Bezpieczne drogi

Jak bezpiecznie podróżować samochodem w nocy?

 

Dużymi krokami zbliża się zima, a wraz z nią szybciej zapada zmrok. Czy należysz do osób, które obawiają się jazdy w nocy? Jeśli tak (a istnieją takie osoby), to mam dla ciebie kilka porad związanych z jazdą w godzinach wieczornych i nocnych.

Czegoś brakuje w artykule? Proszę zostaw swoją uwagę w komentarzu.
Uważasz, że artykuł jest przydatny? Udostępnij go znajomym.
Artykuł jest zbyt długi? Pod artykułem znajdziesz ciekawą infografikę.

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Jak walczyć ze zmęczeniem w nocy?
 • Ważne kwestie związane z oświetleniem.
 • Przepisy związane z oświetleniem w nocy.
 • Czy trzeba zadbać o czystość samochodu?
 • Jak ważna jest kultura jazdy w nocy.

Statystyki wypadków w nocy

Statystyki za 2016 rok

Statystyki za 2015 rok

Źródło: statystyki.policja.pl

Z czym musi walczyć kierowca nocą?

Każdy, kto prowadził samochód w nocy wie, że istnieją pewne czynniki mające wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jest istotna różnica pomiędzy jazdą w ciągu dnia a jazdą w nocy. Różnice te sprawiają, że zmienia się nasze bezpieczeństwo i powinniśmy odpowiednio reagować na występujące zagrożenia.

Czynniki mające wpływ na jazdę w nocy:

 • Zmęczenie / senność
 • Zmniejszona widoczność
 • Oślepiające światła samochodów

Jak widać czynniki mające wpływ na nasze bezpieczeństwo są poważne i nie należy ich bagatelizować. Na szczęście z każdym z powyższych czynników można skutecznie walczyć. Tylko jak to robić?

Zmęczenie w nocy

Zmęczenie podczas jazdy samochodem może być bardzo niebezpieczne i niektórzy specjaliści porównują zmęczenie do jazdy pod wpływem alkoholu. Można się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, lecz nie radzę testować jazdy samochodem w godzinach nocnych przez 3-5 godzin bez przerwy.

Bardzo szczegółowo omawiam zmęczenie i senność podczas jazdy samochodem w artykule Sen za kierownicą.

Powyższy artykuł w całości wyczerpuje temat, nie mniej jednak pamiętaj o częstych przerwach i ćwiczeniach lub spacerach podczas postojów. Kawa i energetyki to bardzo krótkotrwałe wzmacniacze naszego organizmu.

Oświetlenie zewnętrzne samochodu w nocy

Nikogo nie trzeba przekonywać, że światła w samochodzie są bardzo istotne, ale na co trzeba zwracać uwagę podczas ich eksploatacji? Należy pamiętać, że żarówki z biegiem czasu stają się coraz słabsze i nie muszą się przepalić, aby konieczna była ich wymiana. Niezwykle istotne jest również ustawienie świateł. Powinny one zostać tak ustawione, aby nie oślepiały innych uczestników ruchu, ponieważ może to doprowadzić np. do czołowego zderzenia z naszym samochodem.

Podczas jazdy wykorzystujmy światła drogowe, zdecydowanie poprawiają one nasze pole widzenia i pozwalają na lepszą obserwację drogi i jej otoczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednio wczesnym ich wyłączaniu tak, by nie oślepiać kierowców przed nami i jadących z naprzeciwka. Świateł drogowych można używać, lecz w pewnych okolicznościach – więcej w art. 51 ustawy prawo o ruchu drogowym.

Pamiętaj o ważnych przepisach prawa dotyczących m.in. jazdy w nocy:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym, jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

5.Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Oświetlenie wewnętrzne

Naturalnie oświetlenie zewnętrzne samochodu jest bardzo istotne, lecz nie mniej istotne jest oświetlenie wewnętrzne, ponieważ ma ono bezpośrednie przełożenia na widoczność na zewnątrz. Jeśli masz możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej, to zmniejsz jego intensywność. Identycznie jest z innymi źródłami światła wewnątrz pojazdu.

Zadbaj o czystość w nocy

Czystość samochodu ma wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas podróży w nocy. Nie mam tutaj na myśli czystości karoserii lub tapicerki, ale czystość szyb. W szczególności istotna jest przednia szyba oraz szyby boczne przednie. Dodatkowo musimy zadbać o czystość reflektorów tak, aby ich światło było odpowiednio intensywne.

Zwiększ czujność

Zwiększona koncentracja oraz czujność podczas jazdy w nocy jest konieczna, lecz wiąże się z tym częstszy odpoczynek. Jeśli jest taka możliwość to korzystajmy ze świateł drogowych (tzw. długich co zwiększa możliwość szybszego zauważenia zagrożenia.

W tym miejscu trzeba pamiętać, że nie należy wpatrywać się w światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka – oczywiście w miarę możliwości. Jeśli będziemy patrzeć na światła samochodów w nocy to możemy zostać chwilowo oślepieni. Dlatego też jest zakaz używania świateł drogowych w momencie, gdy z naprzeciwka nadjeżdża drugi samochód.

Warto również przeczytać artykuły Pasy bezpieczeństwa – przepisy, ciąża, dziecko, obowiązek oraz Jak bezpiecznie jeździć we mgle?

Kultura jazdy z podwójną siłą

Przemieszczanie się samochodem w nocy jest niebezpieczne, dlatego też jako kierowcy nie powinniśmy utrudniać sobie życia i zwiększą kulturą podchodzić do jazdy.

Kilka porad:

 • informuj szybciej – jeśli masz zamiar skręcić, to poinformuj kierowcę jadącego za tobą odpowiednio wcześniej.
 • pamiętaj o szybkiej zmianie świateł z drogowych na mijania, jeśli jesteś wyprzedzany
 • w nocy zachowaj większy odstęp niż w ciągu dnia.
 • zastanów się dwa razy nad manewrem, jaki chcesz wykonać

Ustawienie lusterka wsteczne w nocy

Większość z nas kojarzy, że lusterko wewnętrzne ma możliwość przestawienia go w dół, nie mniej jednak mało kto wie, że nie jest to przypadkowa funkcja. Obniżanie lusterka w dół to specjalna pozycja lusterka do jazdy nocnej, która sprawia, iż nie jesteśmy oślepieni przez samochód jadący za nami.

Samochody z wyższej półki posiadają lusterko fotochromatyczne, które przyciemniają się w momencie, gdy na zewnątrz jest ciemno. Naturalnie istnieją inne systemy w samochodzie, które zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa podczas jazdy w nocy.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

18 komentarzy

 • Odpowiedz Radek 29 października 2017 at 14:53

  Bardzo dobry artykuł, zwięzły i dobrze zobrazowany. To co jest w artykule to większość kierowców wie, ale o tym nie pamięta. Warto więc przypominać.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:38

   Dzięki Radku 🙂

 • Odpowiedz koza domowa 3 stycznia 2018 at 08:59

  Bardzo przydatny wpis! Dzięki!Kasia

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:38

   Dzięki Kasiu 🙂

 • Odpowiedz Monika 3 stycznia 2018 at 09:09

  Ja nienawidzę jeździć jak jest ciemno. O ile nie występuje u mnie kwestia zmęczenia, bo nie byłam zmuszona jeszcze do jazdy w środku nocy, tak moje oczy mają dar oszukiwania mnie i gdy jest ciemno często odnoszę wrażenie, że auto jadące z naprzeciwka znajduje się na moim pasie. Dramat. Dlatego kiedy tylko mogę rezygnuję z jazdy po zmroku. Artykuł bardzo przydatny! Muszę dać do przeczytania chłopakowi 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:41

   Mnie to jest obojętne czy dzień czy noc. W nocy jedyne co mi przeszkadza to źle wyregulowane światła w samochodach jadących z naprzeciwka. Co do złudzenia że samochód jedzie po twoim pasie to jest to dosyć częste zjawisko, szczególnie niebezpieczne jeśli nie ma namalowanych pasów na środku jezdni.

 • Odpowiedz fryzurymarzeny 3 stycznia 2018 at 09:15

  Wow tyle statystyk! Bardzo fajne rady !

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:58

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Radas 3 stycznia 2018 at 09:41

  Ten temat nie też dotyczy, ponieważ sporo czasu spędzam przed komputerem

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:41

   Czyli wcale nie jeździsz samochodem? 🙂

 • Odpowiedz Ewa 3 stycznia 2018 at 10:12

  Nie lubię jeździć po zmroku, ale gdy robi się ciemno o 16 to nie mam wyboru. Przydatny poradnik 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:41

   Dzięki Ewo 🙂

 • Odpowiedz Klayudia 3 stycznia 2018 at 10:24

  Świetny post !
  Strasznie nie lubię jeździć w nocy, zmęczenie, strach .
  Pozdrawiam i zapraszam do Siebie na nowy post.
  Klayudia 😍

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:42

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Beata Herbata 3 stycznia 2018 at 11:13

  Bardzo dobry i przydatny tekst. Każde warunki do jazdy są inne i warto się z nimi wcześniej zapoznać, tym bardziej jak się nie lubi np. jeździć w nocy, a czasem trzeba.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:55

   Jazda w nocy jest bardziej niebezpieczna niż nam się wydaje, dlatego warto z niej zrezygnować jeśli nie musimy jechać.

 • Odpowiedz Grafy w Podróży 3 stycznia 2018 at 11:51

  Na polskich drogach w nocy największe zagrożenie czyha na kierowców ze strony dzikich zwierząt. Przejazd przez lasy to często rosyjska ruletka

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:55

   W szczególności w nocy 🙂

  Zostaw komentarz