Bezpieczna rodzina, Bezpieczne drogi, Bezpieczne dziecko, Policja, Ratownictwo i pierwsza pomoc

28 aplikacji przydatnych w bezpiecznej podróży

Czy istnieją aplikacje, które sprawią, że nasza wakacyjna podróż będzie bezpieczniejsza i wygodniejsza? Dzisiaj niemalże każdy z nas posiada smartfona, który idealnie sprawdza się jako narzędzie pomocnicze w podróżowaniu i nie mam na myśli tylko i wyłącznie nawigacji.

Każdy smartfon posiada co najmniej jedną mapę i przeważnie jest to Google Maps, ale czy są inne aplikacje, które zadbają o nasze bezpieczeństwo w podróży? Naturalnie są takie aplikacje i w tym artykule wymienię ich aż 28, przy czym nie jest to lista zamknięta. Aplikacji jest bardzo wiele i dodatkowo każdy rodzaj aplikacji ma wiele odpowiedników.

Jeśli znasz aplikację, która według ciebie powinna się tutaj znaleźć, lecz jej nie zamieściłem to wstaw ją w komentarzu pod artykułem.

Pamiętaj, że niżej wymienione aplikacje nie zastąpią twojego zdrowego rozsądku, dlatego nie polegaj w 100% na tych aplikacjach, ponieważ od tego zależy twoje bezpieczeństwo.

Uwaga!

Każda aplikacja jest dostępna na system Android. Część z nich jest dostępna również na system iOS i Windows Phone, a jeśli nie, to w zamian podaję jej odpowiednik na określony system lub piszę BRAK.

1. iPolak

Jeśli wybieramy się w podróż zagraniczną i zwiedzamy kilka krajów jednocześnie, to aplikacja iPolak jest nam wręcz niezbędna. Jest to aplikacja wydana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski, która wskazuje Ci drogę do najbliższej placówki dyplomatycznej.

Dodatkowo aplikacja pomaga Ci zadbać o twoje bezpieczeństwo informując cię o zagrożeniach w innych zakątkach świata. Posiada ona również przycisk S.O.S., gdzie znajdziesz numer telefonu do najbliższej placówki.

Aplikacja dostępna na wszystkie 3 systemy:

[ Android ] [ iOS ] [ Windows ]

2. Współrzędne Mapy

Dzięki tej aplikacji masz możliwość sprawdzenia swoich współrzędnych geograficznych co może pomóc służbom ratowniczym w przypadku zaistnienia potrzeby udzielenie Tobie pomocy w niebezpieczeństwie. Aplikacja posiada takie narzędzie jak pomiar odległości pomiędzy określonymi punktami, aktualna lokalizacja GPS i inne.

Możesz również udostępniać swoją lokalizację GPS za pośrednictwem SMS, e-maila lub Facebooka. Aplikacja jest przeznaczona głównie dla osób podróżujących poza wytyczonymi szlakami oraz w trudno dostępnych rejonach np. Gór.

Aplikacja dostępna na Androida

[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows ]

3. Współrzędne i lokalizacja

Aplikacja „Współrzędne i lokalizacja” spełnia takie same funkcje jak wyżej wymieniona, lecz posiada ona inny wygląd i jak na moje oko jest prostsza w obsłudze. Jest to obowiązkowa pozycja w ręku każdej osoby podróżującej w górach lub po lasach.

Aplikacja dostępna na Androida

[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows ]

4. MapsMe

Wyjeżdżając za granicę lub w tereny gdzie może być problem z zasięgiem internetu warto posiadać na swoim smartfonie aplikację z mapą offline co poprawi nasze bezpieczeństwo. Doskonale w tej kategorii odnajduje się aplikacja MapsMe (do niedawna MapsWithMe). Aplikacja z jednej strony pozwala korzystać z mapy, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci, a z drugiej pozwala zaoszczędzić pakiety internetu, jakie posiadamy.

Bardzo ważną informacją jest fakt, że mapy są aktualizowane przez miliony użytkowników OpenStreetMap.

Dodatkowymi funkcjami jest wyszukiwarka m.in. atrakcji turystycznych, restauracji i itp. Można również za jej pośrednictwem zarezerwować hotel w systemie booking.com oraz udostępniać swoja aktualną lokalizację poprzez różne kanały.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows ]

5. OsmAnd – Mapy i Nawigacja

OsmAnd Mapy i Nawigacja, to dobra konkurencja dla MapsMe. Potrafi ona doskonale działać bez dostępu do internetu, ponieważ wszystkie dane i mapy są przechowywane na karcie pamięci lub bezpośrednio w telefonie.

Aplikacja posiada swoją płatną wersję, lecz nie różni są ona zbytnio od wersji darmowej.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows ]

6. Regionalny System Ostrzegania

Kolejna moja propozycja jest niezbędnikiem dla osób podróżujących po Polsce, dbających o swoje bezpieczeństwo oraz chcących unikać zagrożeń i bezpiecznie przebyć drogę. Regionalny System Ostrzegania jest aplikacją wydaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, która powiadamia użytkowników o potencjalnych zagrożeniach, niebezpieczeństwach lub klęskach żywiołowych.

Jak działa aplikacja RSO? W pierwszej kolejności Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego musi wygenerować komunikat z ostrzeżeniem, a następnie ostrzeżenie pojawia się w aplikacji RSO. Dodatkowo aplikacja ta posiada przydatne poradniki, dotyczące postępowania w sytuacjach kryzysowych takich jak: burze i nawałnice, wichury, powódź, upał, katastrofa budowlana, zagrożenia terrorystyczne, niebezpieczna przesyłka, pożar, pierwsza pomoc i inne.

Aplikacja jest obowiązkowym punktem na każdym smartfonie.

Aplikacja dostępna na wszystkie 3 systemy:

[ Android ] [ iOS ] [ Windows ]

 

 

7. AccuWeather

AccuWeather to aplikacja bezpośrednio powiązana ze znanym serwisem pogodowym o tej samej nazwie. Jest do doskonała pozycja dla osób podróżujących po świecie, ponieważ publikuje ona najnowsze informacje pogodowe.

Ciekawym rozwiązaniem w tej propozycji jest usługa AccuWeather MinuteCast, która dosłownie co minutę aktualizuje dane ostrzegające o opadach przez najbliższe dwie godziny w określonej lokalizacji. Jedynym ograniczeniem powyższej usługi jest ilość krajów, jakie obejmuje.

Aplikacja świetnie podaje bieżące warunki pogodowe wraz z podsumowaniem i prognozami. Są również prognozy lokalne i krótkoterminowe.

Aplikacja dostępna na wszystkie 3 systemy:

[ Android ] [ iOS ] [ Windows ]

8. GO Weather Widget & Wallpaper

GO Weather Widget & Wallpaper mieści się w tej samej kategorii aplikacji co AccuWeather i posiada również wiele funkcjonalności. Główną jej zaletą jest fakt, że można ją zainstalować jako widget lub tapetę na naszym smartfonie.

Dzięki GO Weather poznasz aktualną prognozę pogody oraz takie czynniki jak: temperatura, odczuwalna temperatura, opady, wskaźnik promieniowania UV, wilgotność, widoczność, ciśnienie, stężenie pyłków, prędkość i kierunek wiatru.

Aplikacja dostępna na Androida
[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows ]

9. SAS Survival Guide

To jest jedna z najciekawszych aplikacji w moim zestawieniu. Napisane przez byłego żołnierza SAS i instruktora, Johna “Lofty” Wiseman. Aplikacja zawiera 16 filmów, które posiadają instruktaż czynności umożliwiających przetrwanie w największych pustkowiach, gdzie nie ma dostępu do internetu.

Dodatkowo aplikacja zawiera pełen tekst bestsellerowej książki o identycznej nazwie jak aplikacja. Ponad 400 stron interesujących informacji. Jeśli nie znasz podstawowych technik survivalowych i wybierasz się w tereny niebezpieczne, gdzie nie ma możliwości wezwania pomocy, to musisz zainstalować tę aplikację dla twojego bezpieczeństwa.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

10. SAS Urban Survival

Autorem SAS Urban Survival jest również Johna “Lofty” Wiseman, który tym razem prezentuje wiedzę z zakresu przetrwania w „miejskiej dżungli”. Aplikacja przydatna nie tyle w podróży ile w codziennym życiu w mieście.

Pozycja ta zawiera instrukcje z zakresu samoobrony, radzenia sobie z pożarem, zachowania w przypadku ataku terrorystycznego oraz funkcjonalną listę kontrolną przetrwania miejskiego i inne.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS – zakup w ramach SAS Survival Guide]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

11. Przetrwanie

Aplikacja Przetrwanie podobnie jak dzieło Johna “Lofty” Wiseman zawiera w sobie cenne instrukcje związane z przetrwaniem w każdych warunkach, jakie napotkamy podczas podróży. Jak twierdzi autor aplikacji każdy z nas powinien posiadać pewien zasób wiedzy i technik pozwalających przetrwać w miejscach odosobnionych.

W przeciwieństwie do aplikacji Wisemana ta aplikacja jest darmowa, ale zawiera reklamy.

Aplikacja dostępna na Androida
[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS – brak lub SAS Survival Guide]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

12. Offline Survival Manual

Kolejna aplikacja jest również z dziedziny survivalu i obejmuje instrukcję jak rozpalić ognisko, budować schronienia, znaleźć pożywienie i inne porady jak przetrwać nie mając pod ręką szpitala.

Co bardzo istotne Offline Survival Manual, jak sama nazwa wskazuje jest aplikacją, która po zainstalowaniu nie potrzebuje zasięgu internetu.

Aplikacja dostępna na Androida
[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS – brak lub SAS Survival Guide]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

13. FlightAware Flight Tracker

Ta aplikacja to forma gadżetu niż faktycznie przydatnej aplikacji, ale nie mniej jednak może nam się przydać w podróży. Pozwala na śledzenie statusu naszego lotu w czasie rzeczywistym oraz pokazuje przebytą trasę w powietrzu.

W aplikacji sprawdzicie takie ciekawostki jak numer lotu i kod lotniska. Dodatkowo można sprawdzić ewentualne spóźnienie naszego lotu co może mieć wpływ na bezpieczeństwo naszej podróży.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

14. Mass Event Security

Czasami bywa tak, że nie wiemy, jak się zachować w niebezpiecznej sytuacji, w tym momencie przychodzi nam z pomocą aplikacja Mass Event Security co bardzo istotne stworzona przez Polska firmę. Aplikacja podzielona jest na cztery kategorie działania: imprezy masowe, active shooter, terroryzm bombowy oraz pierwsza pomoc.

Z pewnością aplikacja ta może poprawić nasze bezpieczeństwo, lecz pamiętajmy, że nie możemy zaznajamiać się z jej wskazówkami w ostatniej chwili. Poradnik powinien być przestudiowany odpowiednio wcześniej, aby w razie zagrożenia szybko zareagować i szybciej skorzystać z aplikacji.

Istotny jest również komunikat, jaki na stronie publikują jego twórcy mówiący o tym, że instrukcje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do żadnych roszczeń.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

15. Skyscanner

Skyscanner to aplikacja, której główną funkcją jest wyszukiwanie tanich lotów. Dzięki niej możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na przelotach samolotem. Ważne jest też to, że aplikacja jest niezależna i bezpłatna oraz dostępna jest w ponad 30 językach.

W aplikacji możesz również stworzyć alert cenowy, który poinformuje cię o atrakcyjnej ofercie odpowiadającej twoim parametrom lotu. Co prawda aplikacja niewiele ma wspólnego z bezpieczeństwem fizycznym, ale z bezpieczeństwem naszych finansów już tak.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

16. Azuon Flight Search

Azuon Flight Search posiada dokładnie takie same funkcje jak ww. SkyScanner, ale wydaje mi się bardziej skomplikowana. Nie mniej jednak jest to jakaś alternatywa dla tej pierwszej.

Aplikacja dostępna na Androida
[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS – brak lub Skyscanner]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

17. Booking.com

Tej aplikacji, a raczej strony internetowej chyba nikomu nie trzeba przedstawić. Obok Trivago jest to jedna z najpopularniejszych platform do planowania podróży i rezerwacji hoteli. Aplikacja posiada bardzo wiele funkcji ułatwiających wybranie hotelu o wybranych przez nas parametrach.

Aktualnie zarejestrowanych jest ponad 1 000 000 hoteli i apartamentów, co sprawia, że jest w czym wybierać.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

18. Couchsurfing

Zamieszczając tą aplikację w moim zestawieniu miałem pewne wątpliwości, ponieważ nie jest ona do końca bezpiecznym sposobem na podróżowanie. Z drugiej strony muszę wziąć pod uwagę, że twórcy aplikacji mieli na uwadze moje wątpliwości i gdyby była ona niebezpieczna to zapewne nie rozwinęłaby się aż tak mocno.

Aplikacja Couchsurfing to najprostszy sposób na tanie i w miarę bezpieczne podróżowanie, ponieważ umożliwia kontakt osób chcących ugościć podróżnych przybywających do danej miejscowości. Aktualnie w aplikacji jest ponad 12 milionów zarejestrowanych osób korzystających z idei couchsurfingu w ponad 230 000 miastach na całym świecie.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

 

 

19. TripAdvisor

Jeśli chcemy bezpieczniej podróżować, to nie możemy ominąć świetnej aplikacji, jaką jest TripAdvisor. Aplikacja ta posiada ponad 500 milionów recenzji i opinii na temat miejsc, hoteli i atrakcji turystycznych. Zawiera również informacja na temat bezpieczeństwa danego miejsca.

Dla smartfonów aplikacja ta jest bezpłatna i łatwa w użyciu. Sukcesem Tripadvisor jest fakt, że recenzje i opinie do tej aplikacji może dodawać każdy jej użytkownik co sprawia, iż informacje są z pierwszej ręki.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

20. E-podróżnik

Szukasz w internecie idealnego połączenia pomiędzy miastami? Aplikacja E-podróżnik jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ posiada aż 600 polskich przewoźników i jest oficjalnym produktem serwisu internetowego e-podróżnik.pl

W aplikacji możesz wyszukać tzw. połączenia door-to-door , czyli aplikacja wskaże nam najlepsze połączenia komunikacji międzymiastowej i miejskiej, tak abyśmy bezpiecznie i szybko trafili do miejsca docelowego.

Aplikacja dostępna na Androida
[ Android ]
Podobna aplikacja na [ iOS – brak]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

21. Jak dojadę

Niniejsza pozycja jest obowiązkowa dla osób często podróżujących komunikacją miejską w największych polskich miastach. Jest ona oficjalną aplikacją serwisu jakdojade.pl. Aplikacja zawiera rozkłady jazdy takich przewoźników jak ZTM, MPK, MZK, SKM, PKP i co bardzo istotne w wielu przypadkach pokazuje rzeczywiste położenie autobusów i tramwajów.

Aplikacja jest bezpłatna, lecz ma swoją wersję premium, która jest pozbawiona reklam i zawiera pełną nawigację GPS. Co istotne aplikacja działa również bez połączenia z internetem.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

22. Moja Komenda

Moja Komenda to dzieło Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania oraz skontaktujemy się z najbliższą jednostką Policji.

W aplikacji wystarczy wpisać własny adres zamieszkania i w odpowiedzi otrzymamy informacje na temat dzielnicowego oraz komisariatu Policji lub wpisujemy imię i nazwisko dzielnicowego po czym również otrzymamy informacje na jego temat.

