Obowiązkowe wyposażenie auta
Bezpieczne drogi

Obowiązkowe wyposażenie auta

Jakie powinno być obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce? Czy gaśnica i trójkąt ostrzegawczy są wyposażeniem, które musimy posiadać prowadząc samochód? Być może powinniśmy też posiadać inne przedmioty takie jak kamizelka odblaskowa i apteczka do udzielenie pierwszej pomocy. Co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia? Często zadajemy sobie to pytanie, a odpowiedź wcale nie jest tak oczywista jak się każdemu wydaje.

Na marginesie wspomnę, iż artykuł ten jest częścią znanego wam cyklu Bezpieczne Drogi. Mój poprzedni artykuł z tej serii czyli Kara za brak OC – działanie UFG, cieszył się bardzo dużym zainteresowanie za co bardzo wam dziękuję

 • Co powinienem wozić w samochodzie?
 • Czy apteczka jest obowiązkowa?
 • Czy muszę mieć gaśnicę?
 • Jakie mandaty grożą za brak wyposażenia auta?
 • Co mogę mieć w samochodzie oprócz obowiązkowego wyposażenia?

 

Często w różnego rodzaju poradnikach możemy przeczytać, że jedynymi i obowiązkowymi przedmiotami w samochodzie osobowym są gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Niestety nie jest to zgodne z prawdą. Co zgodnie z Polskim prawem powinniśmy posiada w naszym samochodzie oraz co dodatkowo możemy wozić ze sobą, tak aby nasza podróż była bezpieczniejsza i wygodniejsza? O tym w niniejszym artykule.

 

Pamiętajcie, że w przypadku obowiązkowego wyposażenia nie mamy nic do powiedzenie, a wyposażenie dodatkowe, to tylko moje subiektywne sugestie, które można brać pod uwagę.

Rozporządzenie a obowiązkowe wyposażenie

Obowiązkowe wyposażenie samochodów jest dokładnie sprecyzowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r., czyli jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta. W tym właśnie rozporządzeniu są wyszczególnione wszystkie informacje na temat wyposażenia naszego samochodu. Zagłębiając się w treść rozporządzenia warto zatrzymać się na paragrafie 11 (§11), który w punktach odnosi się do wyposażenia samochodu.

W paragrafie 11 wspomnianego rozporządzenia wymienionych jest aż 22 punkty, które nie mówią tylko o wyposażeniu samochodu, ale również motocykla. Poniżej wymieniam część tylko puntów z tego paragrafu, które uznaje za istotne, ponieważ pokonując kilka tysięcy kilometrów miesięcznie zauważam, że część kierowców nie wie o tym, jakie dokładnie powinno być wyposażenie auta.

Co jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce?

Pojazd samochodowy musi posiadać m.in.:

 • samoczynne wycieraczki,
 • lusterka zapewniające kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu,
 • urządzenie zabezpieczające przed użyciem samochodu przez osoby nieuprawnione,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • tłumik wydechu,
 • w miejsce przewidziane do umieszczenia tablic rejestracyjnych spełniające wymagania określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia

Warto wiedzieć, że w rozporządzeniu mowa jest również o pojazdach szczególnych jak np. taksówki, gdzie w ich wyposażeniu muszą być dodatkowe przedmioty, jakie nie są konieczne w zwykłym samochodzie osobowym.

Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie taksówki to m.in.:

 • taksometr elektroniczny,
 • apteczka doraźnej pomocy,
 • ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy.

Czy trójkąt jest obowiązkowy w samochodzie?

Odpowiedź na to pytanie możecie znaleźć w artykule, który niedawno opublikowałem na blogu: Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy? 

Naturalnie jest on obowiązkowy i to nie tylko w Polsce, ale w większości krajów Europejskich. Powodem, dla którego trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy jest fakt że podczas postoju w miejscu niedozwolonym musimy go ustawić za samochodem.

Jest to bardzo ważna czynność, która może przyczynić się do uratowania tobie życia. Dzieje się tak, dlatego że brak trójkąta ostrzegawczego jako obowiązkowego wyposażenia auta ułatwia dostrzeżenie twojego samochodu przez innych kierujących. Brak trójkąta już niejednokrotnie doprowadził do tragedii na drodze.

Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje 3 możliwości ustawienia trójkąta biorąc pod uwagę jego odległość od samochodu:

 • Autostrady i drogi ekspresowe 100 m
 • Obszar niezabudowany 30-50 m
 • Obszar zabudowany 1 m

Pamiętajmy również o tym, że brak trójkąta może być przyczyną otrzymania mandatu w wysokości do 200 zł.

Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie?

Naturalnie gaśnica jest elementem obowiązkowego wyposażenia samochodu, lecz nie jest to reguła w całej Europie. W rozporządzeniu mówiącym o obowiązkowym posiadaniu gaśnicy w aucie nie ma słowa o dacie przydatności czy też legalizacji gaśnicy. Czy to zwalnia nas z dbania o jej stan? Nie!

Stan gaśnicy to nasze bezpieczeństwo, więc czy powinniśmy na tym bezpieczeństwie oszczędzać? Gaśnica samochodowa to nie tylko gadżet, który służy nam do okazania funkcjonariuszowi Policji podczas kontroli, ale przede wszystkim środek gaśniczy, który może uratować nasze życie i zdrowie oraz sam samochód przed większymi stratami.

Osobiście radzę bardzo poważnie podejść do tematu gaśnicy i nie kupować jej w pierwszym lepszym sklepie. Najlepszym wyborem będzie wybranie się do profesjonalnego sklepu z artykułami gaśniczymi, gdzie fachowiec nam doradzi którą gaśnicę najlepiej wybrać. Pamiętajmy również o tym, że jeśli nasz samochód spłonie to ubezpieczyciel na 100% sprawdzi stan naszej gaśnicy. W przypadku gdy gaśnica będzie przeterminowana, to może uznać to za jej wadę i obniżyć nam odszkodowanie lub odmówić jego wypłaty. Stracić możemy kilka tysięcy złotych odszkodowania, a koszt przeglądu gaśnicy to kilka złotych.

Jaka gaśnica do samochodu?

Standardowo w każdym samochodzie znajduje się gaśnica z 1 kilogramem środka gaśniczego. Czy to jest wystarczające? Osobiście uważam, że to za mało. Warto zainwestować i kupić sobie gaśnice co najmniej 2 kg. Różnica polega na czasie gaszenia w przypadku 1 kg czas ten wyniesie około 3-4 sekund. Oczywiście wszystko zależy, od wielkości autoa. Warto też wziąć pod uwagę oznaczenia, jakie są na gaśnicach. Do samochodów najlepiej sprawdzają się gaśnice z oznaczenie ABC.

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?

Przyznam szczerze, że dziwi mnie fakt, iż w Polsce apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodów. Część krajów Europy jak Czechy, Litwa, Estonia, Bułgaria, Niemcy i Hiszpania wprowadziły obowiązek posiadania apteczki i uważam to za słuszną decyzję.

Apteczka samochodowa powinna posiadać m.in.:

 1. nożyczki,
 2. rękawiczki gumowe,
 3. maseczkę do sztucznego oddychania,
 4. koc ratunkowy (folia termiczna),
 5. chusty trójkątne,
 6. opatrunek na oparzenia,
 7. siatkę opatrunkową,
 8. bandaż dziany,
 9. kompres gazowy,
 10. plastry,
 11. chusteczki do dezynfekcji,
 12. płyn do odkażania rąk,
 13. opaskę elastyczną.

Apteczka może być przydatna nie tylko w momencie wypadku drogowego, ale i w codziennym użytkowaniu samochodu. Obowiązku posiadania apteczki w Polsce nie ma, ale powiedzmy, że w trasie przebijemy oponę i zaczniemy wymieniać ją na zapasową i trakcie wymiany się skaleczymy. Czy apteczka byłaby w takim przypadku potrzebna? Naturalnie, że tak.

Apteczka samochodowa

Przy okazji apteczki przypominam o obowiązku udzielenie pomocy osobie, która jej potrzebuje. Czyli obok wypadku samochodowego nie możemy przejechać obojętnie, ponieważ grożą nam z tego tytułu konsekwencje. Jeśli już zaczniemy udzielać pierwszej pomocy, to przydatna może okazać się apteczka.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Kamizelka odblaskowa podobnie jak apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa w Polsce. Nie mniej jednak warto ją posiadać w samochodzie. Powód, dla którego powinniśmy wyposażyć auto w kamizelkę jest prosty, jest to nasze bezpieczeństwo. Wychodzenie z samochodu po zmroku bez kamizelki odblaskowej jest proszeniem się o wypadek, a w najlepszym razie utratę zdrowia.

Pamiętajmy, że kierowca jadący samochodem w miejscach nieoświetlonych nie widzi nas, jeśli nie posiadamy elementów odblaskowych. Zauważa nas dopiero w ostatniej chwili, gdy jest już praktycznie za późno. Jeśli posiadamy kamizelkę odblaskową, to pamiętajmy, żeby ubrać ją jeszcze w samochodzie lub bardzo ostrożnie wysiąść z samochodu.

Mity na temat obowiązkowego wyposażenia auta

Wyżej wspomniałem o obowiązkowym wyposażeniu auta zarejestrowanego w Polsce, Teraz wymienię listę mitów na temat rzeczy obowiązkowych w naszych autach:

 1. Apteczka.
 2. Kamizelka odblaskowa.
 3. Żarówki zapasowe.
 4. Koło zapasowe.
 5. Podnośnik do wymiany koła (lewarek)
 6. Zestaw naprawczy do koła.
 7. Klucz do kół.
 8. Zestaw narzędzi naprawczych i rękawiczki.
 9. Linka holownicza.
 10. Kable rozruchowe.
 11. Instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
 12. Wzór oświadczenia z kolizji drogowej.
 13. Płyn do spryskiwaczy.
 14. Olej do silnika.
 15. Płyn do chłodnicy.
 16. Zapasowe bezpieczniki.
 17. Alkomat.

Wyżej wymienione przedmioty nie są obowiązkowe co nie oznacza że nie są potrzebne.

Polecam również wpis na temat pasów bezpieczeństwa.

Nie obowiązkowe, ale warto je mieć w samochodzie

Co do apteczki i kamizelki, to już wyżej się wypowiedziałem, ale co z resztą wyposażenia, którego nie musimy posiadać w naszym aucie? Pozwólcie, że każdy z przedmiotów omówię z osobna.

Żarówki zapasowe

W niektórych krajach europejskich żarówki są obowiązkowe i uważam, że jest dobry pomysł. Żarówka może nam się przepalić w każdym momencie w trasie. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas wieczornych przejazdów w miejscach nieoświetlonych. Zakup zestawu żarówek to koszt około 30-40 zł.

Można śmiało powiedzieć, że w przypadku uszkodzenia się żarówki można przejechać na najbliższą stację benzynową, aby je zakupić, ale podczas przejazdu tych kilku kilometrów może dojść do wypadku a po drugie żarówki na stacji są bardzo drogie. Identycznie sprawa ma się z zapasowymi bezpiecznikami, które w przypadku awarii mogą się przydać.

Koło zapasowe i akcesoria

Takie przedmioty jak koło zapasowe raczej nigdy nie będą obowiązkowym wyposażeniem samochodu, nie mniej jednak warto posiadać jedno koło. W razie najechania na ostry przedmiot umożliwili, to nam szybką wymianę koła bez wzywania lawety lub znajomego z zastępczym kołem.

Jeśli posiadamy koło zapasowe to obowiązkowo razem z nim musimy mieć podnośnik do wymiany koła oraz klucz do kół, ponieważ posiadając samo koło niczego nie wskóramy. W niektórych sytuacjach, zamiast koła zapasowego można posiadać zestaw naprawczy do koła, który chwilowo naprawi nasze koło i pozwoli nam dojechać do domu lub najbliższego wulkanizatora.

Nie obowiązkowe narzędzia

Zestaw narzędzi naprawczych i rękawiczki to przedmioty potrzebne tylko osobom, które znają się na naprawach samochodów. Natomiast warto posiadać w samochodzie linkę holowniczą oraz kable rozruchowe, w szczególności w okresie zimowym.

Płyny eksploatacyjne

Być może posiadanie płynów eksploatacyjny w codziennym użytkowaniu nie jest nazbyt istotne, ale w dłuższe trasy płyn do spryskiwaczy, olej do silnika i płyn do chłodnicy mogą okazać się zbawienne. W sprzedaży są specjalne 1 litrowe pojemniki. Nie zajmą one zbyt dużo miejsca a w przypadku awarii mogą przydać się nam w celu dojazdu do najbliższego mechanika lub stacji.

Dodatkowe wyposażenie

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z możliwości posiadania dodatkowego wyposażenia w postaci instrukcji udzielania pierwszej pomocy, czy też wzoru oświadczenia z kolizji drogowej. Dopiero w momencie wystąpienia potrzeby posiadanie tego rodzaju dokumentów przypominamy sobie o nich. Warto jest też wyposażyć się alkomat, tak na wszelki wypadek.

AED jako obowiązkowe wyposażenie auta

AED w każdym samochodzie. Długo zastanawiałem się, czy dodać tego rodzaju informację. Doszedłem do wniosku, że jest to bardzo dobry pomysł, aby wyposażać samochody właśnie w takie urządzenia. Dla przypomnienia Co to jest AED – https://bezpiecznypolak.pl/defibrylator-aed-co-to-jest. Oczywiście wiem, że w najbliższym czasie niemożliwe jest, aby obowiązkowo wprowadzić tego typu urządzenie do wyposażenia samochodów, ale w dłuższej perspektywie dlaczego nie?

W przeciągu kilku lub kilkunastu lat AED będzie coraz popularniejsze, a wiedza jak z niego korzystać będzie zdecydowanie większa. Dlatego pomysł z obowiązkowym wyposażeniem samochodu w AED wcale nie jest taki nierealny.

Na koniec warto abyście zajrzeli jeszcze do artykułu o 28 aplikacjach przydatnych w bezpiecznej podróży.

Obowiązkowe wyposażenie w wybranych krajach Europy

Austria

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa.

Bułgaria

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • gaśnica,
 • kamizelka odblaskowa.

Czechy

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • zapasowe żarówki,
 • kamizelka odblaskowa,

Francja

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • komplet zapasowych żarówek.
 • apteczka.

Holandia

 • trójkąt ostrzegawczy.

Litwa

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica,
 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowej.

Niemcy

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa.

Rumunia

 • gaśnica,
 • apteczka,
 • trójkąt.

Słowacja

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • zapasowe bezpieczniki,
 • komplet zapasowych żarówek,
 • podnośnik samochodowy,
 • klucz do demontażu kół samochodowych,
 • koło zapasowe,
 • lina holownicza,
 • kamizelki dla kierowcy i pasażera w kabinie.

Węgry

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • lina holownicza,
 • kamizelka odblaskowa.

Wielka Brytania

 • trójkąt.

Włochy

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa z pasami odblaskowymi,
 • gaśnica.

 

 

https://bezpiecznypolak.pl/wp-content/uploads/2018/01/Obowiązkowe-wyposażenie-samochodu-INFOGRAFIKA.jpeg

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

34 komentarze

 • Odpowiedz Agata6 stycznia 2018 at 12:15

  Też jestem zdziwiona tą apteczką

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 14:27

   Apteczka samochodowa powinna być obowiązkowym wyposażeniem samochodów.

 • Odpowiedz Beata Herbata6 stycznia 2018 at 12:26

  Dobrze wiedzieć, już posyłam mężowi 😀

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 14:27

   Sama też pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu auta.

 • Odpowiedz Marta6 stycznia 2018 at 13:08

  Przez te wszystkie mity człowiekowi się myli co musi, a czego nie musi ze sobą wozić 🙂 w moim autku chyba musiałabym cały bagażnik zapakować, żeby to pomieścić. Dzięki za podsumowanie, co brać w podróże po innych krajach 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 14:29

   Może nie cały bagażnik. wystarczy jedynie dobrze niektóre rzeczy ulokować. Przykładowo gaśnica może być pod siedzeniem wraz z kamizelka odblaskową. Obowiązkowe wyposażenie ma przeważnie specjalnie mocowania i uchwyty.

 • Odpowiedz Agata6 stycznia 2018 at 14:09

  Fajny post – rozwiewa wiele mitów. Ja osobiście uważam, że prawo powinno się zmienić np. odnośnie gaśnicy.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 14:30

   Co masz na myśli ?

 • Odpowiedz Wiola6 stycznia 2018 at 15:45

  Dzięki za kolejny post, który powinien stać się obowiązkową lekturą wszystkich kierowców. Przyznam szczerze, że jestem zdziwiona, że nie mamy obowiązku wozić apteczki w Polsce. Pewnie nie raz by się mogła przydać…

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 20:14

   Dokładnie tak Wiolu. Apteczka samochodowa powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdego auta, ale niestety tak nie jest. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? To jest już pytanie do Ministerstwa infrastruktury, które mogłoby bardzo szybko obowiązek posiadania apteczki wprowadzić.

 • Odpowiedz Przemek6 stycznia 2018 at 15:52

  Kawał dobrej roboty, wpis zapisany, na pewno się przyda 🙂 Dzięki

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 20:15

   Polecam 🙂

 • Odpowiedz Szymon | pomensku.pl6 stycznia 2018 at 16:34

  Dodam od siebie rzecz, która nie jest obowiązkowa, a bez niej możemy mocno utrudnić sobie życie. Chodzi o… latarkę! Wymiana koła, dolanie oleju lub znalezienie przepalonego bezpiecznika bez latarki nocą to koszmar. Raz już złapałem gumę w nocy i zmieniałem koło niemal po omacku. A wystarczyłoby, bym miał zwykłą latarkę czołową za 20 zł z marketu 🙂 Woźcie w schowku nawet taką zwykłą latarkę za kilka zł, a zobaczycie jak często Wam się przyda 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 20:18

   Szymonie! Rewelacyjny pomysł 🙂 że też na niego nie wpadłem. Latarka jako nieobowiązkowy przedmiot w samochodzie może być bardzo przydatna. Dzięki Przemku za poradę… już lecę do twojego bloga!

 • Odpowiedz Joanna6 stycznia 2018 at 17:06

  Dostałam kiedyś mandat za przeterminowaną gaśnicę. Po takich sytuacjach pamięta się o tym. Jednak lepiej uczyć się na cudzych błędach, albo jeszcze lepiej właśnie z takich artykułów. Brawo 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 stycznia 2018 at 20:22

   Jaka była podstawa prawna tegoż mandatu?

 • Odpowiedz Sandra9 stycznia 2018 at 13:51

  Nalezy udzielac pierwszej pomocy a apteczka juz nie jest obowiazkowa. Szok. W moim aucie mam zarowno apteczke , gasnice jak i kamizelke (z tych nieobowiazkowych). Maz zawsze dba o wyposazenie oraz terminy.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:33

   No to gratulacje dla męża że tak dba o obowiązkowe wyposażenia samochodu oraz i te nie obowiązkowe rzeczy.

 • Odpowiedz Anna Kołodziej9 stycznia 2018 at 14:00

  Byłam przekonana, że trzeba mieć kamizelkę i apteczkę! A tu się okazuje, że nie… W każdym razie i tak uważam, że apteczkę warto mieć – nieraz na wycieczkach przydały nam się plastry i coś do dezynfekcji (u mnie to akurat octenisept).

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:34

   Jak dla mnie rozporządzenie powinno zawierać wiele innych rzeczy wymienionych w artykule a które nie są obowiązkowe. Tutaj chodzi o nasze bezpieczeństwo oraz wygodę jazdy samochodem. Nie wyobrażam sobie żeby w samochodzie nie mieć kamizelki, apteczki i koła zapasowego.

 • Odpowiedz NaturalnieAndzia9 stycznia 2018 at 15:42

  Dziękuję za ten wpis. Mi bardzo się przydał.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:35

   Proszę. Przyjemność po mojej stronie.

 • Odpowiedz Przemek9 stycznia 2018 at 16:37

  Hmm apteczka – zdecydowanie zaskoczenie 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:35

   Też tak uważam.

 • Odpowiedz Mama Ayla9 stycznia 2018 at 16:47

  Szczerze mówiąc zdziwiłam się troche, musze podsunąc ten post mężowi

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:35

   Koniecznie.

 • Odpowiedz Młodzi na Dorobku9 stycznia 2018 at 17:10

  Robisz świetne grafiki. Aż chce się je ukraść 😉

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:36

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Agata vel Pani Miniaturowa9 stycznia 2018 at 17:56

  Nawet dla synka mam kamizelkę odblaskową w małym dziecięcym rozmiarze. Częściej z nim podróżuję niż z kimkolwiek innym. Kamizelka kosztowała kilka złotych, myślę, że każdy rodzic mógłby się w taką zaopatrzyć.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:37

   Z tego co pamiętam to w Austrii lub Szwajcarii jest obowiązek wożenia tylu kamizelek ilu jest pasażerów.

 • Odpowiedz Magda9 stycznia 2018 at 19:25

  Niedawno kupiliśmy samochód i przyznam szczerze, że mamy w nim wszystko, a nawet więcej niż trzeba. ALE. Pomyślałam sobie, że szczególnie taką podstawową apteczkę warto byłoby w samochodzie mieć. Zapiszę sobie stronę i będę powoli kompletować 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski10 stycznia 2018 at 15:38

   I o to chodzi. Po to właśnie powstał ten wpis aby wam służyć i informować na temat tego jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu.

 • Odpowiedz Jagoda11 stycznia 2018 at 12:50

  Ja wiedziałam, że apteczka jest nieobowiązkowa. Nawet jakby było to co z tego skoro większość kierowców i tak nie wiedziałaby jak jej użyć?
  Co do gaśnicy – owszem jest obowiązkowa, ale nie wiem czy gdyby palił się mój samochód to szukałabym gaśnicy czy też wzięła torebkę i uciekała.
  Żarówki i tak bym sama nie wymieniła – aktualnie śmigam sobie moją Renówką, w której można rozebrać pół samochodu albo włożyć żarówkę przez nadkole.
  Wzór oświadczenia o kolizji jest też bardzo ważnym elementem. Nigdy nie chciałam kusić losu, ale kiedy zdarzyła mi się niewielka kolizja był problem. Szczęśliwie drugi kierowca był rozważniejszy.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski18 stycznia 2018 at 15:59

   Dzięki Jagodo za cenne uwagi 🙂

  Zostaw komentarz