Ratownik
Bezpieczna rodzina, Bezpieczne dziecko, Ratownictwo i pierwsza pomoc

Bezpieczeństwo nad wodą – 21 porad

Śmiało można powiedzieć, że sezon letni jest w pełni i korzystanie z różnego rodzaju kąpielisk i basenów jest bardzo popularne. Nic dziwnego, jeśli temperatury w ciągu dnia sięgają 30 stopni Celsiusza. Niestety przebywając nad wodą bardzo często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakich powinniśmy przestrzegać.

Często ważniejsze od naszego bezpieczeństwa jest dobra zabawa i zadowolenie naszej rodziny. Tymczasem bagatelizując zasady, jakich powinniśmy przestrzegać nad wodą narażamy siebie i naszych najbliższych na utratę zdrowie i życia. Poniżej przytaczam Ci 20 najistotniejszych kwestii do poruszenia, które mają wpływ na twoje bezpieczeństwo nad wodą.

Statystyki Policji – utonięcia 2016 r.

Wiek ofiar utonięć:

– do 7 lat – 11
– 8 – 14 lat – 5
– 15 -18 lat – 20
– 19 – 30 lat – 58
– 31 – 50 lat – 141
– powyżej 50 lat – 241

Liczba osób, które utonęły – ze względu na rodzaj zbiornika wodnego:

– rzeka – 123
– jezioro – 120
– staw – 97
– zalew – 36
– morze – 22

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

– kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 68
– nieostrożność podczas przebywania nad wodą – 38
– kąpiel w miejscu zabronionym – 32
– nieostrożność w czasie łowienia ryb – 27

W 2016 roku alkohol jako przyczyna utonięcia osób występował w 111 przypadkach.

Utonięcia (2016) Źródło: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia/50846,Utoniecia-2016.html

 

1. Korzystaj z kąpielisk strzeżonych przez ratowników.

 

Jest to najważniejszy temat do omówienia. Dlatego że ratownik, który chroni nas przed zagrożeniami nad wodą, nie jest tylko od typowego ratowania życia w momencie wypadku, ale jest on również od zwracania nam uwagi, jeśli nasze zachowanie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku, ale jeśli czujemy, że obserwuje nas ratownik to popełniamy mniej błędów.

 

2. Zakaz kąpieli.

 

Ten punkt powinienem pominąć, lecz niestety nadal zdarzają się przypadki łamania zakazu kąpieli. Problem ten dotyczy głównie młodych ludzi, którym brakuje wyobraźni. Pamiętajcie, aby nie wchodzić do wody tam, gdzie widnieje zakaz wchodzenia do wody.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że na strzeżonym kąpielisku trzeba zwracać uwagę na flagi, które mają za zadanie sygnalizować zagrożenia. Istnieją dwa kolory flag: biała oznacza brak zakazu wejścia do wody, czerwona flaga oznacza niebezpieczeństwo i zakaz wejścia do wody. Natomiast brak jakiejkolwiek flagi oznacza brak ratownika na danym kąpielisku.

 

3. Dzikie kąpieliska.

 

Jednym z największych błędów jakie możemy popełnić obcując z wodą to kąpać się w dzikich kąpieliskach, które nie są strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników. Kąpiąc się w takiej wodzie, nie mamy pewności co w niej się znajduje oraz jakie zagrożenia na nasz czekają.

Wyżej zacytowana statystyka jasno wskazuje że utonięć w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym było aż 68. Taka informacja powinna nam dać do myślenia, ponieważ większość tych osób mogła zostać uratowana, gdyby kąpała się w obecności ratownika.

 

4. Zawsze stosuj się do regulaminu plaży i basenu.

 

Wiem, że regulaminy są nudne, ponieważ są napisane językiem prawniczym, ale informacje w nich zawarte mogą uratować nam życie, jeśli tylko będziemy się do nich stosować. Przeważnie są to podstawowe zasady panujące na kąpielisku, ale warto je znać. Pamiętajcie, że złamanie regulaminu może skutkować wydalenie z kąpieliska oraz w niektórych przypadkach mandatem karnym.

 

5. Nie odpływaj zbyt daleko.

 

Kąpieliska, szczególnie te znajdujące się nad dużymi jeziorami i rzekami mają ograniczony obszar. Dlatego też nie powinniśmy wypływać zbyt daleko od plaży tak, aby ratownik miał nas w zasięgu wzroku.

Ratownik nie jest cudotwórca i może nie zdążyć dopłynąć do ciebie na czas.

 

6. Słuchaj się ratownika!

 

Ratownik nie jest tylko od tego, żeby dbać o twoje bezpieczeństwo, dlatego też musisz pamiętać o tym, że ratownik patrzy na bezpieczeństwo z troszkę szerszej perspektywy. Ratownik zwraca uwagę na potencjalne oznaki zbliżającego się niebezpieczeństwa. Jeśli ratownik zwraca Ci uwagę, to bezwzględnie wykonuj jego polecenia.

 

7. Nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu, narkotyków lub leków psychotropowych.

 

Alkohol i narkotyki były przyczyną aż 111 utonięć w 2016 roku. Jeśli wchodzimy do wody pod wpływem alkoholu, to prawdopodobieństwo wypadku zwiększa się kilkunastokrotnie, ponieważ reakcja naszego organizmu znajdującego się pod wpływem alkoholu jest zupełnie inna niż w przypadku gdy jesteśmy trzeźwi nie mówiąc już o możliwości pływania.

Mało kto wie, że zażywając leki w szczególności antybiotyki i specyfiki psychotropowe nie można wchodzić do wody, ponieważ to również może prowadzić do nieoczekiwanych reakcji naszego organizmu.

 

8. Nie wchodź do wody w nocy i podczas ograniczonej widoczności.

 

Nie wolno wchodzić do wody po zachodzie słońca nie dlatego że jest ona wtedy bardziej niebezpieczna, ale dlatego że możliwości uratowania nas w przypadku zaistnienia takiej potrzeby są mocno ograniczone o ile w ogóle możliwe. Niestety pływanie w nocy jest modne wśród młodzieży, ponieważ przynosi im to większą adrenalinę oraz możliwość pokazania się znajomym.

 

9. Zjadłeś posiłek! Nie wchodź do wody.

 

Jeśli zjadłeś posiłek to przez następne 45-60 minut nie wchodź do wody. Dlaczego? Otóż zimna woda może spowodować bolesny skurcz żołądka, co z kolei może prowadzić do zagrożenia utonięciem.

 

10. Zwracaj uwagę na niebezpieczne zachowania innych osób korzystających z kąpieliska.

 

Na kąpielisko o bezpieczeństwo nie powinien dbać tylko ratownik, ale przede wszystkim my sami. Nasza reakcja na niebezpiecznie zachowujących się ludzi jest największym zabezpieczeniem przed zagrożeniami. W przypadku zauważania zbliżającego się niebezpieczeństwa zareagujmy lub w ostateczności zaalarmujmy ratownika i zobligujmy go do reakcji. Jeśli ratownik nie zareaguje, to mamy prawo zadzwonić na Policję jednocześnie informując o tym ratownika.

 

11. Nie krzycz bez potrzeby.

 

Przebywając na kąpielisku starajmy się nie wzbudzać nie potrzebnego alarmu np. krzykiem. Pamiętajmy o tym, że ratownik powinien na każdy krzyk zareagować i sprawdzić czy dany krzyk nie jest wezwanie na pomoc. Jeśli zbyt często będziemy krzyczeć, to możemy w ten sposób uśpić czujność ratownika.

 

12. Nie opalaj się na wodzie.

 

Jeśli przebywamy na dmuchanym materacu lub innym temu podobny urządzeniu i jesteśmy na wodzie, to starajmy się nie przebywać na nim zbyt długo. Falująca woda może spowodować, że uśniemy i zbytnio oddalimy się od brzegu oraz doznamy oparzenia skóry poprzez zbyt długie przebywaniu na słońcu.

 

13. Naucz swoje dzieci podstaw bezpieczeństwa nad wodą.

 

Za każdym razem, gdy udajesz się na kąpielisko, to staraj się przekazać twojemu dziecku kilka podstawowych wskazówek związanych z bezpieczeństwem nad wodą. Tego typu porady mogą uratować mu życie i zdrowie.

 

14. Dzieci wyłącznie z opiekunem.

 

Pomimo tego, że przekażesz swojemu dziecku odpowiednie wskazówki i będzie ono ostrożne nad wodą, to pod żadnym pozorem nie powinieneś spuszczać swojej pociechy, choć na parę sekund z oka.

Miałem zamiar wstawić tutaj kilka filmików pokazujących, co może spowodować brak opieki nad dzieckiem znajdującym się w wodzie, ale są to zbyt drastyczne sceny. Natomiast może wejść na YouTube i wpisać hasło „Drowning children”.

 

15. Nie dopuszczaj chorego dziecka do wody.

 

Jeśli twoje dziecko, aktualnie jest przeziębione lub przechodzi inną chorobę, to staraj się nie dopuszczać go do wody dla jego bezpieczeństwa. Dziecko na pierwszy rzut oka może czuć się dobrze, ale choroba powoduje, że mimowolnie jest ono osłabione.

 

16. Zawsze stosuj kremy ochronne.

 

Przebywając dłuższy czas na plaży lub nad basenem odkrytym powinniśmy chronić się przed oparzeniami słonecznymi. Pamiętaj, że wchodzenie od czasu do czasu do wody nie chroni cię przed słońcem.

 

17. Nie skacz rozgrzany do wody.

 

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez osoby przebywające nad wodą jest szybkie wchodzenie do wody po dłuższym przebywaniu na słońcu. Jeszcze gorszy może być skok do zimniej wody. Skutkiem takiego zachowania może być szok termiczny, który skutkować może nieodwracalnymi zmianami w naszym organizmie lub nawet śmiercią.

 

18. Nie podtapiaj innych, nawet w żartach.

 

Jak już wyżej wspomnieniem nie powinniśmy wskakiwać do wody. Bardzo często widzimy na basenach młodzież, która w formie żartu wpycha się wzajemnie do wody, co może być przyczyna poważnego wypadku. W takie sytuacji ratownik powinien stanowczo zareagować i w przypadku niezastosowania się do jego zaleceń usunąć takie osoby z basenu.

 

19. Nie biegaj

 

Na basenie nie powinniśmy biegać po jego obrzeżach, ponieważ grozi, to pośliźnięciem się i niebezpiecznym wypadkiem. To samo dotyczy szatni, gdzie również jest taka możliwość. Tutaj znowu odzywa się rola ratownika, który powinien reagować w takich sytuacjach.

 

20. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

 

Nie udawaj bohatera i nie przeceniaj swoich możliwości pływackich. Jeśli chcesz przepłynąć dłuższy dystans, to zadbaj o asekurację z łódki oraz ubierz odblaskowy czepek lub małą bojkę na szelkach. Zwiększy się wtedy twoje bezpieczeństwo w wodzie.

 

Na koniec aktualne statystyki utonięć: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

1 komentarz

  • Odpowiedz Plany blogera – Bezpieczny Polak 7 sierpnia 2017 at 18:54

    […] pomysły na artykuły czytelników bloga to: Bezpieczeństwo nad wodą – 21 porad Sen za kierownicą Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych 34 wskazówki jak […]

  • Zostaw komentarz