Bezpieczne drogi

Niedzielny kierowca a bezpieczeństwo

Wbrew stosowanej nazwie Niedzielny Kierowca to nie jest osoba, która jeździ samochodem w niedzielę. Choć nazwa wzięła się właśnie od tego dnia tygodnia. Spowodowane to jest tym, że właśnie w niedziele możemy spotkać najwięcej niedzielnych kierowców na naszych drogach. Sprawdź, czy Ty jesteś niedzielnym kierowcą – test poniżej.

Niektórzy rozbierają to wyrażenie na czynniki pierwsze i wychodzi im wtedy Nie Dzielny Kierowca. Czyli taki który nie ma odwagi do jazdy samochodem i się go boi.

Kto to jest Niedzielny Kierowca?

Przeważnie jest to kierowca bez doświadczenia za kierownicą, sprawiająca wrażenie jakby pierwszy raz usiadł za kierownicą. Często jest to prawdą, ponieważ osoby, które właśnie otrzymały prawo jazdy mają prawo czuć się niepewnie na drodze.

Po czym poznasz niedzielnego kierowcę:

  • jedzie 40 km/h w miejscu, gdzie można 90 km/h,
  • bardzo długo zastanawia się, czy może skręcić na skrzyżowaniu,
  • pomimo że ma pierwszeństwo to i tak czeka aż drugi kierowca przejedzie,
  • w kłopotliwych sytuacjach nie wie jak się zachować np. roboty drogowe.

Z czego to wynika? Głównie ze zbyt małego doświadczenia z samochodem.

Czy tacy kierowcy są niebezpieczni?

Osobiście uważam, że tak, ale nie jest to olbrzymie niebezpieczeństwo. Nie mniej jednak ich zachowanie jest czasami nieprzewidywalne lub odmienne od pozostałych kierowców, których spotykamy na drodze. Na całe szczęście niedzielnych kierowców nie jest zbyt wielu. Z moich obserwacji wynika, że na jednego niedzielnego kierowcę przypada 100 piratów drogowych.

Jak zachować się jadąc za Niedzielnym Kierowcą?

Niestety nie ma takiej możliwości, aby całkowicie zlikwidować zjawisko tego rodzaju kierowcy, dlatego też powinniśmy nauczyć się z nim żyć. Doświadczeni kierowcy powinni przypomnieć sobie jak to było kiedy oni zaczynali przygodę z samochodami i że wcale nie było tak łatwo.

Widząc, że przed Tobą jest niedzielny kierowca staraj się zachowywać tak samo jak była to „L”, czyli nauka jazdy. Powinieneś zachować wtedy szczególną ostrożność i odpowiedni odstęp od takiego samochodu.

Sprawdź również artykuł: Jak zachować się podczas kolizji drogowej?

Czy taka jazda samochodem jest karana?

Sama jazda samochodem powoli i ostrożnie nie jest karana, a wręcz wskazana, lecz niektóre czynności mogą spełniać warunki wykroczenia na drodze.

Przykłady:

Tamowanie ruchu na drodze (czyli zbyt długie oczekiwanie na zakręcie). Mówi o tym art. 90 kodeksu wykroczeń.

Art. 90. Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Zbyt długa jazda lewym pasem drogi (dotyczy również piratów drogowych). Wiadomo, że w Polsce obowiązuje prawostronny ruch na drodze. Wszyscy o tym wiedzą (mówi o tym art. 16 kodeksu drogowego), ale się nie stosują.

Art. 16. 1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4.Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Takie zachowanie podchodzi również pod art. 90 kodeksu wykroczeń.

Test na niedzielnego kierowcę

Sprawdź, czy jesteś niedzielnym kierowcą. Jeśli w większości odpowiedzi zaznaczyłeś NIE to nie jesteś niedzielnym kierowcą.

TAK / NIE Czy przy dopuszczalnej prędkości 100 km/h jedziesz 40 km/h?

TAK / NIE Czy nadużywasz lewego pasa drogi, pomimo że prawy jest wolny?

TAK / NIE Czy na skrzyżowaniu zastanawiasz się przez dłuższy czas kto ma pierwszeństwo?

TAK / NIE Czy podczas jazdy samochodem nadmiernie skupiasz się na rozmowie z pasażerem?

TAK / NIE Czy rzadko korzystasz z lusterka wstecznego?

TAK / NIE Czy rzadko korzystasz z lusterka prawego?

TAK / NIE Czy boisz się, gdy zbliżasz się do skrzyżowania?

TAK / NIE Czy boisz się parkować tyłem?

TAK / NIE Czy zdarza Ci się przeładować/przeciążyć samochód?

TAK / NIE Czy czujesz strach jadąc samochodem innym niż zwykle?

TAK / NIE Czy boisz się jeździć po dużych miastach?

Co zrobić, aby nie zostać niedzielnym kierowcą?

Wiemy, że niedzielni kierowcy istnieją, wiemy też, że są niebezpieczni, ale co zrobić, aby nie zostać niedzielnym kierowcą?

Poniżej prezentuje podpowiedzi dla osób, które chcą pozbyć się nawyków niedzielnego kierowcy.

Wskazówka nr 1

Jeśli uważasz, że jesteś niedoświadczonym kierowcą a co ważniejsze Twoje otoczenie tak twierdzi to przyklej sobie zielony listek na tylnej szybie samochodu. Więcej o listku niżej.

Wskazówka nr 2

Nie myśl o kolizjach. Prędzej czy później i tak będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego. Myślenie o tym podczas jazdy samochodem powoduje, że jesteś rozkojarzony.

Wskazówka nr 3

Trening czyni mistrza. To powiedzenie odnosi się również do kierowców. Zdecydowana większość niedzielnych kierowców staje się nimi z powodu rzadkiego używania samochodu. Niektórzy mówią, że jazdy samochodem nie można zapomnieć. Błąd.

Wskazówka nr 4

Nie unikaj stresującej jazdy. Mam tutaj na myśli jazdę w trudnych warunkach pogodowych np. podczas deszczu lub w zimę. Jeśli nie będziesz wtedy jeździł to nie nauczysz się poprawnych reakcji.

Wskazówka nr 5

Jeśli jazda tyłem sprawia ci kłopot to udaj się w rzadko uczęszczane miejsce i poćwicz 1-2 godziny raz na tydzień.

Wskazówka nr 6

Bardzo dobrym pomysłem jest poruszanie się samochodem z osobą towarzyszącą. Ja do dziś stosuję zasadę proszenia moich pasażerów, aby krytycznie podchodzili do mojej jazdy samochodem i otwarcie mówili co robię nie tak. Efekty są zadziwiające.

Zielone listki ułatwiają jazdę

Zielone listki to nic innego jak naklejka z narysowanym zielonym listkiem, którą umieszcza się na tylnej szybie samochodu. Naklejka ta ma informować innych uczestników ruchu na drodze, że w danym samochodzie znajduje się kierowca, który ma niewielkie doświadczenie w kierowaniu autami i trzeba na to zwrócić uwagę. Więcej na temat zielonych listów sprawdź na Zielonelistki.pl

Niedzielny kierowca

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

1 komentarz

  • Odpowiedz Pasy bezpieczeństwa - przepisy, ciąża, dziecko, obowiązek - Bezpieczny Polak10 października 2017 at 09:19

    […] W tym temacie warto przeczytać jeszcze: Niedzielny kierowca a bezpieczeństwo […]

  • Zostaw komentarz