Bezpieczna rodzina, Bezpieczne drogi

Jak bezpiecznie jeździć we mgle?

Dużymi krokami zbliża się jesień, czyli pora roku, która jest sezonem na mgły. Każdy kierowca wie jak niebezpieczna może być mgła i jak ostrożnym trzeba być w momencie jej wystąpienia. Jak zachować się na drodze podczas mgły? Jakie mam obowiązki podczas mgły zapisane w prawie? Co warto a czego nie warto robić w momencie nagłego pojawienie się mgły?

Na temat bezpieczeństwa na drodze podczas wystąpienia mgły można dyskutować godzinami, ale jedno jest pewne! Mgła jest bardzo niebezpieczna. W tym artykule staram się wam opowiedzieć o moich doświadczeniach związanych z jazdą w czasie mgły oraz przypomnieć jak poprawnie zachowywać się w trakcie tego zjawiska atmosferycznego.

Jeśli masz inne doświadczenia w tym temacie to proszę podziel się nimi w komentarzach pod artykułem.

Statystyki wypadków we mgle

Poniżej prezentuje statystyki wypadków drogowych, które wydarzyły się podczas różnych zjawisk atmosferycznych. W tabelach znajduje się również mgła, podczas której zdarza się najmniej wypadków (lepiej jest tylko podczas silnego wiatru). Nie mniej jednak należy pamiętać o podstawach zachowania się podczas wypadków w trakcie mgły, ponieważ mgła jest najczęstszą przyczyną karamboli na drogach.

Statystyki za 2014

Statystyki za 2015

Statystyki za 2016

Źródło: statystyka.policja.pl

 Warto przeczytać artykuł: Jak zachować się podczas wypadku drogowego? oraz Jak zachować się podczas kolizji drogowej?

Niebezpieczeństwa podczas mgły

Naturalnie mgła mgle nierówna, ponieważ zdarzają się mgły z widocznością do 100 metrów, ale są i takie gdzie widoczność jest ograniczona do 1 metra. Aby wyobrazić sobie jazdę we mgle z widocznością do 1 metra wystarczy, że podczas jazdy mocno przymrużymy oczy lub je zamkniemy (oczywiście w bezpiecznym miejscu, poza drogami publicznymi).

Podczas mgły grozi nam wiele niebezpieczeństw w tym: zjechanie z pasa jezdni, kolizja, wypadek drogowy oraz tzw. karambol. Najgroźniejszym jest oczywiście karambol, którego bardzo często przyczyną jest właśnie mgła.

Przykłady karamboli we mgle:

Dwa karambole we mgle na autostradzie A1. Zderzyło się kilkadziesiąt aut. 
Wielki karambol we mgle na autostradzie A4. 2 osoby nie żyją. 

Wyżej przestawiałem Ci jak niebezpieczna jest mgła, choć zapewne doskonale zdajesz sobie z tego sprawę. Teraz przejdziemy do niezwykle ważnych porad na temat bezpiecznego zachowania podczas mgły oraz co zrobić, gdy wjedziemy w mgłę, oraz co zrobić jak dojdzie do karambolu?

UWAGA! Jeśli nie chcesz studiować całego artykułu to polecam Ci infografikę zamieszczoną na końcu artykułu.

Najważniejsze to zwolnić

Podczas jazdy we mgle najważniejsza jest prędkość, z jaką jedziemy. Prędkość samochodu powinna być dostosowana do widoczności, jaką mamy przed sobą. Nie można dokładnie określić, jaka powinna być prędkość, z jaką się poruszamy, ale przyjmijmy, że prędkość w km/h będzie równa połowie widoczności wyrażonej w metrach. Przykład widoczność 60m to prędkość 30 km/h, widoczność 120 m to prędkość 60 km/h itd.

Dostosowanie prędkości do panujących warunków to najistotniejszy aspekt jazdy we mgle. Pamiętajmy, że tuż za progiem mgły może na nas „czekać” zepsuty samochód lub koniec karambolu.

Przy prędkości musimy pamiętać, iż podczas jazdy we mgle stajemy się coraz pewniejsi co z kolei sprawia że przyspieszamy. Tego rodzaju zachowanie może być zgubne i należy nieustannie zwracać uwagę na prędkościomierz. Co ważniejsze pamiętajmy o odpowiednim odstępie od poprzedzającego nas samochodu.

Światła podczas mgły

Światła podczas występowania mgły są bardzo istotne. Pamiętajmy, iż jesteśmy zobowiązani włączyć światła mijania (tzw. krótkie) lub przeciwmgielne. Możemy włączyć jednocześnie światła mijania i przeciwmgielne.

Dodatkowo warto używać świateł przeciwmgielnych tylnich, ale pamiętajmy, aby włączać je przy widoczności poniżej 50 m. Jeśli widoczność jest większa niż 50 m to zgodnie z art. 30. 3. kodeksu drogowego, mamy obowiązek owe światła wyłączyć. Z mojego doświadczenia na drodze wynika, że kierowcy włączają tylne światła przeciwmgłowe nawet podczas deszczu co jest wykroczeniem i przy większej ilości samochodów może oślepiać innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy jeszcze o tym, że podczas mgły nie możemy włączać świateł drogowych (tzw. długich) może to oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka oraz sprawia, że przed nami pojawia się biała ściana, gdyż światło odbija się od kropel wody.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Czyste szyby i lusterka

Mgła to nic innego jak miniaturowe kropelki wody, które podobnie jak deszcz osiadają na szybach samochodu sprawiając dodatkowe ograniczenie widoczności. Dlatego powinniśmy raz na kilka sekund uruchomić wycieraczki. Dodatkowo musimy zadbać o to, aby szyba nie parowała od wewnątrz samochodu. W tym celu musimy włączyć nawiew na szybę.

Warto również zadbać o czystość lusterek przed podróżą samochodem, ponieważ podczas podróży we mgle nie będzie na to czasu. Jeśli mamy funkcję ogrzewania lusterek to możemy ją włączyć.

 

 

Wyprzedzanie podczas mgły

Jednym z najgłupszych manewrów, jaki możemy wykonać w trakcie jazdy we mgle to wyprzedzanie innych samochodów. Co prawda prawo nie zabrania takiej czynności, ale jest ona wysoce niewskazana i niebezpieczna co pokazuje wyżej opublikowany film.

Mało kto zdaje sobie sprawę z ww. art. 30. 1. 1). b) kodeksu drogowego, który zobowiązuje nas do używania krótkotrwałych sygnałów dźwiękowych w czasie wyprzedzania lub omijania samochodów poza obszarem zabudowanym. Inaczej mówiąc używamy klaksonu podczas wyprzedzania we mgle.

Znaki poziome a mgła

Nie raz byłem zmuszony jechać autostradą niecałe 20 km/h i patrzeć tylko na znaki poziome w postaci przerywanych linii na jezdni. Powietrze przede mną to było nic innego jak „mleko” i widziałem zaledwie 5-7 pasów przed moim samochodem.

Powyższa wskazówka nie dotyczy tylko autostrad, ale również innych dróg, na których mamy narysowane pasy poziome. Niestety nie ma porady dla tych, którzy jada droga gdzie linii poziomych nie ma na drodze a widoczność jest na kilka metrów przed nami.

Linie poziome oprócz odpowiedniego toru jazdy mogą informować na o niebezpiecznych sytuacjach. Przykładowo, jeśli nagle odstęp pomiędzy liniami się zmniejsza lub linia przerywana zamienia się w podwójną ciągłą to może oznaczać że zbliżamy się do przejścia dla pieszych lub skrzyżowania.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, żeby trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Przeczyta również artykuł: Sen za kierownicą.

Wykorzystaj znaki drogowe pionowe

Znaki drogowe pionowe, czyli te stojące przy drodze również mogą nas informować o zbliżającym się niebezpieczeństwie, kiedy to nasza ostrożność powinna być zwiększona a prędkość zmniejszona.

Pokonanie skrzyżowania

Pokonanie skrzyżowania we mgle może okazać się równie niebezpieczne, jak wyprzedzanie, dlatego też art. 29. 1. Kodeksu drogowego zezwala nam na używanie sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie np. podczas zbliżania się do skrzyżowania lub pokonywania skrzyżowanie we mgle.

Zachowaj ciszę

Jeśli mgła jest gęsta na, tyle że praktycznie wyłącza nam wzrok to wtedy powinniśmy wyostrzyć inny zmysł jaki człowiek posiada a jest nim słuch. W tym celu musimy zachować maksymalną ciszę, wyłączyć radio, nawiew ustawić na minimalny poziom oraz troszkę uchylić boczną szybę. Pozwoli to nam na nasłuchiwanie ewentualnych niebezpieczeństw.

Takie zachowanie pomaga w głównej mierze przy przejazdach kolejowych, gdzie w celu zmaksymalizowania naszego bezpieczeństwa możemy wyłączyć silnik samochodu. Sprawi to, że usłyszymy nadjeżdżający pociąg.

Nawigacja jako druga para oczu

Zapewne część z was dziwi się, dlaczego w artykule tym wspominam o nawigacji samochodowej. To urządzenie może stać się naszą drugą parą oczu i wskazywać nam zbliżające się niebezpieczne miejsca. Mogą to być skrzyżowania, przejazdy kolejowe lub zjazdy z autostrady.

Zatrzymanie samochodu we mgle

Zatrzymanie samochodu we mgle to niezwykle niebezpieczny manewr i powinniśmy go wykonać tylko w ostateczności, w szczególności, jeśli jesteśmy na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Zatrzymanie samochodu może doprowadzić do karambolu.

W przypadku karambolu warto pamietać o Korytarzu ratunkowym.

Jeśli musimy się zatrzymać to pamiętajmy o trójkącie ostrzegawczym oraz o światłach awaryjnych. Jeśli wysiadamy z samochodu to przejdźmy poza barierki zabezpieczające tak aby nie zostać potrąconymi przez innych samochód. Najlepszym pomysłem jest zjechanie z autostrady na czas aż mgła będzie mniej uciążliwa.

Powstaje jeszcze jedno bardzo ważne pytanie. Czy podczas karambolu wysiadać z samochodu, czy też pozostać w środku? W tej kwestii mamy dylemat, ponieważ jeśli wysiądziemy to możemy zostać potrąceni przez kolejny samochód, który dołączy do karambolu. Jeśli zostaniemy w samochodzie to musimy modlić się aby nie uderzył w nas TIR, ponieważ wtedy również mamy małe szanse przeżycia.

Jak widzisz jazda samochodem we mgle nie jest prosta i bezpieczna. Pamiętaj o poruszonych w tym artykule zasadach a unikniesz wielu niebezpieczeństw na drodze podczas mgły.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu pod artykułem.

 

jazda we mgle

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

24 komentarze

 • Odpowiedz czarny118 19 września 2017 at 15:53

  Nawigacja to bardzo dobry przyjaciel, jeżeli jest oczywiście zakupiona porządna i na bieżąco aktualizowana. Często używam jej na trasach choćby po to by widzieć zakręty wcześniej, pomaga to też w wyprzedzaniu czy dostosowaniu prędkości wcześniej na wypadek serii ostrych zakrętów.

 • Odpowiedz Tomasz Grabski 19 września 2017 at 15:54

  Zgadza się 🙂

 • Odpowiedz zbigniew 4 listopada 2017 at 00:48

  Oki , ale nawigacje trzeba wczesniej sprawdzic wczesniej w ” dobrych ” warunkach pogodowych, na trasie ,ktorą bedziesz potem jechał wielokrotnie np. we mgle , kiedy nawet nie widac znakow pionowych.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 listopada 2017 at 10:38

   Masz rację 🙂

 • Odpowiedz zbigniew 4 listopada 2017 at 01:16

  A co do uczestniczenia w karambolu, jezeli jestes ostatni , to jak najszybciej wysiadaj z samochodu bo kamizeka ostrzegawcza we mgle ci nie pomoze. Oddal se na bezpiecza odleglosc od samochody,bo kiedy poza barierka ochronna jest np. stromizna , bagno , itp. ,to to ulokuj sie idąc do przodu kolizji , mijając kilka s stojących juz samochodów uczestniczacych w kolizji , a najlepiej stań za ” tirem , czołgiem ” itp., ktory ma duza mase. I niech wali w w twoj pozostawwiony samochod co chce , ale ty i reszta twoich pasazerów jest bezpieczna. Reszte działań , pozostaw wyznaczonym do tego służbom , i…ubezpieczycielowi.

 • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 listopada 2017 at 10:39

  Najlepiej uciekać do przodu… choć tam też mogą czekać zagrożenia.

 • Odpowiedz Dominika LD 3 stycznia 2018 at 13:48

  Bardzo wartościowy wpis- szczególnie dla tak niedzielnego kierowcy jak ja

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:37

   Post na temat bezpiecznej jazdy we mgle przydaje się nie tylko niedzielnym kierowcom 🙂

 • Odpowiedz Karolina Kaszub 3 stycznia 2018 at 13:59

  Przydatny wpis. W mieście mgła nie stanowi mega problemu, ale na krajówkach to niemały kłopot. Światła drogowe w takim momencie są najgorsze, ale mimo wszystko wielu kierowców i tak je włącza.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:40

   Zgadzam się z tobą że kierowcy nadużywają świateł drogowych podczas jazdy we mgle. Niestety włączenie świateł drogowych tylko pogarsza sprawę ponieważ sprawia efekt “mleka” przed nami i nic wtedy już nie widzimy. Natomiast co do jazdy po mieście to również jest niebezpiecznie ponieważ tutaj jest o wiele więcej pieszych, którzy nie zdają sobie sprawy zagrożenia i niebezpieczeństwa.

 • Odpowiedz Magdalena Bur 3 stycznia 2018 at 14:03

  Te statystyki świetnie pokazują, że my Polacy jesteśmy mistrzami kierownicy i zapieprzamy tylko wtedy kiedy warunki są świetne. Na szczęście mało kto umie jeździec we mgle i wszyscy jadą z prędkością 5 km na godzinę. Największy kozak wymięka.
  Bardzo fajne to zestawienie na końcu. Jazdy na kursie prawa jazdy powinien coś takiego dostawać.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:47

   Dzięki. Niestety musze się z tobą zgodzić. Większość kierowców w Polsce, ale nie tylko uznaje się za mistrzów kierownicy. Ich umiejętności na drodze weryfikuje właśnie jazda we mgle lub innych trudnych i niebezpiecznych warunkach na drodze.

 • Odpowiedz Panna Kwiatkowska 4 stycznia 2018 at 08:31

  Najgorsze jest to, że samemu można być ostrożnym, a na koniec i tak ulec wypadkowi przez kogoś innego…

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:48

   Dokładnie tak. Mgła sprawia że wszyscy powinniśmy uważać ponieważ wystarczy jeden osobnik aby doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym.

 • Odpowiedz Monika Kilijańska 4 stycznia 2018 at 08:34

  Jak uczyłam się jazdy samochodem to chyba nic o sygnale dźwiękowym podczas mgły nie było. Teraz jestem o tą informację mądrzejsza. Mnie denerwuje przy każdej pogodzie nie używanie kierunkowskazów przy manewrach czy świateł awaryjnych w przypadku np. niespodziewanego korku. Świetny blog!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:50

   Używanie klaksonu podczas jazdy we mgle jest wskazane ze względu na nasze i innych bezpieczeństwo. Co to kierunkowskazów to jest to plaga 🙂

 • Odpowiedz Bookendorfina Izabela Pycio 4 stycznia 2018 at 08:46

  Przyznam, że zawsze unikam jazdy we mgle, chyba że złapie mnie w trasie, niezbyt komfortowo czuję się wówczas na drodze.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:50

   Bardzo dobra decyzja.

 • Odpowiedz krystynabozenna 4 stycznia 2018 at 09:07

  Świetne rady, jeździłam we mgle to wiem jak to wygląda…Czasami człowiek musi…

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:51

   Mnie zgadza się bardzo często jeździć w takie warunkach atmosferycznych i to nie jest nic zabawnego, dlatego trzeba bardzo mocno uważać 🙂

 • Odpowiedz Bożena 4 stycznia 2018 at 09:26

  Nie dalej niż dwa dni temu jechaliśmy we mgle. Z zachowanie ograniczonego zaufania do innych kierowców oraz przyrody. Nagle wyskoczył na droge ogromny dzik. Jechalismy wolno. By tak szybki, że zobaczyismy go kiedy przebiegł przed nami. 5 km wiecej na liczniku i mielibyśmy go na zderzaku.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:52

   Ograniczone zaufanie do innych kierowców podczas jazdy we mgle to bardzo ważny aspekt naszego bezpieczeństwa. Słuszna uwaga.

 • Odpowiedz Anna Bednarczyk 4 stycznia 2018 at 10:27

  Dla kierowców to bardzo przydatne informacje. Ja niestety nie mam prawa jazdy,ale wszystko do nadrobienia. 😉

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 14:53

   Dziś prawo jazdy jest jak dowód osobisty.

  Zostaw komentarz