Pasy Bezpieczeństwa
Bezpieczna rodzina, Bezpieczne drogi, Bezpieczne dziecko, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Pasy bezpieczeństwa – przepisy, ciąża, dziecko, obowiązek

Pasy bezpieczeństwa w samochodach są jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń z kilku powodów. Najważniejszym jest ich obowiązkowość, taniość i prostota zastosowania. W niniejszym artykule chcę bardzo szeroko poruszyć temat stosowania pasów bezpieczeństwa, które to zostały wynalezione ponad 50 lat temu.

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Czy jazda z zapiętymi pasami jest obowiązkowa?
 • Kto jest zwolniony z zapinania pasów?
 • Jak poprawnie zapinać pasy?
 • Jakie są przepisy prawne związana z pasami bezpieczeństwa?
 • Czy zapinanie pasów w autobusie jest obowiązkowe?
 • Czy należy zapinać pasy psu?

Historia pasów bezpieczeństwa

Ponad 50 lat temu Szwedzi wynaleźli 3 punktowe pasy bezpieczeństwa. Niemal natychmiast Volvo, czyli koncern, który opatentował tego rodzaju pasy, udostępniło bezpłatnie swój wynalazek pozostałym producentom samochodów.

W Polsce pasy bezpieczeństwa zostały zapisane w prawie w roku 1983 jako środek bezpieczeństwa do obowiązkowego stosowania. Żeby było zabawnie to obowiązek zapinania pasów obowiązywał tylko na przednich siedzeniach i to poza miastem.

W tym temacie warto przeczytać jeszcze: Jak zachować się podczas wypadku drogowego?

Obowiązek korzystania z pasów

Naturalnie w Polsce, jak i w większości krajów świata korzystanie z pasów bezpieczeństwa aktualnie jest obowiązkowe. W naszym kraju mówi o tym art. 39. 1. Kodeksu Ruchu Drogowego.

Art.39.1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3, 3b i 3c.

Wątpliwości co do słuszności zapinania pasów bezpieczeństwa nie miał Trybunał Konstytucyjny, który w 2009 roku orzekł, że ustawowy nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa jest zgodny z Konstytucją RP (więcej na ten temat Trybunal.gov.pl)

Przeciwnicy zapinania pasów

Czy pasy bezpieczeństwa mają swoich przeciwników? Oczywiście, że tak i nie chodzi tutaj bynajmniej o ludzi, którym pasy przeszkadzają, ponieważ są niewygodne. Przeciwnicy twierdzą, że pasy bezpieczeństwa mogą utrudnić wydostanie się z płonącego samochodu. Teoretycznie jest to możliwe, lecz na taką sytuację musiałoby się złożyć wiele czynników w jednym miejscu i czasie. Mam tutaj na myśli zacięcie się zamka od pasów w połączeniu z pożarem samochodu. Jak często zacina wam się zamek od pasów?

Wiele osób twierdzi, że kobiety w ciąży nie powinny stosować pasów bezpieczeństwa, ponieważ szkodzi to płodowi. Nie spotkałem się jeszcze z żadnymi badaniami, które potwierdzają taki punkt widzenia.

Część kierowców jest zdania, że lepiej jest z samochodu wypaść na zewnątrz niż zostać w nim uwięzionym. Jeśli wypadniemy z samochodu to: A możemy zostać przygnieceni przez własny samochód, B możemy zostać przejechani przez innego kierowcę, C możemy uderzyć w asfalt z ogromną siłą.

 

Pasy Bezpieczeństwa

 

Kto może jeździć bez zapiętych pasów

Naturalnie prawo przewiduje pewne wyjątki w korzystaniu z pasów bezpieczeństwa. Są to wyjątki, które mają podstawy do tego, aby nie zapinać pasów, głównie ze względów bezpieczeństwa jak np. Policjant, taksówkarz, instruktor podczas szkolenia, itd

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

 • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
 • kobiety o widocznej ciąży;
 • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
 • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
 • policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
 • funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
 • żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
 • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
 • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
 • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
 • dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
 • dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6)).

Pasy bezpieczeństwa zasada działania

Większość stosowanych pasów bezpieczeństwa stosuje trzypunktowe pasy barkowo-biodrowe. Sprawia to, że mają one trzy punkty mocowania umożliwiające odpowiednią ochronę ciała podczas zdarzenia.

W momencie wypadku pasy blokuję się tak, aby kierowca lub pasażer nie doznali większych obrażeń, lub nie wypadli z pojazdu.

W tym temacie warto przeczytać jeszcze: Jak prawidłowo i bezpiecznie holować samochód?

Pasy bezpieczeństwa a mandat

Naturalnie za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa w samochodzie grożą nam stosowne sankcje w postaci mandatu karnego. Przykładowo za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy otrzymamy mandat w wysokości 100 zł lub kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa otrzymamy mandat w wysokości również 100 zł.

 

Pasy Bezpieczeństwa

 

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa

W gruncie rzeczy zapinanie pasów to bardzo prosta czynność. Niestety nie jest to wcale takie proste, jakby mogło się wydawać. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na nasz ubiór, ponieważ gruba odzież nie jest wskazana a w szczególności kurtki, które mogą sprawiać, iż pas nie będzie przylegał do naszego ciała.

Druga sprawa to odpowiednie zapinanie pasów. Powinny one zostać zapięte w takim sposób, aby ściśle przylegać do ciała a pas powinien przebiegać przez środek klatki piersiowej. Górna jego części powinna znaleźć się jak najbliżej szyi. Pas biodrowy nie powinien przylegać do brzucha, lecz do bioder. Pamiętajmy, że pasy nie powinny być skręcone.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Pasy bezpieczeństwa są bardzo niewygodne w szczególności dla kobiet w ciąży. To jest jedyna realna przyczyna, dzięki której kobiety w ciąży nie chcą zapinać pasów a zgodnie z Polskim prawem nie muszą tego robić. Niemniej jednak zaleca się kobietom w ciąży zapinanie pasów, gdyż jest to bezpieczniejsze niż ich niezapinanie.

Jeśli zdecydujesz się zapiąć pasy w ciąży to pamiętaj o tym aby pas biodrowy umieścić pod brzuchem. Jak w każdym przypadku warto ściągnąć kurtkę co spowoduje lepsze ułożenie pasa. Ty i twoje dziecko będziecie bezpieczniejsi. Lepiej mieć zapięte pasy niż wypaść w ciąży przez szybę.

Pasażer z tyłu może cię zabić

Istnieje powszechne twierdzenie, że pasażer siedzący na tylnej kanapie samochodu nie musi zapinać pasów, ponieważ z tyłu jest bezpieczniej. Takiemu podejściu do sprawy przeczą wszystkie testy wypadków samochodowych prowadzone przez różne instytuty na świecie.

Jeśli Ty ważysz około 80 kg a samochód jedzie z prędkością 80 km/h to twoja waga w momencie uderzenia wzrasta do kilku ton. Z taką właśnie wagą uderzasz w przednie siedzenie sprawiając że osoba siedząca przed tobą ma nikłe szanse na przeżycie pomimo faktu iż ma zapięte pasy.

Naturalnie największa odpowiedzialność spada na kierowcę, ponieważ to on wyznacza standardy w swoim samochodzie. Osobiście sprawę pasów podczas jazdy samochodem traktuje priorytetowo i nie pozwalam na ich niezapinanie. Jeśli ktoś ich nie ma zapiętych to najprościej na świecie wysiada z auta.

Pasy bezpieczeństwa dla psa

Aktualnie nie ma przepisów mówiących o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa psom jadącym w samochodzie. Dlaczego tak jest? Ponieważ pasy zamontowane w samochodach nie są dostosowane do budowy naszego czworonoga (to samo dotyczy innych zwierząt).

Brak nakazu zapinania pasów psom nie świadczy o tym, że nie mamy obowiązku zadbać o jego i nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, iż w momencie wypadku pies potrafi działać jak pocisk, który waży kilkaset kilogramów pomimo tego, że normalnie waży 20 kg. W sprzedaży są specjalne pasy bezpieczeństwa, które w odpowiedni sposób zamocowane mogę zwiększyć bezpieczeństwa naszego psa.

Pasy w autobusie

Pasy bezpieczeństwa nie są stosowane wyłącznie w samochodach osobowych. Autobusy również je posiadają i w takich przypadkach również istnieje obowiązek ich stosowania. Naturalnie, jeśli jedziesz autobusem, który tych pasów nie posiada to nie musisz ich zapinać.

Czy warto zapinać pasy w autobusach? Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak. Jeśli chcesz przeżyć wypadek autobusu to musisz mieć zapięte pasy.

Kierujący autobusem turystycznym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z tych pasów podczas jazdy, chyba że zostały one o tym obowiązku poinformowane przez znajdującą się w pojeździe osobę kierującą przewożoną grupą lub za pomocą urządzenia audiowizualnego, lub za pomocą znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku do dyrektywy Rady z dnia 16 grudnia 1991 r. odnoszącej się do obowiązkowego stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojazdach zwanej „dyrektywą nr 91/671/EWG”.

Pasy bezpieczeństwa a dzieci

Dzieci również powinny stosować pasy, ale z pewnymi wyjątkami. Nie są to wyjątki mówiące o tym, że dziecko nie musi zapinać pasów, ale o tym, że dziecko powinno być przewożone w foteliku.

W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Dodatkowo zezwala się na przewożenie w samochodzie na tylnym siedzeniu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Kiedy nie musimy stosować fotelika? Wtedy gdy na tylnym siedzeniu pojazdu, chcemy przewieźć trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Pasy bezpieczeństwa a rozrusznik serca

Aktualnie nie ma żadnych badań nad szkodliwością pasów bezpieczeństwa w stosunku do rozrusznika serca. Lekarze wręcz namawiają do zapinania pasów, nawet jeśli posiadamy takowe urządzenie.

Pasy bezpieczeństwa a poduszka powietrzna

Niejednokrotnie słyszałem opinie mówiące o tym, że pasy nie są potrzebne skoro mamy poduszki powietrzne. Jest to jeden z największych mitów, jakie można usłyszeć. Większość crash testów prowadzonych jest z uwzględnieniem pasów bezpieczeństwa w połączeniu z poduszkami powietrznymi. Sprawia to, że producenci tak projektują poduszki i pasy, aby ich połączenie maksymalizowało nasze bezpieczeństwo podczas podróży.

W tym temacie warto przeczytać jeszcze: Niedzielny kierowca a bezpieczeństwo

Pasy a odszkodowanie

Osoby zapominające o stosowaniu pasów muszą pamiętać o tym, że część firm ubezpieczeniowych może brać pod uwagę ten czynnik przy wypłacie odszkodowania. Wychodzą oni z założenia, że jeśli nie zapieliśmy pasów bezpieczeństwa to świadomie wpłynęliśmy na zakres obrażeń. Niektóre firmy wprowadzają zapis w ogólnych warunkach ubezpieczenia, który mówi o obniżeniu świadczenia, jeśli przyczynimy się do zwiększenia obrażeń.

Firmy ubezpieczeniowe powołują się wtedy na art. 362 Kodeksu Cywilnego:

Art. 362. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Przydatne strony

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
ec.europa.eu 

Podsumowanie

Zobacz co stanie się, gdy nie zapniesz pasów i dojdzie do wypadku na drodze.

 

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest ciekawy i potrzebny to udostępnij go znajomym.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz