Wypadek drogowy
Bezpieczne drogi, Policja, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Jak zachować się podczas wypadku drogowego?

Postępowanie podczas wypadku drogowego. Co robić? Jakie czynności wykonać? To są pytania, które zadajemy sobie, gdy na drodze zauważymy wypadek samochodowy. W Polsce co roku dochodzi do ponad 30 000 wypadków, w których śmierć ponosi około 3 000 osób. Mam nadzieje, że artykuł ten uświadomi wam co i jak robić podczas wypadku samochodowego.

W zeszły czwartek opublikowałem artykuł Jak zachować się podczas kolizji drogowej? Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi uwagami na temat prawidłowego zachowania się podczas wypadku drogowego. Różnice pomiędzy wypadkiem a kolizją przedstawiłem we wspomnianym artykule.

Pamiętaj… zawsze miej przy sobie Karta ICE – In case of emergency

Wypadek drogowy w prawie

Wypadek drogowy jest dokładnie opisany w artykule 177 Kodeksu Karnego:

Art. 177. § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

Mówiąc wprost każde zdarzenie drogowe, w którym ucierpiał człowiek należy traktować jako wypadek. Dopiero w toku postępowania policyjnego można zmienić kwalifikacje zdarzenia i potraktować je jako kolizję.

W tym artykule postaram się w miarę wyczerpująco i dokładnie opisać wam działania, jakie musicie lub powinniście podjąć po zaistnieniu wypadku drogowego. Pamiętajmy, iż każdą sytuację musimy traktować indywidualnie, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Wypadek drogowy – pytania

Częste pytania zadawane przez uczestników wypadku drogowego to:

 • Postępowanie podczas wypadku drogowego – co zrobić?
 • Jakie są zasady postępowania podczas wypadku?
 • Jak należy zachować się na miejscu wypadku?
 • Co zrobić z poszkodowanymi w wypadku samochodowym?

Wypadek pytania

Statystyki Policji

Często myślimy, że wypadek drogowy to nie nasza sprawa. Nam się takie rzeczy nie zdarzają, ponieważ jeździmy bezpiecznie i uważamy na drodze. Niestety policyjne statystyki pokazują, że niebezpieczeństwo czeka na nas za każdym zakrętem.

Chciałbym, aby poniższe statystyki Policyjne nie były tylko suchymi danymi, ale aby przemawiały do Ciebie jako informację o tym, że możesz stać się ofiarą wypadku. Warto, abyś wiedział jak zachować się w takich sytuacjach.

Wypadki drogowe w 2016 roku

Policja odnotowała 33 664 wypadków drogowych w 2016 roku, w których zginęło aż 3 026 osób. Sprawia to, że na Polskich drogach dziennie ginie aż 8 osób. Rannych w tych wypadkach było 42 766 osób, gdzie ciężkie obrażenia odniosło 12 109 osób.

Osobiście uważam, że liczba wypadków oraz osób, które w nich poniosły śmierć jest bardzo duża. Zastanawiam się tylko ile ludzi mogłoby przeżyć, gdyby pomoc udzielana na miejscu była sprawniejsza. Mam nadzieje, że moje czwartkowe publikacje na temat bezpieczeństwa na drogach sprawią, iż powyższe liczby będą mniejsze.

Wypadek statystyka Policja

Nie zatrzymuj się

Bardzo ważna informacja. Jeśli widzisz wypadek, przy którym znajdują się już służby ratownicze to nie zatrzymuj się i nie pytaj o to, czy możesz pomóc. Tego rodzaju zachowanie może tylko przeszkadzać ratownikom. Jeśli ratownicy będą potrzebowali twojej pomocy to poproszą cię o zatrzymanie się na poboczu.

Pamiętajmy, że jeśli nie przeszkadzamy ratownikom w niesieniu pomocy, to de facto im pomagamy.

Wypadek a popełnienie przestępstwa

Osobiście uważam, że możliwość niesienia pomocy to nie tylko obowiązek, ale również możliwość przekazania innych czegoś bardzo cennego. Życia. W roli kierowcy byłem świadkiem kilku wypadków samochodowych, kiedy to nawet przez myśli mi nie przeszło, aby przejechać obok i nie udzielić pomocy. Zawsze w takich momentach jestem gotowy zrobić wszystko, aby pomóc poszkodowanym.

Jeden z przypadków opisywałem w kwietniu na blogu we wpisie zatytułowanym Świadek wypadku a znieczulica. W trakcie oceny zdarzenia nawet nie myślałem o tym ile osób popełniło przestępstwo przejeżdżając obok opisywanego wypadku drogowego.

Zgodnie z art. 162 Kodeksu Karnego takie zachowanie to przestępstwo. Dodatkowo opisywane ono jest w art. 93 Kodeksu Wykroczeń.

Art 162 § 1 Kodeksu karnego

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 93 § 1 Kodeksu wykroczeń

Kierowca pojazdu, który uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu lub grzywny.

Ty też możesz być ofiarą wypadku

Udzielając pomocy uczestnikom wypadku zawsze myślę że mnie również może się to przydarzyć. Dlatego też nie zastanawiam się nad konsekwencjami prawnymi oraz nad tym, czy udzielić pomocy. Pomagam i tyle.

Przejdźmy teraz do sedna sprawy. Czyli jakie zasady panują podczas udzielania pomocy w wypadku drogowym?

Wypadek zatrzymaj się

Bezpieczne ustawienie swojego samochodu

Niezwykle istotne jest, aby podczas zatrzymywania się w pobliżu wypadku drogowego zrobić to bezpiecznie. Czyli tak, aby nie utrudniać pracy przybywającym później służbom ratowniczym.

 • Samochód postaw około 20-30 metrów od miejsca wypadku
 • Zaciągnij hamulec ręczny
 • Wyłącz silnik
 • Włącz światła awaryjne
 • Przed wyjściem z samochodu upewnij się, że jesteś bezpieczny

Pamiętaj jedną z najważniejszych zasad ratowników – MARTWY RATOWNIK TO NIE RATOWNIK

Zatrzymaj kogoś do pomocy

Bardzo ważnym aspektem niesienia pomocy jest zatrzymanie innych uczestników ruchu drogowego, po to, aby pomogli w działaniach ratowniczych. Pamiętajmy tylko o tym, aby zrobić to w miarę bezpiecznie. Pod żadnym pozorem nie wyskakujemy nikomu przed maskę samochodu, ponieważ z ratownika możemy stać się ofiarą wypadku.

Bądź liderem podczas zdarzenia

To jest niezwykle ważna funkcja podczas udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym. Jeśli na miejscu jest więcej osób to bardzo ważne jest to aby szybko z tej grupy wykształcił się lider. Będzie to osoba, która wydaje polecenia, czyli kto i co ma w danej chwili zrobić.

Przykładowe polecenie:

 • Pan w koszuli w kratkę, proszę sprawdzić czerwony samochód
 • Pan w żółtej koszulce proszę zadzwonić pod 999 lub 112
 • Pani w czerwonych spodniach proszę rozłożyć trójkąty po obu stronach drogi.
 • Itd

Zwiększ swoje bezpieczeństwo

Oddalając się od swojego samochodu pamiętaj aby koniecznie zabrać ze sobą:

 • Kamizelkę odblaskową (nawet w dzień)
 • Telefon
 • Gaśnicę
 • Apteczkę
 • Latarkę (jeśli masz)
 • Scyzoryk lub nóż (jeśli masz – przetniesz nim pasy bezpieczeństwa).

Pamiętaj podczas każdej czynności, jaką wykonujesz na miejscu wypadku najważniejsze jest TWOJE BEZPIECZEŃSTWO. Jeśli uważasz, że grozi Ci niebezpieczeństwo to możesz oddalić się na bezpieczną odległość i czekać na służby ratownicze.

Twoje bezpieczeństwo to priorytet. Nikt nie pociągnie cię do odpowiedzialności karnej za nieudzielenie pomocy, jeśli w trakcie jej udzielania Tobie będzie groziło realne zagrożenie utraty zdrowia lub życia.

Udzielasz pomocy zabierz ze sobą

Oznakowanie miejsca wypadku i siebie

Natychmiast po wyjściu z samochodu załóż kamizelkę odblaskową. Następnie ustaw trójkąty ostrzegawcze zgodnie z wytycznymi, czyli:

 • obszar zabudowany – do 1 metra od uszkodzonych pojazdów,
 • poza obszarem zabudowanym – od 30 do 50 m od uszkodzonych pojazdów,
 • drogi ekspresowe oraz autostrady – 100 m od uszkodzonych pojazdów.

Nie muszą to być odległości co do metra, ale musisz mieć świadomość, że im szybciej samochód jedzie tym kierowca potrzebuje więcej czasu na reakcje.

Oceń miejsce zdarzenia

Po tym, jak upewnisz się, że jesteś bezpieczny i zabezpieczyłeś swój samochód oraz zabrałeś potrzebne rzeczy ze swojego samochodu, to możesz przejść do oceny zdarzenia. Jak wspomniałem wyżej dobrze jest gdy do kolejnych czynności masz do dyspozycji inne osoby.

Jakie czynności powinieneś wykonać w trakcie oceny zdarzenia? Zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy konieczne i możliwe jest ewakuowanie poszkodowanych z miejsca zdarzenia?
 • Czy jest możliwość otwarcia drzwi z uszkodzonych samochodów?
 • Czy jest możliwość bezpiecznego zbicia szyby?
 • Ilu jest poszkodowanych i czy są przytomni?
 • Co muszę zrobić, aby zabezpieczyć uszkodzone auta?
 • Ponownie zadaj sobie pytanie, czy jesteś bezpieczny?
 • Czy muszę udzielić pierwszej pomocy?
 • Teraz po kolei.
 • Ewakuacja

Pamiętaj, że w każdej chwili może wydarzyć się coś nieprzewidywalnego, np. samochód może stanąć w płomieniach. Dlatego w każdej chwili musisz być przygotowany na ewakuowanie poszkodowanych jak najdalej od miejsca zdarzenia.

Otwarcie drzwi i zbicie szyby

Sprawdzenie, przez które drzwi możesz się dostać do samochodu jest kolejną czynnością jaką musisz wykonać. Jeśli nie masz możliwości otwarcia drzwi to poszukaj narzędzia które umożliwi Ci zbicie szyby. Pamiętaj, aby szybę zbijać tak, aby nie powodować dalszych obrażeń u poszkodowanych. Zawsze wybieraj boczne szyby, ponieważ są one zrobione w taki sposób, aby po ich wybiciu rozpaść się na kawałki w przeciwieństwie do szyby przedniej.

Ilość poszkodowanych i ich stan

To jest niezwykle ważna informacja dla służb ratowniczych. Od tego, co powiesz osobie odbierającej od ciebie zgłoszenie o wypadku będzie zależeć ilość wysłanych jednostek pogotowia ratunkowego, straży pożarnej oraz Policji. Dodatkowo mogą zostać wezwane specjalistyczne jednostki.

Jeśli dyżurnemu przekażesz, że w wypadku są poszkodowane 3 osoby i wszystkie są nieprzytomne to najprawdopodobniej zostanie wysłana załoga 3 zespołów pogotowia ratunkowego.

 

 

Zabezpieczenie uszkodzonego samochodu

Bardzo istotną czynnością jest wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki w uszkodzonych samochodach. Kluczyki wrzuć na przednią szybę samochodu. Kolejną czynnością jest zabezpieczenie akumulatora w samochodach, czyli jego odpięcie od instalacji. Nie rób tego, jeśli nie potrafisz, ponieważ jest to czynność niebezpieczna.

Gaśnica zawsze w pogotowiu

Ustaw gaśnicę kilka metrów od samochodów, tak aby w każdej chwili móc z niej skorzystać. Nigdy nie wiadomo kiedy samochód może stanąć w płomieniach. Jeśli widzisz nawet najmniejszy płomień, to natychmiast użyj gaśnicy.

Co zrobić z ofiarami wypadku?

Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie. Wyciągać poszkodowanego z samochodu, czy nie wyciągać. Odpowiedź jest dosyć prosta. Jeśli poszkodowany jest przytomny lub nieprzytomny, ale widać u niego oznaki życia to należy pozostawić go w samochodzie. Oczywiście, jeśli nie zagraża mu inne niebezpieczeństwo np. Pożar. Niech jego wyciągnięciem zajmą się wykwalifikowani ratownicy.

Natomiast jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie ma oznak życia, czyli brak jest oddechu, pulsu itp. To należy poszkodowanego bezpiecznie wyciągnąć z samochodu i udzielić pierwszej pomocy, np. Wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.

Pamiętajmy, że stan poszkodowanych trzeba regularnie sprawdzać minimum raz na 60 sekund.

Wyszukiwanie ofiar zdarzenia

Istotną czynnością jest sprawdzenie najbliższej okolicy. Podczas wypadków samochodowych w szczególności, jeśli doszło do nich przy dużej prędkości ludzie mogą zostać wyrzuceni na kilkadziesiąt metrów od pojazdów. Sprawdźmy najbliższą okolicę, bez znaczenia ilu ludzi jest w uszkodzonym samochodzie.

Ocena stanu poszkodowanych

Na co zwracać uwagę w trakcie oceniania stanu poszkodowanych? To jest bardzo istotne pytanie z punktu widzenia dalszych działań.

Oceniamy:

 • Przytomność
 • Oddech (drożność dróg oddechowych)
 • Bicie serca
 • Obrażenia zewnętrzne (złamania, pęknięcia, krwotok)
 • Jeśli masz osobę do pomocy to niech ona w tym samym czasie zadzwoni pod numer 999 lub 112 i przekazuje twoje informacje.

Pamiętaj, żeby klasyfikować poszkodowanych wg stanu zagrożenia. To zależy od twojej indywidualnej oceny komu najpierw pomożesz, ale schemat powinien wyglądać następująco:

 • Najpierw pomagasz osobom nieprzytomnym nieoddychającym
 • Następnie pomagasz osobom nieprzytomnym, ale oddychającym
 • Następnie osobom przytomnym, ale w widocznymi obrażeniami
 • Na końcu osoby przytomne bez zewnętrznych obrażeń (one też wymagają pomocy)

wezwaniepogotowia1

Wezwanie pomocy

Sprawa jest dosyć prosta w momencie połączenia się z dyspozytorem. Dlaczego tak uważam? Ponieważ dyspozytor wie jakie pytania musi zadać i czego od ciebie oczekiwać. W miarę możliwości pokieruje twoimi czynnościami tak abyś bezpiecznie je wykonał.

Jeśli chcesz wiedzieć jak fachowo wezwać pomoc to polecam Ci inny wpis na blogu  zatytułowany Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Jedną z najważniejszych zasad w rozmowie z pracownikiem pogotowia ratunkowego przez telefon, jest zakończenie rozmowy przez dyspozytora! Poczekaj aż dyspozytor wyda jasny komunikat że kończy rozmowę.

wezwaniepogotowia2

Wsparcie psychiczne ofiar wypadku

Część wypadków samochodowych należy do kategorii tych lekkich tzn. takich gdzie nie ma ofiar znajdujących się w stanie ciężkim. Jeśli nie ma osób, które potrzebują nagłej pierwszej pomocy to nie oznacza że jej wcale nie potrzebują.

Ważnym aspektem jest pomoc psychiczna udzielana ofiarom wypadków natychmiast po ich zaistnieniu. Dlatego, jeśli nie ma osób nieprzytomnych i wszystkie osoby potrafią zająć się sobą samym to upewnij się czy nie potrzebują wsparcia psychicznego.

Polega to na zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa i poinformowania poszkodowanego, że odpowiednie służby za chwilkę będę na miejscu i że nic mu już nie grozi. Z pozoru błahe okrycie poszkodowanego kocem lub folia termiczną jest ważne nie tylko z pobudek zdrowotnych, ale i psychicznych. Nie zapomnij się przedstawić i poinformować poszkodowanego, że wiesz co robisz i umiesz udzielać pierwszej pomocy.

Pamiętaj o tym, aby uważnie słuchać ofiary wypadku samochodowego, ponieważ może ona zadawać ci istotne pytania np. gdzie jest moje dziecko. Tymczasem Ty żadnego dziecka nie znalazłeś. Być może warto przeczesać teren powypadkowy jeszcze raz.

Świadkowie zdarzenia drogowego

Jeśli na miejscu jest osoba, która widziała całe zdarzenie od początku to nawet gdy nie udzielała pomocy powinna pozostać na miejscu zdarzenia do przyjazdu Policji. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia dalszych czynności w postępowaniu policyjnym.

Sprawca ucieka

O tej kwestii pisałem artykule o zachowaniu się podczas kolizji drogowej, ale warto, aby tutaj też wspomniał o tym. Pamiętaj, że w momencie, gdy sprawca ucieka możesz ująć go na podstawie art. 243 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego.

Art. 243. § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Pamiętajmy, aby nie bawić się wtedy w Policjantów i nie ścigać sprawcy za wszelką cenę. Sami podczas pościgu nie możemy łamać przepisów drogowych oraz narażać innych na niebezpieczeństwo.

Teraz powstaje pytanie: Gonić sprawcę wypadku, czy zająć się poszkodowanymi? Odpowiedź jest prosta i logiczna. Najważniejsze jest życie ludzkie.

Nie kierujemy ruchem

W trakcie wypadku drogowego nie powinniśmy kierować ruchem. Jest to czynność zarezerwowana dla odpowiednich służb oraz wykwalifikowanych osób. Kierując ruchem w nieodpowiedni sposób możemy jedynie doprowadzić do kolejnego niebezpieczeństwa. Może to skończyć się niebezpieczną kolizją lub wypadkiem.

Pojawiła się grupa ratowników

W momencie, gdy pojawią się ratownicy medyczni to musimy przekazać im wszystkie informacje na temat zdarzenia oraz informacje na temat osób poszkodowanych. Od tego momentu to oni przejmują dowodzenia nad akcją ratowniczą. Ty na ich prośbę możesz im pomóc lub odejść na bok i poczekać na ewentualne pytania funkcjonariuszy Policji

Kamera samochodowa

W artykule o kolizji drogowej wspominałem o kamerze samochodowej. W wypadku samochodowym jest ona równie ważna o ile nie ważniejsza. Kamera może być kluczowym dowodem w postępowaniu policyjnym oraz w sprawie sądowej.

Zgłoś kolizję ubezpieczycielowi

Jeśli w zdarzeniu uczestniczył nasz samochód to po zakończeniu akcji ratowniczej musimy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Pamiętajmy, że podczas zgłaszania zdarzenia będziemy musieli podać takie dane jak:

 • numer polisy OC sprawcy zdarzenia
 • numer rejestracyjny, markę, typ i model naszego samochodu
 • numer rejestracyjny, markę, typ i model samochodu sprawcy
 • data, miejsce i opis zdarzenia
 • opis uszkodzeń pojazdów biorących udział w zdarzeniu
 • nasze dane osobowe i numer telefonu kontaktowego
 • jednostkę policji interweniującej na miejscu zdarzenia
 • inne informacje, o jakie poprosi firma ubezpieczeniowa
 • warto założyć sobie osobną teczkę na dokumenty związane z wypadkiem.
 • informacje Policji na temat kolizji

Często zastanawiamy się nad tym, czy jednostka Policji, która aktualnie zajmuje się naszą sprawą musi wydać nam zaświadczenia związane z nasza sprawą. Niestety nie. Dopóki sprawa jest w fazie postępowania przygotowawczego to nie muszą nam wydawać dokumentów. Dopiero gdy sprawa trafi do sądu, to możemy się ich domagać

Pamiętajmy o tym, że za wydanie zaświadczenia z Policji na temat naszej kolizji będziemy musieli zapłacić 17 zł tytułem opłaty skarbowej na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Sprawa z ubezpieczycielem

Jak wygląda sprawa z ubezpieczycielem?

Można ją określi w 3 krokach:
1.Zgłoszenie szkody
2.Wizyta rzeczoznawcy
3.Wypłata odszkodowania

Wypadek drogowy w skrócie

Gdy widzisz wypadek drogowy:

 • Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie – martwy ratownik to nie ratownik
 • Zatrzymaj się 20-30 metrów od miejsca zdarzenia
 • Siedząc w samochodzie upewnij się, że podczas wysiadania będziesz bezpieczny
 • Włącz światła awaryjne
 • Zabierz ze sobą: kamizelkę odblaskową, telefon, gaśnicę, apteczkę, latarkę, scyzoryk lub nóż
 • Zatrzymaj kogoś do pomocy
 • Bądź liderem (jeśli jeszcze go nie ma)
 • Oznacz miejsce wypadku
 • Oceń miejsce wypadku
 • Jeśli jest konieczna i możliwa to wykonaj ewakuację
 • Sprawdź możliwość otwarcia drzwi
 • Ewentualnie zbij szyby
 • Wyciągnij kluczyki ze stacyjki
 • Odepnij akumulator
 • Pamiętaj o gaśnicy
 • Oceń stan poszkodowanych
 • Podejmij decyzje o wyciągnięciu poszkodowanych na zewnątrz
 • Zadzwoń pod numer 999 lub 112
 • Przeszukaj najbliższą okolicę w poszukiwaniu osób poszkodowanych
 • Pamiętaj o wsparciu psychicznym ofiar wypadku

Co zrobić podczas wypadku drogowego

 

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

8 komentarzy

 • Odpowiedz Jak bezpiecznie jeździć we mgle? - Bezpieczny Polak 19 września 2017 at 14:55

  […] przeczytać artykuł: Jak zachować się podczas wypadku drogowego? oraz Jak zachować się podczas kolizji […]

 • Odpowiedz Jak prawidłowo i bezpiecznie holować samochód? - Bezpieczny Polak 5 października 2017 at 23:23

  […] Polecam również: Jak zachować się podczas wypadku drogowego? […]

 • Odpowiedz Pasy bezpieczeństwa - przepisy, ciąża, dziecko, obowiązek - Bezpieczny Polak 10 października 2017 at 07:35

  […] W tym temacie warto przeczytać jeszcze: Jak zachować się podczas wypadku drogowego? […]

 • Odpowiedz Sikoreczka 9 stycznia 2018 at 19:00

  Ciekawy artykuł. Nie miałam okazji być przy wypadku. Zawsze jak już jadę gdzieś to przeważnie służby są na miejscu i pomagają albo sprzątają z tego co zostało.
  Jedynie co się mi przytrafiło parę lat temu, to szybka interwencja w sprawie płonącego samochodu w ogrodzie. Byłam z kumpelą na spacerze i zobaczyłyśmy jak płonie samochód więc czym prędzej za straż i poinformować mieszkańców, bo zaczęła płonąć sosna blisko budynku i bałam się, że przeniesie się wsio na dach.
  Pomagajmy, bo nigdy nie wiadomo co nam może się przytrafić.
  Pozdrawiam

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 15:40

   Otóż to sikoreczka. Co zrobić w razie wypadku samochodowego to jest pytanie jakie powinno zadać sobie bardzo wiele osób. Byłoby wtedy o wiele bezpieczniej na drogach.

 • Odpowiedz Anna Bednarczyk 9 stycznia 2018 at 21:00

  Dziękuję za wpis. 😉 Niedługo wybieram się na kurs prawa jazdy z pewnością przyda mi się ta wiedza.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 15:41

   Proszę bardzo. Pamiętaj aby zapytać instruktora jak zareagować w razie wypadku samochodowego?

 • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 15:41

  Proszę bardzo. Pamiętaj aby zapytać instruktora jak zareagować w razie wypadku samochodowego?

 • Zostaw komentarz