zarobek ochroniarza
Inne

Ile zarabia pracownik ochrony?

Temat ten jest jednym z najistotniejszych w branży ochrony osób i mienia. Zatem postaram się odpowiedzieć na pytanie dlaczego rozbieżność w zarobkach pracowników ochrony jest tak duża? Dlaczego stawki w ochronie wahają się od 2 zł do 20 zł za godzinę. Czy ustawodawca powinien stworzyć regulacje prawne prowadzące do zaniechania stosowania tak „śmiesznych” stawek?

Zanim przejdę do odpowiedzi na pytanie dlaczego stawki są tak niskie, przeanalizujmy branżę ochrony pod kątem zarobków.

Pracownik ochrony na budowie

Pierwsza grupa to pracownicy ochrony na budowach, portierniach, w szkołach, na parkingach, czy też na osiedlach mieszkaniowych, gdzie zarobki są najmniejsze. Płace w tym sektorze branży są drastycznie niskie, a ich dolna granica sięga nawet 2 zł netto! W takich miejscach stawka za godzinę pracy rzadko przekracza 6 zł netto.

Ochrona na obiektach handlowych

Druga grupa pracowników to osoby pracujące na tzw. handlówkach, czyli różnego rodzaju marketach, hipermarketach i perfumeriach. Sektor ten może „pochwalić” się wyższymi stawkami, gdzie w większości wynoszą one od 6 do 8 zł za godzinę pracy. Rzadkością są stawki poniżej 6 zł, a powyżej 8 zł zarabia się tylko w takich miejscach, gdzie zleceniodawca (czyli market) stawia wyższe wymagania i za nie dodatkowo płaci – mam tutaj na myśli np. posiadanie licencji POF (od 1 stycznia 2014 kwalifikowany pracownik ochrony).

Grupy interwencyjne

Trzecia grupa pracowników ochrony to osoby pracujące w grupach interwencyjnych, gdzie ryzyko zawodowe jest większe niż w przypadku poprzednich grup. Dlatego sektor ten opłacany jest trochę solidniej, a przedział ten wynosi od 7 do 13 zł za godzinę. Przyczyną większej stawki jest również posiadanie środków przymusu bezpośredniego i praca z bronią.

Konwój

Konwojenci wartości pieniężnych to można powiedzieć elita pracowników ochrony. Jest tak dlatego ponieważ zarobki wśród tej grupy są najwyższe, a dostać się do pracy w konwoju nie jest łatwo. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość stawki w konwojach jest fakt największego ryzyka wśród pracowników ochrony jaki wiąże się z napadami. Tutaj możemy mówić o wynagrodzeniu od 8 do 20 zł za godzinę pracy.

VIP i imprezy masowe

Osobną grupą pracowników ochrony są tzw. „bodyguardzi” oraz pracownicy ochrony na imprezach masowych. W przypadku ochrony VIPów możemy mówić o zarobach w wysokości od 50 do 500 zł za godzinę pracy i wzwyż. Natomiast przy ochronie imprez masowych możemy liczyć na około 25-100 zł na godzinę

W skrócie przedstawiłem zakres branżowy jakim może pochwalić się ochrona osób i mienia. Dlaczego pierwsza z wymienionych grup zarabia tak mało, a co za tym idzie kolejne zarabiają nie adekwatnie do swoich możliwości oraz ryzyka zawodowego.

Główny powód niskich zarobków

Większość osób z branży (w tym pracodawców i managerów) twierdzi, iż zarobki są adekwatne do kwalifikacji jakie posiada pracownik oraz do potrzeb pracodawcy. Dlaczego? Niejednokrotnie usłyszałem tekst typu – „no przecież on siedzi i nic nie robi”. Skoro tak to może dajmy temu pracownikowi 0,50 zł brutto za godzinę pracy, ponieważ on i tak nic nie robi! Myślenie kategoriami typu „Bo on nic nie robi” jest nie poważne i niebezpieczne.

Policjant (z całym szacunkiem do tego zawodu) patrolując ulicę i od czasu do czasu wypisując mandat również „nic nie robi”, a zarabia 2-3 razy więcej od pracownika ochrony i posiada prawo do emerytury po 15 latach służby. Więc może Policjant również powinien zarabiać 2 zł na godzinę, czy wtedy na naszych ulicach będzie bezpieczniej. Nie! Policjantowi płaci się za ryzyko jakie ponosi oraz za ciągłą gotowość do reakcji na zagrożenie.
Dlaczego jest tak duża różnica?

Z powyższych informacji o podziałach na grupy można jasno wywnioskować, iż stawka za roboczogodzinę uzależniona jest od umiejętności i wiedzy jaką posiada pracownik ochrony. Przy czym według mnie w zawodzie tym przy ustalaniu wynagrodzenia nie bierze się pod uwagę ryzyka jakie się z nim wiąże.

Moim zdaniem drugim głównym powodem niskich stawek godzinowych w branży ochrony osób i mienia jest brak regulacji prawnej. W następnym poście przedstawię mój pogląd na rozwiązanie tej sytuacji!
Pytanie

W tym miejscu stawiam pytanie zleceniodawcom (firmom wynajmującym agencję ochrony) i zleceniobiorcom (agencjom ochrony), czy uważacie Państwo, iż pracownik ochrony pracujący za 2 zł lub nawet za 5 zł na godzinę będzie gotowy odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia mienia? Czy będzie w stanie ponieść ryzyko zawodowe i ochronić Państwa majątek?

——————

Artykuł pochodzi z mojego nieistniejącego już bloga „Security Guard” data ówczesnej publikacji 27-10-2013.

——————

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz