Honorowy dawca krwi
Bezpieczna rodzina, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Jak zostać honorowym dawcą krwi?

Jak zostać krwiodawcą? Jakie są poszczególne kroki, które krwiodawca powinien wykonać, aby prawidłowo oddać krew? Takie pytania zadają sobie osoby chcące zrobić coś dobrego dla innej osoby. Jak zostać honorowym dawcą krwi?

Zanim napisałem ten artykuł, postanowiłem sam oddać krew – więcej o tym w artykule „Mój pierwszy raz”.

Gorąco wszystkich namawiam do oddawania krwi, dlatego też w ramach mojego bloga uruchomię kampanię promującą oddawanie krwi w naszym kraju.

 

Znajdź centrum krwiodawstwa

 

Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać każdy krwiodawca, jest znalezienie najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Tylko tego rodzaju placówki lub ich oddziały mają uprawnienia do pobierania krwi. Naturalnie możemy oddać krew w tzw. Krwiobusach, które podlegają pod wyżej wymienione placówki.

 

Zaplanuj dwa dni

 

Pamiętaj o tym, że w dniu oddawania krwi musisz powstrzymać się od wszelakich prac fizycznych. Dobrze zrobisz, jeśli na następny dzień również zaplanujesz sobie czas wolny od pracy, ponieważ regeneracja oddanej krwi trwa około 12 godzin.

 

Zjedz lekki posiłek

 

Jeden z najistotniejszych etapów. W przypadku, gdy oddamy krew na czczo to prawdopodobieństwo zasłabnięcia, jest o wiele wyższe. Twój posiłek przed oddaniem krwi musi być bogaty w węglowodany i ubogi w tłuszcze. Taki posiłek pozwoli Ci łagodniej przejść przez proces donacji krwi.

 

Brak wysiłku fizycznego

 

Nasz organizm jest tak zbudowany, że potrzebuje odpowiedniej ilości krwi w trakcie wysiłku fizycznego oraz przez pewien czas po jego zaprzestaniu. Dlatego zaleca się, aby nie obciążać naszego organizmu przed oddaniem krwi, a tym bardziej po donacji. W przypadku nieprzestrzegania powyższej wskazówki musimy liczyć się z problemami zdrowotnymi.

 

Nie pal papierosów i nie pij alkoholu

 

O tym punkcie nie powinienem wcale wspominać! Niestety z obserwacji, jakie poczyniłem podczas mojej pierwszej wizyty w centrum krwiodawstwa wnioskuję, iż część osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Pamiętajmy, że nasz wysiłek, jaki włożyliśmy w oddanie krwi zostanie zaprzepaszczony, jeśli laboranci znajdą w niej niepożądane substancje.

 

Zabierz ze sobą osobę towarzyszącą

 

Jeśli oddajemy krew pierwszy raz, to postarajmy się o osobę towarzysząca – w moim przypadku była to moja żona 🙂 Jeśli będziemy mieli taką osobę przy sobie to będziemy czuli się bezpiecznie i pewniej. W moim przypadku tak było.

 

Szatnia

Pamiętajmy, aby do pokoju pobrań krwi nie wchodzić z torbami i kurtkami, ponieważ nie ma tam miejsca na pozostawienie tego rodzaju rzeczy. Z drugie strony będziemy czuli się raźniej bez niepotrzebnego nam w tej chwili plecaka.

 

Rejestracja

 

Rejestracja krwiodawcy to proces bardzo prosty. Zostaniemy poproszeni o dokument tożsamości ze zdjęciem i będziemy musieli odpowiedzieć na parę krótkich pytań.

 

Ankieta

 

Podczas rejestracji otrzymamy ankietę, w której musimy podpisać kilka oświadczeń i wyrazić kilka zgód. Dodatkowo będziemy musieli odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań. Pytanie te będą dotyczyły przebytych chorób oraz ewentualnych zabiegów w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Będą również pytania dotyczące naszych podróży do różnych krajów, aby wykluczyć ewentualne egzotyczne choroby.

 

Próbka krwi do badań

 

Przed każdą próbą donacji krwi zostaniemy poproszeni o oddanie próbki do badań, aby sprawdzić np. poziom hemoglobiny. Jeśli jesteśmy pierwszy raz, to zostanie również sprawdzona nasza grupa krwi.

 

Gabinet lekarski

 

Naturalnie musimy zostać zbadani przez lekarza, który może podjąć decyzję o tym, iż zostaniemy czasowo lub trwale zdyskwalifikowani. Powodem czasowego wykluczenia może być np. przeziębienie, a powodem trwałego wykluczenia może być np. łuszczyca. Lekarz oceni nasz ogólny stan zdrowia i np. zmierzy ciśnienie.

 

Poczekalnia i skorzystanie z WC

 

Gdy zaliczymy pozytywnie wszystkie etapy, które kwalifikują nas do oddania krwi, to musimy poczekać na swoją kolejkę w oddawaniu krwi. Jeśli chcemy oddać osocze lub płytki krwi to pamiętajmy o tym, aby wcześniej skorzystać z ubikacji, ponieważ oddawanie np. osocza trwa około 40 minut.

 

Pobranie krwi

 

Etap donacji krwi jest chyba najprzyjemniejszym ze wszystkich. To wtedy możemy być dumni z siebie i mieć świadomość, że nasza krew może uratować komuś życie. Etap ten w przypadku oddawania pełnej krwi trwa około 5-8 minut, kiedy to spokojnie leżymy sobie na fotelu, a nad naszym bezpieczeństwem czuwa oddelegowana dla nas pielęgniarka.

 

Odpocznij

 

Po skutecznym oddaniu krwi koniecznie musimy odpocząć około 15 minut, aby nasz organizm przyjął do wiadomości utratę 450 ml krwi i rozpoczął produkcje nowej.

 

Kawiarenka

 

Po odpoczynku lub nawet w jego trakcie zostaniemy poczęstowani gorącym posiłkiem, który zregeneruje nasze siły. Otrzymamy również czekolady w celu dalszej regeneracji naszych sił.

 

Odbierz zaświadczenia

 

Po odpoczynku podejdź do rejestracji i odbierz zaświadczenia potrzebne do zakładu pracy, do zwrotu kosztów przejazdu, jak również możesz otrzymać zaświadczenie do szpitala dla dawców rodzinnych, do klubów honorowych dawców krwi oraz zaświadczenie do odliczenia podatkowego.

 

Oddaj krew ponownie

 

Pamiętaj! Oddawać krew możesz 6 razy w roku jako mężczyzna i 4 razy w roku jako kobieta, a przerwa pomiędzy oddaniem krwi kolejny raz nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Zachęcam gorąco wszystkich do tego rodzaju niesienia pomocy! Warto!

 

Jak zostać honorowym dawcą krwi – infografika (pobierz w PDF)

 

18 krokow krwiodawcy

 

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz