Bezpieczne sale zabaw
Bezpieczna rodzina, Bezpieczne dziecko

Bezpieczne dzieci w salach zabaw

Czy zdarza ci się zaprowadzić dziecko do sali zabaw? Czy jesteś pewien, że twoje dziecko jest wtedy bezpieczne? Czy ty jesteś wtedy bezpieczny? Takie pytania powinieneś zadać sobie szczególnie teraz. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową i w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka skontrolował sale zabaw dla dzieci w całej Polsce i przygotował w tej materii zalecenia.

 

Czego dotyczyła kontrola?

 

Powodem kontroli UOKiKu była informacja ze strony Rzecznika Praw Dziecka, który zaalarmował o nieprawidłowościach, jakie występują w salach zabaw dla dzieci. UOKiK postanowił sprawdzić aż 48 tego rodzaju sal zabaw w całej Polsce, z jednoczesną kontrolą 82 regulaminów panujących na tych salach. Jak się okazuje zastrzeżenia Rzecznika Praw Dziecka, nie były wyssane z palca.

Niestety istnieje jeden poważny problem, o jakim nie wspomniał UOKiK. Ale o tym wspomnę na samym końcu.

 

Nieprawidłowości ze strony firm

 

Jak można przeczytać w wynikach kontroli, wszyscy przedsiębiorcy prowadzący sale zabaw dla dzieci posiadali regulaminy, które wzbudzały u kontrolerów zastrzeżenia. Mam tutaj na myśli zapisy w regulaminach, których tam nie powinno być lub brzmiały nie jasno. Głównie były to:

– wyłączania odpowiedzialności za szkody na osobie (np. Personel nie odpowiada za wypadki podczas zabawy dzieci. – 75 proc. przedsiębiorców),

– wyłączania odpowiedzialności za rzeczy należące do użytkownika (np. Sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione. – 67 proc.),

– przenoszenia na konsumenta odpowiedzialności za szkody materialne (np. Za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice. – 48 proc.),

– zatrzymywania pieniędzy za niewykorzystane usługi (np. Za bilet niewykorzystany nie zwracamy pieniędzy. – 52 proc.),

– nieprzedstawiania konsumentom regulaminu (np. Wykupienie biletu oznacza akceptację Regulaminu. – 40 proc.).

Źródło danych: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13007

Bezpieczne sale zabaw

Chcesz wiedzieć więcej? Polub naszą stronę:

Niebezpieczne elementy

 

O ile zapisy regulaminów można by „przełknąć” to sytuacja, jaka panowała na 27 % sal zabawa była niewesoła. Okazuje się, że stan techniczny tych sal zagrażał zdrowiu, a nawet życiu naszych pociech. Jak dla mnie liczba ta jest przerażająca, ponieważ firma prowadząca taką salę powinna na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo dzieci. Czy można mówić o bezpieczeństwie w przypadku gdy na sali znajdują się ostre krawędzie i elementy wystające mogące stwarzać zagrożenie.

Nie wiem jak można sprawdzać salę zabawa, przed jej otwarciem i nie zauważyć niezaślepionych kontaktów oraz luźnych kabli. Ujawniono również otwory, które stwarzały zagrożenie zakleszczenia się głowy oraz wyjścia na zewnątrz, którymi dziecko samowolnie mogło opuścić salę.

 

Porady dla rodziców

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową i w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka wydali zalecenie dla rodziców,

Pobierz plakat z zaleceniami dla rodziców

I tutaj właśnie chciałby dodać moją uwagę. Otóż UOKiK zaleca, aby rodzice obejrzeli salę pod względem bezpieczeństwa, zanim zostawią tam dziecko. Niestety w większości wypadków jest to niemożliwe. Dlaczego? Każdy kto był w dużej sali zabaw wie, że dojście do niektórych zakamarków jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe dla dorosłego człowieka. Część przejść jest wykonany tak, aby zmieściło się tam dziecko, a nie dorosły. Ciekaw jestem, jak personel sali zabaw kontroluje te niedostępne zakamarki?

Bezpieczne sale zabaw

 

Porady dla firm

 

Porady dla firm są jak najbardziej słuszne. Moja sugestia do instytucji kontrolujących, jest taka, aby tego rodzaju kontrole były regularne tzn. minimum raz na rok.

Pobierz plakat z zaleceniami dla przedsiębiorców.

Opracowane na podstawie: Sale zabaw – bezpieczeństwo dzieci

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz