Prywatna ochrona bezpieczeństwa
Recenzje

Prywatna ochrona bezpieczeństwa

Książka, o jakiej chcę wam dziś opowiedzieć leżała na mojej półce od dobrych 8 miesięcy i dopiero teraz postanowiłem do niej przysiąść i przeczytać w całości. Książka „Prywatna Ochrona Bezpieczeństwa”, której autorką jest Jolanta Jabłońska-Bonca jest obowiązkową lekturą każdej osoby profesjonalnie zajmującej się bezpieczeństwem na co dzień. 

Książka jest niezwykle interesującą pozycją, ponieważ analizuje różnego rodzaju podmioty związane z bezpieczeństwem w skali kraju oraz świata. Autorka podejmuje bardzo istotne tematy związane z naszym codziennym bezpieczeństwem oraz wchodzi w obszary, które rzadko dotykane są przez innych autorów.

Prywatna ochrona bezpieczeństwa

Jolanta Jabłońska-Bonca

O wartości książki „Prywatna Ochrona Bezpieczeństwa” świadczy jego autorka, która jest nieocenionym ekspertem z zakresu prawa. Pani Jolanta Jabłońska-Bonca jest profesorem nauk prawnych oraz kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa Kolegium Akademii Leona Koźmińskiego. Naturalnie jest autorką wielu pozycji z zakresu prawa.

Z treści dowiemy się, jakie istnieją powiązania oraz zależności pomiędzy organizacjami pozapaństwowymi, oraz instytucjami zależnymi od państwa w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dodatkowo autorka dochodzi sprawdzenia norm prawa krajowego oraz międzynarodowego w konfrontacji z normami pozaprawnymi.

Opis treści książki Prywatna Ochrona Bezpieczeństwa

Nie trudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach państwo coraz mocniej odchodzi od tradycyjnego modelu zapewniania bezpieczeństwa i przekazuje zadania, które należą do zadań instytucji państwowych prywatnym podmiotom.

Początkowo autorka naświetla czytelnikowi aktualny stan prawny istniejący na świecie oraz wydawać by się mogło podstawowe pojęcia w zakresu wiedzy państwa i prawa. Niemniej jednak czytanie początkowych rozdziałów jest obowiązkowe, aby zrozumieć pozostałą jej część.

W dalszej części Pani profesor skupia się na transformacji koncepcji bezpieczeństwa, jaka dokonuje się na naszych oczach. Dodatkowo podaje w pigułce dzisiejsze typu podmiotów prywatnej ochrony bezpieczeństwa, których część narodziła się stosunkowo niedawno.

Warto tutaj podać, że przybliżona jest tutaj sylwetka takich podmiotów jak:

  • prywatna agencja wojskowa,
  • prywatna agencja ochrony bezpieczeństwa osób i mienia,
  • prywatna agencja bezpieczeństwa morskiego,
  • agencje detektywistyczne,
  • prywatna agencja wywiadu biznesowego,
  • stowarzyszenia, fundacje zajmujące się bezpieczeństwem,
  • społeczne organizacje proobronne,
  • „straże obywatelskie”.

Następne każdy z tych podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem jest szeroko opisywane pod kątem istnienia regulacji prawnych oraz poza prawnych.

Osoby chcące poznać aktualnie obowiązujące reguły w instytucjach państwowych oraz firmach prywatnych wykonujące czynności na rzecz poprawy bezpieczeństwa koniecznie muszą przeczytać tą pracę. Analiza wywiadów, wydarzeń oraz wielu organizacji sprawia, że książka od samego początku wciąga czytelnika.

Moja opinia na temat książki

Książka wywarła na mnie niesamowite wrażenie pod kątem ilości wartościowych informacji oraz trafnych analiz przeprowadzonych m.in. na podstawie wywiadów. Osobiście praca otworzyła mi oczy na wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem wskazując w jakich obszarach mogą wystąpić luki w prawie oraz samym bezpieczeństwie.

Książka ta powinna być obowiązkową pozycją dla każdego, kto zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem. Już dziś zaplanowałem sobie ponowne jej przeczytanie, w celu utrwalenia wiedzy w niej zawartej.

Dane szczegółowe:

Tytuł: Prywatna ochrona bezpieczeństwa
Autor: Jolanta Jabłońska-Bonca
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Warszawa 2017
Liczba stron: 858
ISBN: 987-83-8107-409-4

Poprzedni artykuł

Brak komentarzy

Zostaw komentarz