dokumentyzastrzezone
Cyberbezpieczeństwo, Ochrona danych osobowych, Policja

Kradzież dokumentów, co zrobić?

Czy kradzież dokumentów może zdarzyć się tobie? Wydawać, być się mogło, że dbamy o bezpieczeństwo swoich dokumentów, ale czy tak jest w każdej sytuacji i o każdym czasie. Mój przykład pokazuje, że wcale tak nie musi być. Pomimo tego, że cała moja kariera zawodowa związana jest z bezpieczeństwem to i tak zdarzają mi się sytuacje, w których mimowolnie obniżam swoją czujność.

Moja historia

 

Sytuacja jaka wydarzyła mi się miała miejsce na początku maja br. Przebywając na zakupach w osiedlowym sklepie miałem przy sobie telefon komórkowy i portfel. Zakupy trwały około 8 minut, po czym zapłaciłem pieniędzmi, jakie miałem w kieszeni i wyszedłem ze sklepu.

Po powrocie do domu zorientowałem się, że nie mam dokumentów, po czym natychmiast wróciłem do sklepu, aby sprawdzić, czy czasami ich gdzieś nie położyłem. Niestety nie. Wraz z pracownikiem sklepu sprawdziłem monitoring wizyjny, gdzie jasno widać, że wchodzę do sklepu z portfelem a wychodzę bez. Nie widzę innej możliwości jak kradzież. Niestety nie widać dokładnie całego sklepu i nie można stwierdzić kto jest sprawcą czynu.

Kradzież moich dokumentów może być przestrogą dla wszystkich tych, którym wydaje się że w każdej chwili pilnują portfela. Osoby, które mnie znają wiedzą, że dbam o swoje bezpieczeństwo, lecz niestety nie jestem bezpieczny w 100%.

Okazało się, że sam muszę jeszcze raz przeczytać artykuł mojego autorstwa pt. Jak uniknąć kieszonkowców?

 

Kradzież dokumentów kwalifikacja prawna

 

Dość mojej historii, zajmijmy się teraz meritum sprawy, czyli co wiąże się z kradzieżą dokumentów oraz jak zachować się po ich kradzieży,

Każda osoba, która kradnie dokumenty musi pamiętać o tym, iż jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Mówi o tym kodeks karny w artykule 275.

 

Art. 275. § 1. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.

 

Mam nadzieje, że osoba, która posiada moje dokumenty, zdaje sobie z tego sprawę.

 

Czynności tuż po kradzieży

 

Jeśli zorientujemy się, że nie mamy przy sobie dokumentów, to zanim zadzwonimy gdziekolwiek i zgłosimy sytuacje na Policję, to najpierw powinniśmy cofnąć się do miejsca, w którym ostatni raz mieliśmy go przy sobie. Może okazać się, że po prostu położyliśmy dokument w jakimś miejscu i o nim zapomnieliśmy.

Co sprawdzamy po drodze? W moim przypadku był to osiedlowy sklep, a więc sprawdziłem, czy nie ma go w środku i zapytałem również pracownika sklepu, czy go nie widział. Następnie sprawdziłem kosze na śmieci w promieniu 50m od sklepu. Dlaczego? Cześć osób przywłaszczających sobie nasze dokumenty, bardzo często wyciąga z nich gotówkę, karty kredytowe i wyrzuca resztę do najbliższego kosza na śmieci.

Jeśli nie odnaleźliśmy dokumentów oraz okoliczności świadczą o tym, że najprawdopodobniej zostały skradzione, to musimy niezwłocznie poinformować odpowiednie instytucje.

 

dokumentyzastrzezone

Kradzież dokumentów gdzie zgłosić

 

Jeśli zostanie nam skradziony cały portfel to mamy duży problem, ponieważ musimy zastrzec poszczególne dokumenty, które w nim się znajdowały.

Co zrobić, gdy zginie dowód osobisty?

Dowód osobisty jest w naszym kraju najważniejszym dokumentem potwierdzającym tożsamość obywatela. Dlatego o niego powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

1. Zadzwoń do swojego banku i poproś o zastrzeżenie dowodu osobistego – poniżej tłumacze, o co dokładnie chodzi.
2. Zgłoś kradzież dowodu osobistego na Policji.
3. Zgłoś kradzież dowodu osobistego w urzędzie gminy lub miasta
4. Złóż wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego – szczegóły Uzyskaj dowód osobisty

Prawo jazdy należy do tych dokumentów, bez których ciężko jest się obyć. Powodem jest to że musimy je posiadać podczas kontroli drogowej przeprowadzanej przez Policje. Niestety informacja, że prawo jazdy zostało skradzione i już wyrabiamy nowe nic nie pomoże.

