Bezpieczna Jazda Autobusem
Bezpieczne drogi

Bezpieczna jazda autobusem

Mogłoby się wydawać, że podróż autobusem to czynność pozbawiona większych zagrożeń. Niestety jest to tylko iluzoryczne wyobrażenie, ponieważ to czas, w którym jesteśmy narażeni na wiele niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też bezpieczna jazda autobusem jest dla nas bardzo istotna.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to jest z tym bezpieczeństwem na dworcach autobusowych i w autobusach? Co takiego może wydarzyć się w autobusie lub na przystanku?

Niestety zagrożeń jest wiele i trzeba mieć świadomość ich istnienia, aby próbować im przeciwdziałać lub zminimalizować ich skutki. Poniżej opiszę Ci zagrożenia i ewentualne możliwe metody działania, wskutek których może nie dojść do danego zdarzenia.

Zapraszam do lektury

Na początek muszę wspomnieć iż istnieją dwa rodzaje komunikacji, w których istnieją różne rodzaje zagrożeń lub różne prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mam tutaj na myśli komunikację publiczną w danym mieście i komunikację na dłuższych odcinkach trasy trwającej nieraz po kilka lub kilkanaście godzin. Dlatego też musimy zwracać na różne rzeczy uwagę, tak aby być realnie bezpiecznymi w podróży.

Zagrożenia w komunikacji autobusowej

Zagrożenia możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to zagrożenia ze strony przestępców, chcących wykorzystać nasz pośpiech, brak skupienia i złe zabezpieczenie naszych np. bagaży. Druga forma zagrożeń to ryzyko płynące od strony kierowców autobusów. Nie chcę tutaj stwierdzać, iż kierowcy autobusów świadomie sprowadzają na nas zagrożenia, ale poprzez swoje zaniedbania mogą zwiększyć ryzyko ich występowania. Więcej na ten temat niżej.

Bezpieczny autobus a kierowca

Czy jako pasażerowie autobusu mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę kierowcę? Niestety mam niewielki wpływ! Na szczęście są obszary, na które możemy zwrócić uwagę, zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy autobusem. Możemy w każdym momencie ocenić stan psychofizyczny kierowcy, aby stwierdzić czy nie jest on pod wpływem alkoholu lub, czy nie jest nadmiernie zmęczony np. brakiem snu. Zmęczenie i zaśnięcie za kierownicą było przyczyną 549 wypadków, gdzie zginęło 85 osób, a 864 zostało rannych (źródło: statystyka.policja.pl, statystyka za rok 2015). Na szczęście w 2015 roku był tylko 1 wypadek drogowy spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę autobusu, gdzie ranna została tylko 1 osoba.

Bezpieczna Jazda Autobusem

Źródło: statystyka.policja.pl, statystyka za 2015 rok

Pamiętaj! Masz prawo wezwać patrol Policji zawsze wtedy, gdy posiadasz uzasadnione przesłanki ku temu, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Nie jesteś pewien! Zapytaj pasażera obok, czy ma podobne odczucia.

W przypadku dłuższych tras każdy kierowca ma ustawowy obowiązek przestrzegać norm czasu pracy za kierownicą. Ty jako pasażer również możesz zwracać na to uwagę i w przypadku łamania owych norm masz prawo zaprotestować, a w ostateczności wezwać patrol Policji. Pamiętaj, że przy dłuższych trasach kierowca powinien mieć zmiennika. Poniżej jasno przedstawione jest, jak wygląda czas pracy kierowcy.

Wykroczenia kierowcy

Pamiętaj! Masz prawo, a nawet moralny obowiązek zwracania uwagi na wykroczenia, jakie popełnia kierowca podczas jazdy – nie tylko autobusem. Od tego zależy twoje zdrowie, a być może życie.

Warto zwracać uwagę na stan techniczny autobusu, lecz niestety tutaj mamy ograniczone możliwości, które sprowadzają się do sprawdzenia opon autobusu. Jeśli opony są „łyse” to wsiadanie do takiego pojazdu wiąże się z dużym ryzykiem.

Bezpieczna Jazda Autobusem

Źródło: statystyka.policja.pl, statystyka za 2015 rok

Czas pracy kierowcy

Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać: norma – 9 godzin, przedłużony – 10 godzin maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać: w tygodniu – 56 godzin, w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin.

Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4,5 godziny.

Przerwa w prowadzeniu pojazdu – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut.

Dzienny okres odpoczynku – co najmniej 11 nieprzerywanych godzin w każdym 24-godzinnym okresie.

Podstawa:p prawna wyżej wymienionych norm to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców oraz rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r.

Powyżej omówiliśmy sobie sprawy związane z autokarem i głównie kierowcą. Mam głęboką nadzieję że nie zaczniesz teraz patrzeć na kierowcę jako osobę, którą trzeba pilnować. Pamiętaj o zdrowym rozsądku 🙂

Przypadkowo poznane osoby

Przejdźmy teraz do kwestii związanych z zagrożeniami płynącymi ze strony osób trzecich przebywających na dworcach lub podróżujących z nami w autobusie. Bardzo często bywa tak, że podczas podróży, szczególnie tych długodystansowych, zapoznajemy osoby, które jadą obok nas. Mimowolnie podejmujemy z nimi rozmowę. W takich momentach musimy być bardzo ostrożni i nieufni w stosunku do nieznanych osób. Najlepiej będzie, jeśli nie będziesz zawierać przygodnych znajomości.

Pod żadnym pozorem nie przyjmuj poczęstunków od osób tobie nieznanych. Napój lub ciasteczko może zawierać celowo dodany środek nasenny, po którym obudzisz się bez bagażu, a co gorsza nie będziesz pamiętać żadnych szczegółów podróży.

Staraj się zachować ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy lub kupna rzeczy w bardzo przystępnych cenach. Będzie to próba wyłudzenia pieniędzy albo zdobycia informacji, w jakim miejscu trzymasz portfel z pieniędzmi.

Bezpieczeństwo pieniędzy w podróży

Kieszonkowcy i złodzieje bagażu są bardzo aktywni na dworcach i coraz częściej w autobusach. Metody ich działania są bardzo wyszukane, a profesjonaliści potrafią bardzo długo obserwować ofiarę w celu zdobycia jak największej liczby informacji na jej temat, w tym:

 • gdzie przechowuje portfel
 • gdzie przechowuje ewentualną dodatkową gotówkę
 • czy ofiara jest rozkojarzona, zmęczona
 • czy bagaż, jaki ma przy sobie posiada atrakcyjną zawartość
 • czy ofiara jest sama w podróży
 • ile pieniędzy wybiera z bankomatu
 • itd.

 

Dlatego musisz pamiętać o kilku dobrych radach! Zawsze noś portfel w wewnętrznej kieszeni kurtki lub przedniej kieszeni spodni. Nie posiadaj przy sobie dużej ilości pieniędzy, a jeśli już masz przy sobie większą gotówkę, to podziel ja na 2-3 części i schowaj w różne miejsca. Jeśli chodzisz z torebką lub plecakiem, to zawsze noś go z przodu najlepiej zamknięciem skierowanym do siebie tak, aby uniemożliwić jego otwarcie.

Bezpieczna Jazda autobusem

Bagaż

Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki. Pozostawienie torebki, nesesera lub walizki nawet na 10 sekund może spowodować, iż nigdy już jej nie zobaczysz. Złodziej jest kilka metrów od ciebie i tylko czeka na twój błąd! Najdogodniejszym momentem na kradzież ze strony złodzieja jest czas wsiadania do autobusu. Wtedy każde szturchnięcie, jakiego doznasz podczas zbliżania się lub wchodzenia do środka autokaru jest najprawdopodobniej próbą „znieczulenia” Ciebie tak, abyś nie poczuł momentu kradzieży.

Sposób na pierwszą pomoc

Sposobów odwracania Twojej uwagi od bagażu jest wiele, gdzie do najbardziej wyszukanych należy udzielanie pierwszej pomocy. Dwóch lub trzech złodziei przygotowuje scenkę, gdzie jeden z nich udaje np. zwał serca, a kolejni okradają pasażerów, korzystając z faktu, iż ci są zajęci obserwowaniem sytuacji.

Sen w podróży

Jeśli podróżujesz autobusem sam, to wystrzegaj się snu. Spanie podczas podróży może okazać się bardzo dużym błędem. Naturalnie, jeśli podróżujecie we dwoje, to możecie spać na zmianę.

Gdzie masz portfel?

Jaki jest najprostszy sposób na sprawdzenie, gdzie nosisz portfel? Złodzieje stosują metodę poczucia strachu, czyli przechodzą obok potencjalnych ofiar i wskazując w określonym kierunku krzyczą „złodziej” lub krzyczą „o mój boże zostałem okradziony, gdzie mój portfel”. Powoduje to natychmiastowy odruch polegający na tym, iż osoby, które to słyszały chwytają się za miejsce, w którym przechowują portfel lub telefon.

Można mi zarzucić, iż podpowiadam złodziejom, jak mogą działać 🙂 Niestety! Oni wiedzą o wiele więcej ode mnie na temat metod kradzieży!

 

Jeśli znacie inne dobre rady dla podróżnych, proszę podzielcie się nimi w komentarzu.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

2 komentarze

 • Odpowiedz Topik 5 lutego 2017 at 13:31

  Z racji zajmowanego stanowiska mogę dodać kilka porad odnośnie zachowania się w pojazdach komunikacji miejskiej. Też podzieliłbym porady na dotyczące bezpieczeństwa ze strony “współpasażerów” oraz na te dotyczące ruchu pojazdu. Aby jak najbardziej odseparować się od innych osób unikajmy stania w ciągach komunikacyjnych pojazdu oraz przy kasowniku. Każdy przeciskający się obok nas może być potencjalnym kieszonkowcem. Posiadając przy sobie karty bankomatowe nośmy je razem jedna przy drugiej lub zabezpieczone folią przed skanem kodu. W tramwajach dwu wagonowych przynajmniej w godzinach małego nasilenia wsiadajmy do pierwszego wagonu. Zajmujmy miejsce objęte monitoringiem kamery. Na podwójnych siedzeniach bezpieczniej będzie zająć siedzenie przy oknie. Najlepszym miejscem do kradzieży “na wyrwę” jest miejsce na wprost drzwi. W momencie zamykania się drzwi złodziej łapie za torbę i wyskakuje z pojazdu. Nie ma szansy na pościg.
  Nowoczesne autobusy posiadają bardzo mocne hamulce. Należy o tym pamiętać i cały czas trzymać się uchwytów podczas jazdy lub opierać się o stałe elementy pojazdu. Najlepiej gdy te elementy będą między nami a przodem pojazdu. Tak by podczas hamowania być wpychanym na element a nie odrywanym od niego. Zajmując miejsce siedzące z racji braku pasów bezpieczeństwa. siadajmy tyłem do kierunku jazdy. W czasie hamowania nie zostaniemy wyrzuceni z fotela do przodu. Siły działające na organizm są ogromne .

 • Odpowiedz Tomasz Grabski 5 lutego 2017 at 18:26

  Bardzo ważne uwagi “Topika” warto przeczytać. Dziękuję.

 • Zostaw komentarz