wezwaniepogotowia
Bezpieczna rodzina, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Gdzie zdarzenie miało miejsce? Co dokładnie się stało? To są bardzo istotne pytania w sytuacji kontaktowania się z pogotowiem ratunkowym. Niestety każda sytuacja, która wymaga zawiadomienia pogotowia ratunkowego, jest stresująca i sprawia, iż działamy pod wpływem emocji. Dlatego warto co jakiś czas przypominać sobie o najprostszych zasadach, jakie trzeba stosować podczas rozmowy z osobą przyjmującą zgłoszenie. Więc jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Moja rada na początek. Pamiętaj, że w rozmowie z osobą przyjmującą zgłoszenie, nie jest ważne, jak szybko przekażesz informacje, ale jak dokładnie to zrobisz. Jeśli będziesz mówił szybko i niewyraźnie to będziesz musiał powtórzyć 2 lub 3 razy to samo. Mów w miarę spokojnie i powoli.

Numer na pogotowie 999

Oczywiste jest, że numer na pogotowie to 999, ale w sytuacji mocno stresującej możesz po prostu go zapomnieć.  Dlatego według mojej oceny nie powinieneś tracić czasu na rozmyślanie, jaki to był numer (chyba że go pamiętasz), tylko wykręć którykolwiek z tych czterech: 999, 998, 997 lub 112. Jeśli przez pomyłkę dodzwonisz się do straży pożarnej, to z pewnością dyspozytor przełączy cię na pogotowie. Przy czym pamiętaj, że wydłuży to czas reakcji służb o kilkadziesiąt sekund.

Kiedy wzywamy pogotowie

Wydawać by się mogło, że wiemy, do jakich zdarzeń możemy wezwać pogotowie, ale czy jest tak w rzeczywistości. Niestety nadal zbyt mało wiemy o tym, kiedy możemy wezwać pogotowie ratunkowe.

W dużym skrócie można powiedzieć, że są to sytuacje, w których istnieje bezpośrednie i nagłe zagrożenie życia bądź zdrowia, a ewentualny transport np. własnym samochodem mógłby mocno pogorszyć stan zdrowia osoby zagrożonej.

Do podstawowych objawów, które kwalifikują nas do wezwania pogotowia są:
Utrata przytomności
Udar cieplny lub zbytnie wyziębienie organizmu
Oparzenia znacznej powierzchni ciała
Zaburzenia oddychania
Podtopienia
Drgawki
Silny ból w klatce piersiowej lub zaburzenia rytmu serca
Spora ilość użądleń owadów np. szerszeni
Wymioty z krwią
Krwotok z dróg rodnych
Nagły poród z ostrym bólem
Zatrucie oparami gazów trujących
Silne porażenie prądem
Wypadek samochodowy
Upadek wysokości
Duża i mocno krwawiąca rana
Silne bule brzucha
itd.

Kiedy nie wzywamy pogotowia

Pamiętaj, że pogotowie ratunkowe nie jest na każde twoje zawołanie. Nie możemy wzywać pogotowia ratunkowego w następujących przypadkach:

Przeziębienie
Potrzeba wypisania recepty
W celu podania leków np. zastrzyku
Zmierzenie ciśnienia
W celu wypisania zaświadczenia o stanie zdrowia
Potrzeba wypisania skierowania do specjalisty
Ból zęba
itd.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Polub naszą stronę:

W tym miejscu warto pamiętać, że w przypadku celowego wprowadzania w błąd osoby przyjmującej zgłoszenie możemy otrzymać karę np. w postaci mandatu w wysokości 1500 zł.

Podstawa prawna Kodeks Wykroczeń:
Art. 66. § 1. Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Rozmowa telefoniczna z pogotowiem ratunkowym

Tutaj przechodzimy do sedna tego wpisu. Jak powinna wyglądać nasza rozmowa z dyspozytorem. Od czego powinniśmy zacząć, aby rozmowa była maksymalnie treściwa? Pamiętaj, nie chodzi tutaj o szybkość rozmowy, ale o dokładne przekazanie informacji.

wezwaniepogotowia2
Miejsce sytuacji (gdzie?)

Na początku rozmowy z dyspozytorem powinieneś określić dokładne miejsce zdarzenia. Jeśli jest to mieszkanie, to musisz podać miasto, ulicę nr bloku i mieszkania. W przypadku gdy znajdujesz się na ulicy, to podaj numer najbliższego zabudowania lub charakterystykę jakiegoś budynku np. kościoła. Jeśli jest to np. droga wojewódzka, to podaj jej nr oraz pomiędzy jakimi miejscowościami doszło do zdarzenia.

Dlaczego tak ważne jest, abyś na samym początku podał miejsce zdarzenia? Dlatego że w każdej chwili może dojść do przerwania połączenia i dyspozytor będzie miał utrudniony dostęp do twojej lokalizacji.
Powód wezwania (co się stało?)

Po określeniu miejsca powinieneś poinformować dyspozytora o tym, co się stało. Tutaj obowiązuje zasada „od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw poinformuj, że jesteś świadkiem wypadku samochodowego, gdzie zderzyło się 5 samochodów. Samochody są na tyle zniszczone, że nie ma możliwości wydostania z nich ludzi. Natomiast jeśli ty masz problemy zdrowotne, to opisz dokładnie, co ci dolega i co robiłeś na chwilę przed zdarzeniem,

Dyspozytor po uzyskaniu powyższych informacji będzie wiedział, czy wezwać dodatkowo np. Straż Pożarną.

Ilość poszkodowanych

Zawsze musisz podać ilość poszkodowanych ludzi, jakiej są płci oraz czy wśród nich są dzieci. Pozwoli to dyspozytorowi określić ilość załóg ZRM, jakie musi wysłać do zgłoszenia.

 

Stan poszkodowanych

Stan poszkodowanych jest równie ważny, jak ich ilość. Przy podawaniu tych informacji musisz podać, czy osoba jest przytomna oraz, czy reaguje na dotyk, głos i ból. Jeśli osoba jest nieprzytomna, to powinieneś sprawdzić, czy oddycha lub, czy wyczuwalne jest tętno. Dodatkowo możesz powierzchownie sprawdzić, czy posiada widoczne urazy np. złamania.

Jeśli poszkodowany jest osobą, którą znasz, to możesz również podać wiek, stan zdrowia przed zdarzenie (czy na coś choruje) oraz czy zażywa na co dzień leki.

Dane wzywającego

 

Na koniec podaj swoje dane takie jak imię i nazwisko oraz numer telefonu.

 

Dodatkowe pytania dyspozytora

Dyspozytor z pewnością zada ci inne dodatkowe pytania, które pozwolą mu dokładnie określić sytuację. Jeśli nie zrobi tego podczas pierwszej rozmowy, to zapewne oddzwoni i dopyta cię o szczegóły lub jeśli zaszły dodatkowe okoliczności możesz jeszcze raz zadzwonić i poinformować o nowych okolicznościach.

Dyspozytor kończy rozmowę!! To jedna z najważniejszych zasad obowiązujących w kontakcie z pogotowiem ratunkowym.

wezwaniepogotowia1

W skrócie…

1. Podaj miejsce zdarzenia (gdzie?)
2. Opisz sytuację (co się stało?)
3. Podaj liczbę i stan poszkodowanych
4. Podaj dane swoje i poszkodowanego (jeśli znasz)
5. Odpowiadaj na pytania dyspozytora i czekaj aż zakończy rozmowę

Chcesz wiedzieć więcej? Polub naszą stronę:

Pozostałe numery alarmowe

Do naszej dyspozycji są jeszcze inne numery telefonów alarmowych takich jak pogotowie gazowe 992 i pogotowie rzeczne 984. Czy jest potrzeba zapamiętywania wszystkich numerów alarmowych? Moim skromnym zdaniem nie ma takiej potrzeby, ponieważ jeśli istnieje jakiekolwiek zagrożenie, to zawsze możemy zadzwonić np. na numer straży pożarnej, która posiada wszelkie dostępne kontakty do innych służb i w przypadku zagrożenia życia z pewnością nam pomoże.

Czy dyspozytor może odmówić wezwania pogotowia?

Naturalnie dyspozytor ma prawo do odmowy zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego, lecz musi podać, dlaczego tego nie zrobi oraz musi podać zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 2014 r. w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

§ 1. Ramowe procedury przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego obejmują:

3) przekazanie osobie dzwoniącej informacji o zadysponowaniu zespołu ratownictwa medycznego, w tym lotniczego zespołu ratownictwa medycznego, albo – w razie stwierdzenia, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego, braku stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego – poinformowanie osoby dzwoniącej o odmowie zadysponowania zespołu ratownictwa medycznego, z podaniem przyczyn odmowy i zaleceń dotyczących dalszego postępowania.

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

8 komentarzy

 • Odpowiedz Gdzie umieszczać AED? - Bezpieczny Polak 15 sierpnia 2017 at 13:35

  […] W trakcie używania AED: Jak wezwać pogotowie ratunkowe? […]

 • Odpowiedz Jak zachować się podczas wypadku drogowego? - Bezpieczny Polak 17 sierpnia 2017 at 18:57

  […] Jeśli chcesz wiedzieć jak fachowo wezwać pomoc to polecam Ci inny wpis na blogu  zatytułowany Jak wezwać pogotowie ratunkowe? […]

 • Odpowiedz Bezpieczna droga do szkoły - Bezpieczny Polak 1 września 2017 at 13:18

  […] 9 sposobów nauczenia dziecka numerów alarmowych Jak wezwać pogotowie ratunkowe? […]

 • Odpowiedz Złośliwy i uciążliwy sąsiad! Co robić? - Bezpieczny Polak 8 listopada 2017 at 19:13

  […] ramach artykułu warto przeczytać jeszcze: Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? Jak wezwać pogotowie ratunkowe? Jak obronić się przed atakiem […]

 • Odpowiedz Kiedy można użyć defibrylatora AED? - Bezpieczny Polak 8 grudnia 2017 at 12:00

  […] Sprawdź również: Jak wezwać pogotowie ratunkowe? […]

 • Odpowiedz Olga 19 stycznia 2018 at 07:50

  Ważny temat! Dobrze, że ktoś o tym napisał. Osobiście dodałabym parę zdań o kwestii uczenia dzieci reakcji w takich sytuacjach. Ale jak to matka.

 • Odpowiedz Bookendorfina Izabela Pycio 19 stycznia 2018 at 07:52

  Wyjątkowo ważne informacje, każdy powinien je znać.

 • Odpowiedz Agata 19 stycznia 2018 at 08:02

  🙁 Znam taki przypadek, gdzie człowiek nie wzywa pogotowia, a powinien! “Samo przejdzie” – mawia

 • Zostaw komentarz