Gaśnica w domu
Bezpieczna rodzina, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Jaką gaśnicę kupić do domu?

Czy kiedykolwiek przydarzyło ci się gasić pożar? Pewnie tak, a nawet jeśli nie to zapewne nie raz widziałeś jak się to robi. Tylko błagam cię, nie myśl o gaszeniu pożarów, jakie widziałeś na filmach, ponieważ większość tego typu scen jest oderwana od rzeczywistości.

Teraz zadam ci bardzo istotne pytanie: Czy przechodzi ci przez myśl pożar w twoim domu? Zapewne powiesz, że tak ale z drugiej strony nie chcesz nawet o tym myśleć. Taki tok myślenia prowadzi do błędnego założenia, że jesteśmy bezpieczni i nie grozi nam pożar? Tutaj rodzi się podstawowe pytanie o posiadanie gaśnicy w domu. Zapewne jej nie masz – z moich obserwacji wynika, że gaśnice w domu ma kilka procent osób w Polsce.

Statystki pożarów w domach

Każdy z nas może powiedzieć, że pożar w jego domu jest nie możliwy, ponieważ dbamy o nasze otoczenie. Niestety ze statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że tak wcale nie jest. Poniżej prezentuje wam statystyki pożarów w obiektach mieszkalnych, jakie zgromadziła KGPSP.

RAZEM (ilość pożarów w obiektach mieszkalnych) – 31131
Hotele, noclegownie – 209
Domy dziecka – 9
Internaty, domy studenckie – 260
Koszary – 3
Domy emerytów – 7
Domy wczasowe, pensjonaty – 71
Schroniska – 2
Jednorodzinne, w tym bliźniaki, zabudowa szeregowe – 14541
Wielorodzinne – 12286
Budynki mieszkalne w gospodarstwach rolnych – 1924
Inne obiekty mieszkalne, w szczególności altanki, barakowozy, domki letniskowe – 1819
Źródło: http://www.straz.gov.pl (dane za 2016 rok)

Jak widzimy zdecydowana większość to zabudowania mieszkalne jednorodzinne, w tym bliźniaki, zabudowa szeregowe oraz wielorodzinne, gdzie w sumie było blisko 27 tys. pożarów w 2016 roku. Zastanawiam się, w ilu przypadkach można było ugasić pożar już w „zarodku” domową gaśnicą przeciwpożarową?

Myślę że przekonałem was do posiadania tego urządzenia w domu. Teraz zajmiemy się tematem ewentualnej gaśnicy.

Kiedy możemy ugasić pożar gaśnicą?

Zanim przejdziemy do tematu wyboru gaśnicy, chciałbym doprecyzować, że gaśnica domowa czyli taka, która posiada od 4 do 9 kg środka gaśniczego nie służy do gaszenia dużych pożarów. Jeśli jesteś w sytuacji, kiedy to pożar zajął cały pokój, to czym prędzej uciekaj z domu i nie baw się w „Strażaka Sama”, ponieważ możesz zginąć. Gaśnica domowa służy do gaszenia niewielkich pożarów, które dopiero co powstały.

Na marginesie pamiętaj o tym, aby pod żadnym pozorem nie gasić płonącego oleju wodą, ponieważ może to doprowadzić do tragedii. Zobacz filmik poniżej.

Gaszenie oleju wodą

Jaką gaśnicę wybrać?

Tematem tego wpisu jest kwestia, jaką gaśnicę mamy kupić do domu. Dla osoby nieznającej tematu wybór jest dosyć trudny, ponieważ jest kilka rodzajów gaśnic, a w zasadzie środka, jaki w nie się znajduje.

Aby kupić dobrą gaśnicę do domu musimy zwrócić uwagę w zasadzie na dwa parametry. Są to oznaczenie oraz waga środka gaśniczego. Obydwa parametry są bardzo istotne, ponieważ zastosowanie złego środka może przynieść negatywny skutek, a zbyt mała gaśnica może po prostu nie poradzić sobie z pożarem.

Oznaczenie gaśnicy

Aby dokładnie zrozumieć oznaczenia poszczególnych gaśnic muszę przytoczyć tutaj cytat z § 32 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:

§ 32 ust. 2. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie:
1) A – materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;
2) B – cieczy i materiałów stałych topiących się;
3) C – gazów;
4) D – metali;
5) F – tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

 

Gaśnica w domu
Jak widać określona gaśnica może nie nadawać się do gaszenia konkretnego pożaru. Na szczęście nie musimy kupować kilku gaśnic, a już z pewnością nie musimy kupować gaśnicy z oznaczenie „D”. W sprzedaży dostępne są gaśnice, które służą do gaszenia różnych grup pożarów np. ABC, BC, AF, ABF.

Oczywiście nie jest to bez znaczenia, jaką gaśnicę wybierzemy. Z rozmów jakie odbyłem z doświadczonymi strażakami wnioskuję, że gaśnica domowa powinna posiadać oznaczenie ABF, czyli powinna gasić materiały stałe (zwykle pochodzenia organicznego), ciecz i materiał stały topiący się oraz co bardzo istotne powinna gasić tłuszcze i oleje w urządzeniach kuchennych.

Ciężar środka gaśniczego

Ciężar jest to drugi ważny parametr gaśnicy, ponieważ od niego zależy skuteczność działania gaśnicy. Na runku kupić można gaśnice 1 kg, ale moim zdaniem za ich pomocą nie wiele zdziałamy. Gaśnica wykorzystywana w domu powinna posiadać minimum 4 kg środka gaśniczego.

Gdzie postawić gaśnicę

Miejsce w jakim powinniśmy postawić gaśnicę powinno być łatwo dostępne i nie możemy go często zmieniać. Gaśnica powinna stać swobodnie na stabilnym podłożu niczym nieskrępowana. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, aby nie stawiać jej w pobliżu materiałów łatwopalny oraz w bliskiej obecności źródła ognia.

Czystość czy bezpieczeństwo

Często można usłyszeć opinie, że nie warto stosować gaśnicy proszkowej, ponieważ po ugaszeniu pożaru trzeba liczyć się z bardzo dużym sprzątaniem mieszkania oraz uszkodzeniami sprzętu. Problem polega na tym, że gaśnica nie ma być przyjemna po akcji gaśniczej, ale ma być skuteczna w takcie gaszenia pożaru. Dlatego osobiście nie sugerowałby się ewentualną czystością po całym zdarzeniu.

Naturalnie możemy widać kilkaset złotych na gaśnicę, która zawiera tzw. czysty środek gaśniczy, ale to już jest kwestia naszego portfela.

 

Gaśnica w domu

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz