Jak przygotować
Ratownictwo i pierwsza pomoc

Jak przygotować się do oddania krwi?

Już dłuższy czas oddajesz krew i pomimo tego nadal zadajesz sobie pytanie, jak powinienem przygotować się do następnej donacji krwi? To pytanie bardzo często zadają sobie krwiodawcy, a odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Jak przygotować się do oddania krwi?


Pamiętaj! Oddanie krwi to bardzo poważna sprawa i proces na który największy wpływ masz właśnie Ty. Nikt inny nie zadba o twoją krew jak Ty. Dodatkowo musisz pamiętać iż tylko od ciebie zależy czy twoja krew będzie użyteczna. Nie przestrzegając pewnych zasad, przed oddaniem krwi sprawisz, iż twój wysiłek pójdzie na marne.

100 dni przygotowań do oddania krwiodawcy

Już widzę twoje zdziwienie. Jak to możliwe, że trzeba przygotowywać się aż 100 dni do oddania krwi? Niestety musimy pamiętać, że tryb życia, jaki prowadzimy ma bardzo duży wpływ na jakość naszej krwi, a więc żeby oddać naprawdę dobrą krew staraj się dobrze odżywiać i uprawiać sport, a wtedy twoja krew będzie jak złoto. Nie tylko uratuje życie, ale doda również wigoru.

W kwestionariuszu, jaki otrzymamy przed oddaniem krwi mamy dodatkowe pytania, które mogą dotyczyć spraw nawet sprzed kilkudziesięciu lat, lecz najczęściej dotyczą one okresu do pół roku przed oddaniem krwi.

2 dni przed oddaniem krwi

Najważniejsze są dwa dni przed oddanie krwi, choć większość specjalistów mówi o priorytetowych 24 godzinach. Czego nie należy robić dwa dni przed oddaniem krwi? Moim zdaniem 2 dni przed donacją krwi nie należy spożywać alkoholu, szczególnie w dużych ilościach.

Jeśli pod zbadaniu naszej krwi zostanie w niej wykryty alkohol, to będzie ona automatycznie odrzucona i do niczego się nie przyda.

1 dzień przed oddaniem krwi

To jest ważny dzień. W tym dniu koniecznie wypij więcej płynów typu woda mineralna lub soki niż pijesz na co dzień. Naturalnie nie muszę przypominać, że w tym dniu również powstrzymujemy się od spożywania alkoholu.

W dniu oddania krwi

To jest najważniejszy dzień. W tym miejscu wypunktuje ci czynności, jakie powinieneś lub nie powinieneś wykonywać przed oddaniem krwi.

– bezwzględnie powstrzymaj się od picia alkoholu;
– nie wykonuj ciężkich prac fizycznych przed oddanie krwi a tym bardziej po donacji (dotyczy to również treningów);
– na godzinę przed zjedz lekki posiłek bogaty w węglowodany, czyli np. pieczywo i chudą wędlinę;
– pod żadnym pozorem nie spożywaj posiłków bogatych w tłuszcze takie jak kiełbasę, mleko, masło, pasztety, śmietanę, jajka i itp.;
– wypij co najmniej 0,5 litra wody niegazowanej;
– w dniu oddania krwi nie pal papierosów.

Jak sie przygotować

Pamiętaj również, abyś w dniu donacji krwi był zdrowy tzn. abyś nie był przeziębiony, nie miał kataru itp.

Aby ostatecznie przygotować się do oddania krwi pamiętaj, że musisz mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport oraz legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Jeśli pierwszy raz oddajesz krew niech jest z tobą osoba towarzysząca, dla twojego bezpieczeństwa.

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz