Jak uniknąć ulicznego napadu
Bezpieczna Kobieta, Bezpieczna rodzina, Bezpieczne dziecko, Policja, Samoobrona

Jak uniknąć ulicznego napadu?

Według danych udostępnionych przez Policję w 2015 roku doszło do 5 550 bójek i pobić oraz do 10 210 przestępstw o podłożu rozbójniczym. Otrzymując taką informację masz świadomość, iż w naszym kraju dochodzi średnio do 28 rozbojów dziennie. Całe szczęście, że statystyka ta maleje, lecz nadal powinniśmy wiedzieć jak uniknąć ulicznego napadu?

Jeśli nie chcemy stać się ofiarą napadu na ulicy podczas powrotu z pracy lub np. z kina to musimy posiąść wiedzę na temat możliwości uniknięcia napadu, zanim do niego dojdzie. Zatem czy są możliwości i sposoby na to, aby uniknąć napadu na ulicy i stać się ofiarą rozboju? Naturalnie, że tak! Osobiście przy każdej możliwej okazji uświadamiam osoby mi bliskie o elitarnych zasadach bezpieczeństwa. Oczywiście poniższe porady nie są złotym środkiem, które obronią nas przed napadem na ulicy, ale zmniejszą jego prawdopodobieństwo.

W kolejnym wpisie omówimy sobie co zrobić, gdy do napadu na ulicy już dojdzie.

Zapraszam do lektury 🙂

Definicje

Jak zwykle niechętnie prezentuje Ci regułki prawne, ale bez nich wpis nie byłby pełny. Dlaczego warto znać poniższe definicje? W przypadku zaistnienia napadu i jego zgłaszania na Policję warto wiedzieć jak to zdarzenie zakwalifikować, choć nie jest to niezbędne.

Celowo nie rozwijam definicji, aby były one krótkie, zwięzłe i proste do przyswojenia.

Rozbój (art. 280 §1 kodeksu karnego) – jest wtedy, gdy napastnik użyje przemocy przeciwko nam oraz dokona kradzieży mienia. Ważne jest to, że owa przemoc musi zostać dokonana przed lub w trakcie kradzieży.

Kradzież rozbójnicza (art. 281 kodeksu karnego) – mamy z nią do czynienia wtedy, gdy najpierw nastąpiła kradzież, a potem przemoc w stosunku do nas.

Rozbój kwalifikowany (art. 280 §2 kodeksu karnego) – nastąpi wtedy, gdy napastnik użyje niebezpiecznego narzędzia typu nóż lub broń palna.

Wymuszenie rozbójnicze (art. 282 kodeksu karnego) – polega na zmuszeniu ofiary do dobrowolnego oddania swojej własności, używając do tego celu gróźb i itp. Polega to również np. na zmuszaniu przedsiębiorcy, aby zaprzestał prowadzenia działalności.

Można tutaj jeszcze wymienić kilka definicji, ale pozwól, że zostawię je sobie na inny temat, a teraz przejdźmy do sedna pytania jak uniknąć ulicznego napadu?

Wyżej wymienione przestępstwa są obarczone wysokimi karami, dlatego że w przypadku ich zaistnienia ofiara rozboju doznaje dużego uszczerbku na zdrowiu fizycznym i co nie mniej ważne, tego typu zdarzenie odbija się na psychice napadniętej osoby.

1. Nocne spacery

Staraj się unikać samotnych nocnych spacerów, szczególnie w okolicy, której nie znasz i nie masz pewności co może znajdować się tuż za rogiem.

2. Osoba towarzysząca

Jeśli już musisz wyjść na spacer, do sklepu i itd., wychodź z osobą towarzyszącą. Chyba że okolica jest ci bardzo dobrze znana i wiesz, że prawdopodobieństwo napaści jest znikome.

3. Niebezpieczne dzielnice

Unikaj niebezpiecznych dzielnic, w których wiesz, że bardzo często dochodzi do bójek i pobić. Sam przez ponad 20 lat mieszkałem w takiej dzielnicy, gdzie wychodzenie w nocy wiązało się z bardzo dużym ryzykiem w szczególności, jeśli było się osobą spoza dzielnicy. Nawet osoby mieszkające, w mojej dzielnicy przed dłuższy okres czasu nie mogły, czuć się bezpiecznie spacerując w nocy.

4. Kierowca twoim zabezpieczeniem

O bezpieczeństwie w komunikacji wspominam szerzej w artykule Bezpieczna jazda autobusem. Pamiętaj przy tym, aby jadąc praktycznie pustym autobusem siadać jak najbliżej kierowcy. Może to zniechęcić ewentualnych napastników do działania.

5. Taksówka

Jeśli masz taką możliwość i wiesz, że twoja podróż pieszo lub autobusem będzie przebiegać przez niebezpieczne okolice, to wybierz taksówkę. W przypadku gdy prawdopodobieństwo napaści jest duże taksówka może okazać się tańszym wyborem.

6. Ciemne miejsca

Przechodząc obok bramy lub ciemnego zaułka wzmóż swoją czujność. Nawet wtedy, gdy pozostała część drogi jest dobrze oświetlona.

7. Druga strona ulicy

Gdy z daleka widzisz, grupę ludzi zachowujących się w twoim spostrzeżeniu dosyć nietypowo to przejdź na drugą stronę ulicy.

8. Unikaj kontaktu wzrokowego

Jeśli już masz do czynienia np. na przystanku osobowym z potencjalnym napastnikiem, to staraj się nie patrzeć na niego. Kontakt wzrokowy może być swego rodzaju zapalnikiem, który spowoduje jego reakcję.

9. Oświetlenie i monitoring

Zawsze wybieraj drogi dobrze oświetlone, nawet jeśli miałoby to oznaczać o wiele dłuższą trasę. Dodatkowo, jeśli masz wiedzę i świadomość tego, że po drodze, którą możesz przejść jest zamontowany monitoring wizyjny, to idź właśnie tą droga.

10. Alkohol

Jeśli wiesz, że jesteś pod wpływem alkoholu, to nie wychodź samemu z domu. Napastnicy z przyjemnością skorzystają z okazji, aby okraść taką osobę.

11. Osoby nietrzeźwe

Jeśli w trakcie spaceru widzisz osoby nietrzeźwe, to staraj się omijać je szerokim łukiem. Samo przejście obok nich może być sprowokowaniem do ataku.

12. Przypadkowe znajomości

Zasada ta jest podstawą bezpieczeństwa, lecz pomimo tego jest nagminnie łamana. Pamiętaj, zawieranie znajomości z przypadkową osobą spotkaną na ulicy wiąże się z bardzo dużym ryzykiem.

13. Nie pokazuj zamożności

Inaczej mówiąc, nie wyciągaj portfela na przystanku, jeśli masz w nim dużo gotówki. Jeśli masz na sobie drogie futro i złoty naszyjnik lub kolczyki i wracasz z imprezy, to moja dobra rada brzmi… zadzwoń po taksówkę.

14. Wartościowe rzeczy

Pamiętaj, że nawet jeśli nie widać, iż jesteś bogaty to i tak możesz zostać napadnięty (zmniejsza się tylko prawdopodobieństwo). Natomiast jeśli nie musisz, to nie noś przy sobie wartościowych rzeczy. Zmiłuj się i nie chodź do bankomatu o 22:00, w niektórych miejscach bankomaty o tej porze są obserwowane przez napastników!

15. Zasada wyciągniętej ręki

Pamiętaj, jeśli stoisz na przystanku lub w autobusie to staraj się, aby podejrzana osoba nie stała bliżej, niż na wyciągniecie ręki.

Warto jeszcze wiedzieć

Pamiętaj, że napastnicy to osoby różnego pokroju. Mogą trafić się napastnicy z przypadku, którzy obudzili się dzisiaj bez zamiaru napaści, ale np. skorzystali z okazji, jaka się nadarzyła. Możesz też trafić na napastnika „profesjonalistę”, który działa z premedytacją i zamiarem napaści. Napastnik, który działa w sposób przygotowany, ma odpowiednią wiedzę w tym zakresie i poprzez długotrwałą obserwację poszukuje wśród ludzi osób fizycznie słabych, przygarbionych, zamyślonych lub wystraszonych. Nazywa się to typowaniem ofiary a działanie, czyli napaść jest już przeprowadzana w wybranym przez napastnika miejscu oraz z zaskoczenia.

Powyższe zasady dotyczą sytuacji, w której starasz się zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozboju czy też napaści na ciebie. W kolejnym wpisie postaram się poradzić Ci jak zachować się w trakcie napadu i co zrobić, aby jego skutki były jak najmniejsze oraz jak postąpić po napaści.

Statystyki rozbojów

Liczba rozbojów i rozbojów kwalifikowanych

Źródło: statystyka.policja.pl

Liczba kradzieży rozbójniczej

Źródło: statystyka.policja.pl

Liczba wymuszeń rozbójniczych

Źródło: statystyka.policja.pl

Jeśli znasz inne rady, które są przydatne  celu uniknięcia napaści, to proszę napisz o nich w komentarzu.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

5 komentarzy

 • Odpowiedz floki 19 stycznia 2017 at 18:37

  Akurat mieszkam w dzielnicy która znana jest w Polsce z dosyć nie pochlebnej opinii. Unikać w parkach zorganizowanych grup. Sam za gowniarza przeszedłem przez środek takiej grupy a oni zadali tylko pytanie czy wiem co zrobiłem. Trzeba też poznac zasady tych niebezpiecznych miejsc

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 lutego 2017 at 18:25

   Dokładnie tak

 • Odpowiedz Kurs samoobrony dla kobiet - jaki wybrać? - Bezpieczny Polak 24 sierpnia 2017 at 21:40

  […] Jak zachować się podczas napadu na ulicy? Jak uniknąć ulicznego napadu? […]

 • Odpowiedz Jak bronić się przed atakiem nożem? - Bezpieczny Polak 12 października 2017 at 07:18

  […] napadu w dużej mierze zależy od nas samych. Na ten temat poświęciłem osobny artykuł pt. Jak uniknąć ulicznego napadu? oraz Jak dbać o swoje bezpieczeństwo na co […]

 • Odpowiedz Bezpieczeństwo w miejskiej dżungli ciąg dalszy - Bezpieczny Polak 21 października 2017 at 12:06

  […] samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? Jak zachować się podczas napadu na ulicy  Jak uniknąć ulicznego napadu?  Jak uniknąć kieszonkowców?  Jak wezwać pogotowie ratunkowe?  Pigułka gwałtu – jak się […]

 • Zostaw komentarz