Moja Komenda
Bezpieczna rodzina, Policja

Moja Komenda – wizytownik dzielnicowych

Po co nam dzielnicowy? Gdzie możemy zdobyć kontakt do dzielnicowego z naszego rejonu oraz gdzie jest najbliższa jednostka Policji. Takie pytania możemy mnożyć w szczególności, jeśli często przeprowadzamy się z miejsca na miejsce. Czy istnieje łatwo dostępna baza komisariatów, komend i dzielnicowych?

Większość osób powie, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i wskaże wtedy na wujka Google. Czy istnieje prostsze rozwiązanie niż wyszukiwanie jednostki Policji lub dzielnicowego w wyszukiwarce? Tak. To rozwiązanie nazywa się „Moja Komenda”, którego twórcą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Moja Komenda to aplikacja dedykowana na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.

Co umożliwia aplikacja Moja Komenda?

 1. Aplikacja Moja Komenda umożliwia wyszukanie kontaktu do naszego dzielnicowego zajmującego się naszym rejonem zamieszkania.
 2. Aplikacja umożliwia wyszukanie najbliższej jednostki Policji ze wskazaniem na odległość.
 3. Aplikacja umożliwia bardzo szybkie wyznaczenie trasy przejazdu do np. Komisariatu za pomocą Google Maps.
 4. Aplikacja umożliwia szybkie wybranie numeru do jednostki Policji oraz do dzielnicowego.

Telefon do dzielnicowego w 5 kliknięciach

 1. Włączenie aplikacji
 2. Wybór komisariatu lub komendy
 3. Kliknięcie ikony „dzielnicowy”
 4. Wpisanie nazwy ulicy w wyszukiwarce
 5. Wybór dzielnicowego

Kto to jest dzielnicowy

Dzielnicowy to funkcja w Policji, która zapewnia kontakt z lokalną społecznością. Funkcjonariusz, który jest dzielnicowym raczej nie podejmuje bezpośredniej interwencji w trakcie nagłego wydarzenia, choć nie jest to wykluczone.

Natomiast jest to osoba, której najważniejszymi celami jest rozpoznawanie potrzeb lokalnej społeczności oraz weryfikowanie oczekiwań w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Dzielnicowy to funkcjonariusz, który zajmuje się problemami naszego bezpieczeństwa w dłuższej perspektywie niż np. funkcjonariusze prewencji lub drogówki.

Dzielnicowy w Moja Komenda

Po wejściu w panel konkretnego dzielnicowego w jego widoku możemy znaleźć najistotniejsze informacje:

Imię i Nazwisko
Nr telefonu stacjonarny i komórkowy
Adres e-mail
Do jakiej jednostki przynależy
Kto pełni za niego zastępstwo (np. podczas urlopu)
Jaki rejon obejmuje ze wskazaniem konkretnych ulic

Dodatkowo mamy możliwość szybkiego wybierania numeru kontaktowego.

Wizytownik dzielnicowych

Podczas przeglądania tej aplikacji nasunęła mi się tylko jedna myśl. Moja Komenda to nic innego jak ogromny wizytownik, w którym mam zapisany kontakt do wszystkich komisariatów, komend i dzielnicowych w Polsce.

Naturalnie większość z nas głośno będzie krzyczeć, że są to pieniądze wyrzucone w błoto. Z jednej strony przyznam, że jeśli masz styczność z Policją tylko wtedy, gdy otrzymujesz mandat za przekroczenie dozwolonej prędkość, to ta aplikacja na nic Ci się nie przyda. Natomiast jeśli jesteś np. kuratorem sądowym lub inną osobą, która ma dosyć częsty kontakt z dzielnicowym to taki wizytownik jest na wagę złota.

Zresztą o tym, że aplikacja jest przydatna świadczy fakt że aktualnie została pobrana ponad 50 000 razy. Dodatkowo posiada ponad 1300 opinii, z czego ponad 800 ma najwyższą ocenę.

Moja komenda na wakacje

Ministerstwo jest zdania, że aplikacja Moja Komenda jest przydatna każdemu obywatelowi, nie zgadzam się z tym. Uważam, że aplikacje świetnie sprawdza się w określonych przypadkach np. wyżej wspomnianego kuratora, pracownikom agencji ochrony lub osobom udającym się na wakacyjny wyjazd.

Musimy tutaj pamiętać, że aplikacja nie wyręcza numeru 997 lub 112,w nagłych przypadkach nadal dzwonimy pod te właśnie numery.

Aplikacja jest automatycznie aktualizowana

Baza danych komisariatów jest ciągle aktualizowana, ponieważ zdarza się, że jednostki są przenoszone w inną lokalizację. Dodatkowo na tej samej zasadzie jest aktualizowana baza dzielnicowych.

Aktualizacji tej dokonuje się poprzez sieć redaktorów aplikacji, którzy mają dostęp do bazy danych. Sprawia to, że podczas włączania aplikacji Moja Komenda możesz mieć wrażenie, że włącza się dłużej niż dotychczas – o około 3-5 sekund.

Funkcje w Moja Komenda

Przypomnienie funkcji Moja Komenda:

 • wyszukiwanie dzielnicowych po nazwisku i adresie
 • wyszukiwanie najbliższych jednostek Policji
 • dane teleadresowe jednostek Policji
 • automatyczne wyznaczanie trasy do jednostki i przełączanie do Google Maps
 • widok street view jednostki
 • wybranie numeru telefonu za pomocą jednego kliknięcia
 • praca w trybie offline

Polecam Ci również moją listę aplikacji przydatnych w podróży

Czego brakuje w aplikacji?

Najważniejszy brak to funkcja ulubione lub ostatnio wybrane. O jej braku sygnalizują użytkownicy platformy Google play.

Klaudiusz

Fajna aplikacja, przydatne informacje. Brakuje mi tylko zapamiętania lub dodania ‘do ulubionych’ właściwego dla miejsca zamieszkania dzielnicowego i jednostki policji. Za każdym razem trzeba wyszukiwać od nowa. Niepotrzebna strata czasu w awaryjnych sytuacjach.

Andrzej

Brak możliwości przypięcia kontaktu do wybranej jednostki lub dzielnicowego. Nie sądzę, aby człowiek zawsze miał czas wpisywać adres lub czekać na zasięg gps w sytuacji wymagającej kontaktu z Policją.

Jarosław

Bardzo przydatna, ale brakuje, aby zapamiętywała ostatnio wybrany element w aplikacji, ponieważ po wyjściu z niej i powrocie trzeba znów szukać tego samego od początku.

Kolejny brak to nr faxu i adresów e-mail do jednostek Policji w ich widoku lub bezpośrednio do dyżurnych.

Uwagi do działania aplikacji

Aplikację można udoskonalić i każdy z nas może mieć na to wpływ. Wystarczy napisać maila do rzecznika MSWiA z uwagami do działania, funkcjonalności oraz wyglądu aplikacji. Maila należy wysłać na adres: rzecznik@mswia.gov.pl.

Pobierz aplikację Moja Komenda na ANDROIDA

Pobierz aplikację Moja Komenda na iOS

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

1 komentarz

 • Odpowiedz Złośliwy i uciążliwy sąsiad! Co robić? - Bezpieczny Polak 8 listopada 2017 at 19:03

  […] życie możemy skorzystać z pomocy dzielnicowego. Jak znaleźć dzielnicowego pisałem w artykule Moja Komenda – wizytownik dzielnicowych. Dzielnicowy może odegrać rolę mediatora, który wysłucha obie strony i poinformuje o […]

 • Zostaw komentarz