Ryzykonomia.pl
Cyberbezpieczeństwo, Ochrona danych osobowych

Ryzykonomia, profesjonalne podejście

Czym jest ryzyko?

 

Nie ma ujednoliconej definicji ryzyka, ponieważ jest to złożone zjawisko. W wielkim skrócie można powiedzieć, iż ryzyko to pewne niebezpieczeństwo, które może wydarzyć się na skutek naszych działań. Wiele osób twierdzi, iż ryzyka nie można skutecznie ocenić i przewidzieć. Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ można skutecznie oceniać i zarządzać ryzykiem.

 

Czym jest zarządzanie ryzykiem?

 

W każdej dziedzinie naszego życia istnieje ryzyko. Codziennie podejmujemy jakieś ryzyko związane z naszym życiem prywatnym oraz zawodowym. Nawet nie wychodząc z domu i leżąc tylko w łóżku ryzykujemy, tym że zachorujemy na schorzenia związane z brakiem ruchu.

Zarządzanie ryzykiem to proces planowania i przewidywania skutków naszych działań. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całkowicie zniwelować ryzyka, jakiemu staramy się zaradzić, ale nie zarządzając ryzykiem pozostawimy nasze bezpieczeństwo ślepemu losowi.

Zamiast się martwić na zapas, powinniśmy na zapas myśleć i planować.
Winston Churchil

Pomimo faktu, że nie jestem profesjonalistą w dziedzinie zarządzania ryzykiem (jeszcze… dajcie mi 4-7 lat), to co nieco już wiem na jego temat. Moja edukacja w zakresie zarządzanie ryzykiem odbywa się głównej mierze poprzez literaturę oraz bardzo interesującego bloga Ryzykonomia.pl, którego polecam wszystkim zainteresowanym zarządzaniem ryzykiem. Bloga prowadzi wybitny ekspert ds. zarządzanie ryzykiem dr Jerzy Podlewski.

Z pewnością mogę stwierdzić, iż ryzyko jest związane głównie z prowadzeniem działalności gospodarczej i w tym kierunku są prowadzone badania naukowe. Całość zarządzania ryzykiem można rozłożyć w czasie, lecz trzeba pamiętać o poszczególnych etapach. Najważniejszym jest identyfikacja i analiza ryzyka, ponieważ musi ono być określone i zbadane.

Kolejnymi czynnościami, jakie powinno się wykonać w zarządzaniu ryzykiem to planowanie ewentualnych środków zaradczych wykorzystanych w przypadku zaistnienia ryzyka oraz przygotowanie się na jego wystąpienie. Pamiętajcie, iż nie wystarczy raz zaplanować i przeanalizować ryzyko, aby móc spać spokojnie. Stan ryzyka trzeba nieustannie kontrolować, w taki sposób, aby móc zmienić plan reakcji.

 

Ryzykonomia

 

Wyżej wspomniałem o blogu dr Jerzego Podlewskiego, ale nie mógłby zakończyć tego wpisu nie wspominając o e-bookach jakie wydał dr Jerzy Podlewski, w tym bestsellera „Ryzykonomia dla każdego”, który jest zbiorem bardzo obszernej wiedzy z zakresu zarządzania ryzykiem. Polecam gorąco.

Już niedługo opublikuję recenzję z wyżej wymienionych publikacji, co jeszcze bardziej przekona Ciebie do pogłębienia wiedzy za zakresu zarządzania ryzykiem.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz