Blog o bezpieczeństwie
Inne

Blog o bezpieczeństwie

Akurat pracowałem nad artykułem Jak zabezpieczyć swój telefon? Kiedy to otrzymałem e-maila od Pani mgr Natalii Ulanowicz kierownik ds. promocji i kontaktów z otoczeniem Wyższej Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Pani Natalia przesłała do mnie zapytanie, czy byłbym zainteresowany wykładem na temat mojego bloga podczas dni otwartych w WSB. Uśmiechnąłem się i powiedziałem do siebie, że nie ma takiej możliwości ze względu na brak czasu i brak tematu, którym mógłbym zainteresować przyszłych studentów.

Jednak po około 30 minutach stwierdziłem, że jest to doskonała okazja do promocji blogowania jako pasji. Zamiast mówić o bezpieczeństwie pomyślałem, że mogę nakłonić kilku ludzi do blogowania na temat bezpieczeństwa. Niestety blogów tematycznie związanych z bezpieczeństwem jest niezwykle mało a szkoda.

Moja historia blogowania

Zanim przejdę do przedstawienia relacji z mojego wykładu to opowiem troszkę o historii mojego blogowania. Przygoda z tego rodzaju działalnością rozpoczęła się chyba w 2012 roku, kiedy to założyłem bloga SecurityGuard.pl, gdzie publikowałem treści związane głównie z branżą prywatnego bezpieczeństwa lub jak ktoś woli ochroną osób i mienia. Niestety wtedy nie byłem przekonany o tym, jaka siła drzemie w blogowaniu.

Bloga SecurityGuard.pl intensywnie prowadziłem przez około pół roku, czyli tyle ile prowadzi swojego bloga większość osób, po czym zamyka interes ponieważ nie zarobili na tym milionów. Niestety to nie jest tak, że blog przyniesie nam jakiekolwiek dochody.

W październiku 2016 roku postanowiłem, że zakładam nowego bloga, który będzie tematycznie związany z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Po dwóch miesiącach intensywnej samoedukacji w zakresie prowadzenia bloga wziąłem się do pracy nad zbudowaniem strony. W ten sposób od 29 grudnia 2016 roku prowadzę bloga o bezpieczeństwie BezpiecznyPolak.pl. Czyli zbliża się roczek bloga 🙂

Szkolenie Przemka Majchera

Przed moim wystąpieniem niezwykle interesujące szkolenia pt.: „Aktywny Strzelec” przeprowadził Przemysław Majcher podoficer zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który jednocześnie jest absolwentem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Pomimo faktu, że w naszym kraju zagrożenie tzw. aktywnym strzelcem jest na bardzo niskim poziomie, to uważam że tego rodzaju szkolenia powinny być przeprowadzane częściej.

Przemysław Majcher jednocześnie przedstawił wiele innych aspektów działania aktywnego strzelca jak np. niewielkie wyposażenie funkcjonariuszy Policji.

Moja prezentacja

Tytuł mojego wykładu brzmiał „Prowadzenie bloga! Zabawka dla dużych dzieci? Czy poważna działalność?”. Odpowiedź na zadane pytanie w tytule wydaje się oczywista, ale jak się okazuje tylko dla osób rozumiejących prawdziwy sens działania bloga.

Na początku wykładu przekazałem słuchaczom informację o tym, że nie jestem ekspertem, lecz amatorem (pomimo tego, że od kilkunastu lat zajmuje się bezpieczeństwem). W oczach wielu osób zauważyłem dosyć mocne zdziwienie, bo jak to Bezpieczny Polak nie jest ekspertem? Osobiście uważam, że ekspert to osoba, która posiada bardzo dużą wiedzę teoretyczną oraz praktyczną popartą kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym w danej dziedzinie. Większość blogerów z prawdziwego zdarzenia twierdzi, iż nie są ekspertami, ale amatorami. Dopiero osoba, która zajmuje się tematem (patrz pracuje w danym zakresie około 15-30 lat) może zostać ekspertem. Czy żołnierz, który służy od 5 lat w wojsku i posiada tytuł magistra jest ekspertem, bo prowadzi bloga o bezpieczeństwie?

Po przedstawieniu siebie jako blogera postanowiłem nakreślić słuchaczom jak wygląda prawdziwe blogowanie, czyli odpowiedź na pytanie co bloger robi oprócz ślęczenia przed komputerem.

Moją wypowiedź na ten temat można określić w kilku punktach:

 • pisanie treści 40% (15-20 godz. na artykuł)
 • marketing 60%
 • pomaganie innym
 • spotkania i rozmowy z ludźmi
 • kontakty z organizacjami
 • konferencje, szkolenia
 • blogosfera

Jak każdy może się domyślić blogowanie polega na pisaniu treści i to jest główna istota bloga, ponieważ to, co zauważy nasz czytelnik jest w formie tekstu na blogu (ewentualnie zdjęć lub filmu). Natomiast to jest ułamek całej naszej pracy. Kilka lat temu Michał Szafrański autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl (jeden z moich mentorów blogowania) zauważył, że pisanie contentu to 40% czasu pracy a pozostałe 60% to marketing i promocja wpisu. Jak potwierdzam to spostrzeżenie i dodam jeszcze, że poza pisaniem i promocją jest coś jeszcze.

Co ten bloger robi?

Zapewne wielu blogerów zgodzi się ze mną, że pisanie treści i marketing to nie wszystko, ponieważ aby aktualnie zostać cenionym blogerem trzeba „wyjść do ludzi”. Ja blogowanie rozumiem również poprzez wsparcie różnych osób w postaci ich promowania oraz udzielania wskazówek w ramach mojego doświadczenia i wiedzy.

Dodatkowo bloger powinien często spotykać się z ludźmi wymieniając doświadczenia zawodowe oraz wiedzę z zakresu tematyki swojego bloga. Nie mniej istotnym jest kontakt z organizacjami rządowymi i pozarządowymi, które mogą udzielać nam cennych informacji na różne tematy.

Konferencje, szkolenia i blogosfera to coś, co jest istotnym dodatkiem w życiu blogera, ponieważ spotykanie się w gronie osób zaangażowanych potrafi być mocno inspirujące i stanowić niezwykle mocny bodziec do dalszego działania i tworzenia nowszych i lepszych treści.

Mówiąc o blogosferze nie mogę nie wspomnieć o świetnej organizacji jaką jest bloSilesia, czyli inicjatywa śląskich blogerów, której celem są spotkania, nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń w ramach tej organizacji. Jeśli tylko blogujesz na śląsku (ale nie tylko) to gorąco polecam Ci bloSilesia – świetni ludzie!

BloSilesia

Co bloger ma z blogowania?

Najciekawszym pytaniem, jakie zadają sobie ludzie myśląc o blogowaniu to: Co ja z tego będę miał? To jest bardzo ważne i nurtujące wszystkich pytanie. Osobiście w blogowaniu widzę wiele korzyści i na pierwszym miejscu nie stawiałbym ewentualnych korzyści finansowych.

Co można wynieść z blogowania:

 • kontakty
 • rozwój osobisty
 • samoedukację
 • samorealizację
 • umiejętność planowanie
 • wiedzę na temat bezpieczeństwo
 • odporność np. na hejt internetowy
 • budowanie wizerunku
 • dochody
 • ekspert (zostanie nim po dłuższym okresie)

Wyżej wymienione korzyści to tylko garstka z tych, jakie są do zdobycia w czasie tworzenia swojego bloga o bezpieczeństwie. Nie mniej jednak większość osób myśli o blogu jako o żyle złota. Błąd.

Wymagania blogowania

Co trzeba posiadać, aby wystartować z blogiem i stale go rozwijać? Takie pytanie zadałem słuchaczom na uczelni, którzy byli zaskoczeni tym pytaniem. Większość ludzi myśli, że blogowanie wiąże się z wiedzą informatyka lub webmastera, doskonałą znajomością języka polskiego, wiedzą z zakresu tworzenia grafiki komputerowej oraz marketingu.

Oczywiście, jeśli piszesz bloga na temat języka polskiego, to nie powinieneś popełniać najmniejszych błędów, ale nie każdy bloger musi być polonistą. Najważniejsza jest treść twoich wpisów oraz przesłanie, jakie w nich zawierasz.

Na obowiązkowe składniki każdego bloga składają się takie elementy jak:

 • pieniądze (około 200 zł rocznie na hosting i domenę)
 • dużo chęci, zapału i czasu.

Osobiście nie polecam darmowych platform do blogowania, które oferują wiele darmowych narzędzi. Głównym minusem tego rodzaju platform jest brak własnej domeny, ponieważ blog działa pod subdomeną innej strony.

Podsumowanie

Najlepszym podsumowaniem mojego blogowania są poniższe cytaty i wiersz, jaki polecam ci do częstego czytania.

Odkryłem, że im ciężej pracuję, tym bardziej sprzyja mi szczęście.
– THOMAS JEFFERSON

Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu.
– WINSTON CHURCHILL

Każdemu, kto chce odnieść sukces w blogowaniu polecam przeczytać raz dziennie wiersz

HUBERTA KAUFMANA – ZWYCIĘSTWO.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

 • Odpowiedz Monika 18 grudnia 2017 at 22:39

  Nic dodać, nic ująć, a Ty swoim blogiem robisz naprawdę świetną robotę!

  Pozdrawiam serdecznie

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 19 grudnia 2017 at 09:20

   Dzięki Monika 🙂

  Zostaw komentarz