Jak chronic się przed pigułką gwałtu?
Bezpieczna Kobieta, Bezpieczna rodzina, Policja, Samoobrona

Pigułka gwałtu – jak się zabezpieczyć

Temat, jakiego się dziś podejmuje jest niezwykle ważny z punktu widzenia naszego codziennego bezpieczeństwa. Jest to temat trudny do omówienie, nie dlatego że jest złożony ale, dlatego że ciężko jest napisać artykuł, tak abyś stosowała jego przesłanki w każdej sytuacji. Mam nadzieje, że wpisem tym uda mi się przekonać Cię do dbania o swoje bezpieczeństwo wiedząc co to jest pigułka gwałtu.

Tematem tego wpisu jest narkotyk, który potocznie nazywa się tabletką lub pigułką gwałtu. Najczęściej jest to substancja o nazwie kwas 4-hydroksybutanowy w skrócie GHB. Temat ten został już poruszony wiele razy, ale w tym przypadku należy go poruszać nieustannie, edukując w ten sposób w szczególności młodzież.

Potraktuj ten artykuł jako poradnik. Życzę pożytecznej lektury.

Działanie tabletki gwałtu

Specyfik ten jest narkotykiem, co oznacza, że można określić jego działanie. Dodatkowo działanie substancji zależy od jej ilości, jaką się zażyje oraz od naszego organizmu. Jeśli dawka jest w granicach 0,5 do 1,5 grama, to będziesz mieć objawy jak po spożyciu średniej ilości alkoholu. PAMIĘTAJ! Jeśli podczas imprezy w pubie lub w innych podejrzanych warunkach po wypiciu napoju stajesz się senna, kręci ci się w głowie lub wymiotujesz, to natychmiast poproś kogoś znajomego o udzielnie ci pomocy. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ktoś dorzucił ci do napoju pigułkę.

Całe szczęście, że działanie tego narkotyku nie jest natychmiastowe. Efekty jego zażycia można odczuć po około 5-20 minuta (zależnie od organizmu) i objawy nie są gwałtowne. Dlatego musisz być czujna i zareagować w miarę szybko.

Objawy zażycia

Jak już wyżej wspomniałem działanie tabletki nie jest natychmiastowe i jeśli jesteśmy czujni, to możemy zareagować, zanim zacznie ona działać w sposób uniemożliwiający nam racjonalne myślenie.

Do różnych objawów tabletki możemy zaliczyć m.in. płytki oddech, oczopląs, brak reakcji na światło, drgawki, ruchy mimowolne itp. W tym miejscu można jeszcze wymienić kilka objawów, przy czym wszystko zależy od naszego organizmu.

Fazy działania tabletki gwałtu:
– kilkadziesiąt sekund lub kilka minut po zażyciu stajesz się senna, tracisz równowagę, masz oczopląs itd. Jest to faza, w której możesz jeszcze zareagować i poprosić o pomoc. Warunek: musisz mieć świadomość, że coś takiego może nastąpić;
– druga faza to swego rodzaju lekkie zamroczenie, kiedy to stajemy się podatni na wszelkiego rodzaju propozycje np. wyjście na zewnątrz lokalu. Jesteśmy pod działaniem narkotyku, więc nie protestujemy, nawet jeśli jest to obca osoba;
– trzecia faza to zamroczenie, a jeśli dawka była duża to nawet głęboki sen. Budzimy się po około 4 godzinach.

W skrajnych przypadkach przedawkowanie kończy się śmiercią.

Jak poznać działanie pigułka gwałtu

Tutaj mam bardzo złą wiadomość! Pigułka gwałtu po rozpuszczeniu w napoju nie ma kompletnie żadnego smaku, żadnego zapachu, a tym bardziej koloru i dlatego jest taka niebezpieczna. Jedynym sposobem, aby sprawdzić, czy w naszym napoju znajduje się tabletka to skorzystanie z testu, jaki dostępny jest w aptekach. Taki test nie jest drogi, gdyż jego koszt waha się w granicach od 3 zł do 10 zł i przeważenie wielkością przypomina kartę do bankomatu.

Przy czym z testerem do pigułek gwałtu jest podobnie jak z prezerwatywami. Niby pewność mamy, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że nie zadziała.

Jak zabezpieczyć się przed pigułką gwałtu

Dobrze jest korzystać z testerów, ale o wiele ważniejszym zabezpieczeniem jest rozwaga, zdrowy rozsądek i czujność. PAMIĘTAJ! Tylko twoja czujność i bezwzględne stosowanie się do poniższych zasad może uchronić cię przed zostaniem ofiarę tabletki gwałtu.

Zasady, o jakich mówię to:
– nigdy nie wychodź do pubu czy na dyskotekę sama;
– zawsze bądź w gronie dobrze znanych tobie osób;
– nie zawieraj przypadkowych znajomości, a jeśli musisz już kogoś poznać BĄDŹ CZUJNA;
– nie bierz ze sobą dużej gotówki i cennych przedmiotów;
– nigdy nie przyjmuj drinków od nieznajomych;
– barmanowi zawsze patrz na ręce, podczas gdy sporządza dla ciebie drinka;
– WAŻNE! Nigdy nie zostawiaj swojego drinka, coli, wody i itp. jeśli idziesz potańczyć lub do toalety. Ile zajmuje wrzucenie tabletki do szklanki?
– NAJWAŻNIEJSZE! Jeśli zostawiłaś napój bez twojej opieki, to pod żadnym względem nie pij go. Nawet jeśli jest to najdroższy drink świata.

 

Pigułka gwałtu 2

 

Nic nie pamiętam, pewnie za dużo wypiłam

Niestety narkotyk zwany pigułką gwałtu jest największym świństwem, jakie można było wymyślić. Dlaczego? Mam tutaj na myśli efekt, jaki występuje po zakończeniu działania pigułki.

Gdy pigułka przestanie działać:
– kompletnie nic nie pamiętamy;
– mamy potężnego kaca;
– w organizmie nie ma żadnego śladu po substancji, inaczej niż przy innych narkotyków.

Jak się chronić przed pigułką gwałtu?

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że pigułka gwałtu stosowana jest wyłącznie w stosunku do kobiet. Naturalnie prawdą jest, że większość ofiar to kobiety, i to w szczególności młodych i bezbronnych, ale nie są to jedyne ofiary. Mężczyźni również padają ofiarami tego rodzaju przestępstwa, choć w o wiele mniejszym stopniu i przeważnie nie w aspekcie gwałtu.

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na fakt, iż pigułki gwałtu coraz częściej są stosowane w celach innych niż przestępstwo seksualne. Otóż Policja notuje coraz częstsze przypadki zastosowania tej metody działania w celach rabunkowych i tutaj mniejsze znaczenie ma płeć osoby. W takich przypadkach wszyscy musimy być czujni. Co najgorsze metoda stosowania pigułki gwałtu wykorzystywana jest też w procederze handlu ludźmi.

Spectrum działania przestępców jest bardzo szerokie, ale moją najistotniejszą poradą jest to, aby nie przyjmować żadnych przedstawicieli handlowych i temu podobnych osób w swoim domu! Oczywiście wybór należy do nas.

Zgłoszenie na Policję

Grono ofiar nie zgłasza sytuacji, w której zostało wykorzystane seksualnie za pomocą pigułki, ponieważ nic nie pamięta z tego, co się wydarzyło oraz twierdzi, że istnieje niskie prawdopodobieństwo wykrycia sprawców. Dodatkowo dochodzi do tego efekt wstydu i strachu ofiar. Jedno jest pewne! Policyjne statystyki stwierdzają, iż wykrycie sprawców tego przestępstwa jest wysokie. Na przykład poprzez sprawdzenie zapisu z rejestratorów kamer w różnych lokalach oraz monitoringu miejskiego.

Jeśli masz jakiekolwiek porady, jak ustrzec się przed pigułkami gwałtu to proszę napisz o tym w komentarzu.

Aby zwiększyć świadomość, w szczególności młodych ludzi proszę udostępnij ten artykuł wszędzie, gdzie tylko możesz!

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

47 komentarzy

 • Odpowiedz Bezpieczeństwo w miejskiej dżungli ciąg dalszy - Bezpieczny Polak 28 września 2017 at 21:03

  […] Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? Jak zachować się podczas napadu na ulicy  Jak uniknąć ulicznego napadu?  Jak uniknąć kieszonkowców?  Jak wezwać pogotowie ratunkowe?  Pigułka gwałtu – jak się zabezpieczyć  […]

 • Odpowiedz BezpiecznaJa - jak zadbać o bezpieczeństwo kobiety - Bezpieczny Polak 8 grudnia 2017 at 11:27

  […] Sprawdź również: Pigułka gwałtu – jak się zabezpieczyć […]

 • Odpowiedz Michalina | jakchcetomoge.pl 31 grudnia 2017 at 06:33

  Bardzo przydatny wpis i cenne wiadomości!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 13:34

   Niestety cały czas musimy przypominać o tym że zagrożenie pigułką gwałtu nadal istnieje. Jak uchronić się przed pigułką gwałtu? To jest nadal bardzo aktualne pytanie i kobiety muszę wiedzieć takie rzeczy. Jako “Bezpieczny Polak” staram się sukcesywnie przypominać o metodach ochrony przed pigułką gwałtu. Mam nadzieje że do części kobiet dotrze komunikat o tym zagrożeniu.

 • Odpowiedz Pozycje Obowiązkowe 31 grudnia 2017 at 06:56

  O kurczę, nie widzialam ze po wszystkim nie ma po pigułce śladu w naszym organizmie. To faktycznie podstepne świństwo. Pozdrawiam!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:04

   Mało tego że nie ma śladu to też po pigułce gwałtu nic nie pamiętamy. Jak uchronić się przed pigułką gwałtu to bardzo ważne informacje. Kobiety pod tym względem powinny być bardzo czujne.

 • Odpowiedz Sarna 31 grudnia 2017 at 08:22

  szczęśliwie, nienawidzę dyskotek i tego typu miejsc, nie bywam tam, więc ryzyko, że coś zostanie mi podane znacznie spada. no i w ogóle jestem typem osoby bardzo nieufnej i osobom spoza bliskiego grona, zawsze patrzę na ręce (kobietom także).

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:07

   Bardzo dobrze że unikasz miejsc gdzie nadużywane są pigułki gwałtu. Nie mnie jednak to nie są jedyne miejsca, gdzie można się z tym spotkać. Bardzo ważne jest to że patrzysz również na ręce kobietom, ponieważ mogą one posłużyć jako narzędzie w rękach innych przestępców.

 • Odpowiedz Bookendorfina Izabela Pycio 31 grudnia 2017 at 09:05

  Bardzo ważny temat, przydatny wpis, koniecznie trzeba nagłaśniać.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:08

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz krystynabozenna 31 grudnia 2017 at 11:54

  Wazny temat i artykuł…

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:08

   Dzięki wielkie 🙂

   • Odpowiedz krystynabozenna 17 stycznia 2018 at 22:20

    Tak mnie zaskoczyły te informacje,że 3 słowa napisałam.
    Mimo wszystko za mało się na ten temat pisze, informuje i przestrzega.
    Dobrze ,że o tym napisałeś. 🙂

   • Odpowiedz Holly 20 stycznia 2018 at 11:08

    Na szczęście świadomość zagrożenia jest zdecydowanie większa.

 • Odpowiedz Ewelina 31 grudnia 2017 at 23:28

  Bardzo ważny artykuł

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:08

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Daria z Polka surfuje 1 stycznia 2018 at 12:00

  Kurczę, nigdy się nie zastanawiałam nad takimi rzeczami. Zazwyczaj na imprezie sama sobie kupuję drinki, dopóki nie wypiję go do końca, to go nie odkładam. Ale nie myślałam, że barmanowi też trzeba patrzeć na ręce. Przerażające

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:11

   Dokładnie tak. Barman może być tylko elementem układanki. Wszystkie kobiety, które udają się do tego rodzaju potencjalnie niebezpiecznych miejsc powinny poznać informacje na jak zabezpieczyć się przed pigułka gwałtu oraz jak ją wykryć?

 • Odpowiedz Maria 17 stycznia 2018 at 14:40

  Nie wiem, czemu dopiero teraz trafiłam na Twój blog. Piszesz na nim o bardzo istotnych sprawach! Nie miałam np. pojęcia, że pigułka gwałtu stosowana jest też w innych celach, niż wykorzystanie seksualne! Bardzo dobry wpis. I oczywiście – zostaję u Ciebie na dłużej.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:12

   Tak pigułkę gwałty można wykorzystać również w inny sposób. Dzięki również będę odwiedzał twój blog 🙂

 • Odpowiedz Grafy w Podróży 17 stycznia 2018 at 14:48

  Rzeczywiście chyba punkt pierwszy najważniejszy, niestety dziewczyna nie powinna wychodzić sama. Pewnie dla wielu osób to trudne do zaakceptowania, bo przecież wolność i samodzielność! Panowie nie uśmiechajcie się pod nosem, bo to niestety również dotyczy was. Nie chcesz stracić portfela, wartościowych rzeczy osobistych, kluczy do mieszkania to się dostosuj. Co do objawów, to z tym może być problem. Spożywając alkohol łatwo pomylić się albo zignorować dziwne symptomy.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:13

   Niestety pigułka gwałtu coraz częściej stosowana jest również w stosunku do mężczyzn, ale nie tylko w celu kradzieży …

 • Odpowiedz Małgorzata Ziółkowska 17 stycznia 2018 at 14:52

  Bardzo dobrze, że o Tym piszesz…mam dwie córki pełnoletnie już które totalnie nie zdają sobie sprawy z tego niebezpieczeństwa, wręcz je to bawi nie wiem dlaczego, chyba by mnie wkurzyć!

 • Odpowiedz Sztuka Retuszu 17 stycznia 2018 at 15:07

  Nie do końca mogę się zgodzić z tym, co piszesz, bo nie do końca jest to prawda. Wbrew pozorom “tabletka gwałtu” to bardzo rzadko tabletka – to najczęściej płyn i warto na to uczulać. O ile wszyscy spodziewają się, że “jak tabletka, to na pewno zauważę, że coś mi musuje w drinku”, to w przypadku bezbarwnego płynu opcja ta w ogóle nie wchodzi w grę. Co więcej, nie wszystkie “tabletki gwałtu” nie są wykrywalne – ogólnie są, jednak jedynie przez kilka godzin, bo szybko wypłukują się z organizmu. Nieprawdą jest też, że niczego po tym nie pamiętasz – ogólnie rzecz ujmując, MASZ SZCZĘŚCIE, jeśli niczego nie pamiętasz, ponieważ zależy to od środka, którego użył sprawca. Niektóre środki powodują całkowite odrętwienie organizmu – czyli nie panujesz nad swoim ciałem, nie możesz się bronić, ale Twój mózg wszystko rejestruje. A teraz wyobraź sobie, o ile lepiej jest nie pamiętać tego, co Cię spotkało, jeśli, np, był to gwałt, a Ty nie mogłeś się nawet ruszyć.
  Kolejna rzecz: GHB nie jest tak popularne, jak trąbią media. Gdy mówi się o “tabletkach gwałtu” (pomijając fakt, że to bardzo rzadko tabletki), zawsze mówi się o GHB, które obecnie jest jednak najrzadszą substancją z tych, które można użyć. Swego czasu bardzo popularny był Rohypnol – w odpowiedniej dawce działa szybko, zwiotcza mięśnie, powoduje senność, ale nie powoduje utraty pamięci (patrz wyżej). Nie bez powodu od jakiegoś czasu Rohypnol jest barwiony – podobnie jak jedne z leków dla koni, których nazwy sobie teraz, niestety, nie przypomnę, ale używane były w tym samym celu co Rohypnol.
  Testery “antytabletkowe” mogą wydawać się tanie, ale tak naprawdę nie są – wydatek rzędu 5 – 10 pln za sztukę to cholernie dużo, mimo że zwykle mają dwa pola użycia. I nie zgadzam się, że “to jak z prezerwatywami” – nie jest to kwestia uszkodzenia testu, że pokaże błędny wynik, tylko tego, że wykrywa raptem dwie substancje z pierdyliarda oraz to, że działa tylko w przypadku napojów niebarwionych. Przykład? Z piwa wyczyta, czy te dwie substancje są w drinku, z kamikadze już nie – najpewniej po prostu da błędny (pozytywny) wynik. A drinki w klubach są jednak bardziej popularne niż piwa.
  To temat dużo obszerniejszy niż może się wydawać i fajnie, że wspomniałeś, że “tabletka gwałtu” nie musi oznaczać jedynie gwałtu, bo faktycznie często środki tego typu są podawane w celach rabunkowych.
  Tak czy siak, artykuł przydatny, choć trochę niekompletny 😉

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:15

   Bardzo ciekawy komentarz… oczywiście może n przyczepić się tego i owego 😉 ale pigułka gwałtu to tak obszerny temat że musiałbym książkę napisać 🙂 celem tematu było uświadomienia poziomu zagrożenia. Nie mniej jednak twój komentarz jest bardzo ważny 🙂

 • Odpowiedz Turkusowa 17 stycznia 2018 at 15:13

  Każdy powinien mieć tego świadomość.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:15

   Dokładnie tak.

 • Odpowiedz Monika 17 stycznia 2018 at 15:37

  Przede wszystkim ostrożność, sprawdzone towarzystwo, czujność i znane, bezpieczne miejsca zabawy. Choć niestety i to nie zawsze wystarcza.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:17

   Nigdy nie wiesz jakie świństwo dosypią ci do napoju lub jedzenia. Tak zwana pigułka gwałtu nie jest tylko w postaci pigułki.

 • Odpowiedz Agata vel Pani Miniaturowa 17 stycznia 2018 at 15:45

  To straszna broń w rękach kogoś kto chce nas skrzywdzić. Gdy byłam nastolatką kolega rozbił samochód i potrzebował kilku tysięcy, aby go naprawić. W krótkim czasie uzbierał kasę. Nie wiedziałam jak to zrobił. Po jakimś czasie przyznał mi się, że sprzedawał na dyskotekach, zdążył mi opowiedzieć gdzie jeździł po towar, a także kto czego najwięcej kupował.

  Powiedział, że najwięcej pigułek gwałtu kupują faceci w wieku tak na oko 40-50lat, zadbani, od których “śmierdzi kasą”, na dyskoteki zawsze przychodzą sami i siedzą i obserwują salę pijąc colę lub nie przesadzając w ogóle z alkoholem. Później znikali…a w raz z nimi ofiara.

  Byłam przerażona, znajomość zakończyłam z dnia na dzień, bo wiedziałam, że ktoś taki to nie towarzystwo dla mnie. Wkrótce zgarnęła go policja i raczej nie jest to nic dziwnego, że ten koleś tak skończył.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:46

   Osoby sprzedające pigułki gwałtu powinny być mocniej karane niż te handlujące innymi narkotykami.

 • Odpowiedz Rozkminy Tiny 17 stycznia 2018 at 16:03

  “Przy czym z testerem do pigułek gwałtu jest podobnie jak z prezerwatywami. Niby pewność mamy, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że nie zadziała.” O widzisz, w sumie racja. Czyli tak naprawdę chroni nas jedynie zdrowy rozsądek. No i to, o czym piszesz. Wiesz, że mimo zainteresowania tematem, teraz dopiero dowiedziałam się, że mam te kilkanaście – kilkadziesiąt sekund, by poinformować znajomego, że potrzebuję pomocy? A warto to wiedzieć, by w odpowiednim momencie mieć z tyłu głowy, żeby szukać schronienia.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:47

   Masz rację tester do pigułek gwałtu nie zawsze zadziała.

 • Odpowiedz Patrycja Czubak 17 stycznia 2018 at 16:33

  Bardzo dobrze, że poruszasz takie tematy. Należy mówić o tym dużo i głośno. Jeżeli nawet jedna osoba zacznie być bardziej rozważna, to już jest sukces.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:47

   Dokładnie jestem tego samego zdania.

 • Odpowiedz Kalejdoskop Renaty 17 stycznia 2018 at 16:37

  Bardzo przydatny wpis.
  Zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek.

  Pozdrawiam serdecznie

  Kalejdoskop Renaty

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:48

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Happy Green Life 17 stycznia 2018 at 17:24

  W artykule został poruszony niezwykle ważny temat. Najważniejsze to mieć głowę na karku w każdej sytuacji, bo żyjemy w takich czasach, w których ludzie zdolni są do wszystkiego. Trzeba na siebie uważać w każdym miejscu, a w klubach czy na wakacjach w szczególności.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:48

   Tak naprawdę pigułka gwałtu może zostać użyta wszędzie, choć w wymienionych miejscach najczęściej.

 • Odpowiedz Dziennik Farmaceutki 17 stycznia 2018 at 18:10

  Bardzo ważny wpis! Powinien dotrzeć do dużej grupy młodych i nie tylko młodych kobiet!

 • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:49

  Dokładnie tak 🙂

 • Odpowiedz Olga 20 stycznia 2018 at 09:54

  Wiem, że temat dotyczy wszystkich, ale mam nadzieję, że na Twój post trafia głównie młode dziewczyny, bo to one są największą docelową grupa osób

 • Odpowiedz Unikato@yahoo.com 20 stycznia 2018 at 10:19

  Szokujące że nie ma smaku, zapach, koloru w napoju i że nie pozostaia śladu w organizmie. 🤤🤤🤤 to poważne niebezpieczeństwo!

 • Odpowiedz Młodzi na Dorobku 20 stycznia 2018 at 11:25

  Moim zdaniem najcenniejszą radą jest niezostawianie koleżanki samej. Nawet jeśli właśnie poderwała najwspanialszego faceta świata, nawet jeśli sama mówi, że wszystko jest w porządku i z tym meżczyzną chce zostać sama lub jechać gdzieś. Nie powinniśmy zostawiać koleżanki samej choćby sama bardzo tego chciała.

 • Odpowiedz Sylwia 20 stycznia 2018 at 12:39

  Dobrze, że poruszasz tak ważny temat! Zwłaszcza, że wielu młodych ludzi podchodzi do tego zupełnie beztrosko, a konsekwencje, jak wiadomo, mogą być opłakane.

 • Odpowiedz Zofia 22 stycznia 2018 at 10:47

  Biorę sobie do serca to, co napisałeś. Ale chyba najlepszą metodą uniknięcia jest nie spuszczanie swojej szklanki z oczu, prawda?

 • Odpowiedz todoarmo.blogspot.com 22 stycznia 2018 at 12:48

  Szkoda że tak mało się o tym mówi , a warto wiedzieć co i jak .

 • Zostaw komentarz