BezpiecznyPolak.pl ambasadorem projektu BezpiecznaJA
Bezpieczna Kobieta, Bezpieczna rodzina, Bezpieczne dziecko, Inne

BezpiecznaJa – jak zadbać o bezpieczeństwo kobiety

 

Na blogu już nie raz pisałem o bezpieczeństwie kobiet, ponieważ temat ten jest dla mnie ważny z trzech powodów: po pierwsze żona, po drugie starsza córka i po trzecie młodsza córka. Powód ten jest wystarczający, aby pogłębiać wiedzę z tego zakresu oraz wspierać wszelkie inicjatywy, które sprawiają, że kobiety mogą czuć się bezpiecznie.

Kilka tygodni temu zauważyłem w sieci informację o projekcie o nazwie „BezpiecznaJa”. W ciągu kilku następnych godzin przestudiowałem całą stronę projektu oraz inne informacje zamieszczone w internecie. Doszedłem do jedynego słusznego wniosku, którym jest chęć możliwie jak największego wsparcia organizatorek tego projektu, czyli Dominiki Cwynar i Marty Pawlik.

www.BezpiecznaJa.pl

Poniżej przedstawiam informacje na temat projektu i gorąco zachęcam Was do wsparcia inicjatywy Dominiki i Marty.

Tak na marginesie Dominika i Marta wyraziły zgodę, aby „Bezpieczny Polak” został ambasadorem projektu BezpiecznaJa 🙂 Jest to dla mnie duże wyróżnienie i postaram się pomóc im najmocniej jak potrafię.

 

Masz pytania związane z BezpiecznaJa?

Zapytaj w komentarzu lub wejdź na stronę projektu BezpiecznaJa.pl
Uważasz, że projekt jest ważny? Udostępnij go znajomym.
Artykuł jest zbyt długi? Pod artykułem znajdziesz infografikę.

 

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Dlaczego bezpieczeństwo kobiet jest tak istotne?
 • Jakie są prawdziwe statystyki gwałtów?
 • Jak kobieta może poprawić swoje bezpieczeństwo?

Statystyki gwałtów

Poniżej publikuje statystyki Policji przestępstw popełnionych w związku z artykułem 197 kodeksu karnego.

Art. 197. § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia: 1) wspólnie z inną osobą, 2) wobec małoletniego poniżej lat 15, 3) wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1–3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.

Zanim przeczytasz statystyki pamiętaj o tym że w tym przypadku są one mocno zaniżone. Dzieje się tak, dlatego że ofiary gwałtów bardzo często nie chcą ujawniać i zgłaszać takiego zdarzenia. Patrząc na policyjne statystyki gwałtów miej świadomość, że faktycznie jest ich o 10 razy więcej.

Statystyki gwałtów

Źródło: statystyka.policja.pl

Realne statystyki gwałtów

Projekt BezpiecznaJa

Jak twierdzą pomysłodawczynie projektu BezpiecznaJa, to Kobieta świadoma siebie, swojej pozycji i swoich możliwości. Trudno się z tym nie zgodzić, lecz niestety kobiet, które mogą powiedzieć o sobie BezpiecznaJa wciąż jest nie wiele.

Sprawdź również: Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać?

Dlatego też Dominika i Marta, które niestety na własnej skórze doświadczyły omawianej w artykule przemocy postanowiły zmienić polską rzeczywistość i uświadamiać kobiety w naszym kraju. Planują, organizują i przeprowadzają szkolenia oraz warsztaty, które otwierają kobietom oczy, a przede wszystkim dają siłę i wiedzę. Osobiście nie byłem na żadnym szkoleniu Dominiki – chyba by mnie nie wpuszczono 🙂 ale po przejrzeniu wielu filmików z jej udziałem mogę śmiało powiedzieć, że ma dar docierania do ludzi.

Sposób, w jaki Dominika i Marta organizują projekt BezpiecznaJa jest rewelacyjny. Na uznanie zasługuje fakt, że ich spotkania z uczestnikami warsztatów są BEZPŁATNE. Nikt nie zapłacił jeszcze ani złotówki za otrzymaną od nich wiedzę. Nie mniej jednak szkolenia finansowane są ze środków publicznych (urzędy miast, organizacje pozarządowe, itp.).

Sprawdź również: Pigułka gwałtu – jak się zabezpieczyć

Dominika w trakcie prelekcji skupia się głównie na 3 tematach: przemoc domowa, gwałty, przemoc werbalna i niewerbalna. W cały wachlarz omawianej tematyki wchodzi również nadużywanie alkoholu, niebezpieczeństwa związane z internetem, bezpieczeństwem na ulicy i przemocą domową.

 

Co bardzo istotne nie jest to zwykłe szkolenie z samoobrony! Jest to spotkanie, na którym Dominika tłumaczy w bardzo przejrzysty sposób jak uwalniać się od strachu, jakie są podstawowe techniki dopuszczalnej obrony. Dodatkowo przekazuje wiedzę z zakresu praw i obowiązków ofiary oraz pomocy ofierze przemocy lub gwałtu.

Projekt BezpiecznaJaTeen i BezpiecznaJaKid

W trakcie prowadzenia projektu BezpiecznaJa Dominika i Marta zauważyły, że jest zapotrzebowanie na warsztaty dla młodzieży w wieku 14-19 lat. W ten właśnie sposób zrodził się projekt BezpiecznaJaTeen, który jest przeznaczony dla dziewczyn wchodzących w dorosłe życie.

Sprawdź również: Jak zachować się podczas napadu na ulicy

Wydaje mi się, że BezpiecznaJaTeen jest równie potrzebny, jak projekt BezpiecznaJa o ile nie ważniejszy. Nie mniej jednak oba projektu różnią się delikatnie od siebie, ponieważ do młodzieży trzeba mieć troszkę inne podejście, tak aby przekazana wiedza trafiła do nich w 100%.

Niedługo po powstaniu BezpiecznaJaTeen, Dominika i Marta wpadły na pomysł stworzenia BezpiecznaJaKid, który jest skierowany do dzieci poniżej 14 roku życia i ich rodziców.

Dokonania BezpiecznaJa

W ramach całego projektu BezpiecznaJa zostało przeszkolonych ponad 4 000 kobiet. Taka ilość sama w sobie jest sukcesem i w dodatku ciągle rośnie. Mam nadzieje, że projekt będzie docierał do coraz większej ilości kobiet w naszym kraju.

 

BezpiecznaJa INFOGRAFIKA

BezpiecznaJa INFOGRAFIKA

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

4 komentarze

 • Odpowiedz Piotr Jania 8 grudnia 2017 at 12:53

  Bravo i jeszcze raz Bravo. Ciekawy projekt

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 8 grudnia 2017 at 13:10

   Marta i Dominika robią naprawdę dobra robotę 🙂

 • Odpowiedz Aleksandra 12 grudnia 2017 at 11:54

  Gratulacje! Projekt wart uwagi i będę śledzić poczynania dziewczyn. Dzięki!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 12 grudnia 2017 at 11:56

   Dzięki Olu 🙂

  Zostaw komentarz