Bezpieczne drogi

Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy?

 

Trójkąt ostrzegawczy! Niby każdy z nas wie do czego służy i jak się nim posługiwać, ale moje doświadczenia za kierownicą mówią mi, że wcale tak nie jest. Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie może spowodować złe ustawienie trójkąta na drodze. Czytając ten artykuł pamiętaj o tym że jego odpowiednie ułożenie może uratować ci życie.

Z moich obserwacji wynika, że zdecydowana większość kierowców niestety nie ma pojęcie o odpowiednim ustawieniu trójkąta ostrzegawczego na drodze. Zapewne wynika to z braku poważnego podejścia do sprawy. Kierowcy bardzo często zapominają o samym wystawieniu trójkąta oraz o odległości, w jakiej powinien zostać ustawiony.

Kiedy i gdzie musimy wystawić trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt musimy ustawiać zawsze tam, gdzie postój lub zatrzymanie samochodu jest zabronione. Inaczej mówiąc, jeśli w danym miejscu zatrzymamy samochód i grozi nam za to mandat to musimy wystawić trójkąt. Oczywiście zatrzymanie pojazdu musi być skutkiem kolizji, wypadku lub awarii samochodu. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby wystawić trójkąt w miejscach nieoznakowanych i słabo widocznych.

Obowiązkowym i niezwykle ważnym jest wystawianie trójkąta ostrzegawczego na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie prędkości, a co za tym idzie drogi hamowania są dosyć znaczne. Pamiętaj, aby po ustawieniu trójkąta i założeniu kamizelki odblaskowej przejść za barierki energochłonne.

Odległości trójkąta ostrzegawczego od samochodu

Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje 3 możliwości ustawienia trójkąta biorąc pod uwagę jego odległość od samochodu:

 • Autostrady i drogi ekspresowe 100 m
 • Obszar niezabudowany 30-50 m
 • Obszar zabudowany 1 m

Naturalnie wskazane odległości nie muszą być przestrzegane co do 1 metra, ponieważ nikt nie będzie wymagał od was sprawdzenia dokładnej odległości. Chodzi o to, aby trójkąt z odpowiednim wyprzedzeniem poinformował innych kierowców o zbliżającym się zagrożeniu. Jeśli postawimy trójkąt 120 m od naszego samochodu na autostradzie to nic się nie stanie. Jeśli w przypadku obszaru zabudowanego będą to 2m to też nic złego się nie stanie.

Możesz posłużyć się krokami licząc odległość od samochodu i np. 50 m to około 70 kroków a 100 m to około 140 kroków. Pamiętaj również o tym, żeby trójkąt stawiać na tym samym pasie co samochód. Jeśli twoje auto znajduje się na poboczu to trójkąta ostrzegawczego nie umieszczaj na pasie ruchu tylko na poboczu.

 

Sprawdź także:

Jak bezpiecznie jeździć we mgle?
Jak prawidłowo i bezpiecznie holować samochód?

 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art. 50. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
1) na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
2) na pozostałych drogach twardych:
a) poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
b) na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
2. Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:
na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez:
a) włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
b) umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
2) na pozostałych drogach:
a) poza obszarem zabudowanym – przez umieszczenie w odległości 30–50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
b) na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
3. Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.

Dodatkowo możemy używać trójkąta do oznakowania samochodu holowanego, kiedy to umieszczamy go z tyłu po lewej stronie. Oczywiście, zamiast niego możemy użyć tzw. żółtych sygnałów błyskowych.

Kiedy nie musimy trójkąta wystawiać?

Powyżej napisałem, kiedy trzeba ustawiać trójką ostrzegawczy. Nie mniej jednak uważam, że nie warto zaśmiecać sobie głowy informacją o tym gdzie go trzeba ustawić a gdzie nie. Ustawiamy go w każdej awaryjnej sytuacji, w szczególności przy braku dostatecznej widoczności naszego samochodu.

Jakie są mandaty związane z trójkątem ostrzegawczym?

Mandat za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie może zostać wystawiony na podstawie Art. 96. § 1. 5), gdzie kwota mandatu może wahać się od 50 do 200 zł.

Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
5) pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia.

Mandat możemy otrzymać również za zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach słabej widoczności, gdzie nasz samochód może zostać niezauważony w odpowiedniej chwili. Dodatkowo, jeśli nasz samochód powoduje utrudnienia w ruchu innych samochodów to w tym przypadku mandat może wynieść od 100 do 300 zł.

Jeśli nie ustawimy trójkąta zgodnie z wytycznymi w ustawie to grozi nam mandat w wysokości 150 zł i dotyczy to wszystkich dróg poza autostradami i drogami ekspresowymi. Natomiast w ich przypadku kwota ta jest podwojona i wynosi 300 zł.

Jak wyżej wspomniałem brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdu holowanego to również przewinienie za które grozi nam mandat 150 zł.

Jaki może być skutek złego ustawienia trójkąta?

Jeśli uważasz, że największym negatywnym skutkiem braku trójkąta ostrzegawczego lub jego złego ustawienia może być mandat karny to jesteś w błędzie. Nieodpowiednie oznaczenie unieruchomionego pojazdu może skutkować wypadkiem a w przypadku autostrad bardzo dużym karambolem.

Właśnie dlatego pierwsza czynność, jaką powinniśmy wykonać na miejscu zdarzenia to prawidłowe i w miarę bezpieczne oznaczenie drogi, aby ewentualnych ofiar nie było więcej.

 

 

 

Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt ostrzegawczy

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

36 komentarzy

 • Odpowiedz Agata 30 grudnia 2017 at 07:24

  Niby takie proste. A jak przyjdzie co do czego, złapie nas panika: O Boże czy ja mam w ogóle jakiś trójkąt?

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 30 grudnia 2017 at 11:58

   Dokładnie tak… zanim zadamy pytanie jak ustawić trójkąt ostrzegawczy musimy zadać sobie pytanie czy my mamy w samochodzie trójkąt ostrzegawczy. Pamiętajmy że jest on podstawowym i obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce.

 • Odpowiedz Aleksandra Załęska 30 grudnia 2017 at 07:41

  Bardzo ważny wpis, nie wszyscy biorą sobie do serca bezpieczeństwo innych na drodze i często twho trójkąta nie wystawiają. Raz mieliśmy taką sytuację, zepsuty.samochód stojący na drodze bez oznaczenia…dobrze, że drugi pas był wolny, bo po zmroku było ciężko go zauważyć o w porę wyhamować

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 30 grudnia 2017 at 12:00

   Dlatego odpowiednie wystawienie trójkąta jest tak istotne. Jego brak lub złe ustawienie może doprowadzić do kolizji lub wypadku.

 • Odpowiedz Bookendorfina Izabela Pycio 30 grudnia 2017 at 08:00

  Jak najbardziej potrzebne informacje, warto od czasu do czasu przypomnieć je sobie, w końcu chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych. 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 30 grudnia 2017 at 12:00

   Gdyby wszyscy tak myśleli o bezpieczeństwie na drogach! 🙂

 • Odpowiedz ladymamma.pl 5 stycznia 2018 at 10:00

  Szczerze to nigdy nie miałam sytuacji kiedy musiałabym ustawić trójkąt. Bardzo dobrze, że trafiłam na ten tekst, bo nie miałam pojęcia o tych wszystkich rzeczach…

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 18:58

   Cieszę się z tego powodu. Odległość trójkąta ostrzegawczego od samochodu jest ważna nie tylko z tego powodu że można otrzymać za to mandat ale przezdewszstkim z powodu naszego bezpieczeństwa.

 • Odpowiedz Grafy w Podróży 5 stycznia 2018 at 10:04

  Edukacja w kwestii holowania, nigdy dość. Rzadko kiedy auta kierowcy holują prawidłowo. Nie wiem dlaczego zamiast trójkąta wybierają światła awaryjne.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:01

   Dokładnie tak jak piszesz! Światła awaryjne podczas holowania są bardzo często wykorzystywane i wprowadzają one w błąd innych kierowców. Powinno się wtedy stosować trójkąt ostrzegawczy lub żółte światła błyskowe.

 • Odpowiedz Magda M. blog 5 stycznia 2018 at 10:15

  Dobrze wiedzieć! Fajnie, że powstają takie blogi jak Twój. Mnóstwo informacji, które nie wiadomo kiedy mogą się przydać!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:02

   Dzięki wielkie Magda.

 • Odpowiedz Monika 5 stycznia 2018 at 10:40

  Bardzo ważny wpis i wskazówki. Niestety ostatnio obserwuję coraz większą beztroskę kierowców. Czesto zatrzymują się na poboczach autostrad i nie wyciągają trójkątów, bo ich po prostu nie wożą. Za to stoją przy samochodzie stwarzając jeszcze większe zagrożenie.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:07

   Podczas moich podróży służbowych często widzę samochody stosujące w miejscach niedozwolonych. Powody są różne: kolizja, wypadek, awaria. Niestety z moich obserwacji wynika że 1 na 10 kierowców wyciąga trójkąt ostrzegawczy i stawia go w odpowiedniej odległości od samochodu. Pamiętajmy o odległościach stawiania trójkąta ostrzegawczego.

 • Odpowiedz Sikoreczka 5 stycznia 2018 at 10:58

  Jak jeżdżę od ponad 10 lat jeszcze nie byłam w takiej sytuacji. Podajesz dobre rady i wskazówki oraz artykuły. Dziękuję za nie. Postaram się zapamiętać na tzw. ‘czarną godzinę’.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:08

   Dziękuję 🙂

 • Odpowiedz Ania 5 stycznia 2018 at 11:00

  Właśnie jestem w trakcie robienia prawozajdy 🙂 dzięki za te info

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:10

   Pytania o odległości w jakiej ustawić trójkąt ostrzegawczy na 100% są na egzaminie na prawo jazdy. Wystarczy że spojrzysz na infografikę 🙂

 • Odpowiedz Kasia Hartung 5 stycznia 2018 at 16:38

  Bardzo ważny i bliski mi temat. Na szczęście nie miałam potrzeby ustawiać trójkąta na drodze, ale jako ratownik medyczny, który prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy często poruszam ten temat.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:12

   Jako ratownik medyczny zapewne często spotykasz się z barkiem ustawiania trójkąta ostrzegawczego lub z jego nieprawidłowym ustawieniem. Bardzo często kierowcy w ogóle go nie posiadają.

 • Odpowiedz Elf Naczi 5 stycznia 2018 at 17:15

  Nie miałam jeszcze okazji rozstawiać trójkąta ostrzegawczego, ale doskonale pamiętam, jak uczyłam się zasad i odległości na kursie prawa jazdy. Na szczęścia miało to miejsce nie tak dawno i wszystko pamiętam 😀 Podoba mi się ta infografika na końcu, dobrze oddaje informacje uwzględnione w tekście i jest przejrzysta 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:15

   Ja miałem okazję kilkukrotnie wystawiać trójką ostrzegawczy. Tylko raz podczas kolizji z moim udziałem, ale nie z mojej winy. Pozostałe przypadki gdzie musiałem wystawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości to sytuacje gdzie inni uczestnicy ruchu drogowego byli w takim szoku po kolizji lub wypadku że nie wiedzieli że taki obowiązek istnieje. Dlatego też w takich sytuacjach staram się pomóc innym 🙂

 • Odpowiedz Klaudia 5 stycznia 2018 at 17:20

  Przydatny post 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:15

   Dzięki

 • Odpowiedz Monika 5 stycznia 2018 at 17:22

  Idealny temat do egzaminu prawa jazdy. Super pomysl 😀

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:16

   Bardzo ważny temat na egzaminie 🙂

 • Odpowiedz aniani 5 stycznia 2018 at 18:13

  Bardzo dobry post. Ja mieszkam w UK od 12 lat – niestety mialam nieszczescie w grudniu uczestniczyc w wypadku samochodowym – inne auto wjechalo mi na czolowke, jechalo z nadmierna predkoscia – moj samochod stal na drodze i blokowal ja – tutaj nie ma obowiazku posiadania trojkatow ostrzegawczych wiec moj samochod do przyjazdu lawet musial byc oslaniany przez policje!!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 stycznia 2018 at 19:17

   Moim zdanie brak obowiązku posiadania i wystawiania trójkąta ostrzegawczego w niektórych krajach europy to bardzo duży błąd.

 • Odpowiedz Szaman 8 stycznia 2018 at 07:33

  Słuszne porady, fajne infografiki!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 stycznia 2018 at 09:59

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Jagoda 8 stycznia 2018 at 07:53

  Po pierwsze super Infografika – przekazuje najważniejsze informację w czytelny sposób. Niestety mimo tego, że większość Polaków jest kierowcami to znamy pierwszą pomoc gorzej od dzieci z podstawówki, nie wiemy co zrobić w trakcie wypadku, nie wiemy jak się zachować, kiedy jedzie pojazd uprzywilejowany i w końcu nie umiemy nawet ustawić trójkąta. Smutna prawda. I szkoda, że tylko mandaty są nas w stanie motywować do stosowania przepisów.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 stycznia 2018 at 10:02

   Trójkąt ostrzegawczy i jego ustawienie to wydawałoby się podstawa. Jagodo dzięki za komentarz, ponieważ dałaś mi pomysł na kolejny artykuł 😀

 • Odpowiedz Happy Green Life 8 stycznia 2018 at 09:09

  Z jednej strony trójkąt ostrzegawczy każdy kierowca powinien mieć w samochodzie, ale z drugiej strony niewiele osób wie jak prawidłowo go ustawić. W sytuacjach awaryjnych połowa ludzi zapomina, że w ogóle taki trójkąt istnieje 🙂 Fajnie, że uświadamiasz ludzi co i jak należy robić, bo zwykle na kursach nauki jazdy takie informacje przekazywane są pobieżnie i większość kierowców robi wszystko intuicyjnie 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 stycznia 2018 at 10:03

   Otóż to. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest trójkąt ostrzegawczy.

 • Odpowiedz Wojtek 16 lutego 2018 at 20:42

  A ja mam może głupie, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa, chyba ważne pytanie. Otóż taki trójkąt ostrzegawczy jest dość lekki. Przy ustawieniu go – zwłaszcza około 100 metrów za samochodem – nawet na poboczu autostrady czy drogi ekspresowej, jest on niczym nieosłonięty. Przecież z jednej strony silny wiatr, a z drugiej pędzące TIRy mogą łatwo taki trójkąt zdmuchnąć. Czy zatem jest legalne z punktu widzenia prawa dociążenie nóżek trójkąta kamieniami lub znajdującymi się w bagażniku ciężkimi przedmiotami? Jak sobie z tym radzicie (o ile byliście w takiej sytuacji, czego nikomu oczywiście nie życzę)?

  Pozdrawiam

  • Odpowiedz zenek 28 września 2018 at 21:53

   Ja miałem taką sytuację,. Silny wiatr ciągle przewracał trójkąt. Jak na złość pobocze było “wysprzątane” i w ogóle nie było kamieni. Inni kierowcy mi go zniszczyli, przejeżdżając po nim.. To cud, że nikt nie zniszczył mi auta, tą drogą jeżdżą bardzo szybko. Teraz szukam czegoś lepszego, ale widzę że sama chińska taniocha.

  Zostaw komentarz