Bezpieczna rodzina, Bezpieczne dziecko, Ratownictwo i pierwsza pomoc

34 wskazówki jak radzić sobie z upałami

Do napisania tego artykułu namówił mnie dobry znajomy Mirek Podgórski, który przysłał mi informację związaną z nadchodzącymi upałami powyżej 30 stopni C i podpowiedział, że jest to dobry artykuł na Bezpiecznego Polaka. Jako osoba, które wprost nie lubi temperatury powyżej 25 stopni C, napisanie takiego artykułu jest wielką przyjemnością, ponieważ posiadam mnóstwo sprawdzonych sposobów jak uchronić się przed upałami.

Moja ulubiona temperatura mieści się w granicach od 5 do 15 stopni C i wiem, że jest to co najmniej dziwne, ale wtedy czuję się najlepiej i pracuje mi się o wiele wygodniej. Dodatkowo mam dwójkę dzieci, które również nie przepadają za wysokimi temperaturami – zresztą jak większość osób. Jak jest zimno (patrz 15 stopni C.) to czekamy na ciepło, a jak jest 30 stopni C, to czekamy na owe 15 stopni C.

Zasady bezpieczeństwa

W niniejszym artykule przedstawię Ci 34 wskazówki dotyczące upałów oraz związanych z nimi konsekwencji, Swoich praw i co najważniejsze zagrożeń. Upał jest jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych na świecie. Z jego powodu rocznie umierają tysiące ludzi na świecie. Przykładem miejsca, gdzie o jednym czasie zginęło ponad 1000 osób z powodu upału jest Pakistan w czerwcu 2015 roku, kiedy to temperatura sięgała nawet 45 stopni C.

W Polsce raczej nie ma aż takiego zagrożenia, ale temperatura 37 stopni C. Nikogo nie powinna dziwić. Każdy powinien poznać zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują w trakcie występowania upałów. Wskazówki, jakie wymieniam poniżej są w stanie poprawić twoje samopoczucie oraz w dużej mierze bezpieczeństwo. Pamiętaj, że wskazówki stosujesz na własną odpowiedzialność.

Pamiętaj również że część z zamieszczonych w artykule zasad i wskazówek należy zacząć stosować, zanim upał na zewnątrz pojawi się na dobre. W tym miejscu mam na myśli przygotowanie posiłków, zamykanie okien, czy planowanie zapasów wody.

Pogodynka.pl

Zanim przejdę do omawiania wskazówek, chciałbym Ci polecić mój ulubiony serwis pogodowy. Pogodynka.pl to serwis prowadzony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawia to, że serwis ten ma najbardziej aktualne informacje z pierwszej ręki.

Co znajdziemy na Pogodynka.pl?

Szczegółowa pogoda na 7 dni – na stronie głównej znajdziemy szczegółową pogodę na najbliższe 7 dni z podziałem na poszczególne miasta w kraju.

Radar Polska – na stronie http://pogodynka.pl/polska/radary znajdziemy na bieżąco aktualizowany radar wykrywający duże skupiska chmur oraz nadchodzących burz w Polsce.

Radar Europahttp://pogodynka.pl/radareuro adekwatnie jak przy radarze w Polsce, z tym że obejmuje on większą część Europy.

Dodatkowe serwisy – IMGW w ramach Pogodynka.pl, prowadzi również dedykowane serwisy w tzw. Subdomenach dla określonych tematów np. Bałtyk, góry, żagle, smog i inne.

Ostrzeżenia – aby odpowiednio przygotować się do ewentualnych zagrożeń i zadbać w tym czasie o swoje bezpieczeństwo warto zaglądać do działów związanych z ostrzeżeniami. Należą do nich: Ostrzeżenia meteorologiczne, Ostrzeżenia hydrologiczne, Prognoza zagrożeń i Prognoza burz.

Alert SMS – warto skorzystać z alertu pogodowego w postaci SMS http://pogodynka.pl/sms

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Polecam Ci odwiedzanie strony internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, na której często publikowane są informacje na temat niebezpieczeństw. Przeczytaj również poradnik sporządzony przez RCB – POBIERZ PORADNIK.

Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania jest aplikacją wydaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, która powiadamia użytkowników o potencjalnych zagrożeniach, niebezpieczeństwach lub klęskach żywiołowych.

Więcej na temat tej aplikacji znajdziesz w artykule: 28 aplikacji przydatnych w bezpiecznej podróży.

 

 

34 wskazówki i porady

Przejdźmy teraz do moich wskazówek, przy czym uprzedzam, że część z nich jest wam bardzo dobrze znana, ponieważ wynika z zasad logicznego myślenia.

1. Zimne napoje

Nikogo niemusze przekonywać do tego, że picie dużej ilości napojów w upalne dni to bardzo ważna czynność i mocno zwiększająca bezpieczeństwo naszego zdrowia i życia. Niestety zła wiadomość jest taka, że wszelkie napoje, które zawierają cukier są złym wyborem i tutaj nie należy ufać reklamom producentów tychże napojów.

Najlepszym rozwiązaniem jest woda mineralna niegazowana z dodatkiem owoców np. Cytryny. Każdy tego rodzaju napój możemy chłodzić wkładając go do lodówki lub wrzucając do niego kostki lodu, ale pamiętajmy, żeby nie pić zbyt zimnego napoju, ponieważ grozi to szokiem termicznym.

Podczas upalnych dni tracimy bardzo dużo wody z organizmu a wraz z nią ogromne ilości składników mineralnych. Brak napojów jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia się stanu zdrowia podczas upału.

Ile wody powinniśmy spożywać w upalne dni? Wydaje mi się, że szklanka wody raz na 30 minut jest minimalną ilością, jaką powinniśmy wypijać.

2. Produkty mleczne

Nawiązując do poprzedniej wskazówki, warto sięgać do produktów mlecznych, ale nie słodzonych. Polecam zsiadłe mleko, kefir i maślankę. Produkty te zawierają bardzo dużo wody oraz minerałów, dlatego idealnie nadają się jako zamiennik wody.

3. Gorące picie

Wiele moich wskazówek zaczerpnięta jest od rozmów ze znajomymi. Do takich należy picie gorących napoi w postaci herbaty najlepiej z dodatkiem mięty. Choć metoda ta do mnie nie przemawia i jej nie stosuję to faktycznie działa. Chodzi tutaj o efekt pocenia się, który po wypiciu ciepłej herbaty zwiększa się a to z kolei sprawia że nasz organizm naturalnie się schładza. Metoda jest znana, ale ja jej nie polecam.

4. Unikaj kofeiny i alkoholu

Wyżej napisałem, że w gorące dni potrzebna jest nam bardzo duża ilość wody. Niestety kofeina i co ważniejsze alkohol sprawiają, iż pozbywamy się wody z organizmu co może być dla nas bardzo niebezpieczne. Jeśli doskwierają nam bardzo duże upały to stronimy od alkoholu ponieważ możemy w ten sposób odwodnić organizm.

Dodatkowo alkohol znieczula nasz organizm i może spowodować, że nie będziemy odczuwali sygnałów naszego organizmu, który będzie chciał poinformować nas o np. udarze.

5. Gotowanie

Złym pomysłem jest gotowanie obiadu wymagającego długiej obróbki termicznej. Podczas upalnych dni starajmy się dobierać potrawy tak, aby nie wymagały one żadnej obróbki termicznej (jest takich bardzo dużo). Możemy również zaplanować gotowanie potrawy, która wymaga kilkuminutowej obróbki termicznej np. ryby.

6. Jedzenie

Skoro wiemy już, że nie powinniśmy robić obiadu wymagającego długiego gotowania lub pieczenia, to teraz warto poznać co powinniśmy jeść a czego nie. Są w naszym menu potrawy, które sprawiają, że nasz organizm sam z siebie będzie produkował ciepło co dodatkowo nasila skutki upału i może stać się dla nas niebezpieczne. Do tych potraw należą wszystkie produkty ciężko strawne, ponieważ do ich przetworzenia w żołądku będzie potrzebna większa energia.

Natomiast jedzenie lekko strawnych owoców i warzyw powoduje, iż nasz organizm od wewnątrz będzie produkował mnie ciepła. Polecam również schłodzenie owoców przed ich zjedzeniem np. schłodzony arbuz jest moim ulubionym przysmakiem w upalne dni. Z warzyw możemy przygotować różne sałatki a owoce zmieszać z jogurtem.

7. Filtr ochronny przed słońcem

Ludzka skóra ciągle musi walczyć o bezpieczeństwo naszego organizmu. Promienie słoneczne z jednej strony są pożyteczne a  z drugie mogą nam mocno zaszkodzić. Niebezpieczeństwo płynie ze strony promieniowania UVA i UVB (jest jeszcze najgroźniejsze UVC, ale pochłania je warstwa ozonowa atmosfery).

Na powyższe promieniowanie narażeni jesteśmy niemalże cały czas, ale najgroźniejsze jest ono w momencie wystawienia skóry na bezpośrednie działanie słońca. Dlatego powinniśmy stosować kosmetyki z filtrami ochronnymi, które zmniejszają szkodliwe działanie promieniowania i poprawią nasze bezpieczeństwo w upalne dni.

Na co zwracać uwagę kupując kosmetyk z filtrem. Najważniejszym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę to współczynnik SPF (Sun Protective Factor), którego wartość oznacza stopień ochrony. SPF waha się w granicach od 2 do 50+. Dobrze jest wybierać kosmetyk z najwyższym SPF.

8. Parasol przeciwsłoneczny

Jeśli to możliwe to staramy się nie wychodzić z domu w przypadku gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż 30 stopni C. Natomiast jeśli musimy wyjść to zabierzmy ze sobą parasol lub jakikolwiek nakrycie głowy.

Bardzo dobrym i przetestowanym rozwiązaniem jest mały i mokry ręcznik na głowie. Zdecydowanie poprawia on nasze bezpieczeństwo i chroni głowę przed przegrzaniem.

9. Klimatyzacja

Jest to urządzenie, które osobiście uważam za cud techniki. Jeśli posiadamy klimatyzację w naszym domu to nie musimy się martwić innymi wskazówkami związanymi z ochroną przed upałem w środku mieszkania. Klimatyzacja wyręczy nas i sprawi, że przetrwamy upalne dni.

Klimatyzacja ma swoich zwolenników i przeciwników. Część osób twierdzi, że klimatyzacja szkodzi i wśród tych osób jest moja żona. Zawsze, gdy mówi, że klimatyzacja szkodzi naszemu zdrowiu to ja wysuwam 3 kontrargumenty. Po pierwsze: Nie znam rzetelnych badań na temat szkodliwości klimatyzacji. Po drugie: nie znam przypadków śmierci spowodowanej przez klimatyzacją, a w przypadku upałów takich przypadku są tysiące rocznie. Po trzecie: papierosy i alkohol też szkodzą.

Drugą stroną medalu jest koszt zakupu i koszt działania klimatyzacji. W przypadku tego pierwszego musimy przygotować od 1 000 do 5 000 zł za klimatyzator przenośny i od 2 000 do 15 000 za klimatyzator stacjonarny. Natomiast koszt eksploatacji klimatyzatora tok około 2-6 zł za jeden dzień. Należy mieć tutaj na uwadze ilość dni w roku, w jakich klimatyzator działa na pełnych obrotach.

10. Klimatory i klimatyzery

Mam wrażenie, że klimatory, klimatyzery i inne tego typu wynalazki są tylko po to, aby wprowadzić nas w błąd. Nazwa tych urządzeń jest łudząco podobna do klimatyzacji co sprawia że grono osób kupuje klimator z myślą że będzie działał jak klimatyzacja. Różnica jest w cenie i zasadzie działania.

Klimatyzacja działa na zasadzie faktyczne schładzanie powietrza poprzez skomplikowany proces krążenia cieczy w obwodzie. Natomiast zasadę działania klimatorów i innych jemu podobnych można porównać do miseczki z lodem i skierowanym na nią wentylatorem.

11. Wentylatory

Wentylatory do dobrze nam znane urządzenia dające ulgę w upalne dni. Niestety mają one wadę w postaci braku schładzania powietrza. Jedyną ich funkcją jest wprowadzenie powietrza w ruch co z kolei doprowadza do zmniejszenia odczuwalnej temperatury.

12. Chłodny prysznic, basen, jezioro

To, co lubię najbardziej. Chłodny prysznic sprawia, że temperatura naszego ciała delikatnie się zmniejsza, a odczuwalny upał jest mniej dolegliwy. Dodatkowo pozbywamy się nagromadzonego potu z naszego ciała. Wadą tego rozwiązania jest czas trwania takie ochłodzenia, ponieważ trwa ono kilkanaście minut.

Natomiast przebywanie na basenie lub nad jeziorem jest zdecydowanie lepszym pomysłem, lecz niestety nie zawsze możemy skorzystać z tej opcji. Niestety ten sposób radzenia sobie z upałem niesie ze sobą niebezpieczeństwo. W trakcie pisania tego artykułu spojrzałem na statystyki utonięć i w ostatnich 3 dniach w ten sposób zginęło aż 27 osób (dane od 30.07 do 1.08.2017).

13. Czas opalania

Nie wiem jak Ty, ale ja wprost nienawidzę się opalać. Natomiast rozumiem osoby, który sprawia to przyjemność, lecz muszą one pamiętać o ważnych zasadach panujących przy opalaniu się na słońcu. Należy zwrócić uwagę na 3 aspekty bezpiecznego opalania.

Pierwszym z nich jest stosowanie kosmetyku z filtrem, drugi to pora dnia, gdzie nie powinniśmy się opalać w godzinach od 11:00 do 17:00. Natomiast trzeci i najważniejszy aspekt to czas opalania. Nie powinniśmy wystawiać naszej skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych dłużej niż przez 1 do 1,5 godziny zależnie od pory dnia i karnacji naszej skóry.

14. Schłodź miejsca na ciele, przy których mierzy się puls

Metoda, którą ja wykorzystuje w każdy upalny dzień to miska z zimną wodę. Miskę stawiamy na podłodze i wkładam do niej nogi tak, aby były zanurzone po kostki. Przynosi mi to bardzo dużą ulgę w upalne dni. Dlaczego tak się dzieje?

Powodem jest schładzanie krwi, która nieustannie krąży po naszym ciele. Najlepszymi miejscami do schładzania krwi są te rejony naszego ciała gdzie najlepiej odczuwalny jest puls, czyli: nadgarstki, kostki, wewnętrzna strona łokci i kolan. Jak widać nie musimy zanurzać w wodzie całego organizmu aby poczuć się lepiej.

15. Termofor

Termofor jest znany z tego, że trzyma ciepło w chłodne dni, ale czy można wykorzystać go w upalne dni. Jak najbardziej tak. Termofor przydaje się w upalne dni i doskonale może schłodzić poszczególne partie ciała podobnie jak zimna woda.

16. Szok termiczny

Szok termiczny jest bardzo groźnym i niebezpiecznym zjawiskiem. Występuje on, wtedy gdy nasz organizm odczuwa nagłą zmianę temperatury. Niebezpieczeństwo doznania szoku termicznego występuje głównie w lato, gdy wychodzimy z pomieszczenia klimatyzowanego za zewnątrz oraz w momencie nagłego wejścia do zimnej wody np. nad jeziorem. Dbając o nasze bezpieczeństwo powinniśmy zwracać uwagę na różnice temperatur w zmieniającym się otoczeniu.

17. Gorące powietrze wędruje do góry

Jeśli doskwiera nam bardzo duży upał to pamiętajmy o tym, że najwięcej zimnego powietrza znajduje się przy podłodze. Wniosek z tego taki, że kładąc się na podłodze możemy poczuć się lepiej i bezpieczniej.

18. Zasuń rolety, ale jak?

Zasłonięcie okien jest podstawowym elementem schładzania naszego mieszkania. Niestety większość z nas robi to źle, ponieważ zasłaniamy okna od wewnątrz mieszkania, a powinniśmy zrobić to na zewnątrz. Zatrzymanie promieni słonecznych jeszcze na zewnątrz budynku, zanim przejdzie przez szyby sprawia, że odczuwalna temperatura jest o wiele niższa niż ta na zewnątrz.

Warto w tym miejscu zainwestować w rolety zewnętrzne lub w ostateczności rozwiesić koc albo np. Rolety bambusowe. Tego typu działanie może zdziałać bardzo wiele.

19. Otwieranie okien

W sprawie otwierania okien zdania są podzielone. Część osób stoi po stronie, iż okna powinny być zamknięte po to, aby nie wpuszczać gorącego powietrza, a z drugiej strony są zwolennicy otwierania okien, ponieważ sprawia to naturalną cyrkulację powietrza.

W tym przypadku jestem zdania, że każdy powinien zrobić tak jak uważa. Jeśli jest mu zimniej przy zamkniętych oknach, to nie widzę przeciwwskazań. Ja lubię, gdy okna są otwarte z uwzględnieniem faktu, że nie otwieram okien po stronie nasłonecznionej.

20. Mokry ręcznik w oknie

Pytając znajomych o sposoby na ochłodzenie mieszkania otrzymałem informację że dobrym sposobem jest wywieszenie w otwartym oknie mokrego ręcznika lub prześcieradła. Z tym pomysłem jest jak z klimatorami, niby klimatyzacja, ale nie chłodzi.

21. Przeciąg

Kolejny pomysł znajomego, który działa na zasadzie wentylatora. Czyli otwieranie okien w różnych pomieszczeniach w celu uzyskania tzw. przeciągu. Pomysł dobry, ale niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ zamiast się ochłodzić możemy nabawić się choroby.

22. Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile ciepła wytwarzają urządzenia elektryczne w naszym mieszkaniu. Do urządzeń, które wytwarzają najwięcej ciepła należą telewizor, komputer, odkurzacz, kuchenka mikrofalowa i lodówka (ostatniego urządzenia nie polecam wyłączać, nawet w upalne dni). Dodatkowo dla naszego bezpieczeństwa pamiętajmy o minimalizowaniu używania kuchenki gazowej oraz piekarnika.

23. Ściany i dach też wpuszczają ciepło

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak groźne pod kątem ogrzewania naszego mieszkania mogą być nasze mury i dach. Źle ocieplone i zaizolowane mury mogą ogrzać się w ciągu dnia i oddawać swoje ciepło jeszcze długo po zachodzie słońca. W trakcie ogrzewania domu styropianem warto pomyśleć o dobrej izolacji nie tylko przez zimnem, ale również przed ciepłem.

24. Planowanie dnia i pracy

W ostatnich dniach musiałem mocno zmienić swoje plany pracy oraz plany dnia. Spowodowane to było oczywiście upałami, które sprawiły, że przeniosłem prace fizyczne na początek dnia oraz na późny wieczór. Warto tak zorganizować sobie czas, aby nie przemęczać swojego organizmu.

Pamiętajmy również o tym, że istnieje bardzo wiele miejsc wyposażonych w klimatyzację. Nie mam tutaj na myśli supermarketów i centrum handlowego, ale inne ciekawe miejsca, w których możemy bezpiecznie spędzić czas. Są to m.in.:

 • Kina
 • Biblioteki
 • Muzea
 • Kryte baseny
 • Kawiarnie

25. Upały w pracy

Na temat upałów w pracy już wkrótce opublikuję kolejny artykuł traktujący o bezpieczeństwie w pracy w zakresie wysokich temperatur.

Jeśli chcesz wiedzieć jako pierwszy o tym artykule, to zachęcam cię do zapisania się do mojego newslettera za pomocą formularza poniżej.

Zgodnie z obietnicą: “Upały w pracy”

 

26. Siesta

Siesta to nic innego jak przerwa w pracy. Siesta została wynaleziona przez Hiszpanów, którzy w trakcie dnia robią sobie około 2-godzinną przerwę w pracy na obiad i odpoczynek. Przerwa obowiązuje przeważnie od godziny 14:00 do 16:00.

W Polsce Siesta niestety nie jest praktykowana, ponieważ wymagałoby to zmian w prawie pracy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby praktykować Siestę w warunkach domowych i sprawiać sobie pełen relaksu odpoczynek w godzinach od 14:00 do 17:00.

27. Ubierz się właściwie

Nie odkryję ameryki, jeśli powiem, że w trakcie upałów musimy ubierać się raczej skromnie. Ale ważna jest również jakość, kolor i przewiewność ubrania. Ubrania nie mogą być obcisłe, a kolory powinny być jasne tak, aby odbijały promienie słoneczne.

Najlepsze na upał są tkaniny bawełniane i lniane, które doskonale przepuszczają powietrze. Dodatkowo pamiętaj o przewiewnym nakryciu głowy, który w dużym stopniu uchroni cię przed udarem.

28. Sen

Co do spania w ciepłe noce to mam dla ciebie dwie porady, które niekoniecznie przypadną ci do gustu. Mam na myśli po pierwsze spanie na podłodze, o której już wyżej wspominałem oraz spanie samemu. Niestety, jeśli chcemy, aby było nam chłodniej w nocy to żonę musimy wysłać na kanapę 😉

29. Zimna pościel

Kolejny elementem nieprzespanych ciepłych nocy jest nasza pościel. Niestety większość tanich pościeli wykonana jest z poliestru, który słabo przepuszcza powietrze i w ten sposób dodatkowo nas ogrzewa. Natomiast pościel z bawełny lub jedwabiu sprawi, że czas naszego snu będzie spokojniejszy.

Dodatkowym sposobem na spokojniejszy sen jest wstawienie poduszki na kilka godzin przed snem do lodówki. W ten sposób schłodzona poduszka ułatwi nam zasypianie.

30. Pocenie się

Większość z nas nie jest zwolennikami pocenia się i jest to całkowicie zrozumiałe. Ale mało kto wie, że pocenie się to bardzo skuteczny system obronny naszego organizmu. Pot, czyli w 98% woda wydzielając się na zewnątrz naszego organizmu schładza go i sprawia, że spada jego temperatura i poprawia się bezpieczeństwo zdrowia.

Niestety system ten jest uzależniony od dostaw wody i właśnie dlatego lekarze zalecają w upalne dni picie tak dużej ilości wody.

31. Podróż samochodem

Podróż samochodem podczas panujących upałów jest szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Jeśli nie posiadamy w samochodzie klimatyzacji to powinniśmy zrezygnować z jazdy nim jeśli temperatura przekracza 30 stopni C.

Pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dzieci oraz naszych pupili w postaci np. psów w samochodzie. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni C. Pamiętajmy również o częstszych przerwach w podróżowaniu samochodem w taką pogodę, nawet jeśli mamy klimatyzację.

32. Pogotowie ratunkowe

Czy możemy wezwać pogotowie w przypadku gdy jest nam ciepło? Oczywiście, że nie możemy, nie mniej jednak należy pamiętać, iż temperatura przekraczająca 30 stopni C potrafi być zabójcza i w pewnych okolicznościach możemy wezwać pogotowie i dyspozytor powinien je do nas wysłać.

Kiedy możemy wezwać pogotowie w upalne dni? W przypadku gdy odczuwamy zawroty głowy, zwiększone bicie serca, nudności oraz ogólne osłabienie, to czym prędzej musimy zwilżyć mokrymi szmatkami głowę (głównie czoło), ręce i nogi. Jeśli jest taka możliwość to poprośmy sąsiada o pomoc lub zadzwoń pod numer alarmowy 999, lub 112. Dyspozytor oceni stan naszego zdrowia i zdecyduje czy wysłać zespół ratowniczy.

33. Lekarstwa

Mało kto zwraca uwagę na lekarstwa w upalne dni, a może to być przyczyną ich niezdatności do spożycia. Jeśli posiadasz domową apteczkę z lekarstwami to sprawdź, który lek musi być przechowywany w lodówce oraz w jakiej maksymalnej temperaturze może być przechowywany poza nią.

Najlepiej opisać sobie wszystkie lekarstwa na opakowaniu i w razie potrzeby w upalne dni schować je do lodówki. Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa jest to bardzo ważna sprawa.

34. Rodzina i sąsiedzi

Niezwykle ważne jest nasze społeczne podejście do upałów. Co mam na myśli? Chciałbym przekonać Cię, abyś zwrócił uwagą na samotne osoby w twojej rodzinie lub najbliższym sąsiedztwie w trakcie panowania upałów. Jest to bardzo ważne w przypadku osób w podeszłym wieku, ponieważ to one wraz z małymi dziećmi są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo w te dni.

Wystarczy, jeśli raz lub dwa razy dziennie zadzwonisz, lub zapukasz do drzwi w ciągu dnia i upewnisz się, że wszystko jest OK. Jest to doskonały sposób na zadbanie o bezpieczeństwo bliskich oraz sąsiadów, jak również poprawienie relacji z nimi.

Podsumowanie

Żywię głęboko nadzieję, że choć jedna wskazówka przyda Ci się i ulży ci, choć troszkę w te upalne dni. Poradnik ten napisałem w celu poprawienia naszej ogólnej wiedzy na temat upałów oraz aby zwiększyć twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że upał to wbrew pozorom nie jest pozytywny aspekt pogody, ponieważ jest on groźniejszy niż 20-stopniowe mrozy.

 

Jeśli masz swoje wskazówki, to proszę zamieść je w komentarzu.

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

4 komentarze

 • Odpowiedz Forest 4 sierpnia 2017 at 18:54

  Kilka uwag na szybko które się nasunęły podczas czytania.
  Pierwsza sprawa najmniej ważna, ulubiony serwis pogodowy. Podobno o gustach się nie dyskutuje, jednak sprawdziłem sobie dziś wskazany adres Pogodynka.pl i to co przeczytałem diametralnie różniło się od tego co jest u mnie za oknem, więc już się zniechęciłem (może to tylko pojedynczy przypadek). Osobiście moim ulubionym jest meteo.pl (Uniwersytetu Warszawskiego) tam w moim przypadku mają jednak dosyć dużą sprawdzalność (oczywiście błędy też się pojawiają jak wszędzie). Pomijając ulubione strony, chciałem nawiązać do faktów dotyczących ogólnie prognoz pogodowych. Należy pamiętać, że przy prognozach każda godzina się liczy, czym bardziej odległa prognoza tym mniejsza pewność że się sprawdzi. Na warunki atmosferyczne ma wpływ tak wiele czynników (choć by już owiany legendą “efekt motyla”) że nie da się jej przewidzieć w 100% i chyba nigdy nie będzie można tego robić. Sprawdzalność spada jak pisałem z każdą godziną, a współczesna technika pozwala w niewielkim stopni przewidzieć pogodę maksymalnie na 3 dni (reszta to już wróżenie z fusów).
  Kolejną tym razem już ważną sprawą którą chciałem poruszyć, to stosowanie filtrów. Wg ostatnich wyników badań, filtry robią więcej złego niż dobrego. Jak wiemy dzięki słońcu wytwarzana jest w naszym organizmie witamina D. W naszej strefie klimatycznej powszechny jest jej niedobór. Filtry jeszcze bardziej pogarszają sprawę hamując jej wytwarzanie. Całe książki piszą o skutkach niedoboru tej witaminy (o których często nawet sobie nie zdajemy sprawy), dlatego nie będę się tu rozpisywał, każdy zainteresowany sobie znajdzie. W każdym razie ryzyko ciężkich chorób jak np. zachorowania na raka (jest na tyle małe), skutki powikłań związanych np. z poparzeniami na tyle mniej istotne, że sumując za i przeciw lepiej nie stosować filtrów jeżeli nie ma takiej konieczności. Skutki niedoboru witaminy D są znacznie szersze i gorsze. Filtr to ostateczność gdy wiemy ze będziemy wystawieni na długie działanie słońca i chcemy uniknąć poparzenia (przed przegrzaniem lub udarem nas to nie ochroni), na co dzień nie powinno się ich stosować. Dużo lepiej na tym wyjdzie nasz organizm.
  Kwestia klimatyzacji. Jak słusznie zauważono klimatyzatory przenośne, nawet te najlepsze (ceny powyżej 2 tysięcy z rurami wystawianymi na zewnątrz) nawet niedorównują najsłabszym klimatyzacjom montowanym w budynkach na stałe z agregatem zewnętrznym. Nie tylko o wydajność tu chodzi ale też np. głośność pracy takie urządzenia, one zwyczajnie nie nadają się do ciągłej pracy w mieszkaniu. Więc jak ktoś nie chce wydać więcej na konkretną klimę niech sobie lepiej odpuści. Inna kwestia to serwisowanie. Jeżeli zadbamy o takie urządzenie nie powinniśmy się martwić o choroby (w pracy lub centrach handlowych niektórzy spędzają całe dnie i jakoś nie chorują). Mało tego porządna klimatyzacja to też filtry i całe systemy oczyszczania powietrza, więc nawet będziemy mieli lepsze powietrze w pomieszczeniu niż na zewnątrz. Jak kogoś stać to nie ma się czego bać i warto zainwestować, jednak jak nas nie stać, to nie ma co kupować jakiejś taniochy, bo nie ma to sensu. Samochód to troszkę inna bajka, jednak przy korzystaniu z głową też można być bezpiecznym. Tu największym zagrożeniem są grzyby itp które się rozwijają w kanałach (to jednak inne środowisko niż dom), można ich się pozbyć serwisując klimę. Kolejna sprawa to wysuszone powietrze i wielkie/nagłe zmiany temperatury. Nie powinniśmy przekraczać 8 stopni jeżeli chodzi o różnicę temperatur wewnąątrz i zewnątrz, jednak jak twierdzą lekarze bezpieczna temperatura to 22 stopnie, jeżeli nie zejdziemy niżej w zasadzie nikomu nie powinno się nic stać w związku z używaniem klimy bo drobnoustroje które nas mogą zaatakować w tej sytuacji, nie rozwijają sie powyżej tej temperatury.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 4 sierpnia 2017 at 21:49

   Bardzo interesujący i pouczający komentarz. Dziękuję forest.

 • Odpowiedz Upał w pracy – Bezpieczny Polak 8 sierpnia 2017 at 18:58

  […] niedawno opublikowany wpisie pod tytułem „34 wskazówki jak radzić sobie z upałami” zobowiązałem się do omówienia tematu upałów w pracy. Dlatego dziś postanowiłem dotrzymać […]

 • Odpowiedz Plany blogera - Bezpieczny Polak 21 października 2017 at 12:24

  […] Dotychczasowe pomysły na artykuły czytelników bloga to: Bezpieczeństwo nad wodą – 21 porad Sen za kierownicą Zakaz korzystania z telefonów na przejściu dla pieszych 34 wskazówki jak radzić sobie z upałami […]

 • Zostaw komentarz