Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Bezpieczne drogi

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Średnio co 40 minut złodziej dokonuje kradzieży samochodu. Jeśli ta liczba cię przeraża, to musisz wiedzieć, że w roku 2000 jeden samochód tracił się co 7 minut. Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Bardzo ważne pytanie szczególnie dla kierowców nieposiadających ubezpieczenia na wypadek kradzieży.

Nad odpowiednim zabezpieczeniem swojego samochodu zaczynamy myśleć, dopiero gdy zostanie nam skradziony. Lepiej jest wcześniej zastosować pewne środki zaradcze i spokojnie spać.

Pomimo że niektóre firmy produkujące zabezpieczenia do samochodów twierdzą, że akurat ich zabezpieczenie jest w 100% lub co najmniej 99% skuteczne, to radziłbym w to nie wierzyć. Jeśli na rynku pojawia się nowość w zabezpieczeniach, to zapewniam was, że złodzieje samochodów w bardzo szybko pokonają tę przeszkodę. Pytanie, jakie trzeba sobie postawić to, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić złodziejowi jego kradzież.

Artykuł ten ukazuje się w ramach cyklu „Bezpieczne drogi” i zawiera wskazówki oraz informacje na temat różnego rodzaju zabezpieczeń samochodowych.

Statystyka kradzieży samochodów

Eldorado dla złodziei samochodów w Polsce miało miejsce w latach 1990-2000, kiedy to dokonywano kradzieży ponad 70 000 samochodów rocznie. Na nieszczęście dla złodziei samochodów Policja oraz sami producenci samochodów od kilkunastu lat skutecznie uniemożliwiają dokonywanie kradzieży. Jak pokazują statystyki policyjne w 2000 roku kradzieży samochodów było ponad 68 000, a w 2016 było tylko ponad 13 000.

Statystyki kradzieży samochodu

Policja wskazuje, że najczęściej kradzionymi samochodami są Volkswageny i Audi. Właściciele właśnie tych marek samochodów mają najwięcej problemów ze znikaniem swoich aut. Z pewnością wpływ na to ma ilość samochodów danej marki poruszającej się po naszym kraju.

Dokładne statystyki są zamieszczone na stronie Policji – kradzieże samochodów 

Czy złodzieje samochodów nadal są aktywni?

Jak wygląda proces kradzieży samochodu?

Aktualnie samochody kradnie się niemalże wyłącznie na części, ponieważ sprzedaż kradzionego samochodu w całości jest bardzo trudna i niebezpieczna dla pasera oraz złodzieja. Sposób, w jaki działają przestępcy jest bardzo prosty i trudny do wykrycia.

 • Złodziej kradnie samochód.
 • Dostarcza go do pasera.
 • Paser rozbiera go na części.
 • Przekazuje części sprzedawcom.
 • Sprzedawca upłynnia towar na giełdzie.

Polecam rownież artykuł Kara za brak OC

Najważniejszą zasadą w całości tego procederu jest zmowa milczenia, jaka obowiązuje wszystkich uczestników. Polega to na tym, że jeśli kogoś Policja złapie na gorącym uczynku, to on nikogo z grupy nie ujawni. Dlatego Policjantom tak trudno walczyć z procederem kradzieży samochodów.

Istnieje też proceder kradzieży samochodu za zgodą jego właściciela. Jest tak w przypadku samochodów, które są zakupione na kredyt lub leasing a ich właściciela nie stać na spłatę rat kredytu, lub dalsze utrzymywanie samochodu.

Jak złodzieje kradną samochody?

Jak złodzieje kradną samochody?

Mam dla was bardzo złą wiadomość. Nie ma aktualnie samochodu, którego nie da się ukraść. Oczywiście, jeśli producent samochodu wymyśli nowe zabezpieczenie, to złodziej potrzebuje czasu, aby nauczyć się jak go ominąć. Czy jesteśmy zatem skazani na złodziei samochodów? Niekoniecznie, ale trzeba wiedzieć jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

 

Często wyobrażamy sobie złodzieja jako osobę z łomem lub śrubokrętem w ręce, który za pomocą tych narzędzi włamuje się do auta. Niestety czasy, kiedy złodziej wykorzystywał tego typu „klucze” odchodzą powoli do historii. Aktualnie złodziejowi bardziej przydaje się sprzęt elektroniczny w postaci komputerów lub modułów zmieniających informacje w naszym samochodzie.

