Kiedy można użyć defibrylatora AED?-2
Bezpieczna rodzina, Bezpieczne drogi, Bezpieczne dziecko, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Kiedy można użyć defibrylatora AED?

 

W jakich sytuacjach możemy stosować defibrylator AED a w jakich powinniśmy lub musimy się powstrzymać od jego użycia? To pytanie jest często zadawane na kursach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przy użyciu AED.

Można pokusić się o wypracowanie kryteriów, jakie muszą zostać spełnione, aby móc użyć defibrylatora AED. Powiedzmy, że będzie to nasza checklista, która musi zostać wypełniona w trakcie pracy z AED. Na końcu artykułu prezentuje infografikę z taką checklistą, mam nadzieje, że pomoże ona komuś w zrozumieniu zasady działania AED.

 

Cykl artykułów „AED ratuje życie”

Polecam przeczytanie wszystkich artykułów publikowanych w ramach cyklu “AED ratuje życie”. Dopiero wtedy wiedza na ich temat przyniesie pożądany efekt. Cykl składa się z następujących wpisów:

 1. Defibrylator AED – co to jest?
 2. Kiedy można użyć defibrylatora AED?
 3. Gdzie umieszczać AED?
 4. Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony

Kolejne już wkrótce!

 

Zanim przejdziesz do czytania artykułu zastanów się nad pytaniami:

 • kiedy nie używa się defibrylatora AED?
 • u kogo nie można stosować defibrylatora AED?
 • kiedy defibrylacja jest wskazana?
 • jakie są przeciwskazania stosowania defibrylatora AED?

Szkolenie z zakresu użycia AED

Szkolenie z zakresu użycia AED

Szkolenie z zakresu użycia AED

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, kiedy możemy użyć defibrylatora AED musimy zadać sobie pytanie, czy jako osoby nieprzeszkolone możemy go używać. Oczywiście nie musimy przechodzić specjalistycznych szkoleń zakresu odpowiedniego zastosowania AED. Nie mniej jednak przed użyciem tego urządzenia powinniśmy posiadać podstawową wiedzę, do czego ono w ogóle służy.

Oczywiście defibrylator AED jest bardzo prosty w obsłudze, lecz jest to urządzenie do ratowania życia ludzkiego, dlatego też musimy posiąść minimalną wiedzę o jego zastosowaniu. Naturalnie nie chodzi  mi tutaj o to żebyś nie zrobił poszkodowanemu krzywdy, tylko abyś skutecznie mógł użyć defibrylatora do uratowania życia. Każdy ratownik przyzna, że osoba bez przeszkolenia udzielająca pomocy przy użyciu AED raczej nie powinna pogorszyć stanu nieoddychającego pacjenta, jeśli np. źle przylepi elektrody.

Sprawdź również: Korytarz ratunkowy

Jeśli jakąś czynność z defibrylatorem AED wykonamy źle, to urządzenie nas o tym poinformuje. Naturalnie liczy się tutaj czas od momentu zdarzenia, ponieważ mamy tylko kilka minut. Dlatego też jestem zagorzałym zwolennikiem cyklicznego i obowiązkowego ćwiczenia i szkolenia pracowników, uczniów, studentów itd. z zakresu używania AED.

 1. Szkolenia nie są wymagane
 2. Warto mieć podstawową wiedzę na temat AED
 3. Defibrylator jest bezpiecznym urządzeniem

Kiedy zachodzi potrzeba użycia AED?

Kiedy zachodzi potrzeba użycia AED?

Kiedy zachodzi potrzeba użycia AED?

Czy w każdym przypadku zasłabnięcie natychmiast pobiegniemy po AED? Według mojej opinii TAK (jeśli nie jesteśmy sami). Nie oznacza to, jednak że musimy w każdym przypadku użyć AED. Najważniejsza jest szybka ocena stanu zdrowia pacjenta, aby udzielić skutecznej pierwszej pomocy.

