Bezpieczne drogi, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Karta ICE – In case of emergency

Do napisania tego wpisu pośrednio skłonił mnie znajomy Norbert Olech. Dlaczego? Zaproponował  mi, abym napisał wpis na temat „Udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.” Aktualnie nie czuje się na tyle silny w tej dziedzinie, aby spłodzić coś poważnego, ale skłoniło mnie to do poruszenia innego bardzo istotnego tematu.

ICE

 

Norbertowi dziękuję za natchnienie 🙂 a wam życzę pożytecznej lektury.


Część z was pewnie wie, że Polska jest jednym z krajów w Europie, które są na czele pod względem ilości wypadków drogowych oraz liczby zabitych w ten sposób ludzi. Czy kierowcy i pasażerowie mają wpływ na czynności, jakie będą wykonywać ratownicy medyczni oraz lekarze w szpitalu po wypadku drogowym?

 

Powyższe pytanie jest bardzo ważne, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może mieć bardzo istotny wpływ na losy swojego życia tuż po wypadku. Aby uzmysłowić sobie, jaki mamy wpływ na nasz los po wypadku drogowym musimy zadać sobie pytanie: Co ratownik lub lekarz wie na nasz temat? Okazuje się, że niewiele, ponieważ jedyne informacje, jakie posiada to płeć, kolor skóry, przybliżony wiek. Ratownik, a w szczególności lekarz w szpitalu powinien mieć pełne informacje o tobie, i to jak najszybciej.

 

Statystyki wypadków drogowych

Niestety polskie statystyki wypadków na drogach są bardzo złe, ale co powinno cieszyć z tendencją spadkową. Przy czym nadal liczba zabitych to zatrważająca ilość około 3 000 osób, sprawia to, że co roku z powierzchni naszego kraju znika małe miasto.

ICE

Źródło: statystyka.policja.pl

Czym jest karta ICE

Wracając do pytania, czy mamy wpływ na nasze losy po wypadku, tak aby ratownik i lekarz mógł nam udzielić poprawnej pomocy. Tak, a rozwiązaniem na to jest KARTA ICE co z angielskiego oznacza In case of emergency (W nagłym wypadku). Jest to karta zawierająca najbardziej istotne informacja na nasz temat.

 

Jakie informacje powinny znajdować się na karcie ICE? Podstawowe informacje to:
– twoje imię i nazwisko
– grupa krwi
– choroby, alergie
– imię i nazwisko bliskiej ci osoby np. mama, tata, mąż, żona, itd
– numer telefony do ww. osób i pokrewieństwo

Projekt i wykonanie: BezpiecznyPolak.pl / Tomasz Grabski

Ułatwienie dla ratownika medycznego lub lekarza

Po co jest karta ICE? Karta jest informacją dla ratownika medycznego lub lekarza w szpitalu do kogo ma zadzwonić w przypadku, gdy Ty jesteś nieprzytomny. Pamiętaj, że nie dotyczy to, tylko wypadków drogowych, ale również innych zdarzeń, podczas których stracisz przytomność. Podstawowa wiedza zawarta na kartach oraz wiedza przekazana przez Twoich bliskich może mieć istotny wpływ na twoje zdrowie i życie.

 

Zapytałem kolegów ratowników, czy korzystają z kart ICE? Zdecydowanie twierdzą, że karta ICE jest bardzo ważnym elementem naszego bezpieczeństwa, ale oni nie korzystają z tych kart zbyt często. Wszystko z uwagi na fakt, że w pierwszej kolejności muszą zabezpieczyć podstawowe funkcje życiowe i jak najszybciej przekazać pacjenta do szpitala, a wtedy lekarzowi karta ICE jest bardzo potrzebna. W zdecydowanej większości przypadków to lekarz w szpitalu podejmuje pierwszą próbę kontaktu z rodziną za pomocą kart ICE.

Karta ICE ważniejszy niż apteczka

Można śmiało stwierdzić, że karta ICE lub numery telefonów zapisanych w komórce są ważniejsze niż apteczka w samochodzie. Wiedza przekazana lekarzowi przez twoją rodzinę lub przyjaciela może okazać się na wagę złota, ponieważ podanie nieodpowiedniego lekarstwa, na które masz uczulenie może zaszkodzić, a nie pomóc.

 

Gdzie można zapisać numery ICE

W tym miejscu przechodzimy do najważniejszych aspektów ICE. Otóż aktualnie idee ICE można wykonać na dwa sposoby:
1. Wydrukowana karta – sposób pierwotny
2. Zapisanie numerów telefonów w komórce

 

Zdecydowanie lepszym sposobem jest wydrukowanie karty i umieszczenie jej w portfelu w widocznym miejscu. Osoby ratujące Twoje życie w pierwszej kolejności poszukują twojego portfela, a nie telefonu komórkowego. Po za tym na karcie ICE możesz zawrzeć podstawowe informacje o twoim stanie zdrowia jak np. grupa krwi, przewlekłe choroby.

Warunek stosowania numeru ICE w telefonie

Jak już wyżej wspomniałem stosować ICE można w telefonach komórkowych, ale jest jeden bardzo ważny warunek, jaki trzeba spełnić. Warunkiem tym jest brak blokady zabezpieczającej przed nieautoryzowanym użyciem telefonu. Inaczej mówiąc lekarz i ratownik musi mieć swobodny dostęp do twojej książki telefonicznej.

Jeśli musisz korzystać z blokady w telefonie, to jest wyjście z tej opresji 🙂 Mianowice możesz kartę ICE zastosować jako tapetę lub wygaszacz ekranu w telefonie – będzie widoczna pomimo blokady.

Jak zapisać ICE w telefonie?

W przypadku kart ICE, mamy określone pola do wypełnienia, natomiast w przypadku telefonów komórkowych musimy postąpić według odpowiedniej instrukcji. Powiedzmy że chcesz wpisać swoją mamę jako jeden z numerów ICE. W tym celu dodajesz nowy kontakt do swojej listy w telefonie, gdzie wpisujesz numer a w miejscu nazwa (czyli imię i nazwisko) wpisujesz ICE 1 Mama. Adekwatnie postępujesz z tatą, mężem i itd. Lekarz, jeśli będzie chciał skontaktować się z twoimi bliskimi, to najpierw wpisze skrót ICE, a w przypadku jego braku będzie szukał dalej.

 

Gdzie można otrzymać kartę ICE?

Kartę ICE możesz pobrać z mojego bloga (link poniżej), wydrukuj, wpisz dane i schowaj w portfelu. PAMIĘTAJ! Karta ICE musi być widoczna i nie możesz przykryć jej kartą bankomatową lub dowodem osobistym.

 

Kartę najlepiej wydrukować na papierze przeznaczonym do druku wizytówek.

Karta ICE

Karta ICE bez tła

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

7 komentarzy

 • Odpowiedz Jak zachować się podczas wypadku drogowego? - Bezpieczny Polak 17 sierpnia 2017 at 18:47

  […] Pamiętaj… zawsze miej przy sobie Karta ICE – In case of emergency […]

 • Odpowiedz Speckled Fawn 1 stycznia 2018 at 12:45

  słyszałam kiedyś o tym, ale jakoś przeszło u mnie bez echa, po przeczytaniu posta myślę, że zastosuję którąś z podanych możliwości w praktyce – przezorny jednak zawsze ubezpieczony 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:22

   Niestety jest to rozwiązanie wciąż jeszcze zbyt mało rozpowszechnione, a szkoda. Karta ICE jest cennym źródłem informacji.

 • Odpowiedz Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA - 1 stycznia 2018 at 12:51

  Przydatne.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:22

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Ewelina 1 stycznia 2018 at 12:53

  Bardzo fajna inicjatywa! Dobrze trzeba takie pomysły promować bo mają bardzo mądre podejście. Rzeczywiście, kawałek papieru może uratować nam życie!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:23

   Dokładnie tak.

  Zostaw komentarz