 

Można śmiało powiedzieć, że dzisiejszy złodziej samochodów musi być bardziej informatykiem niż włamywaczem. Tego rodzaju zmiana sprawia, że kradzież samochodów jest coraz bardziej elitarnym zawodem, ponieważ dostęp do sprzętu elektronicznego ułatwiającego włamanie i kradzież samochodu jest bardzo trudna i kosztowna.

Kradzież części samochodowych

Jeśli ci powiem, że złodzieje samochodów włamują się do samochodu, żeby ukraść tylko jedną rzecz, to wcale się nie zdziwisz, ponieważ kiedyś bardzo modna była kradzież tylko radia samochodowego. Aktualnie złodzieje kradną części z samochodów, ale nie są to już radia samochodowe, ponieważ one przedstawiają zbyt małą wartość.

Złodzieje aktualnie kradną inne części samochodów, których wartość przedstawiana jest w tysiącach złotych. Mam tutaj na myśli głównie koła samochodowe wykonane z aluminium wraz z oponami. Dodatkowo bardzo drogim i łatwym w zdobyciu elementem samochodu są reflektory w szczególności z drogich i luksusowych marek samochodów. Złodzieje nie pogardzą również wycieraczkami, ponieważ niezwykle łatwo je zdobyć.

Polecam również artykuł Zagrożenia w pracy policjanta

Sposoby i metody kradzieży samochodów

Wydawać by się mogło, że metod kradzieży samochodów nie jest wiele, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Sposobów, w jaki złodzieje kradną nasze samochody jest sporo, a ja postaram się wymienić w tym artykule tylko te najbardziej istotne i popularne.

Kradzież na stłuczkę

Technika „na stłuczkę” jest już dosyć znaną metodą kradzieży samochodów, lecz niestety nadal wykorzystywaną przez złodziei samochodów. Polega ona na celowym doprowadzeniu do niegroźnej kolizji samochodowej. Podczas tego rodzaju sytuacji niczego nieświadomy kierowca jest zaskoczony kolizją, która nie była z jego winy. Kierowca wychodzi zdenerwowany z samochodu zapominając o kluczykach. W tym momencie dochodzi do kradzieży samochodu.

Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, w której kierowca wysiadający z samochodu może zostać potrącony przez swój (przed chwilą skradziony) samochód. Niestety jedynym lekarstwem na ten sposób kradzieży jest nasza czujność i rozwaga.

Kradzież kluczyków po obserwacji

Sposób ten polega na obserwowaniu ofiary nawet przez kilka godzin lub kilka dni, jeśli w grę wchodzi bardzo drogi samochód. Następnie przy dogodnej okazji złodziej kradnie klucze do samochodu z torebki lub kurtki ofiary i odjeżdża samochodem jak swoim.

W tym przypadku polecam Ci przeczytanie mojego artykułu na temat Jak uniknąć kieszonkowców?

Metoda na kartkę papieru

Kolejną niebezpieczną metodą kradzieży samochodów, przed którą powinniśmy się zabezpieczyć jest sposób na kartkę papieru. Polega ona na tym, że złodziej wkłada nam kartkę papieru wielkości A4 za wycieraczkę tylnej szyby. Po wejściu do auta i próbie wycofywania z miejsca parkingowego zauważamy kartkę, która ogranicza nam widok. W takie sytuacji wychodzimy z samochodu i idziemy zabrać kartkę, lecz niestety w tym momencie do samochodu wskakuje złodziej.

Jak to zwykle bywa nie wyłączamy wtedy silnika, więc złodziej nie ma problemu z ucieczką. Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ właściciel samochodu może zostać potrącony przez złodzieja. Jak zabezpieczyć samochód przed taką kradzieżą? Tak jak napisałem wcześniej! Czujność i rozwaga.

Na butelkę

Ostatnio dosyć popularna metoda z uwagi na fakt, że powyższe na stłuczkę i kartkę papieru są dosyć znane. Metoda kradzieży samochodu na butelkę ma mechanizm identyczny jak w przypadku metody na stłuczkę oraz kartkę papieru. Polega ona na wsadzeniu butelki z wodą pomiędzy oponę i nadkole w tylnym kole od strony pasażera.

W momencie, gdy odjeżdżamy samochodem następuje bardzo głośne pęknięcie butelki co doprowadza do tego, że kierowca w pośpiechu wychodzi z samochodu i biegnie sprawdzić co się stało. Zanim się zorientuje, że jest właśnie okradany z własnego samochodu złodziej już dawno siedzi za kierownica i odjeżdża.

Na stacji paliw

Czy kradzież samochodu na stacji paliw jest możliwa? Mało prawdopodobne, ponieważ jest tam mnóstwo kamer i ludzi. Jednak jak pokazuje historia kradzieży Subaru na stacji paliw na autostradzie A1  – jest to możliwe. Jak wynika z informacji prasowej kierowca w głównej mierze przyczynił się do kradzieży, ponieważ po zatankowaniu zostawił kluczyki w stacyjce. Pamiętajcie zawsze, gdy wychodzicie z samochodu, choćby po to, aby zajrzeć do bagażnika, to zabierajcie ze sobą kluczyki.

Powyższe metody należą do takich gdzie złodziej nie musi się włamywać do samochodu, ponieważ w bardzo prosty sposób zdobywa kluczyki do samochodu. Kolejne metody już są trudniejsze do pokonania.

W trakcie snu

Już dawno nie słyszałem o zastosowaniu tej metody kradzieży, co nie oznacza, że nie jest ona wykorzystywana. Jak sama nazwa wskazuje złodzieje działają w trakcie snu właścicieli samochodów. Bardzo często włamują się do domu i za pomocą gazu usypiające upewniają się, że nikt z domowników się nie obudzi. Następnie kradną kluczyki wraz z dokumentami.

Zapomniałeś zamknąć samochód?

Złodzieje korzystają coraz częściej z najnowszych zdobyczy techniki. W metodzie zwanej „zagłuszaniem sygnału” z pilota zastosowanie ma specjalnie urządzenie, które faktycznie zagłusza urządzenie odbierające sygnał od pilota z naszego samochodu. Złodziej siedzi sobie spokojnie około 10 m od naszego samochodu i w momencie aktywacji zagłuszacza sprawi, że my nie zamkniemy samochodu. Dzieje się tak, gdy zaparkujemy samochód przy sklepie i pójdziemy na zakupy nie upewniając się, czy zamknęliśmy samochód.

Rozwiązaniem na tego typu metodę jest sprawdzenie, czy samochód został przez nas w 100% zamknięty, tak aby nikt się do niego nie dostał w łatwy sposób.

Stare z nowym

Metoda, którą nazwałem „stare z nowym”, polega na tradycyjnym włamaniu się do samochodu za pomocą narzędzia (czyli stara) oraz za pomocą specjalnego modułu lub komputera, który umożliwi uruchomienia auta (czyli nowe). Aktualnie w nowszych samochodach bez dodatkowego sprzętu w postaci sprzętów informatycznych złodziej sobie nie poradzi.

Tutaj mamy możliwość obrony, ale o tym szerzej napiszę niżej.

Kradzież samochodu na walizkę

W tym miejscu mam bardzo złą wiadomość. Opisany niżej sposób na walizkę jest niezwykle skuteczny i głównie dotyczy drogich samochodów. Jak zabezpieczyć drogie samochody przed kradzieżą? Czy zabezpieczenia, jakie są montowane w samochodach klasy premium są skuteczne i czy można je ominąć? Niestety nie mam dobrej wiadomości dla właścicieli samochodów, których wartość przekracza nawet milion złotych.

 

Są grupy złodziei samochodów, którzy specjalizują się w kradzieży właśnie takich aut. Jedną z metod kradzieży drogich aut jest sposób „na walizkę”, czyli przechwytywanie sygnału z pilota samochodowego. Złodzieje przy pomocy specjalistycznego urządzenia mieszczącego się w niewielkiej walizce skanują okolice drzwi domu, tam gdzie przeważnie właściciele samochodów zostawiają kluczyki, w taki sposób, aby przechwycić sygnał z kluczyków i w ten sposób otworzyć auto i w kilka sekund odjechać nim z posesji.

 

W tej metodzie muszą być spełnione dwa warunki:

 • Samochód musi otwierać się systemem bezkluczykowym (wszystkie nowe samochody są w to wyposażone).
 • Pilot do samochodu musi znajdować się blisko drzwi domu tak, aby urządzenie wykorzystywane przez złodzieja mogło przechwycić sygnał.

Na pierwszy warunek nie mamy wpływu natomiast na drugi tak.

W garażu lub parkingu podziemnym

Czy w garażu samochód jest bezpieczny? Niestety garaż jest bardzo łatwą przeszkodą do pokonania przez złodzieja, lecz przeważnie działają wtedy w kilka osób np. 3, gdzie 1 stoi na czatach a 2 stara się włamać do środka i uruchomić samochód.

Parkingi podziemne podobnie jak garaże nie są dla złodziei żadną przeszkodą a wręcz udogodnieniem. Złodzieje starają się właśnie tam kraść samochody, ponieważ mają więcej czasu na kradzież, ponieważ mogą dłużej pozostać niezauważeni.

Kradzież auta na niby

Bardzo popularnym sposobem zarobienia na kradzieży samochodu jest umówiona ze złodziejami kradzież samochodu. Proceder ten polega na umówieniu się właściciela samochodu ze złodziejami, gdzie przestępcy otrzymują samochód jak na dłoni, a właściciel pobiera odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej. Z tej metody korzystają również właściciele samochodów na kredyt lub w leasingu, ponieważ nie mają środków na spłatę zobowiązania.

Kradzież samochodu w naszej obecności

Powyżej przedstawiłem wam 11 sposobów i metod kradzieży samochodów. W przypadku pierwszych siedmiu sposobów kradzież jest możliwa wyłącznie dzięki naszej nie rozwadze, są to:

 • Kradzież na stłuczkę
 • Kradzież kluczyków po obserwacji
 • Metoda na kartkę papieru
 • Kradzież na butelkę
 • Kradzież na stacji paliw
 • Kradzież w trakcie snu
 • Zapomniałeś zamknąć samochód?

Polecam również artykuł w temacie Gaz pieprzowy jaki wybrać

W powyższych przypadkach kradzież nie byłaby możliwa, gdybyśmy byli bardziej czujni i rozważni. Nie zależnie czy jest to metoda na stłuczkę, na butelkę, na kartkę papieru lub na stację paliw musimy zawsze pamiętać o tym, żeby przy każdym opuszczeniu samochodu wyciągać i zabierać ze sobą kluczyki. Jeśli będziemy pamiętać o tej zasadzie, to wszystkie powyższe sposoby nie są dla nas groźne.

Musimy dodatkowo pamiętać o tym, aby uważać na kieszonkowców, którzy mogą ukraść kluczyki z kieszeni naszej kurtki lub torebki. Powiedzmy, że nasz samochód jest wart 20 000 zł, a więc musimy wyobrazić sobie, że kluczyki do niego są warte właśnie taką suma pieniędzy. Jak mocno zabezpieczyłbyś sumę 20 000 zł przed kradzieżą? Kluczyki do samochodu zawsze chowaj do przednich kieszeni spodni lub do wewnętrznej kieszeni kurtki.

Metody kradzieży samochodów

Teraz przejdźmy do kwestii zabezpieczenia samochodu przed kradzież, kiedy nas nie ma w pobliżu, a samochód stoi np. na parkingu przy centrum handlowym. Jakie są urządzenia lub sposoby utrudnienia złodziejowi kradzieży auta? Pamiętaj, że żadne zabezpieczenie nie jest 100%. Nie mniej jednak zastosowanie kombinacji poniższych zabezpieczeń może udaremnić kradzież lub całkowicie odstraszyć złodzieja, ponieważ zauważył on, że pokonanie tych blokad i alarmów jest zbyt czasochłonne.

Autoalarm w zabezpieczeniu samochodu przed kradzieżą

Wielu kierowcom wydaje się, że autoalarm to przeżytek oraz że ten sposób zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą jest nieskuteczny. Poniekąd mamy rację, że autoalarmy są nieskuteczne, ponieważ są one znane złodziejom samochodów. Nie mniej jednak znane są te alarmy, które są fabrycznie montowane. Jeśli w samochodzie zamontowany jest alarm fabryczny, to złodziej bez problemu go ominie.

 

Zupełnie inaczej sprawa ma się z alarmami zainstalowanymi poza fabryką lub ASO. Jeśli zamontujemy inny alarm niż ten montowany fabrycznie, to złodziej nie będzie wiedział, z jakim urządzeniem ma do czynienia i trudniej będzie mu go pokonać. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że dzisiejsze alarmy do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą nie służą tylko do załączania alarmu w postaci głośnego dźwięku.

 

Aktualnie alarmy mają o wiele większe zastosowanie np. potrafią wykryć próbę wciągnięcia samochodu na lawetę i powiadomić o tym właściciela. Ceny bardzo dobrych alarmów wahają się w granicach 1000 zł.

Blokada skrzyni biegów

Jest to jedna z najstarszych metod zabezpieczenia samochodu, która na początku proponowała montaż zewnętrzny na lewarku zmiany biegów. Natomiast aktualnie montuje się blokady wewnętrzne, które nie są widoczne na zewnątrz.

Oczywiście tego typu zabezpieczenie nie sprawią, że nasz samochód jest bezpieczny, ale znacznie wydłużają czas kradzieży, co w konsekwencji może doprowadzić do odstąpienia od kradzieży samochodu.

Blokada kolumny kierowniczej

Dawniej bardzo często stosowane zabezpieczenie. Niestety złodzieje bardzo łatwo pozbywają się tegoż zabezpieczenia w różnoraki sposób. Blokady takiej można pozbyć się kopiąc w nią, rozwiercając wejście na klucz i przecinając kierownicę. Nie mniej jednak jest to kolejne zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu, które wydłuża czas reakcji złodzieja.

Blokada zapłonu – sposób domowy

Blokada zapłonu lub blokada dopływu paliwa to nic innego jak niewielki przełącznik sprawiający blokadę np. zapłonu. Jeśli pytasz jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, to odpowiedź jest właśnie w tym punkcie.

Pamiętajmy jeszcze o tym co zrobić po kradzieży dokumentów 

Niestety nie jest tak kolorowo jak się, to nam wszystkim wydaje. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że złodziej może znaleźć przełącznik. Pamiętajmy również o tym, że złodzieje samochodów obserwują nas i sprawdzają gdzie sięgamy rękoma przed uruchomieniem samochodu. Przełącznik musi być w takim miejscu, aby nie zdradzał swojej obecności w trakcie jego włączania.

Oznakowanie samochodu

Jedną z metod zabezpieczającą nasz samochód przed kradzieżą jest jego znakowanie. Polega ono na oznaczeniu samochodu w kilkudziesięciu punktach np. numerem VIN pojazdu. Naturalnie nie utrudni to złodziejowi kradzieży samochodu, ale może skutecznie zniechęcić go do kradzieży, ponieważ części z takiego samochodu są trudniejsze do upłynnienia. Koszt takiej operacji na naszym samochodzie to około 100 zł. Część producentów samochodów fabrycznie znakuje części swoich aut.

Lokalizator GPS i system monitoringu radiowego

Lokalizator GPS ciężko nazwać zabezpieczeniem, ponieważ podobnie jak oznaczenia samochodu nie utrudni złodziejowi kradzieży ani też nie sprawi, że złodziej poświęci więcej czasu na działanie. Natomiast jeśli złodziej nie jest wyposażony w zagłuszacz sygnału GPS, to tego typu rozwiązanie pozwoli Policji namierzyć samochód i odzyskać go w całości.

