bezpiecznekrwiodawstwo
Bezpieczna rodzina, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Czy kiedykolwiek oddałeś krew? Jeśli nie, to dlaczego? Zdecydowana większość osób nie oddaje krwi z trzech głównych powodów. Po pierwsze brak chęci do oddawania krwi. Po drugie boją się komplikacji w trakcie oddawania kwi np. zasłabnięcia, strach przed igłą i itd. Po trzecie boją się konsekwencji zdrowotnych. W tym artykule obalę mity związane z trzecim powodem. Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Jest to artykuł z kolekcji honorowy dawca krwi. Miłej lektury.

Czy oddawanie krwi jest niebezpieczne?

 

To jest podstawowe pytanie zadawane przez każdą osobę chcącą zostać honorowym dawcą krwi, która nigdy nie miała styczności z donacją, czyli oddawaniem krwi. Na samym początku muszę zapewnić każdego z przyszłych dawców, iż oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, a poniżej przedstawię podstawowe kwestie, jakie poruszą początkujący dawcy.

 

Czym można zarazić się podczas oddawania krwi?

 

Zawsze pada to pytanie, czy podczas oddawania krwi można zarazić się wirusem HIV. To ja odpowiem pytaniem na pytanie. Jak niby miałoby się to stać? Aktualne procedury pobierania krwi są tak stworzone, że w 100% eliminują taką możliwość. Dotyczy to również innych chorób jak np. wirusa zapalenia wątroby typu B i C.

Powodem takie stanu rzeczy jest podstawowy fakt, że zestaw do pobierania krwi jest jednorazowy i sterylny. Każda część zestawu nigdy nie będzie użyta drugi raz i jego elementy są tak produkowane, aby były bezpieczne dla dawcy.

Wystarczy raz oddać krew, aby przekonać się, o tym jak bezpieczna jest procedura oddawani krwi pod względem ewentualnego zarażenia się chorobami.

 

Oddawanie krwi osłabia nasz organizm

 

Stwierdzenie, że oddawanie krwi osłabia nasz organizm, jest w połowie prawdą, a w połowie fałszem. Niestety trzeba jasno powiedzieć, że jeśli oddasz krew, to będziesz osłabiony, ale jedynie w okresie do 24 godzin od momentu donacji krwi. Nasz organizm jest tak cudowną maszyną, że już po okresie do 12 godzin potrafi przywrócić normalny stan krwi.

Problemy mogłyby się pojawić, gdybyśmy krwi oddawali więcej niż 0,5 litra, wtedy nasze chwilowe osłabienie mogłoby zagrozić naszemu organizmowi. Podejrzewam, że oddanie nawet do 1 litra krwi byłoby bezpieczne, ale specjaliści celowo ustalili poziom 0,5 litra jako całkowicie bezpieczny dla każdego organizmu, chyba że mamy niski stan hemoglobiny. W tym przypadku lekarz nie dopuści nas do oddania krwi.

Podsumujmy! Oddanie krwi osłabia, ale tylko na kilkanaście godzin. Część osób pomimo oddania krwi nie odczuwa żadnej różnicy w samopoczuciu, zależy to od konkretnego przypadku.

mitywkrwiodawstwie

 

Czy od krwiodawstwa można się uzależnić?

 

Tutaj również możemy dwojako potraktować problem. Otóż wg niektórych dawców oddawanie krwi jest uzależniające, ale tylko i wyłącznie w aspekcie pomocy innym osobom. Człowiek jest wtedy uzależniony od zwykłego lub niezwykłego niesienia pomocy np. poprzez donację krwi.

Natomiast nie istnieje coś takiego jak fizyczne uzależnienie się od oddawani krwi. Nie ma takiej możliwości, że uzależnimy się od oddawani krwi na podobnej zasadzie, jak uzależniamy się od papierosów czy narkotyków. Jest to wymysł i bajka, jaką należy wsadzić między inne tego typu mity.

 

Krwiodawstwo i nadciśnienie

 

Część osób myśli w taki sposób… „Jeśli regularnie będę oddawał krew, to mój organizm zauważy, że mam ciągły niedobór krwi i będzie jej produkował więcej, co doprowadzi do nadciśnienia!” Nikt na świecie nie udowodnił jeszcze, że oddawanie krwi prowadzi do nadciśnienia. Organizm dorosłego człowieka posiada od 5 do 6 litrów krwi i stan ten jest automatycznie regulowany.

Jak widać oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, a wszelkie mity i spekulacje w tej materii należy odłożyć na półkę z bajkami. Jeśli byłoby inaczej, to z pewnością wyszłoby to na jaw i byłoby nie do ukrycia.

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

  • Odpowiedz Ewelina 1 stycznia 2018 at 13:23

    Bardzo potrzebny artykuł, niby oczywiste rzeczy, a ciągle u niektórych pojawiają się wątpliwości.

    • Odpowiedz Tomasz Grabski 1 stycznia 2018 at 18:19

      Dokładnie tak, nie wszyscy wiedzą jak bezpieczne jest oddawanie krwi.

    Zostaw komentarz