Bezpieczne drogi

Jak prawidłowo i bezpiecznie holować samochód?

Czy wsiadając do swojego samochodu myślisz o tym że po drodze może się zepsuć? Raczej nie. Czy zadawałeś sobie kiedykolwiek pytanie, jakie przedmioty będą Ci potrzebne w momencie awarii twojego samochodu? W kolejnym artykule z serii Bezpieczeństwo na Drogach postaram się uzmysłowić Ci, jakie obowiązki i problemy niesie ze sobą holowanie zepsutego samochodu.

Jeśli miałeś “przyjemność” holować samochód, to podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu pod artykułem.

W tym artykule znajdzie odpowiedź na pytania:
Kiedy wolno holować samochód?
Jak uniknąć tej potrzeby?
Czy laweta jest lepsza?
Po co ci ubezpieczenie assistance
Jak ocenić możliwość holowania
Jak prawidłowo holować samochód?
Jak brzmią przepisy związane z holowaniem?
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas holowania?

Nie masz ochoty czytać całego artykułu? Nie ma problemu na jego końcu publikuje przydatną infografikę.

Jak uniknąć holowania?

Nikt z nas nie chce, aby spotkała go przyjemność holowania swojego samochodu. Dlatego powinniśmy regularnie wykonywać pewne czynności, które zmniejszą ryzyko awarii naszego samochodu. Po pierwsze powinniśmy regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych i w razie potrzeby uzupełniać ich ilość. Mam tutaj na myśli takie płyny jak: olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy i płyn wspomagania kierownicy.

Sprawdzać płyny powinniśmy minimum raz na miesiąc. Dodatkową czynnością jest wykonanie rzetelnych badań przeprowadzonych w stacji diagnostycznej. Większość z nas traktuje wizytę u diagnosty jako zło konieczne, lecz takie badanie może uchronić nas przed wypadkiem samochodowym lub holowaniem naszego auta.

Często bywa tak, że diagnosta zwraca nam uwagę na mocno zużytą część, a my, zamiast ją wymienić czekamy do następnego badania za rok. Jest to błąd prowadzący do kolizji, wypadku drogowego lub holowania.

Polecam również: Jak zachować się podczas kolizji drogowej?

Ubezpieczenie assistance

Artykuł, który właśnie czytasz jest dla ciebie zbędny jeśli posiadasz wykupioną usługę Assistance. Jest to usługa kupowana wraz z ubezpieczeniem samochodu, sprawiająca, że w przypadku awarii samochodu lub wypadku możesz bezpłatnie wezwać lawetę i zależnie od wersji wykupionej usługi możesz otrzymać samochód zastępczy na określoną ilość dni.

Osobiście polecam wykupienie tego rodzaju usługi w przypadku, gdy często podróżujesz i chcesz mieć pewność, że nawet w przypadku awarii samochodu i tak dojedziesz tego samego dnia do celu.

Pamiętaj, że usługa Assitance może zawierać również dodatkowe opcje, takie jak: dostarczenie brakującego paliwa, opieka nad dzieckiem, czy opieka medyczna.

Ocena możliwości holowania – stan samochodu

Zanim przyjdzie nam na myśl wykonanie telefonu do przyjaciela z prośbą o pomoc w holowaniu samochodu to powinniśmy ocenić czy nasz samochód nadaje się do takiej czynności. Holowanie to wbrew pozorom bardzo niebezpieczne działanie mogące prowadzić do wypadku.

Kiedy samochód nadaje się do holowania?
Gdy posiada sprawne hamulce
Gdy posiada sprawne światła
Gdy posiada sprawny układ kierowniczy

To są warunki konieczne do holowania samochodu. Bardzo istotnym aspektem holowania są twoje umiejętności prowadzenia samochodu, ponieważ nie każda osoba posiadająca prawo jazdy potrafi kierować nim w trakcie holowania. Wymaga to dużego doświadczenia i ponad przeciętnych zdolności w kierowaniu autem.

Pamiętajmy też o tym, że samo holowanie może doprowadzić do dodatkowych usterek w samochodzie. Dlatego odradza się holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów, napędem na 4 koła i itp.

Polecam również: Jak zachować się podczas wypadku drogowego?

Czynności przed holowanie samochodu

Samochód holowany powinien być odpowiednio oznaczony. Do tego celu powinien posłużyć nam trójkąt ostrzegawczy, który powinniśmy umieścić z tyłu po lewej stronie. Jest to sygnał dla innych kierowców, że samochód ten jest właśnie holowany. Zamiast trójkąta ostrzegawczego możemy użyć żółtych sygnałów błyskowych, które również będą sygnalizować niebezpieczeństwo.

Ważnym elementem holowania jest sprzęt, za pomocą którego tę czynność wykonamy. Powinna to być lina holownicza lub tzw. sztywny hol (odradzam stosowania sprzętu domowej roboty). Lina powinna zostać przymocowana w miejscu do tego wyznaczonym, nie można natomiast holować samochodu, gdy lina jest zaczepiona np. o zderzak.

Długość liny holowniczej powinna mieścić się w granicach od 4 do 6 metrów, a sztywny hol to maksymalnie 3 metry długości.

Światła podczas holowania

Samochód holujący powinien mieć włączone światła mijania, a samochód holowany w okresie niedostatecznej widoczności musi mieć włączone światła pozycyjne. Niebezpieczne jest włączanie świateł awaryjnych zarówno w samochodzie holującym, jak i holowanym. Pamiętajmy, że podczas holowania musimy sygnalizować pozostałym uczestnikom ruchu drogowego nasze zamiary np. skręcania. Gdy mamy włączone światła awaryjne to tak naprawdę dezorientujemy innych kierowców.

Prawidłowe holowanie samochodu

Przed rozpoczęciem holowania zadaj sobie kilka podstawowych pytań:

 • Czy samochód holowany jest na tyle sprawny, aby go holować?
 • Czy mamy odpowiedni sprzęt do holowania oraz, czy jest odpowiednio przymocowany?
 • Kto będzie prowadził samochód holowany? Czy osoba ta posiada prawo jazdy?
 • Czy samochód holowany jest odpowiednio oznaczony?

Teraz możemy ruszać. Powtórzę po raz kolejny, że prowadzenie samochodu holującego a tym bardziej holowanego to bardzo trudna i niebezpieczna czynność. Nie powinni tego robić kierowcy o niewielkim stażu za kierownicą.

 • Zasady holowania:
 • ruszaj powoli
 • lina cały czas napięta
 • jeśli planujesz manewr np. skrętu to daj znać o tym z dużym wyprzedzeniem
 • hamuj powoli
 • skup się i staraj się przewidzieć zachowanie innych kierowców np. wyprzedzanie.
 • utrzymuj stałą prędkość
 • jedź trasą o małym natężeniu ruchu
 • w samochodzie holowanym włącz zapłon, tak aby kierownica nie była zablokowana.

Jako kierowca pojazdu holującego musisz pamiętać, iż nigdy nie możesz przekroczyć 60 km/h (obszar niezabudowany, drogi szybkiego ruchu) oraz nie możesz przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym.

Polecam również: Jak bezpiecznie jeździć we mgle?

Kodeks ruchu drogowego a holowanie

W kodeksie ruchu drogowego, czyli biblii dla kierowców można znaleźć jeden bardzo istotny artykuł. Jest to artykuł 31, który brzmi:

Art. 31. 1. Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
1) prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem;
2) pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności;
3) w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim;
4) pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie;
5) pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, jest oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu;
6) w pojeździe holowanym na połączeniu sztywnym jest sprawny co najmniej jeden układ hamulców, a w pojeździe holowanym na połączeniu giętkim – dwa układy;
7) odległość między pojazdami wynosi nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym, a od 4 m do 6 m przy połączeniu giętkim, przy czym połączenie jest oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej; przepisu tego nie stosuje się w razie holowania pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Zabrania się holowania:
1) pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia;
2) pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony;
3) więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego;
4) pojazdem z przyczepą (naczepą);
5) na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

3. W razie holowania pojazdu w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim lub użycia hamulców, rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.

Błędy popełniane podczas holowania auta

Jak w każdej czynności związanej z samochodami tak i w holowaniu zdarza się nam popełniać błędy, które są niebezpieczne i niezgodne z prawem. Jakich błędów należy się wystrzegać podczas holowania?

Zbyt szybka jazda / przekroczenie prędkości.

 • Holowanie na autostradzie
 • Włączenie świateł awaryjnych podczas jazdy
 • Brak świateł mijania w samochodzie holującym
 • Brak świateł pozycyjnych przy złych warunkach widoczności w samochodzie holowanym
 • Brak oznaczenia pojazdu holowanego
 • Holowanie tyłem
 • Samochód holowany prowadzi osoba bez uprawnień
 • Zbyt impulsywne ruszanie i hamowanie
 • Używanie lin domowej roboty
 • Holowanie bez drugiego kierowcy

Czy można holować samochód bez kierowcy w samochodzie holowanym? Tak, ale tylko pod warunkiem, gdy samochód holujący ma odpowiednie urządzenie do uniesienia przednich kół, co wyklucza potrzebę drugiego kierowcy.

Masa samochodów a holowanie

Często zastanawiamy się, czy można holować samochód cięższy od samochodu holującego. W tym przypadku nie ma przepisów mówiących o masie samochodów, nie mniej jednak nie warto ciągnąc pojazdu kilkukrotnie cięższego od masy samochodu holującego. Jest to czynność dosyć niebezpieczna.

 

 

Jak holować samochód infografika

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

3 komentarze

 • Odpowiedz Irena 4 stycznia 2018 at 11:02

  Wow, jaki przydatny post i jakie cenne uwagi są w nim zawarte ! Czytam i już widzę jak jest to trudne dla kobiety, próbuje to ogarnąć…. i cieszę sie ogromnie, że mamy Was – Mężczyzn! 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:34

   Bezpieczne holowanie to skomplikowana czynność, dlatego powinna być wykonywana przez ludzi którzy się an tym znają.

 • Odpowiedz Aleksander 25 lutego 2018 at 01:23

  “pod warunkiem, gdy samochód holujący ma odpowiednie urządzenie do uniesienia przednich kół”
  A teraz dawaj Tomasz uzasadnienie, czyli proszę o przytoczenie konkretnych paragarafów. Podpowiem, że chodzi mi o konieczność “uniesienia przednich kół” – bez znaczenia przy holowaniu samochodu BEZ KIEROWCY, na czterech kołach przy użyciu sztywnego holu w postaci trójkąta zamocowanego w dwóch punktach zawieszenia przedniego i wykorzystującego kąt pochylenia sworznia zwrotnicy.

 • Zostaw komentarz