 

Co zrobić, gdy zginie prawo jazdy?
1. Zgłoś kradzież prawa jazdy na Policji.
2. Zgłoś kradzież prawa jazdy w urzędzie gminy lub miasta w wydziale komunikacji
3. Złóż wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy – szczegóły Wydanie wtórnika prawa jazdy z powodu utraty

 

Co zrobić, gdy zginie dowód rejestracyjny?
1. Zgłoś kradzież dowodu rejestracyjnego na Policji.
2. Zgłoś kradzież dowodu rejestracyjnego w urzędzie gminy lub miasta w wydziale komunikacji
3. Złóż wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego – szczegóły Wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego

 

Co zrobić, gdy zginie karta kredytowa?
1. Zgłoś kradzież karty kredytowej w banku
2. Złóż wniosek o wydanie nowej karty
3. Zgłoś kradzież karty kredytowej na Policji.

 

Co zrobić, gdy zginie paszport?

1. Zgłoś kradzież paszportu na Policji.
2. Zgłoś kradzież paszport w dowolnym punkcie paszportowym
3. Złóż wniosek o wydanie nowego paszportu – szczegóły Informacje paszportowe

 

Rejestr dokumentów zastrzeżonych

 

W Polsce istnieje Rejestr Dokumentów Zastrzeżonych prowadzony przez Związek Banków Polskich, w którym możemy zastrzec swój dokument taki jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka żeglarska, dowód rejestracyjny i kartę pobytu.

Zastrzec dokument możemy w bardzo prosty sposób, ponieważ musimy tylko zadzwonić do banku i poprosić o zastrzeżenie odpowiednich dokumentów. Więcej informacji na temat zastrzegania dokumentów w tym systemie znajdziecie na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl

 

dokumentyzastrzezone

Anulowanie zastrzeżenia dowodu osobistego

 

Może zdarzyć się tak, że twoje dokumenty odnajdą się np. w skrzynce na listy. Osoba, która niekoniecznie chce ujawniać się, może wrzucić twój portfel wraz z zawartością do skrzynki. Co należy w takie sytuacji zrobić?

1. Powiadomić Policję
2. Pomimo faktu, że odzyskaliśmy swoje dokumenty, to nie powinniśmy anulować ich zastrzeżenia.

Może być tak, że nasze dokumenty zostały skopiowane. Najbezpieczniej jest wymienić wszystkie nasze dokumenty na nowe, nawet jeśli odzyskaliśmy stare.

 

Wizyta w komendzie Policji

 

Jak wygląda złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa? Nie musimy szczegółowo znać się na procedurach, jakie funkcjonariusz powinien uruchomić w trakcie naszego zawiadomienia, ponieważ jest to jego obowiązek. Nie mniej jednak dobrze jest je znać, przynajmniej ogólnikowo.

 

Funkcjonariusz Policji z pewnością wręczy ci dwa dokumenty:
Pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach pokrzywdzonego w postępowaniu karnym
Pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach świadka w postępowaniu karnym

 

Z nich dowiesz się wszystkiego, co dotyczyć będzie twojego postępowania.

Ja chcę jednak zwrócić tobie uwagę na jeden bardzo istotny aspekt zgłaszania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Ty jako osoba zgłaszająca musisz mieś pewność oraz być przekonana o tym że doszło do jego popełnienia. Nie możesz twierdzić, że chyba zgubiłem, a może mi skradziono.

Można tutaj przypomnieć dwa artykuły z kodeksu karnego:

Art. 238. Kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

oraz

Art. 234. Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

W portfelu tylko niezbędne dokumenty

 

Niestety jak widać na moim przykładzie pomimo podejmowanych środków ostrożności, w życiu codziennym możemy paść ofiarą kradzieży. Na całe szczęście w portfelu trzymam tylko niezbędne dokumenty, co nie zmienia faktu, iż są to te najważniejsze.

Pozostałe dokumenty zalecam trzymać w domy i zabierać je tylko w razie wyraźnej potrzeby. W przypadku kradzieży zaoszczędzimy sobie czasu i pieniędzy na wyrabianiu nowych.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz