Inne

Bezpieczeństwo Narodowe – konferencja dzień drugi

Wczoraj przedstawiłem wam zarys pierwszego dnia Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego odbywającej się aktualnie w Bielsku-Białej. Dziś zdam wam relację z drugiego dnia konferencji, który był równie interesujący, jak poprzedni, choć muszę przyznać, że pierwszy dzień był odrobinę ciekawszy.

Drugi dzień konferencji obfitował w prelekcje pojedynczych osób, które przedstawiały tematykę z szerokiego punktu widzenia. Prelegenci wywodzili się z różnych dziedzin, w tym zarządzania obiektami, ochrony osób i mienia, bankowości, zabezpieczenie technicznego, polityki (w dobrym tego słowa znaczeniu) i kilku innych.

Ciekawe tematy konferencji

Przedstawię wam informacje, jakie można było pozyskać z niektórych prelekcji. Wybaczcie mi, ale celowo wybrałem tylko takie wykłady, które były interesujące z mojego punktu widzenia. Gdybym miał opisać szczegółowo wszystkie to podejrzewam że nie zdążą na 3 dzień konferencji który zaczyna się za 2 godziny.

Pierwsza prelekcja była arcy ważna, ponieważ poruszała tematykę kompetencji i zadań organów administracji rządowej, samorządowej, zakładów pracy w zakresie ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Tematem tym zajął się mjr Roman Jezierski, który niestety posiadał kilka istotnych błędów na slajdach, ale na całe szczęście zostały one wychwycone przez widownię.

Zarządzanie bezpieczeństwem obiektów

Temat, jaki jest mi bliski i jakim chcę zajmować się w przyszłości zajął się insp. Dariusz Deptała – b. Radca MSWiA, Dyrektor Regionalny KSOIN. Tematem tym były obszary, obiekty, urządzenia podlegające obowiązkowej ochronie oraz zarządzanie bezpieczeństwem obiektów – ich ochrona w okresie kryzysu i wojny. Insp. Deptała powyższy temat przedstawił w sposób niezwykle energiczny angażując przy tym większość słuchaczy. Pan insp. Deptała prowadził również takie panele, jak zagrożenia terrorystyczne, ustawa antyterrorystyczna i jej znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Kolejny temat to opracowanie planów ochrony fizycznej i technicznej obiektów oraz planów obrony cywilnej. W tym miejscu miałem zaszczyt poznać człowieka o niezwykle ogromnej wiedzy z tego zakresu. Mowa o płk dr Franciszku Krynojewskim – wybitnym ekspercie z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Wiedza oraz sposób jej przekazania był na bardzo wysokim poziomie, ponieważ nie był to typowy akademicki wykład, ale sposób, który sprowokował salę do dyskusji.

Europejski Fundusz Obronny

Maciej Szymański, reprezentujący organy Unii Europejskiej przedstawił temat powstania Europejskiego Funduszu Obronnego oraz zobrazował możliwość skorzystania z tego funduszu. Wykład ten był raczej skierowany do Polskich przedsiębiorców jako możliwość zarobienia pieniędzy na innowacyjnych projektach. W puli jest 90 mld euro na lata 2017-2019.

Na samym końcu temat z biznesowego punktu widzenia przedstawił Andrzej Góralski – Prezes Zarządu Agtes Serwis Sp. o.o. Prezes wykazał możliwości, jakie aktualnie istnieją w zakresie inwigilacji, podsłuchu oraz możliwość przeciwdziałania tego rodzaju procederom.

Po zakończonych wykładach dla gości oraz słuchaczy konferencji KSOIN zorganizował wycieczkę do Muzeum Browaru w Żywcu. Ku mojemu zdziwieniu był to niezwykle pożytecznie spędzony czas biorąc pod uwagę zdobytą wiedzę o Żywcu i jego browarze.

 

Dziś trzeci dzień konferencji, a relacja z jej przebiegu już jutro.

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

Brak komentarzy

Zostaw komentarz