Defibrylator AED jest przydatny w przypadku wystąpienia NZK, czyli Nagłego Zatrzymania Krążenia. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Nagłe Zatrzymanie Krążenia to nie to samo co zawał serca. Nie chcę was tutaj zanudzać fachowymi stwierdzeniami o tym, co to dokładnie jest NZK, ponieważ ważne jest abyście zrozumieli, o co w tym chodzi. Chcąc przetłumaczyć NZK na nasz język, można go porównać do zawieszenia się komputera. Aby system się odwiesił, to bardzo często potrzebny jest mu reset i w tym celu potrzebny jest nam defibrylator AED.

Możemy mówić wtedy o resecie serca, co jest pewnym odpowiednikiem resetu komputera. Natomiast nie jest najważniejszym, co to jest NZK, ale jak go rozpoznać u osoby, która właśnie straciła przytomność. Rozpoznanie NZK jest potrzebna do właściwego użycia defibrylatora AED.

 1. Defibrylator jest przydatny w przypadku NZK
 2. Zanim włączymy AED sprawdźmy czy pacjent oddycha
 3. AED resetuje nasze serce podobnie jak to jest w przypadku komputera

Jak rozpoznać pacjenta z NZK?

Dochodzimy do najistotniejszego punktu artykułu, jakim jest zasadność użycia AED. Zadaj sobie pytanie, czy ma sens używanie defibrylatora AED w momencie, gdy pacjent oddycha? Otóż nie ma sensu, nie mniej jednak AED powinno być blisko nas w tzw. pogotowiu w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia osoby poszkodowanej.

Wiemy już, że niezwykle istotnym punktem użycia AED jest brak oddechu u pacjenta (lub też oddech jest nierównomierny), co z kolei jest sygnałem o możliwości wystąpienia NZK. Czyli przed użyciem defibrylatora upewnijmy się, że w ogóle on jest potrzebny w tym przypadku, a potem dopiero włączmy go do pomocy osobie poszkodowanej.

Podczas NZK niezwykle istotny jest czas działania, ponieważ jeśli krążąca krew nie dostarczy do mózgu człowieka odpowiedniej ilości tlenu, to już po kilku minutach może dojść do zgonu.

Defibrylator AED a dziecko

Defibrylator AED a dziecko

Defibrylator AED a dziecko

Czy defibrylator AED może być stosowany u dzieci? To pytanie również jest często zadawane podczas szkoleń z użyciem AED. Oczywiście, że można go zastosować u dzieci, lecz trzeba pamiętać o dwóch niezwykle ważnych aspektach. Pamiętajmy przy tym, że NZK u dzieci jest bardzo rzadkie, ale nie niemożliwe a użycie AED ułatwi nam udzielenie pierwszej pomocy.

Pierwszy z aspektów jest wiek dziecka. Defibrylatora AED nie można używać u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Należy o tym pamiętać, ponieważ wszyscy specjaliści twierdzą, iż może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Drugim aspektem jest konieczność zastosowania innych elektrod niż u dorosłego. Większość defibrylatorów AED posiada dodatkowe elektrody przeznaczone dla dzieci. Tutaj również ważny jest wiek, ponieważ mniejsze elektrody stosujemy w przedziale wiekowym od 1 do około 8 lat. Dodatkowo niektórzy producenci mają przełączniki dla dzieci i dorosłych.


Czy defibrylator AED można używać w stosunku do kobiet w ciąży? Naturalnie, że można stosować AED u kobiet w ciąży i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

 1. W przypadku dziecka możesz użyć AED
 2. Dziecko musi mieć conajmniej 12 miesięcy
 3. Użyj specjalnych elektrod w wieku od 1 do 8 lat
 4. Sprawdź czy AED nie ma specjalnego przełącznika dla trybu pracy z dziećmi
 5. Sprawdź jak przykleić elektrody

Używasz AED? Uważaj na wodę.

Używasz AED? Uważaj na wodę

Używasz AED? Uważaj na wodę

Woda oraz inne płyny są jednym z najgorszych wrogów defibrylacji, ponieważ w przypadku użycia AED, które ma styczność z wodą może dojść do porażenia prądem. W przypadku wody i innych płynów musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na to, czy odzież poszkodowanego nie jest mokra. Po drugie musimy sprawdzić, czy osoba, w stosunku do której mamy zamiar użyć defibrylatora AED, nie leży w kałuży wody. Po trzecie i najważniejsze musimy upewnić się, że elektrody, które przykleimy do ciała pacjenta, nie mają styczności z cieczą. Elektrody te są samoprzylepne i nie potrzebują dodatkowych żeli i itp.

Pamiętaj, że punkt ten jest niezwykle istotny, a producenci do każdego urządzenia dodają ręczniki w przypadku potrzeby osuszenia miejsca, gdzie muszą znaleźć się elektrody.

Sprawdź również: Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Czy należy usuwać plastry z lekami? Wielu ludzi używa plastrów z lekami np. zwalczającymi głód nikotynowy lub posiadającymi środki przeciwbólowe. Tego rodzaju plastry przed nałożeniem elektrod należy odkleić i w razie potrzeby wilgotne miejsce przetrzeć ręcznikiem.

 1. Sprawdź czy pacjent nie leży w kałuży
 2. Sprawdź czy ubranie nie jest przemoczone
 3. Zwróć uwagę na miejsce przyklejenia elektrod
 4. Odklej wszystkie plastry
 5. W razie potrzeby użyj ręczników

Rozrusznik serca a defibrylator AED

Rozrusznik serca a defibrylator AED

Rozrusznik serca a defibrylator AED

Czy można używać Defibrylatora AED w przypadku gdy poszkodowany posiada wszczepiony rozrusznik serca? Większość z nas wie, że rozrusznik serca to bardzo istotne i delikatne urządzenie, nie mniej jednak nie uniemożliwia ono przeprowadzenia defibrylacji za pomocą AED. Jest to jak najbardziej możliwe i wskazane, aby skutecznie udzielić pierwszej pomocy.

Pamiętaj jedynie, aby nakleić elektrodę w odpowiednim miejscu. Aby wiedzieć, gdzie umieścić elektrodę musisz wiedzieć, gdzie znajduje się rozrusznik. Jest on umiejscowiony tuż pod blizną lub w miejscu z wyraźną wypukłością na skórze. Jeśli wyczuwasz rozrusznik serca, to musisz umieścić elektrodę około 7 cm od tego miejsca. Takie umiejscowienie elektrody sprawi, że AED zadziała skutecznie.

Sprawdź również: 9 sposobów nauczenia dziecka numerów alarmowych

Prawidłowe przyleganie elektrod

Defibrylatora możemy użyć, wtedy gdy elektrody są odpowiednio umiejscowione. Nie możemy przykleić elektrod byle jak ponieważ nie będę one skuteczne. W tym miejscu przypomnę, że wraz z defibrylatorem AED w opakowaniu znajdziemy maszynkę do golenia. Jest ona potrzebna w przypadku owłosienia klatki piersiowej osoby poszkodowanej. Elektroda powinna ściśle przylegać do ciała, dlatego też ogolenia miejsca, w którym one przylegają jest tak istotne.

Słuchanie poleceń defibrylatora AED

Ostatnim elementem, o jakim chcę wspomnieć to uważne słuchanie poleceń wydawanych przez urządzenie do defibrylacji. Od momentu uruchomienia AED wydaje ono bardzo ważne i precyzyjne komunikaty oraz polecenia, które powinny być wykonywane. Jest to istotny element szczególnie w przypadku osób o niewielkiej wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

 

Kiedy można użyć defibrylatora AED?

Kiedy można użyć defibrylatora AED? INFOGRAFIKA

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

 • Odpowiedz Marcin6 grudnia 2017 at 13:27

  Kolejny świetny wpis Tomku 🙂 oby tak dalej!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski6 grudnia 2017 at 13:37

   Dzięki Marcinie 🙂

  Zostaw komentarz