Samoobrona kobiet
Bezpieczna Kobieta, Samoobrona

Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać?

Jak to jest z tymi kursami samoobrony dla kobiet? Czy kursy sprawdzają się, czy też nie mają najmniejszego sensu? Jeśli przejdziemy się po mieście i zapytamy ludzi co sądzą o kursach samoobrony dla kobiet, to należy się spodziewać, że zdecydowana większość powie, że są przydatne. Czy tak jest naprawdę?

Artykuł ten jest poświęcony serii wpisów pod nazwą „Bezpieczna Kobieta”. Postaram się w nim rozwiać wszystkie możliwe wątpliwości i poradzić Ci, jaką drogą pójść.

W tym temacie polecam Ci również artykuły:

Jak zachować się podczas napadu na ulicy?
Jak uniknąć ulicznego napadu?

Czy kobietom jest potrzebna samoobrona?

Powyższe pytanie jest troszkę nie na miejscu, ale zadaje je specjalnie po to, aby pobudzić cię do refleksji. Naturalnie większości kobiet jest potrzebna samoobrona i nie mówię tego z perspektywy ataków terrorystycznych, ale codziennego życia.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Wiele kobiet w rozmowie ze mną zadaje mi pytania o warunki, jakie trzeba spełnić chcąc uczęszczać na kurs samoobrony lub chodzić do szkoły sztuk walki. Naturalnie warunki są i to aż dwa. Po pierwsze trzeba zapłacić (choć są organizowane darmowe kursy samoobrony np. Kursy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej). Po drugie i najważniejsze trzeba mieć chęci do nauki.

Kurs czy sztuka walki?

To jest najistotniejsze pytanie, jakie powinna zadać sobie każda kobieta chcąca nauczyć się samoobrony. Wybrać kilkutygodniowy kurs czy uczęszczać do szkoły sztuk walki?

Odpowiem pytaniem na pytanie: Czy jesteś w stanie zostać kierowcą rajdowym po 3 tygodniowym kursie? Wątpię! Naturalnie dowiesz się o ciekawych technikach nauki jazdy, ale nic poza tym. Tak samo jest z samoobroną.

Jeśli jesteś kobietą, która chce realnie nauczyć się samoobrony i dbać o swoje bezpieczeństwo to odstaw na bok marzenia o tym, że nauczysz cię samoobrony w 3 tygodnie. Taka nauka trwa kilka lat, po której nadal musisz ćwiczyć, aby nie zapomnieć wykształconych technik obrony.

Oczywiście jestem daleki od negowania wszelkiego rodzaju kursów samoobrony, ale są one tylko po to, aby zachęcić kobietę do wstąpienie do szkoły sztuk walki, w której będzie systematycznie ćwiczyć. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że jest w stanie nauczyć Was samoobrony w kilka tygodni to zapewniam że robi to tylko dla pieniędzy. Natomiast jeśli ktoś mówi, że kurs, to dopiero początek i malutki krok w stronę samoobrony, to wybierzcie go jako nauczyciela, nawet jeśli będzie chciał więcej pieniędzy. Przynajmniej nie oszukuje.

Dalsze za i przeciw publikuję poniżej.

Ile trwa kurs samoobrony dla kobiet?

Kursy samoobrony trwają od 2 tygodni do 3 miesięcy. Jak już wspomniałem kursy są dobrym czynnikiem promującym bezpieczny styl życia. Mają skłonić do dalszej nauki i pracy nad swoim bezpieczeństwem.

Jaki jest koszt szkoleń z samoobrony?

Cena kursu zależy od wielu czynników. Głównie od czasu, jaki będzie poświęcony na naukę samoobrony oraz instruktora. Ceny wahają się od 200 do 1000 zł za całość. Przy czym polecam poszukanie bezpłatnego kursu, który bardzo często organizowany jest przez organizacje publiczne jak wspomniany wyżej MON, Policję, Straż Miejską, fundacje i stowarzyszenia.

Zalety i wady kursu samoobrony

Po tym, co napisałem wyżej nie można się spodziewać że będę wypisywał teraz mnóstwo zalet kursu ponieważ uznaje że nie ma ich wiele. Z pewnością do zalet można zaliczyć walor promocyjny bezpiecznego trybu życia i to, że informuje on kursantki o czyhających na nie niebezpieczeństwach.

Natomiast do wad kursów należy zaliczyć czas ich trwania oraz brak efektów nauki. Już po kilku tygodniach od zakończenia kursu kobiety zapominają o technikach samoobrony. Czasami tuż po wyjściu z sali treningowej nie wiemy co i jak.

Jaką sztukę lub system walki wybrać?

Poniżej prezentuje najbardziej odpowiednie sztuki i system walki, jakie wg mojej opinii są najlepsze do samoobrony. Są to sztuki i system walki polecane przez specjalistów od samoobrony i są wymieniane w pierwszej kolejności w przypadku rozmowy o samoobronie dla kobiet. Nie oznacza to, jednak że mężczyźni nie mogą ich trenować, a wręcz przeciwnie.

