Bezpieczna rodzina, Bezpieczna szkoła, Bezpieczne dziecko, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Defibrylator AED – co to jest?

 

Czy wiesz co to jest AED? Czy wiesz co to jest defibrylator zewnętrzny? Takie pytanie zadaje bardzo wielu osobom w pracy oraz poza nią. Niestety ku mojemu zdziwieniu wciąż bardzo mało osób kojarzy takie urządzenie. W ciągu ostatnich 3 miesięcy poczyniłem obserwacje, z których wynika, że 3 osoby na 10 wiedzą co to jest AED, tymczasem powinno być 9 na 10.

Według mnie przyczyną tego stanu rzeczy jest niewielka ilość AED w naszym kraju oraz brak szkoleń lub ich nikła jakość (czego jesteśmy w stanie nauczyć się w ciągu 1 dnia szkolenia z pierwszej pomocy?).

 

Czegoś brakuje w artykule? Proszę zostaw swoją uwagę w komentarzu.

Uważasz, że artykuł jest przydatny? Udostępnij go znajomym.

Artykuł jest zbyt długi? Pod artykułem znajdziesz ciekawą infografikę.

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Co to jest AED?
 • Jaka jest budowa AED?
 • Jakie jest wyposażenie AED?
 • Zasady działania przy użyciu AED.

NZK, czyli Nagłe Zatrzymanie Krążenia

NZK tego skrótu nie musicie zapamiętywać, ale warto zapamiętać fakt, że Nagłe Zatrzymanie Krążenia może przydarzyć się każdemu. Nie ma tutaj znaczenia wiek, płeć, stan zdrowia, uprawianie sportów i itp. Naturalnie osobom uprawiającym zdrowy tryb życia NZK może przydarzyć się rzadziej to samo dotyczy wieku.

NZK przydarza się kilkudziesięciu tysiącom osób rocznie w Polsce, a wiele z nich nie ma możliwości przeżycia tego zdarzenia. Dlatego też tak ważne jest propagowanie i zakup AED przez różnego rodzaju instytucje państwowe i prywatne.

Co oznacza skrót AED?

AED to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (z ang. Automated External Defibrillator). AED posiada trzy bardzo istotne funkcje. Po pierwsze analizuje stan pacjenta na miejscu zdarzenia, po drugie w przypadku gdy pacjent nie daje oznak życia przeprowadza defibrylację i po trzecie instruuje osoby udzielające pomocy co mają w danej chwili zrobić.

Do niedawna AED mogły używać tylko osoby do tego uprawnione np. ratownik medyczny. Od momentu, gdy AED stało się urządzeniem naprawdę łatwym w użyciu, zmieniono prawo i z urządzenia tego mogą korzystać osoby nawet nie przeszkolono w tym zakresie. AED jest aktualnie tak skonstruowane, że w sposób „łopatologiczny” przekazuje instrukcje osobie udzielającej pomocy.

Co oznaczają litery AED?

A od Automated (automatyczny) – sprawia, że osoba udzielająca pomocy nie musi mieć specjalistycznej wiedzy, ponieważ urządzenie wykonuje większość czynności za niego.
E od External (zewnętrzny) – czyli niewymagający fizycznej ingerencji w ciało człowieka. Działa za pomocą samoprzylepnych elektrod.
D od Defibrillator (defibrylator) – oznacza, że urządzenie przy pomocy impulsu elektrycznego przywraca odpowiedni rytm serca.

Jakie jest wyposażenie AED?

Każde AED składa się z elementów, które sprawiają, że urządzenie to jest przydatne do użycia. AED musi składać się z elektrod z kablami prowadzącymi do kolejnego niezbędnego elementu, czyli jednostki centralnej, w której odbywają się analiza stanu pacjenta. AED nie obędzie się bez baterii lub akumulatorów.

Równie istotnymi elementami AED są nożyczki do ewentualnego rozcięcia uprania, maseczka RKO do sztucznego oddychania, żyletka do ewentualnego ogolenia klatki piersiowej (czasami jest to konieczność, ponieważ elektrody muszą przylegać do ciała) oraz ręcznika, ponieważ w miejscach, gdzie elektrody przylegają nie może być mokro.

Zasada działania AED

Po odpowiednim przymocowaniu elektrod do urządzenia oraz pacjenta defibrylator AED rozpocznie analizowanie stanu osoby poszkodowanej. Jeśli uzna, że jest potrzebna defibrylacja poinstruuje wszystkie osoby o konieczności odsunięcia się na bezpieczną odległość (około 1 metra).

Defibrylacja to nic innego jak podanie pacjentowi odpowiedniej dawki wyładowanie eklektycznego w celu unormowanie pracy serca. Oczywiście wyładowanie nie może być za duże ani za małe. Dlatego też Europejska Rada Resuscytacji wydała zalecenia, aby urządzenia podawały odpowiednią dawkę wyładowania.

Kiedy zachodzi potrzeba użycia AED?

Dlaczego defibrylator AED jest tak skuteczny? Na początku napisałem, że NZK to Nagłe Zatrzymanie Krążenia, ale żeby było to łatwiejsze do zrozumienia to można posłużyć się sformułowaniem z systemów IT, czyli tzw. zawieszenia systemu operacyjnego. W naszym przypadku będzie to zawieszenie się pracy serca, które to zawieszenie trzeba zresetować. Taki przyciskiem resetującym pracę serca jest właśnie AED.

Pamiętajmy, że w przypadku braku potrzeby defibrylacji AED nie poda impulsów pacjentowi, ale będzie czuwał nad jego stanem zdrowia do momentu przyjazdu służb ratowniczych.

Ważne zasady przy użyciu AED

Gdy podłączymy AED, to musimy wykonywać polecenia urządzenia.

Nie dotykajmy pacjenta w trakcie analizy i podawania impulsów elektrycznych.

Zwróć uwagę na to, czy klatka piersiowa nie jest wilgotna.

Elektrody nie mogą mieć styczność z np. biżuterią, odzieżą i itp. Usuń wszelkiego rodzaju plastry znajdujące się na klatce piersiowej.

Jeżeli poszkodowany posiada rozrusznik (blizna na klatce piersiowej + wypuklenie na klatce), oznacza to, że pacjent może mieć rozrusznik.

Elektrody powinny znajdować się około 5 cm od rozrusznika.

Dzieci a użycie AED

W przypadku dzieci należy zwrócić szczególną uwagę na instrukcję, jaka znajduje się w urządzeniu AED. Urządzenie może posiadać specjalny przełącznik dostosowujący jego parametry do dzieci oraz ułożenie elektrod może być inne.

Wszystko zależy od wieku, wagi dziecka oraz od konkretnego defibrylatora AED.

 

Lista artykułów na blogu, które mogą cię zainteresować

Gdzie umieszczać AED? 
Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony.

 

Polecam odwiedzić

Mapa AED w Polsce
Polska Rada Resuscytacji

 

 

 

Defibrylator AED - co to jest

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

 • Odpowiedz Jacek 17 listopada 2017 at 17:39

  Jakie przepisy prawne regulują użycie AED i gdzie można je znależć ?

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 listopada 2017 at 08:07

   Jacku, wydaje się że na bardziej właściwym przepisem w tym zakresie jest Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym Art. 3. Użyte w ustawie określenia oznaczają: 7) pierwsza pomoc – zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych i wyposażenia wyrobów medycznych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 876 i 1918 oraz z 2016 r. poz. 542, 1228 i 1579), oraz produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
   No i wspomniana w nim ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Ale podsunąłeś mi temat na kolejny artykuł 🙂 dzięki.

  Zostaw komentarz