Bezpieczna Kobieta, Policja, Ratownictwo i pierwsza pomoc, Samoobrona

Gaz pieprzowy – jaki wybrać, jak używać, działanie, reakcja, skutki

Poradnik gazów pieprzowych to jest myśl przewodnia niniejszego artykułu. Nie jest to poradnik dla funkcjonariuszy Policji, czy pracowników ochrony, ponieważ oni wiedzą, co to jest gaz pieprzowy i z „czym się go je”. W artykule chciałbym wyczerpać całość tematyki związanej z gazem pieprzowym, czyli nie jest to artykuł traktujący tylko o zastosowaniu gazu lub jego działaniu.

Powiem m.in. o tym Czym jest gaz pieprzowy? Jaki gaz pieprzowy wybrać? Jakie są skutki użycia gazu? Jakie są aspekty prawne związane właśnie z gazem oraz wiele innych tematów, jakie są z nim powiązane. Będzie też kilka infografik, które w sposób graficzny pomogą przyswoić Ci wiedzę z tego zakresu.

Czym jest gaz pieprzowy?

Na samym początku musimy omówić sobie czym jest gaz pieprzowy, ponieważ większość osób niezwiązanych z tematem wyobraża sobie, że jest to tubka z gazem i drobinkami pieprzu w środku. Nie jest to prawdą, ponieważ gaz ten niewiele ma wspólnego z pieprzem, gdyż jego ostrość jest co najmniej razy 1 000 silniejsza. Natomiast nazwa w miarę dobrze odzwierciedla potencjalne działanie tego narzędzia do samoobrony.

Co dokładnie zawiera większość gazów pieprzowych? Najistotniejszym składnikiem gazu jest Oleoresin Capsicum (w skrócie OC), inaczej nazywany jest kapsaicyną, który jest związkiem chemicznym występującym między innymi w papryczkach chili. To właśnie kapsaicyna wchodzi w reakcję z naszą skórą, a substancja ta najgroźniejsza jest dla naszych błon śluzowych w okolicach oczu i jamy ustnej. Ból wywołany kontaktem z kapsaicyną jest na tyle silny, że wywołuje dezorientację napastnika oraz brak możliwości kontynuowania ataku. Umożliwia nam to skuteczną, bezpieczną ucieczkę i wezwanie pomocy.

Do niedawna rynek zdominowany był przez gaz pieprzowy w postaci lotnej, czyli faktycznie w stronę napastnika wyrzucana była struga gazu, która dostając się w okolicę oczu i ust powodowała silny ból. Dzisiaj są dostępne co najmniej 4 rodzaje tzw. gazów pieprzowych i są to:
• gaz w postaci chmury (inaczej stożka)
• gaz w postaci strugi
• gaz w postaci żelu
• gaz w postaci piany


Gaz pieprzowy znajduje się w metalowej puszce pod ciśnieniem, w taki sposób, aby po naciśnięciu spustu wystrzelić na odległość kilku metrów substancję drażniącą. Należy pamiętać, że przeciętnemu Kowalskiemu gaz pieprzowy może służyć tylko do samoobrony – więcej na temat tej kwestii i bezpieczeństwa piszę niżej.

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Skoro wiemy już co to jest gaz pieprzowy, to musimy powiedzieć sobie jaki gaz powinniśmy wybrać do naszej samoobrony. Temat wcale nie jest taki prosty jak się wydaje, ponieważ od tego, jaki gaz wybierzemy zależy nasze bezpośrednie bezpieczeństwo.

Jak już wyżej wspomniałem gazy pieprzowe dzielą się na stożkowe, strugi, żel i pianę, ale są też inne parametry, na jakie musimy zwrócić uwagę wybierając dedykowany dla nas gaz.

Parametry i cechy gazu pieprzowego, na jakie musimy zwrócić uwagę to:
rodzaj (jak wyżej)
pojemność – waha się od około 12 ml do nawet 500 ml. Jestem zdania, że do samoobrony wystarczy nam gaz o pojemności około 50 ml. Zbyt mały może nie wystarczyć, gdy np. nie trafimy w napastnika, a zbyt duży jest nieporęczny i trudny w transporcie.
zasięg skuteczny strzału – waha się w granicach 4 metrów w przypadku małych gazów do nawet 10 metrów w przypadku większych butli. Zupełnie wystarczający jest zasięg 5-6 metrów.
stężenie OC – czyli jaka jest zawartość Oleoresin Capsicum w opakowaniu. Stężenie to przeważnie mieści się w granicach 1% do 10% OC i w mojej ocenie nie ma to większego znaczenia, ponieważ nawet 1% OC daje pożądany efekt, który umożliwi nam ucieczkę w bezpieczne miejsce.
stężenie kapsaicynoidów – w mojej ocenie ta cecha jest ważniejsza niż stężenie samego OC, ponieważ to kapsaicynoidy odpowiadają za efekt działania pieprzu. Powinna ona wahać się w granicach od 0,5 do 1,5%.
ostrość OC  – cechę ostrości mierzy się w jednostkach SHU (Skala Scoville’a). Więcej na ten temat niżej.
barwnik – część gazów pieprzowych wyposażonych jest w barwnik, który wydostaje się razem z gazem i znakuje trafione miejsce. W jakim celu dodawany jest taki barwnik? Gdy napastnik zostanie trafiony gazem, to jego działanie nie jest natychmiastowe. Od momentu trafienia do momentu zadziałania środka drażniącego może minąć od 5 do 10 sekund. Dlatego też barwnik umożliwia nam sprawdzenie, czy napastnik został trafiony w twarz i jeśli tak się stało, to możemy uznać, że jesteśmy bezpieczni.
zabezpieczenie niekontrolowanego użycia – powinien to posiadać każdy pojemnik z gazem pieprzowym, ponieważ pozwala to na bezpieczne transportowanie gazu bez obawy o jego przypadkowe użycie.
czas działania – to jest cecha, która nie jest dla nas najistotniejsza, ale kupując gaz możemy na nią zwrócić uwagę. Dlaczego nie jest istotna? Z reguły każdy gaz pieprzowy działa minimum 30 minut, a jego skutki mogą być odczuwalne nawet kilkanaście godzin po jego zastosowaniu.

 

 

Mały gaz pieprzowy. Dla kogo?

Jeśli chcesz usłyszeć moją ocenę małego, kieszonkowego gazu pieprzowego, to niestety jest ona negatywna. Mam tutaj na myśli gazy o pojemności od 12 do 40 ml. Dlaczego uważam, że tego rodzaju gazy nie są skuteczne i nie powinno się w nie inwestować swoich pieniędzy?

Odpowiem Ci na to pytanie wymieniając jego zalety:
mały rozmiar – pojemnik z gazem mający 50 ml nie różni się aż tak diametralnie od pojemnika z 15 ml. Możesz spokojnie przypiąć go do paska, wsadzić do kieszeni kurtki lub bluzy.
łatwy w transporcie i ładnie wyglądający – musimy się zastanowić do czego służyć ma taki gaz. Do pochwalenia się przed znajomymi oraz do noszenia jako breloka do kluczy? Czy ma on służyć do samoobrony? Jeśli do samoobrony to musi mieć pojemność od 50 ml.
dodatkowo ładnie wyglądający gaz w postaci np. Perfum, długopisu, i różnego rodzaju breloczków mogą dostać się ręce bliskiej nam osoby, która niekoniecznie będzie wiedzieć co to jest.

Skala Scoville’a

Ostrość danego gazu pieprzowego mierzy się w taki sam sposób jak potrawy, które spożywamy na co dzień. Ostrość ta wyrażona jest w skali Scoville’a, w skrócie jednostki SHU. Dosyć interesujące porównanie ostrości różnych typów papryk możemy znaleźć na Wikipedii pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Scoville’a.

 

 

Gdzie trzymamy gaz pieprzowy?

Temat przechowywania gazu w odpowiednim miejscu jest bardzo istotny, ponieważ od tego zależy możliwość jego użycia w sytuacji zagrożenia naszego bezpieczeństwa. Najgorszym miejscem, w którym możemy przechowywać gaz to damska torebka – z jakich powodów to chyba nie muszę tłumaczyć 🙂

Natomiast jakie to będzie miejsce zależy od nas samych i nie mogę podać Ci tutaj uniwersalnego miejsca. Najlepszym sposobem jest przećwiczenie sobie sytuacji zagrożenia i sprawdzenie ile zajmie nam wyciągnięcie gazu w celu obrony.

Dodatkowo musimy pamiętać, iż miejsce, w którym będziemy przechowywać nasz gaz zależy w głównej mierze od czasu, miejsca i sytuacji. W biały dzień w centrum handlowym możemy gaz trzymać nawet w tej nieszczęsnej torebce, ponieważ zagrożenie jest niewielkie. Natomiast przechodząc późnym wieczorem przez niepewną okolicę, zachęcam do trzymania gazu w ręku dla naszego bezpieczeństwa.

 

 

 

Jak bezpiecznie używać gazu?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak używać gazu pieprzowego, to najpierw zadajmy sobie pytanie, kiedy można go użyć. Tutaj odpowiedź jest w miarę prosta, ponieważ gazu używamy zawsze, wtedy gdy zagrożone jest nasze zdrowie bądź życie. Kwestie prawne związane z użyciem gazu zostawiłem sobie na sam koniec.

Używanie gazu wcale nie jest takie proste jak to się może wydawać. Odpowiedź przedstawię Ci w punktach:

1. Dbaj o swoje bezpieczeństwo – uważaj aby nie wykorzystać gazu przeciwko sobie samemu.
2. Nie używaj gazu jako straszaka – jeśli nie jesteś pewny użycia gazu to go w ogóle nie wyciągaj. Gdy wyciągniesz gaz tylko po to, aby wystraszyć napastnika to tracisz moment zaskoczenia, który w przypadku obrony gazem jest bardzo istotny.
3. Użyj gazu natychmiast – jeśli zdecydowałeś ujawnić napastnikowi fakt posiadania gazu i go wyciągnąłeś, to użyj go natychmiast. Nie zastanawiaj się i nie strasz napastnika, ponieważ może on wykorzystać czas, w jakim go straszysz w celu zasłonięcia się np. Kurtką.
4. Duża odległość – od napastnika powinno nas dzielić co najmniej 1,5 metra.
5. Zamknięte pomieszczenia – jeśli użyjesz gazu, w szczególności chmury w zamkniętym pomieszczeniu, to masz pewność, że gaz porazi również ciebie.
6. Ręka wyprostowana – gdy masz zamiar użyć gazy to wyciągnij wyprostowaną rękę przed siebie.
7. Celuj w twarz – tutaj gaz zaboli najbardziej.
8. Uciekaj w bok – pamiętaj aby po użyciu gazu nie uciekać do tyłu, ponieważ napastnik najprawdopodobniej przez pierwsze 3-5 sekund, zanim poczuje ból będzie chciał cię złapać i instynktownie pójdzie do przodu. Dlatego właśnie musimy uciekać w bok (w lewo lub w prawo).
9. Uciekaj i wezwij pomoc.
10. Barwnik – warto używać gazu z barwnikiem, ponieważ ułatwi to Policji ewentualną identyfikację sprawcy.

 

 

Skuteczność gazu pieprzowego

Chyba nikomu nie muszę udowadniać, że gaz pieprzowy jest skuteczny i powodem może być, chociażby fakt używania go na co dzień przez funkcjonariuszy Policji, straży miejskiej i pracowników ochrony.

Nie mniej jednak skuteczność działania nie jest przypisana do tego urządzenia i wraz z zakupem danej sztuki nie otrzymujemy pewności jego zadziałania i zapewnienia nam bezpieczeństwa. Dlaczego? Otóż owa skuteczność zależy w głównej mierze od nas samych. Zależy od naszych umiejętności posługiwania się gazem, zaskoczenia napastnika, ilości gazu w zbiorniku i czasami do naszego szczęścia.

Bezpieczny trening z gazem

Podobnie jak z bronią palną lub pałką typu tonfa tak i z gazem można trenować i szkolić swoje umiejętności. Sprawi to zwiększenie się omawianej wyżej skuteczności gazu a co za tym idzie nasze bezpieczeństwo.

Producenci gazów pieprzowych wychodząc naprzeciw ich użytkownikom stworzyli tzw. gazy treningowe, które nie zawierają środka drażniącego, ale doskonale imitują jego działanie. Gaz przeznaczony do celów treningowych możemy bez obawy używać na ludziach. Taki trening jest zdecydowanie lepszy niż trenowanie np. na drzewach.

 

Gdzie zabierać gaz pieprzowy?

Można pokusić się o stwierdzenie, że dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy zabierać go wszędzie, ale czy w rzeczywistości tak jest? W mojej ocenie nie musimy zabierać go zawsze i wszędzie ze sobą. Jeśli wychodzimy na zakupy do osiedlowego sklepu lub wychodzimy wyrzucić śmieci, gdy widoczność jest jeszcze dobra to uważam że zabieranie ze sobą gazu jest nie potrzebne, chyba że nasza okolica jest niebezpieczna.

Natomiast jeśli wyjeżdżamy z domu na kilka godzin to polecam zabranie ze sobą gazu wszędzie i noszenie go schowanego. Natomiast w miejscach, które uważamy za niebezpieczne to musimy trzymać gaz w. takim miejscu, aby mieć do niego szybki dostęp. W miejscach wybitnie narażonych na napaść polecam trzymanie go w dłoni.

Oczywiście gaz pieprzowy powinniśmy zabierać również na wakacje, w trakcie biegania lub jazdy na rowerze itp.

Gdzie przechowywać gaz pieprzowy?

Jak wiemy gaz pieprzowy jest produktem niebezpiecznym, dlatego też powinniśmy bardzo rygorystycznie podchodzić do zasad jego przechowywania. Istnieje kilka czynników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na gaz oraz bezpieczeństwo jego obsługiwania.

Zasady przechowywania gazu:
• gaz nie może być narażony na działanie promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury np. W samochodzie w lecie,
• z drugiej strony gaz nie może być narażony na kontakt z wodą lub innego rodzaju płynami,
• dysza wylotowa nie może być zapchana drobinkami kurzu lub brudu,
• zbiornik z gazem pieprzowym nie może być uszkodzony np. wgnieciony,
• gaz powinien znajdować się w miejscu, do którego nie mają dostępu małe dzieci.

Gaz pieprzowy a data ważności

Gaz pieprzowy posiada datę ważności, co do której powinniśmy się stosować i nie używać go po terminie. Powodem takiego stanu rzeczy jest wysokie prawdopodobieństwo, iż gaz nie zadziała w taki sposób jak powinien. Jednym z powodów, jaki sprawia, że gaz może nie zadziałać po terminie jest brak odpowiedniego ciśnienia w pojemniku.

Przy okazji terminu ważności pamiętajmy również o liczbie strzałów, jakie możemy wykonać za pomocą danego gazu. Przeważnie producent podaje tego typu informacje.

Działanie i skutki użycia gazu pieprzowego

Za działanie gazu pieprzowego odpowiedzialna jest substancja czynna, którą w głównej mierze jest kapsaicyna. Ma ona za zadanie doprowadzić osobę, w stosunku do której użyto tego środka do braku możliwości podejmowania jakichkolwiek działań oraz umożliwić nam bezpieczną ucieczkę przed napastnikiem.

Jeśli nawet niewielka ilość gazu dostanie się w okolicę oczu lub ust, to napastnik nie będzie mógł zrobić nic przez najbliższe 20-40 minut, jak tylko krzyczeć z bólu i próbować pozbyć się gazu z twarzy co z kolei doprowadzi do jego skuteczniejszego działania. Gaz podrażnia śluzówki jamy ustnej oraz oczu i wywołuje silny ból.

Do najczęstszych objawów i skutków działania gazu pieprzowego należą:
• silny ból
• silne pieczenie (głównie okolice oczu i usta, lecz nie tylko).
• łzawienie i ślinotok z ust i nosa
• trudności z oddychaniem
• dezorientacja (napastnik nie jest w stanie podać aktualnej daty)
• panika (napastnik może myśleć, że właśnie traci wzrok)
• i inne zależnie od danego organizmu np. kaszel, zaczerwienienie, puchnięcie, kichanie itd.

Naturalnie działanie i skutki są uzależnione od ilości zaaplikowanego gazu, stężenie kapsaicyny w zbiorniku (patrz również jego ostrości), odległości od napastnika i jego zachowania tuż po otrzymaniu dawki gazu.

 

 

Jak zneutralizować gaz pieprzowy

Poniższych informacji nie podaje po to, aby ułatwić życie napastnikowi, ale po to, żebyś Ty wiedział jak postąpić w momencie, w którym użyjesz gazu w niewłaściwy sposób i porazisz nim zarówno napastnika, jak i siebie. Dodatkowo porady te mogą przydać się w przypadku gdy ktoś przypadkiem użyje gazu i porazi siebie oraz osobę postronną.

Czynności zmniejszające działanie gazu pieprzowego:

Krok 1

Jeśli jest to pomieszczenie zamknięte to natychmiast wyjdź z niego, aby nie narażać się na dalsze wdychanie gazu.

Krok 2

Nie dotykaj twarzy rękoma w celu usunięcia substancji. Rozmazanie gazu, żelu lub piany na twarzy spotęguje ich działanie.

Krok 3

Zdejmij z ciała wszystkie przedmioty, które zostały skażone gazem, w tym okulary, biżuteria, soczewki kontaktowe, ubranie itd.

Krok 4

Możesz złagodzić działanie gazu pieprzowego za pomocą:
• przemycia zimną wodą (nie jest to najlepszy sposób, ale woda jest szeroko dostępna),
• przemycia łagodnym szamponem dla dzieci lub łagodnym mydłem,
• przemycia zimnym mlekiem o wysokiej zawartości tłuszczu,
• użycia dedykowanego środka lub chusteczki do niwelowania objawów gazu np. chusteczkę firmy Sudecon,
• użycia ręcznika nasączonego zimną wodą i wykonanie okładu.

Powyższe działania nie sprawią, że gaz całkowicie przestanie działać, ale przez to zmniejszy się ból.

Krok 5

Jeśli gaz dostał się do oczu to pomocne będzie intensywne mruganie, które spowoduje zwiększone łzawienie.

Krok 6

Jeśli ból nie przechodzi zastosuj środek przeciwbólowy.

Krok 7

W przypadku gdy objawy użycia gazu pieprzowego nie przechodzą po 50 minutach to koniecznie skorzystaj z fachowej pomocy medycznej.

 

 

Gaz pieprzowy za granicą

Teraz mógłbym Ci wypisać listę Państw gdzie można posiadać gaz pieprzowy oraz drugą listę gdzie go posiadać nie można, lecz opublikowanie takiej listy jest dosyć niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili sytuacja prawna w określonym kraju może się zmienić pod tym kątem. Dlatego też za każdym razem, gdy mamy zamiar wyjechać za granicę powinniśmy sprawdzić czy taki zakaz tam istnieje. Dobrym pomysłem jest wysłanie e-maila do ambasady danego kraju w Polsce z zapytaniem o tą kwestię.

Użycie gazu na zwierzętach

Czy możemy użyć gazu w stosunku do agresywnego i atakującego nas zwierzęcia? Tak! Mamy prawo bronić się przed atakującym nas np. psem. Musimy jednak pamiętać, że gaz działa na psa z większą siłą niż na człowieka.

Gaz pieprzowy a prawo

Istnieje kilka aspektów prawnych, które muszę poruszyć w tym artykule. W pierwszej kolejności wyjaśnimy sobie, na jakiej podstawie prawnej możemy używać gazu pieprzowego. Następnie wyjaśnimy sobie co grozi za bezpodstawne użycie gazu. I na koniec odpowiem na pytanie czy gaz jest bronią i na jakiej podstawie jest legalny.

W Polskim prawie istnieje instytucja obrony koniecznej. Jest to dokładnie artykuł 25 kodeksu karnego, brzmi on:

Art. 25. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§3.Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

Właśnie ten artykuł z kodeksu karnego daje nam możliwość użycia gazu pieprzowego zgodnie z prawem, w celu naszej ochrony i bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, tylko iż używając gazu pieprzowego odpieramy bezpośredni i bezprawny atak na dobro chronione w tym nasze zdrowie i życie. Nie możemy atakować gazem kogoś kto np. odstąpił od dalszego ataku na nas i zaczął uciekać.

Jeśli bezpodstawnie użyjesz gazu to narażasz się na konsekwencje z artykułu 217 kodeksu karnego, który brzmi:

Art.217.§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Oraz trzeba pamiętać o:

Art. 217a. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną w związku z podjętą przez niego interwencją na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludzi lub ochrony bezpieczeństwa lub porządku publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przypadku ataku zwierzęcia oprócz artykułu 25 kodeksu karnego można odwołać się również do artykułu 77 kodeksu wykroczeń, który brzmi:

Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Trzecia kwestia prawna, jaką warto poruszyć to pytanie, czy gaz pieprzowy jest legalny? Gaz pieprzowy możesz kupić legalnie bez żadnych pozwoleń, można nosić go przy sobie bez żadnych konsekwencji oraz można go użyć w obronie koniecznej.

Podstawą prawną kupowania i posiadania gazu pieprzowego jest artykuł 11 ustawy o broni i amunicji, który brzmi:

Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
1) gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów;
2) używania broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu;
3) używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji;
4) dysponowania bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej;
5) dysponowania bronią przekazaną w celu pozbawienia lub potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych;
6) posiadania broni palnej pozbawionej cech użytkowych;
7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA;
8) posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego;
9) posiadania broni pneumatycznej;
10) posiadania broni palnej rozdzielnego ładowania, wytworzonej przed rokiem 1885 oraz replik tej broni;
11) posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm.

 

 

Jeśli uważasz, że w artykule brakuje informacji proszę zamieść je w komentarzu.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

18 komentarzy

 • Odpowiedz niuniek 9 sierpnia 2017 at 23:00

  nie ma nic o tym jaką odległość skutecznego ataku ma stożek, a jaką żel. wiem to zależy od produktu i ciśnienia itd. ale stożek nie będzie miał takiej samej skuteczności na odległość czterech metrów jaką ma żel. tak samo żel nie bedzie miał takiej samej skuteczności na bliskiej odległości…

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 sierpnia 2017 at 23:02

   niuniek… to zależy od producenta. Polecam przeprowadzenie treningu z jednym i dugim. Pozwoli Ci to sprawdzić ich skuteczność oraz poprawić twoją sprawność posługiwania się nimi. W przyszłości planuje testy gazów 🙂

 • Odpowiedz Jak bronić się przed atakiem nożem? - Bezpieczny Polak 12 października 2017 at 09:47

  […] obronę. Do tego rodzaju przedmiotów zaliczam gaz pieprzowy, o którym wspominałem w artykule Gaz pieprzowy – jaki wybrać, jak używać, działanie, reakcja, skutki, lub pałkę teleskopową pod warunkiem, że potrafisz się nią […]

 • Odpowiedz Ewelina Gac 2 stycznia 2018 at 08:55

  Cześć! Bardzo się cieszę, że natrafiłam na Twój blog. Lubię tematy bezpieczeństwa, a nad gazem zastanawiałam się już jakiś czas, tylko nie wiedziałam gdzie znajdę porządne informacje. Dzięki!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 09:54

   Proszę bardzo. Mam nadzieję że na temat gazu pieprzowego znajdziesz tutaj wszystkie informacje.

 • Odpowiedz Iwona 2 stycznia 2018 at 09:00

  “Celuj w twarz” – i tylko w twarz można by uściślić bo tylko to jest skuteczne ;- )
  Bardzo przydatny artykuł. Posiadam gaz w żelu – próbowałam go na pustej drodze – zaskoczyła mnie prędkość strugi i odległośc, na którą jest wypuszczana -taki gaz polecam bo używając żelowego, nie rozpylimy ‘
  chmurki’ na siebie; o co łatwo np.przy wietrze 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 09:56

   Gaz pieprzowy dobrze jest trenować np. w lesie. Tam raczej nikomu nie zrobisz krzywdy a dowiesz się jak używać gazu pieprzowego.

 • Odpowiedz czerwonafilizanka 2 stycznia 2018 at 09:50

  nawet nie wiedziałam że są chusteczki do neutralizowania skutków użycia gazu. Kiedyś myślałam o zakupie takiego gazu

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 6 stycznia 2018 at 15:00

   Czas dokonać zakupu gazu pieprzowego!

 • Odpowiedz Iwona 2 stycznia 2018 at 10:04

  Świetny i wyczerpujący materiał. Sama mam zawsze przy sobie gaz, ale teraz już wiem, jak go stosować. W razie ataku instynktownie się cofamy zamiast isc w bok, a to faktycznie może zmylić przeciwnika.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 09:58

   Dokładnie tak. Napastnik też instynktownie atakuje ofiarę napadu i idzie na przód a nie na boki. Dlatego bardzo ważnym jest aby tuż po ataku gazem pieprzowym uciekać na bok a nie w tył. Trzeba też patrzeć na napastnika ponieważ nie wiemy do końca ja on się zachowa.

 • Odpowiedz Anna Bednarczyk 2 stycznia 2018 at 10:08

  Bardzo rozbudowany post 😛 trochę mi zajęło zanim go przeczytałam. 😉 Jednak cieszę się,że można znaleźć dużo przydatnych informacji w jednym miejscu i nie trzeba szukać. Sama nosiłam na studiach przy sobie gaz bo nie raz zdarzało mi się wracać z zajęć bardzo późno po nie oświetlonych osiedlach.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 09:59

   Aniu staram się pisać maksymalnie wyczerpujące artykuły. Tak aby było wszystko w pigułce… nie inaczej jest z tym artykułem na temat gazu pieprzowego i jego zastosowania.

 • Odpowiedz Kasia H. 2 stycznia 2018 at 10:16

  W czasach jakie mamy wyjście (nie tylko po zmroku) jest niebezpieczne. Sama mam gaz, na szczęście nie musiałam używać.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:01

   Dokładnie tak. Na ten temat pisze rownież wyczerpujący materiał pt. Jak zachować się podczas napadu na ulicy? oraz Jak uniknąć ulicznego napadu? Warto przeczytać i połączyć to z materiałem o gazie pieprzowym.

 • Odpowiedz HP 2 stycznia 2018 at 20:03

  Takie małe pytanie. Czy osoba niepełnoletnia może nosić gaz pieprzowy? (I/lub inne przedmioty do samoobrony?)

 • Odpowiedz Tomasz Grabski 3 stycznia 2018 at 10:05

  HP… to jest tak samo jak z alkoholem. Nie można go sprzedawać nieletnim… to prowadzi do tego że nieletni nie powinien nosić gazu pieprzowego ze sobą choć wprost nie jest to zakazane, czyli samemu nieletniemu nic nikt nie zrobi ale np. funkcjonariusz Policji będzie dochodził od kogo nieletni otrzymał ten gaz i osoba które mu go przekazała lub sprzedała może mieć z tego tytułu problemy.

  • Odpowiedz ZawirowanaAurelie 30 maja 2018 at 16:46

   Ja tam gaz pieprzowy niedawno kupiłam w zwykłym sklepie (Hobby4Men-przy okazji polecam sklep). Sprzedawca nawet nie pytał mnie o dowód(a słyszałam że trzeba pokazać przy zakupie)

  Zostaw komentarz