Dlaczego warto wybrać szkołę, a nie kurs? Powód jest bardzo prosty. Do szkoły uczęszczasz regularnie przez kilka lat a czasami nawet dożywotnio. Dopiero po kilku latach wykształcisz u siebie odpowiednie odruchy, które sprawią, że podczas napadu nie będziesz się zastanawiać co zrobić. Zadziałasz jak automat.

Sztuk, systemów oraz sportów walki jest wiele. Są to m.in. boks, zapasy, boks tajski, kick-boxing, judo, karate, kung-fu, taekwondo, krav-maga, Ju Jitsu, aikido i itd.

Na całe szczęście nie będę Ci ich wszystkich przedstawiał. Skupię się tylko na 3, które wg mojej oceny najlepiej się nadają do wieloletniej nauki samoobrony. O sztukach, sportach walki możesz poczytać w moim artykule pt. Sztuka walki i samoobrony – recenzja książki.

Ju Jitsu dla kobiet

Pierwszą sztuka walki, jaką chcę Ci polecić to Ju Jitsu. Dlaczego? Ponieważ jest to sztuka walki dla każdego. Nawet dla kobiety 150 cm wzrostu i 50 kg wagi. Techniki zastosowane w tej sztuce polegają na odpowiednim wykorzystaniu całego swojego działa, a nie tylko siły rąk czy nóg. W tej sztuce walki nie jest ważna siła fizyczna, ale psychiczna.

Sztuka ta polega na maksymalnej skuteczności przy minimalnym wysiłku.

Aikido dla kobiet

Aikido podobnie jak Ju Jitsu to sztuka walki, która również sprawdza się dla osób o niewielkich gabarytach. W wielkim skrócie można powiedzieć, że stosując Aikido można powalić napastnika w ogóle go nie dotykając. Ciężko uwierzyć, ale jest to możliwe.

Podobnie jak w Ju Jitsu kładzie się ogromny nacisk na psychikę, co sprawia, iż jest to sztuka walki idealna do samoobrony. Przy czym pamiętajmy, że efekty przychodzą dopiero po kilkunastu miesiącach lub kilku latach treningów.

Krav Maga dla kobiet

Krav maga to już nie jest sztuka walki, ale system walki. Został on przygotowany i opracowany przez Imi Lichtenfelda. Stworzył on system walki specjalnie dla żołnierzy wojska Izraelskiego. Jest to system wykorzystujący podstawowe odruchy obronne każdego człowieka.

System ten doprowadza do perfekcji nasze odruchy obronne i sprawia, że stają się one naturalne.

Ju Jitsu, aikido, czy krav maga? Wybór należy do ciebie. To zależy w czym będziesz czuła się najlepiej.

Jaką szkołę lub ośrodek wybrać?

Mam na oku 3 szkoły sztuk walki, którą wybrać? Niestety na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi.

Po pierwsze sprawdź, czy instruktor np. Aikido faktycznie może nauczyć tej sztuki walki.

Po drugie sprawdź opinie wśród znajomych, w internecie  itd.

Jaki jest koszt uczęszczania do szkoły sztuk walki?

Koszt uczęszczania do szkoły sztuk walki to około 100 do 200 zł miesięcznie. Jest to inwestycja, która może się zwrócić. Do tego rodzaju szkoły uczęszcza się około 2-3 razy tygodniowo po około 1-2 godzin na dzień.

Jeśli masz możliwości finansowe i czasowe to gorąco polecam Ci uczęszczanie do szkoły sztuk walki. Jeśli chcesz poznać moje zdanie, to osobiście wybrałbym Ju Jitsu.

Uczęszczałaś na kurs?

Uczęszczasz do szkoły sztuk walki?

Jakie są twoje wrażenia?

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

3 komentarze

  • Odpowiedz Bezpieczeństwo w miejskiej dżungli ciąg dalszy - Bezpieczny Polak 28 września 2017 at 21:02

    […] Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? Jak zachować się podczas napadu na ulicy  Jak uniknąć ulicznego napadu?  Jak uniknąć kieszonkowców?  Jak wezwać pogotowie ratunkowe?  Pigułka gwałtu – jak się zabezpieczyć  […]

  • Odpowiedz Złośliwy i uciążliwy sąsiad! Co robić? - Bezpieczny Polak 8 listopada 2017 at 19:11

    […] Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? Jak wezwać pogotowie ratunkowe? Jak obronić się przed atakiem psa? […]

  • Odpowiedz BezpiecznaJa - jak zadbać o bezpieczeństwo kobiety - Bezpieczny Polak 8 grudnia 2017 at 11:25

    […] Sprawdź również: Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? […]

  • Zostaw komentarz