kieszonkowiec
Bezpieczna rodzina, Policja, Samoobrona

Jak uniknąć kieszonkowców?

Drobne kradzieże to temat rzeka, lecz niestety nadal bardzo aktualny. Pomimo wielu informacji na ten temat oraz wielu komunikatów Policji o działaniu kieszonkowców, nadal ich kradzieże są dosyć częste. Kieszonkowcy to osoby, które skutecznie mogą popsuć nasz nastrój oraz spowodować, że stracimy wiele cennego czasu na niwelowanie skutków ich działań.

Kto to jest kieszonkowiec?

Kieszonkowiec w wielkim skrócie to złodziej trudniący się okradaniem osób na niewielką skalę, przeważnie działający w pojedynkę. Istnieje wiele metod działania kieszonkowców, wśród których najpopularniejszymi są:

Metoda na przykrycie – złodziej posługuje się wtedy np. swoją kurtką, gdzie przykrywa rzeczy ofiary i w szybki sposób wyciąga zawartość.
Metoda na zdarzenie – przeważnie wykonywana w 2-3 osoby, gdzie 2 z nich improwizuje np. atak serca, a trzecia dokonuje kradzieży osób zajętych niesieniem pomocy.
Metoda na szturchnięcie – jedna z najczęściej stosowanych metod, kiedy to kieszonkowiec symuluje np. potknięcie i lekko uderza w nas, co powoduje swego rodzaju znieczulenie na dotyk.
Metoda na zwinną dłoń – dochodzi do niej wtedy, gdy złodziej delikatnie wsuwa naszą dłoń do kieszeni i wyciąga np. dokumenty, często stosowane z użyciem ostrza.

Jak kieszonkowcy typują ofiarę?

Metod jest bardzo wiele i szczerze mówiąc co chwilę dowiaduje się o nowej. Niestety złodzieje mają tą przewagę nad nami że to oni nas obserwuję, nie na odwrót. Zwracają uwagę na to, gdzie chowamy cenne dla nas przedmioty, takie jak portfel, telefon i gotówkę. Popularną metodą uzyskania informacji na temat tego, gdzie trzymamy cenny dla nas przedmiot np. telefon, to krzyknięcie w tłumie osób hasła „złodziej telefonów”. Większość słyszących to osób odruchowo chwyci się za miejsce, w którym trzyma swój telefon. Sprawdźcie sami!

Gdzie możemy zostać ofiarą kieszonkowca?

Zdecydowana większość złodziei kieszonkowych kradnie w tłumie i dużych skupiskach ludzi. Mam tutaj na myśl:
– galerie handlowe;
– hipermarkety;
– dworce kolejowe i autobusowe
– autobusy, tramwaje i pociągi
– koncerty i inne zgromadzenia

kieszonkowiec

O tym, że możemy zostać ofiarą kieszonkowca regularnie informuje nas Policja np. poprzez komunikaty prasowe „Nie dajmy się okraść przed Świętami

Porady jak nie zostać okradzionym

Porada 1 – Dokumenty w bezpiecznym miejscu

Pamiętaj, aby swój portfel oraz inne cenne przedmioty trzymać w wewnętrznej kieszeni kurtki lub w przedniej kieszeni spodni.

Porada 2 – Nie wsadzaj torebki do wózka zakupowego

Jeden z najczęściej popełnianych błędów przez osoby robiące zakupy w sklepie to włożenie torby lub saszetki do wózka, lub koszyka zakupowego. Jest to idealna sytuacja dla kieszonkowca.

Porada 3 – Ściągnij plecak

Jeśli jesteś w dużym skupisku ludzi lub masz świadomość, że ktoś może za tobą stać np. w kolejce do kasy biletowej na dworcu PKP, to ściągnij plecak i trzymaj go przed sobą.

Porada 4 – Nie chwal się gotówką

Nie wyciągaj większej gotówki publicznie z portfela, chyba że musisz nią zapłacić. Pamiętaj, że złodziej obserwuje cię i jeśli zauważy większą ilość pieniędzy to znajdzie sposób, aby ci ją ukraść.

Porada 5 – Zamykaj samochód

Zamykanie samochodu powinno być czynnością oczywistą, lecz niestety tak nie jest. Pamiętaj o tej kuriozalnie oczywistej czynności.

Porada 6 – Zabierz wartościowe przedmioty z samochodu

Nie zostawiaj cennych przedmiotów w samochodzie, takich jak telefon, tablet i laptop. Jeśli musisz go zostawić w samochodzie, to pamiętaj żeby schować go w niewidoczne miejsce.  Rozbicie szyby dla złodzieja to żaden problem.

Porada 7 – W autobusie torebkę trzymaj przed sobą

Jeśli jedziesz autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego to pamiętaj, aby torebkę trzymać na kolanach lub bezpośrednio przed sobą.

Porada 8 – Nie noś dokumentów w tylnej kieszeni

Nigdy nie trzymaj telefonu lub portfela w tylnej kieszeni spodni.

Porada 9 – W tłumie zwiększ czujność

Jeśli już musisz przebywa w tłumie ludzi, to zwiększ swoją czujność i staraj się obserwować otoczenie.

Porada 10 – Zakupy z torebką z przodu

Jeśli chodzisz np. po galerii handlowej, to trzymaj torebkę zawsze z przodu. Kieszonkowcowi wystarczy, abyś zatrzymał się na 5 sekund przed witryną sklepu.

Porada 11 – Nie zabieraj gotówki

Jeśli nie musisz, to nie zabieraj ze sobą większej gotówki. Jeśli musisz zabrać kwotę np. 5000 złotych, to zapewnij sobie asystę bliskiej osoby.

Porada 12 Gotówka w kilku miejscach

Jeśli musisz posiadać przy sobie większą gotówkę, to podziel ją na kilka części i schowaj w kilku miejscach. Jeśli zostaniesz okradziony, to przynajmniej skala będzie mniejsza.

Porada 13 – Zasłaniaj kod PIN i nie noś go przy sobie

Zasłaniaj wprowadzany kod PIN oraz nie trzymaj go przyklejonego do karty! Niestety wciąż jest to aktualne.

Porada 14 – Nie wieszaj torebki i kurtki na krześle

Często wykorzystywany błąd przez kieszonkowców. Jeśli musisz powiesić kurtkę na krześle, to wyciągnij z niej cenne przedmioty.

Porada 15 – Zwiększ czujność podczas wsiadania

Jeśli wsiadasz np. autobusu, to zwiększ swoją czujność, ponieważ jest to moment często wykorzystywany przez złodziei.

Porada 16 – Zwiększ czujność w razie nagłego zdarzenia

Jeśli ktoś na dworcu PKP nagle zasłabnie, to naturalnie udziel mu pomocy, ale jednocześnie uważaj na siebie, ponieważ może to być sytuacja wyreżyserowana przez złodziei.

Porada 17 – Zostałeś popchnięty? Sprawdź to!

Niemalże każde popchniecie lub szturchnięcie na dworcu PKP to próba kradzieży. Kieszonkowiec w ten sposób chce doprowadzić do pewnego rodzaju znieczulenia, podczas którego nie będziesz czuł, że wkłada ci rękę do kieszeni kurtki.

 

kieszonkowiec

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

  • Odpowiedz Kradzież dokumentów, co zrobić? – Bezpieczny Polak 6 maja 2017 at 14:40

    […] Okazało się, że sam muszę jeszcze raz przeczytać artykuł mojego autorstwa pt. Jak uniknąć kieszonkowców? […]

  • Odpowiedz Jak zabezpieczyć swój telefon? - Bezpieczny Polak 20 października 2017 at 13:27

    […] Bardzo wiele porad związanych z kradzieżami m.in. telefonów komórkowych zdradzam w artykule Jak uniknąć kieszonkowców? […]

  • Zostaw komentarz