Obok lokalizatora GPS jest system monitoringu radiowego, które jest odporny na zagłuszacze sygnału. Kolejna jego zaletą jest fakt, że działa nawet w podziemnych garażach i kontenerach. Niestety nie jest tak rozbudowany w różnego rodzaju funkcje, jak lokalizator GPS.

Ubezpieczenie

Chyba nie ma skuteczniejszego zabezpieczenia jak ubezpieczenie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, to wydaje mi się, że wykupienie ubezpieczenia na wypadek kradzieży sprawi, że zawsze będziesz spał spokojnie.

Oczywiście nie wszystkim proponuję ubezpieczenie samochodu na wypadek kradzieży, ponieważ nie wszystkim będzie się to opłacało. Tego typu ubezpieczenie przyda się właścicielom samochodów nowych i luksusowych.

Jak zabezpieczyć samochód przezd kradzieżą

Porady jak uniknąć kradzieży samochodu

Nigdy nie zostawiaj samochodu otwartego bez opieki. Złodzieje czekają tylko na taką okazję.
Zawsze, gdy wychodzisz z samochodu wyłączaj silnik i zabieraj za sobą kluczyki.
Staraj się parkować w miejscach monitorowanych przez kamery CCTV.
Parkuj w widocznych i często odwiedzanych miejscach.
Uważaj na kieszonkowców. Kluczyki chowaj zawsze do przedniej kieszeni spodni lub wewnętrznej kieszeni kurtki.
Nigdy nie zostawiaj kluczyków w kurtce, jeśli oddajesz ją do szatni.
Nie zostawiaj w samochodzie cennych rzeczy, takich jak pieniądze, biżuteria czy droga elektronika.
Ubezpiecz samochód.
Stosuj kilka zabezpieczeń naraz.

Poradnik zabezpieczeń samochodów

WPIS DO NEWSLETTERA

INFOGRAFIKA

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

8 komentarzy

 • Odpowiedz Przemek 18 stycznia 2018 at 11:34

  Kawał obszernej treści!
  “Metoda na kartkę papieru” – kto to wymyśla? 🙂 Masakra

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 16:00

   Inwencja twórcza złodziei samochodów nie zna granic 🙂

 • Odpowiedz karolina 18 stycznia 2018 at 17:00

  Wow, bardzo ciekawy i bardzo szczegółowy artykuł!
  Nie miałam pojęcia, że jest aż tyle sposobów na kradzież auta. Mój mąż pochodzi z Brazylii, gdzie kradzież samochodów jest o wiele większą plagą niż w Polsce, powiedzmy więc, że jestem nauczona nie nabierać się na takie sztuczki.

 • Odpowiedz Pokularna 20 stycznia 2018 at 10:57

  Sama nie mam samochodu, ale artykuł przekazuję mojej koleżance, posiadaczce auta od 2 tygodni 😀 Przyda się!

 • Odpowiedz Młodzi na Dorobku 20 stycznia 2018 at 11:17

  N moje to Pan podpowiada jak kraść samochody, a nie jak się przed tym bronić 😀 😀 😀

 • Odpowiedz szegducha 20 stycznia 2018 at 14:33

  Dzięki za tak obszerny i przydatny artykuł, o niektórych sposobach kradzieży jeszcze nie słyszałam.

 • Odpowiedz TosiMama 20 stycznia 2018 at 20:49

  Bardzo ciekawy artykuł. O wielu sposobach słyszałam, część to dla mnie zupełnie nowa informacja. Ludzka kreatywność nie zna granic.

 • Odpowiedz Adriana 21 stycznia 2018 at 11:41

  Podjęłam decyzję, sprzdaję auto, będę jeździć rowerem. Nie będę się stresować. 😉
  A tak poważnie, bardzo cenne rady, muszę zmienić kilka swoich nawyków. Dzięki 🙂

 • Zostaw komentarz