 8 sierpnia 2017 at 19:30

  […] pomysły na artykuły czytelników bloga to: Bezpieczeństwo nad wodą – 21 porad Sen za kierownicą Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych 34 wskazówki jak radzić sobie z […]

 • Odpowiedz Jak zachować się podczas kolizji drogowej? - Bezpieczny Polak 10 sierpnia 2017 at 21:41

  […] W tym miejscu polecam ci również artykuł pt. Sen za kierownicą […]

 • Odpowiedz Jak bezpiecznie jeździć we mgle? - Bezpieczny Polak 21 października 2017 at 12:31

  […] Przeczyta również artykuł: Sen za kierownicą. […]

 • Odpowiedz Jak bezpiecznie podróżować samochodem w nocy? - Bezpieczny Polak 27 października 2017 at 10:07

  […] Bardzo szczegółowo omawiam zmęczenie i senność podczas jazdy samochodem w artykule Sen za kierownicą. […]

 • Odpowiedz 15 porad jak bezpiecznie jeździć na autostradzie? - Bezpieczny Polak 6 listopada 2017 at 11:08

  […] Rozwiązanie tej sytuacji podaję w artykule Sen za kierownicą. […]

 • Odpowiedz Ja 7 lutego 2018 at 12:33

  Sam potrafie zrobic 3 000 km w ciagu 2 dni, spiac jedna noc w samochodzie 2-4 godziny. Dla mnie to przygoda bo takie wyjazdy mam co jakis czas ale znam wiele osob, ktore tak zarabiaja na zycie i jezdza tak 3 razy w tygodniu. Osobiscie to nie chcial bm zadnego z Nich spotkac na mojej drodze. Niewyspany, pedzach na czas autostrada z D do PL .

 • Zostaw komentarz