Policja strzela
Policja

Policja strzelała z broni palnej – komentarz

Czy użycie broni palnej w stosunku do 63-letniej kobiety jest zasadne? Takie pytanie zadają sobie ludzie komentujący ostatnie wydarzenie, jakie miało miejsce w Warszawie 18 lutego 2017 roku. Dokładnie mam na myśli informację podaną przez serwis TVN24Osiem strzałów do 63-latki. “Broń użyta prawidłowo”.

Komentarze internautów

Jak możemy wywnioskować z przedstawionej informacji, reakcja policjantów była słuszna. Niestety, grono internetowych „ekspertów” postanowiło wyrazić swój sprzeciw przeciwko brutalności funkcjonariuszy Policji.

Poniżej kilka perełek spośród wszystkich komentarzy:

Źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl

Starsza kobieta

Jak można przeczytać w informacji oraz w komentarzach była to 63-letnia kobieta. Informacja ta jest powtarzana bardzo wiele razy, a ja chciałbym zapytać, co to ma do rzeczy?

Stara – po pierwsze 63-letni człowiek nie jest stary. Po drugie nie jeden człowiek w jej wieku jest znacznie sprawniejszy niż osoby mające 30 lat.

Kobieta – to, że istnieje powszechne twierdzenie, iż kobiety to słaba płeć, to nie oznacza, że akurat ta kobieta była słaba. Być może miała znacznie więcej siły ode mnie! Dodatkowo musimy pamiętać, że kobieta ta była pod działaniem silnych emocji, co mogło sprawić, iż jej siła fizyczna była o wiele wyższa. W stosunku do kobiety był użyty paralizator i nie poskutkował! Przyczyn może być bardzo wiele: uodpornienie na tego rodzaju wstrząsy, narkotyki, przedawkowanie leków?

Nóż – „ekspertom” chciałbym przypomnieć, że nóż na krótkim dystansie jest groźniejszy niż broń palna. Dodatkowo pamiętajcie, że obrona przed atakiem napastnika z nożem jest MITEM i skutecznie mogą ją wykonać tylko osoby trenujące przez kilkadziesiąt lat sztukę walki, a i to nie daje 100% pewności.

Policjanci zachowali się wzorcowo

W mojej subiektywnej ocenie funkcjonariusze Policji zachowali się wzorcowo i w pełni popieram zdanie Pana Dariusza Loranty. Osoby rażąco łamiące normy prawne muszą liczyć się natychmiastowymi konsekwencjami.

Pamiętajmy o tym, że Policjanci nie mają broni palnej na pokaz i jeśli łamiemy prawo w sposób rażący, jednocześnie zagrażamy innym osobom lub funkcjonariuszom Policji, to mogą oni jej użyć przeciwko nam. Takie jest prawo.

Gdybanie

Naturalnie możemy teraz gdybać, jakie inne scenariusze mogli wybrać policjanci, ale w sytuacji, gdy akcja jest dynamiczna i nie przewidywalna, należy działać. Policjanci przed użyciem broni palnej użyli szeregu innych środków, które w stosunku do tej osoby nie zadziałały.

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

6 komentarzy

 • Odpowiedz poruszony 20 lutego 2017 at 22:01

  A gdzie na wyposażeniu Policji siatki obezwładniajace ? hmm? Dolegliwość mniejsza a skutecznośc duża.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 21 lutego 2017 at 07:02

   Zgadzam się z tobą, ale z tą skutecznością różnie bywa. Dodatkowo, nie możemy popaść w paranoje i obwieszać funkcjonariuszy Policji sprzętem jak choinki na Święta.

   Każda osoba, która stwarza realne zagrożenie musi zdawać sobie sprawę że Policja może do niej strzelić z broni palnej. Nie ma w tym nic dziwnego.

 • Odpowiedz Tomasz Goleniowski 21 lutego 2017 at 07:35

  Macie Panowie na myśli siatkowy zestaw obezwładniający SZO–84 – zestaw teoretycznie przeznaczony do obezwładniania agresywnych osób za pomocą siatki. Jest to konstrukcja opracowana przez pracowników WAT – Stanisław aDereckiego i Henryka Głowickiego. W skład zestawu wchodzi ręczna wyrzutnia granatów łzawiących RWGŁ oraz nasadka zamocowana na części wylotowej. Siatka zwinięta była w pojemniku przykręcanym do lufy zestawu RWGŁ (Ręczna Wyrzutnia Granatów Łzawiących) – opracowanej na bazie karabinka AKMS. Na krawędziach siatki znajdowały się plastikowe tłoczki, które umieszczone były na obwodzie pojemnika. Do miotania służyła wzmocniona wersja naboju ślepego 7.62×39 wz 43 (chyba UNM). Przy wystrzale gazy prochowe wyrzucały siatkę na odległość 4 do 8 m.

  Zostały wycofane ponieważ … kołki – zdarzało się … uszkadzały oczy osobom zatrzymywanym. Pozatym w mojej opinii nadawały się do obezwładniania uciekających nie atakujących. Inna sprawa, że człowieka trzymającego w dłoni niebezpieczne narzędzie, zaplątanego w siatkę, trudno bezpiecznie oswobodzić.
  Zgadzam siě z autorem i pozdrawiam “internetowych specjalistów”.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 25 lutego 2017 at 20:59

   Dziękuję 🙂

 • Odpowiedz Bogdan 21 lutego 2017 at 08:30

  Uzasadnienie użycia broni jest oczywiste gdy zachodzą przesłanki do jej użycia – w obronie własnym lub innej osoby gdy napastnik posiada niebezpieczne narzędzie i może zachodzić obawa do jego użycia! Nawet w przypadku kobiet i to gdy może postawa lub zmarszczki na twarzy mogą wskazywać że może być to isoba starsza!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 25 lutego 2017 at 21:00

   Otóż to… ale niestety bardzo często nie rozumiemy tego że broń palna strzela.

  Zostaw komentarz