Jak bronić się przed atakiem nożem
Bezpieczna Kobieta, Bezpieczna rodzina, Samoobrona

Jak bronić się przed atakiem nożem?

Czy obrona przed napastnikiem posiadającym przy sobie nóż jest możliwa? Jakie działania podjąć, aby z jednej strony nie dopuścić do takiego zdarzenia i z drugie strony udaremnić atak nożownika? Tego rodzaju pytania zadajemy sobie dopiero, wtedy gdy widzimy lub słyszymy o tego rodzaju zdarzeniach.

Wskazówki zawarte w artykule są przeznaczone dla osób chcących zdobyć elementarną wiedzę na temat swojego bezpieczeństwa.

Jeśli uważasz, że w artykule czegoś brakuje to zostaw swoją uwagę w komentarzu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest ciekawy i potrzebny to udostępnij go znajomym.

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Czy jesteś podatny na ataki z użyciem noża?
 • Jak wyglądają statystyki?
 • Jakie czynności podjąć na długo przed atakiem?
 • Walczyć czy uciekać? Oto jest pytanie!
 • Czym mogę się bronić?

Statystyki Policji

statystyka

 

statystyka

Przykłady ataków z nożem w ręku

Zamiary napastnika z nożem

W trakcie spotkania człowieka z nożem, który ma zamiar użyć go przeciwko nam niezwykle ważne jest określenie celu obranego przez napastnika. Od tego, jaki jest jego cel będzie zależała nasza dalsza reakcja. Jeśli zamiarem napastnika jest tylko kradzież naszego portfela to powinniśmy mu go oddać i nie protestować. Jeśli natomiast jego zamiarem jest zabicie nas to mamy problem! Mamy wtedy dwa wybory, po pierwsze uciekać i po drugie walczyć.

Pomyśl na długo przed atakiem nożownika

Czy można uchronić się przed atakiem człowieka z nożem? Nie! No chyba, że schowamy się w bunkrze i nigdy z niego nie wyjdziemy. Natomiast w każdej innej sytuacji jesteśmy narażeni na ewentualny atak ze strony takiej osoby. Na całe szczęście prawdopodobieństwo oraz ryzyko napadu w dużej mierze zależy od nas samych. Na ten temat poświęciłem osobny artykuł pt. Jak uniknąć ulicznego napadu? oraz Jak dbać o swoje bezpieczeństwo na co dzień?

Z powyższych artykułów nie dowiesz się jak w 100% uniknąć napadu, ale jak zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Warto stosować się do tych wskazówek, lecz warto również wyposażyć się w odpowiednie przedmioty ułatwiające nam ewentualną obronę. Do tego rodzaju przedmiotów zaliczam gaz pieprzowy, o którym wspominałem w artykule Gaz pieprzowy – jaki wybrać, jak używać, działanie, reakcja, skutki, lub pałkę teleskopową pod warunkiem, że potrafisz się nią posługiwać.

Ucieczka lub walka z nożownikiem

To pytanie zadaje większość osób chcących dowiedzieć się co zrobić, gdy zaatakuje nas osoba z nożem. Jak zwykle w tego rodzaju sytuacjach mówię „To zależy…”. Jeśli nasza ocena sytuacji wskaże na fakt, że mamy możliwości ucieczki to jak najbardziej korzystamy z tego rodzaju wyjścia i uciekamy. Nie mniej jednak musimy zwrócić dużą uwagę na istotne czynniki:

 • twoja sprawność fizyczna
 • twój ubiór (w szpilkach daleko nie uciekniesz)
 • znajdujesz się w pomieszczeniu zamkniętym czy w otwartej przestrzeni
 • napastnik jest wysportowany czy też nie
 • jesteś sam czy z bliską tobie osobom

Jeśli twoja sprawność fizyczna jest dobra, jesteś w otwartej przestrzeni, nie ma z tobą bliskiej Ci osoby, która również mogłaby uciekać a napastnik nie wygląda na sprintera to uciekaj. Natomiast jeśli sytuacja jest odwrotna to ucieczka skończy się niepowodzeniem.

100% technika obrony przed atakiem nożem

Jeśli właśnie włączyłeś YouTube i szukasz filmików na temat obrony przed nożem to zapewne znajdziesz ich bardzo wiele. Instruktorzy będą opowiadać Ci o technikach obrony przed noże i takie tam. Niestety żadna z tych technik nie zadziała, jeśli nie będziesz ich ćwiczyć. Techniki obrony przed atakiem napastnika z nożem są skuteczne pod warunkiem, że są ćwiczone latami. Nie ma takie możliwości, że skutecznie obronisz się przed agresorem posiadającym nóż po 3-miesięcznym kursie.

Powyższym tytułem „100% technika obrony przed atakiem nożem” (takiej niema) staram się pobudzić was do dyskusji na ten temat.

Oddać cenne rzeczy, czy walczyć?

Jeśli dojdzie już do sytuacji, w której zostaniesz zaatakowany przez napastnika z nożem i nie masz możliwości ucieczki to masz dwa wyjścia. Pierwsze wyjście to oddać mu wszelkie cenne rzeczy i nie drażnić go. Druga czynność to walka z napastnikiem, lecz to rozwiązanie zalecam w ostateczności, w przypadku gdy napastnik atakuje nas nożem. W tym momencie walczymy o swoje życie więc ewentualne zranienie jest akceptowalne.

Większość specjalistów zgodzi się ze mną, że na ogół ataki z użyciem niebezpiecznego narzędzie np. noża nie mają na celu zabicie ofiary, ale kradzież pieniędzy lub innych cennych przedmiotów.

Jak powinna wyglądać obrona przed atakiem?

Przepis jest wyłącznie dla osób, które nie trenując żadnej sztuki walki lub też sportów walki. Składa się on z dwóch punktów:

 • Blokada ręki, w której znajduje się nóż
 • Jednoczesne uderzenie w słaby punkt

Czym się bronić przed atakiem nożem?

Wyżej wspomniałem o tym, że możesz bronić się gazem pieprzowym i pałką teleskopową. Nie mniej jednak do obrony przed atakiem nożem możesz wykorzystać wszystko co masz pod ręką, w tym nóż, krzesło, metalowy pręt lub jakikolwiek przedmiot.

Często ludzie pytają mnie a co jeśli przekroczę granicę obrony koniecznej? Naturalnie istnieje taka możliwość, nie mniej jednak w przypadku gdy napastnik atakuje cię z nożem w ręku to nawet jeśli w trakcie samoobrony Ty go zabijesz to nie grozi Ci odpowiedzialność karna.

Istnieje wiele orzeczeń sądowych jednoznacznie wskazujących na to osoba broniąca swojego życia ma prawo w ramach obrony koniecznej zrobić wszystko, aby chronić swoje życie.

Co zrobić po skutecznej obronie po ataku z nożem?

Wiedząc o tym, że mamy prawo się bronić, nie możemy zapominać o granicach obrony koniecznej oraz czynnościach po jej wykonaniu. Jeśli udało Ci się obronić w taki sposób, że napastnik doznał ciężkich obrażeń to powinieneś udzielić mu pierwszej pomocy, w tym wezwać pogotowie ratunkowe oraz Policję. Oczywiście, jeśli nadal czujemy zagrożenie to możemy uciec w miejsce dla nas bezpieczne i wtedy wezwać odpowiednie służby.

Koniecznie poinformuj Policję

Bardzo ważnym aspektem twoich działań po ataku nożownika jest bezwzględny kontakt z Policją. Kontakt ten jest zalecany nawet wtedy, gdy nikomu nic się nie stało a napastnik uciekł.

 

Napastnik z nożem

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

15 komentarzy

 • Odpowiedz policjant_AT 12 października 2017 at 14:47

  Lanie wody. Po treści wnioskuję, że autor za bardzo nie ma pojęcia o czym pisze lub, że jest laikiem, któremu się wydaje, że coś wie… a w rzeczywistości nie wie nic. Oby jak najmniej podobnych bzdur w sieci.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 13 października 2017 at 08:41

   Dziękuję za komentarz. Według ciebie to jest lanie wody… Przy czym wyraźnie napisałem że artykuł jest dla ludzi nie mających wiedzy na ten temat. Twoja nazwa “policjant_AT” wskazuje na to, że jesteś antyterrorystą a więc zupełnie inaczej podchodzisz do sprawy niż zwykły szary Kowalski.

   Na przyszłość proszę abyś w komentarzu wskazał co dokładnie jest nie tak, wtedy będę mógł odnieść się do twojego komentarza. Natomiast komentarz tego typu jaki Ty napisałeś można skopiować i wstawić w każdym artykule na każdym blogu na zasadzie kopiuj/wklej 🙂

 • Odpowiedz Nacjonalista 13 października 2017 at 12:16

  Super artykuł… komentarzami w stylu Ja jestem zajebisty nie się co przejmować. Bardzo dobra robota Tomku.

 • Odpowiedz Kowalski ten normalny 13 października 2017 at 12:22

  Nie bardzo rozumiem co tem artykuł ma wspólnego z lewactwem… widać poziom intelektualny kolesia 😂😂 oby więcej tego typu artykułów 👍

 • Odpowiedz Tomek 13 października 2017 at 12:30

  Walka bez broni z uzbrojonym w nóż przeciwnikiem to niemal pewna śmierć, nawet jeżeli trenujemy. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest inaczej, to albo 50 lat trenował obronę przed atakiem nożownika, albo jest gimnazjalistą, który podpisuje się w internecie jako “Rambo, policjant_AT, Bóg” itp.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 13 października 2017 at 20:00

   Zgadzam się Tomku 🙂 i w takim tonie jest też mój artykuł.

 • Odpowiedz Wlasciciel_rewolweru 13 października 2017 at 14:57

  Obecnie najskuteczniejszym narzedziem obronnym na polskim rynku sa rewolwery czarnoprochowe. Moim zdaniem najlepiej te Remingtona z krotszymi lufami. Oczywiscie trzeba nauczyc sie jego bezpiecznej obslugi, ladowania, odpowiedniego przechowywania oraz noszenia, ale jest to na pewno duzo mniejszy wysilek niz cwiczenie walki nozem, palka czy sztuk walki.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 13 października 2017 at 20:01

   Ciekawy komentarz.

 • Odpowiedz Radek 13 października 2017 at 15:02

  Bardzo cenny artykuł. Informacje w pełni się pokrywają z tymi, które uzyskałem na różnych szkoleniach obronnych prowadzonych przez specjalistów. Jedno zdanie zawsze się powtarza “Jak napastnik wyjmie nóż to s…..laj, Jeżeli chodzi o twoje życie to atakuj i broń się na wszelkie sposoby”. Nie wiem ile osób to przeczytało. Polacy czują się bezpiecznie, do czasu.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 13 października 2017 at 20:02

   Otóż to Radku… do czasu. Dziękuję za komentarz 🙂

 • Odpowiedz jacek1758 14 października 2017 at 10:50

  Sytuacje przy ataku nożem są bardzo dynamiczne, trudne do przewidzenia, skuteczna obrona trudna. Artykuł dobrze sygnalizuje problem i oczywiście nie wyczerpuje tematu, bo i wyczerpać go trudno w tak krótkim artykule. Tym co napisał ktoś, kto tytułuje się policjantem AT nie przejmuj się Tomku, konstruktywnej krytyki w tym tyle co alkoholu w soku dla dzieci.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 16 października 2017 at 13:53

   Dziękuję Jacku

 • Odpowiedz Przemek 22 października 2017 at 06:56

  Ciekawy artykuł chociaż wskazówki mogą się nie każdemu przydać. Duże znaczenie ma podatność danej osoby na tego typu zdarzenia, reagowanie i podejmowanie decyzji w sytuacjach stresowych. Ogólnie schemat działania jaki tu przedstawiłeś prawidłowy.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 22 października 2017 at 07:12

   Dziękuję Przemku za opinie 🙂 Ty jako doświadczony Pracownik Ochrony wiesz co i jak… natomiast artykuł skierowany jest do Pani Kasi, która siedzi za biurkiem i ma nie wielkie pojęcie o samoobronie. Moim celem jest przekazywanie wiedzy właśnie takim osobom.

 • Odpowiedz zbigniew 16 grudnia 2017 at 00:17

  Moze byc oprócz batona , rekawica , ktorej używaja pracownicy zakładów miesnych przy maszynach mielacych . Nie znam dogłębnie tematu , tylko pobieżnie ..i czesc !

 • Zostaw komentarz