Bezpieczna droga
Bezpieczna szkoła, Bezpieczne dziecko, Policja

Bezpieczna droga do szkoły

Dużymi krokami zbliża się początek roku szkolnego. Przy tej okazji chciałem wszystkim rodzicom, nauczycielom i kierowcom przypomnieć o zasadach bezpiecznej drogi dziecka do szkoły. Z artykułu dowiesz się na co trzeba zwrócić uwagę aby zwiększyć bezpieczeństwo Twojego dziecka w drodze do i ze szkoły.

Jak co roku Policja szykuje się z akcją „Bezpieczna droga do szkoły” i jest to bardzo dobry moment, aby przypomnieć głównie rodzicom i kierowcom o tym że od tego momentu mogą spodziewać się dzieci na drodze. Na bezpieczeństwo naszego dziecka w drodze do szkoły składa się wiele czynników na które mamy wpływ bezpośredni lub pośredni.

Pamiętaj o tym, że istnieje kilka zapisów prawnych, których jako rodzic lub kierowca musisz przestrzegać, a są związane z dziećmi na drodze.

Warto przeczytać:

Bezpieczna droga do szkoły – policyjne działania

Zwróć uwagę na stan oznakowania

Pierwszy aspekt bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły, jaki chciałem poruszyć to bezpieczeństwo na drodze. Jednym z priorytetów bezpieczeństwa na drodze jest stan oznakowania, jaki został zainstalowany. Jeśli według naszej oceny nie jest on odpowiedni tzn. zasłaniają go gałęzie drzew, jest zamalowany grafitti lub jest w jakikolwiek inny sposób uszkodzony to możemy złożyć wniosek o jego poprawienie.

Odpowiedzialność za stan oznakowania spoczywa na zarządcy drogi i są to Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, samorząd województwa, powiatu i gminy w zależności od rodzaju drogi.

Apeluj o dodatkowe oznakowanie

Osobiście uważam, że droga znajdująca się w najbliższym sąsiedztwie szkoły lub przedszkola powinna być maksymalnie oznakowana. Jako rodzice mamy prawo wnioskować o takie dodatkowe oznakowanie.

Pisząc o dodatkowym oznakowaniu mam na myśli:

 • malowanie pasów na przejściu dla pieszych na czerwonym tle,
 • ograniczenie prędkości,
 • znaki poziome i pionowe informujące o szkole
 • instalowanie progów informujących o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych

Możliwości oznakowania jest wiele, lecz nie liczmy na to, że zarządca drogi z dobrej woli je zainstaluje. Jako rodzice powinniśmy wziąć sprawę we własne ręce i składać wnioski do zarządców dróg. Jeśli zarządca drogi nie będzie zainteresowany takowym rozwiązaniem, to może media mu w tym pomogą. Bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem.

Stan infrastruktury drogowej

Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma stan infrastruktury drogowej. Mowa tutaj o nawierzchni, barierkach ochronnych przy bezpośrednim wyjściu z terenu szkoły na drogę itd. Jeśli i tym przypadku szkoła, jak i zarządca drogi nic z tym nie robi, to należy im o tym przypomnieć i złożyć odpowiedni wniosek.

Prośby o częste patrole i pomiary prędkości

Jak już wyżej wspomniałem Policja co roku we wrześniu przeprowadza akcję pod tytułem „Bezpieczna droga do szkoły”. Po tym okresie rzadziej pojawia się w okolicach szkół, lecz tutaj również możemy składać prośby o częstsze pomiary prędkości co nie pozostanie bez odzewu.

Dużo odblasków

Jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa naszego dziecka na drodze jest jego widoczność. Nic tak nie poprawia widoczności dziecka, jak wszelakiego rodzaju odblaski. Postaraj się, aby dziecko miał ich kilka w szczególności na rękach i nogach.

Podkreślam jednocześnie, iż nie ma znaczenia pora dnia. W ciągu dnia odblaski również poprawiają widoczność dziecka na drodze i również należy je nosić.

Warto przeczytać:

9 sposobów nauczenia dziecka numerów alarmowych
Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Dziecko nie powinno wracać samo ze szkoły

Nie można jednoznacznie określić wieku, w jakim dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły. Do każdego dziecka należy podchodzić indywidualnie i zdecydować się, kiedy gotowe jest na to, aby pójść samemu do szkoły. Nie mniej jednak bezpieczniej będzie, jeśli dziecko do 12 roku życia drogę do szkoły pokonuje z osobą towarzyszącą w postaci np. kolegi lub koleżanki z klasy.

Mimo wszystko istnieje w Polskim prawie zapis:

Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

2. (uchylony)

3. Przepis ust. 1 nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Ucz swoje dziecko prawidłowych odruchów

Na każdej płaszczyźnie bezpieczeństwa dla dziecka najważniejszy jest jego rodzic. To mama i tata są największym autorytetem dla dziecka i to z rodziców biorą największy przykład. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci odpowiednich postaw i odruchów.

Przykładem może być poprawne przechodzenie przez przejście dla pieszych. Rewelacyjnym pomysłem jest podniesienie ręki przez dziecko zbliżające się do przejścia dla pieszych. Jest to znak dla kierowców, że dziecko chce przejść przez pasy.

Kolejnym odruchem jest zwracanie uwagi na samochody o dużych gabarytach. Dziecko powinno wiedzieć, że musi oddalić się od krawędzi jezdni, ponieważ podmuch wiatru może doprowadzić do wypadku.

Najbezpieczniejsza droga do szkoły

Kluczowym elementem jest droga jaką dziecko powinno iść do szkoły. Nie może być to droga najszybsza, czy najkrótsza. Musi to być droga najbezpieczniejsza pod względem zagrożeń drogowych oraz innych niebezpieczeństw. Dziecko nie powinno przechodzić rzadko uczęszczanymi drogami oraz ścieżkami biegnącymi np. przez las.

Często przejeżdżające samochody mogą być dla dziecka zagrożeniem, ale również zabezpieczeniem chroniącym go przed przestępcami.

Stan autobusów szkolnych

Duże grono dzieci musi dojeżdżać do szkoły autobusami specjalnie do tego celu wyznaczonymi. Autobusy te muszą być zdecydowanie częściej kontrolowane niż pozostałe pojazdy poruszające się po drogach publicznych.

Pamiętajmy, że warto zgłosić na Policję prośbę o dokonanie takiej kontroli autobusów w naszej miejscowości. Policjanci są przygotowani na taką ewentualność, ponieważ wiedzą, że z nowym rokiem szkolnym takich próśb przybywa. Nie mniej jednak starajmy się prosić o takie kontrole także w ciągu roku szkolnego, gdy tylko zauważymy niepokojące sygnały związane z autobusem.

Na co zwracają uwagę funkcjonariusze podczas kontroli?

 • Kontrola układu hamulcowy
 • Kontrola układu kierowniczego
 • Kontrola układu jezdnego
 • Widoczność kierowcy
 • Ogólny stan techniczny autobusu
 • Dokumentację dotyczącą pojazdu
 • Kontrola oświetlenia
 • Kontrola podwozia
 • Kontrola elementów innego wyposażenia np. gaśnicy
 • Kradzież w drodze do szkoły
 • Drogi rodzicu rozważ możliwość zakazu noszenia telefonu komórkowego przez twoje dziecko do szkoły. Powodów jest dużo, a jednym a najistotniejszych jest kradzież w drodze do szkoły. Dziecko, które chwali się swoim telefon w drodze do szkoły może zostać okradzione. Jeśli dziecko musi mieć przy sobie telefon to wytłumacz mu podstawowe zasady bezpiecznego przechowania telefonu.

Zasady zachowania wobec obcych osób

Każdemu z nas wydaje się, że nasze dziecko jest bezpieczne. Jeśli tak twierdzisz to jesteś w głębokim śnie i musisz szybko się z niego obudzić. Pamiętajmy, że musimy nauczyć swoje dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zaliczam do nich:

 • stanowcze odmawianie obcym osobom przyjmowania podarunków,
 • wytłumaczmy dziecku, aby klucze do domu nosiło schowane – nigdy na szyi,
 • wytłumaczmy dziecku co zrobić, gdy podejdzie do niego pijana osoba,
 • rozmawiajmy z dzieckiem na temat niebezpieczeństw, tak aby było świadome zagrożeń.

 

bezpieczna droga do szkoły

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

19 komentarzy

 • Odpowiedz Przemek 10 stycznia 2018 at 08:41

  Mało kto zwraca uwagę na oznakowanie drogi do szkoły czy ograniczenia prędkości – chociaż jeśli chodzi o ograniczenia to i tak mało kto się tego trzyma. Jedynym rozwiązaniem to spowalniacze.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 16:00

   Bezpieczna droga do szkoły to temat o jakim powinni pomyśleć przede wszystkim kierowcy. Kierowcy muszą sobie uświadomić że bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły jest priorytetem.

 • Odpowiedz Olka 10 stycznia 2018 at 09:02

  Wszystko to można sprawdzić itd. ale niestety nie da się zrobić jednej rzeczy – zadbać o inteligencję kierowców czy innych użytkowników ruchu. Wczoraj w Faktach TVN pokazywana była historia chłopca, który przechodził na pasach po tym, jak jedno z aut się zatrzymało. Prawie uniknął potrącenia po tym, jak jakiś kretyn postanowił wyprzedzić stojące przed pasami auto i wjechać na pasy. Chłopczyk dzięki refleksowi uniknął przykrych konsekwencji działań jakieś idioty (choć nasuwają się mocniejsze słowa).

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 16:06

   Również widziałem tą niebezpieczną sytuację. Dlatego uważam że kary za tego rodzaju wykroczenie powinny być 10 razy większe od dotychczasowych kar. Dzieci powinny czuć się bezpiecznie na drodze i mieć pewność że żaden kierowca im nie zagraża. Tego typu sytuacje z kierowcami na drodze pokazują że wcale tak nie jest i rodzice powinni kłaść większą uwagę na edukację dziecka tak aby było bezpieczne w drodze do szkoły.

 • Odpowiedz Ania 10 stycznia 2018 at 09:08

  dzięki za ten wpis, świetny tekst

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 16:08

   Proszę 🙂

 • Odpowiedz Dorota 10 stycznia 2018 at 09:15

  Droga dzieci do szkoły, bolączka każdego normalnego rodzica. Masz rację, powinniśmy wymagać więcej, by nasze dzieci bezpiecznie wróciły do domu 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 16:11

   Zgadza się Doroto bezpieczeństwo naszych dzieci w drodze do szkoły jest najważniejsze.

 • Odpowiedz Trendy Mama 10 stycznia 2018 at 11:52

  Takie wpisy są zawsze na czasie i potrzebne! Bardzo ważny temat! Wypowiadam się zarówno jako rodzic, jak i nauczyciel oraz przyszły kierowca!

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 16:13

   Bardzo ważny głos oddany przez pedagoga 🙂 Bezpieczeństwo dzieci bardzo istotne.

 • Odpowiedz Monika, zresetowani.pl 11 stycznia 2018 at 10:52

  Świetny, przydatny wpis

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 15:56

   Dzięki

 • Odpowiedz Monika 18 stycznia 2018 at 11:03

  Bardzo madry i pozyteczny wpis dla rodzicow 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 15:57

   Bezpieczna droga do szkoły to głównie problem rodziców.

 • Odpowiedz Sister knows better 18 stycznia 2018 at 11:12

  Świetny wpis, na pewno polecę blog siostrze, która ma szkraba w wieku przedszkolnym.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 15:57

   Super

 • Odpowiedz Ewa 18 stycznia 2018 at 11:43

  Niezwykle cenne rady, które każdy powinien wziąć sobie do serca.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 18 stycznia 2018 at 15:57

   Bezpieczeństwo naszych dzieci jest priorytetem 🙂

 • Odpowiedz JolaS 16 października 2018 at 09:22

  Ja wyposażyłam swoje dziecko w lokalizator personalny GPS dodatkowo. Teraz wiem, gdzie jest i zawsze mogę ją zlokalizować,a córka w razie niebezpieczeństwa może ściągnąć pomoc. Fajna sprawa, szkoda, że niewielu rodziców o tym wie. Długo zastanawialiśmy się nad wyborem i stanęło na lokalizatorze personalnym GPS HP 500. Jesteśmy bardziej spokojni, że i w szkole i w trakcie powrotu do domu jest bezpieczna 🙂

 • Zostaw komentarz