Ważne jest to, że nie musimy posiadać dostępu do internetu, aby móc wyszukiwać informacje na temat dzielnicowych i komisariatów, ale jeśli jesteśmy online to wystarczy jedno kliknięcie i uzyskamy informacje.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

23. AroundMe

W dosłownym tłumaczeniu aplikacja nazywa się „wokół mnie” i faktycznie potrafi pokazać nam bardzo wiele ciekawych miejsc. Szukasz baru, bankomatu, restauracji, szpitala, hotelu, stacji benzynowej to musisz zainstalować „AroundMe”.

Aplikacja posiada również ciekawe rozwiązanie, które pozwala przesłać wyszukaną przez nas lokalizację do Apple Maps, Google Maps, Navigon, TomTom i wiele innych. W ten sposób bardzo szybko dostaniemy się w pożądane miejsce.

Aplikacja dostępna na wszystkie 3 systemy:

[ Android ] [ iOS ] [ Windows ]

24. Prey Anti Theft

Prey Anti Theft to jedna z najistotniejszych aplikacji w twoim smartfonie. Aktualnie nie ma i chyba nigdy nie będzie zabezpieczenia, które w 100% uchroni nas przed kradzieżą telefonu czy laptopa. Dlatego też aplikacja pokroju Prey Anti Theft jest obowiązkowym punktem w naszej bibliotece programów związanych z bezpieczeństwem.

Dane zawarte w aplikacji, a raczej koncie założonym dzięki tej aplikacji mogą nie tylko posłużyć do zlokalizowania naszego urządzenia, ale mogą również być zasobem dowodowym dla Policji. Jedną z funkcji aplikacji jest wywołanie dźwięku alarmu poszukiwanego urządzenia, nawet jeśli jest ono wyciszone.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

25. Pierwsza pomoc

To, że każdy z nas powinien potrafić udzielić pierwszej pomocy chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Na całe szczęście jeśli nie mamy gruntownego przygotowania, to zawsze możemy skorzystać z aplikacji na smartfona o nazwie „Pierwsza Pomoc”.

Bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych jest dla nas najważniejsze a aplikacja ta posiada podstawy pierwszej pomocy, asystenta resuscytacji krążeniowo-oddechowej, lokalizator, pełen zakres numerów alarmowych, filmy instruktażowe i wiele innych.

To jest kolejna aplikacja stworzona przez Polskie instytucje, których zadaniem jest dbać o nasze bezpieczeństwo i są to Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy i JRG1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy.

Aplikacja jest w języku polskim i angielskim.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows]

26. XE Currency

Aplikacja XE Currency jest dedykowana dla osób przebywających za granicą, ponieważ posiada aktualne ceny większości walut na świecie oraz ceny metali szlachetnych. Ceny aktualizowane są co minutę co sprawa, że zawsze mamy najświeższe informacje na ten temat.

Kalkulator walutowy wbudowany w tą aplikację może monitorować do 10 waluty na raz.

Aplikacja dostępna na wszystkie 3 systemy:

[ Android ] [ iOS ] [ Windows ]

27. Loecsen

Nie na świecie człowieka, który potrafi porozumieć się w każdym języku. Na szczęście są aplikacje na smartfony, które pomogą nam w trudnych sytuacjach jak np. Loecson, która posiada 400 ułożonych tematycznie zwrotów w 40 różnych językach.

Co istotne po pobraniu wszystkich plików program nie potrzebuje połączenie z internetem oraz co bardzo istotne odzwierciedla ona niuanse każdego języka, np. rodzaj męski i żeński. Aplikacja jest darmowa i nie wymaga dodatkowych zakupów.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

 

28. Google Translate

Google Translate to chyba najbardziej rozpoznawany tłumacz na świecie i nikomu nie trzeba go przedstawiać. Najważniejszym w tej aplikacji jest fakt, że masz do wyboru aż 103 języki. Natomiast tryb offline jest dostępny w 52 językach.

Aplikacja dostępna na Androida i iOS
[ Android ] [ iOS ]
Podobna aplikacja na [ Windows – brak]

 

 

 

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

3 komentarze

  • Odpowiedz 34 wskazówki jak radzić sobie z upałami – Bezpieczny Polak 4 sierpnia 2017 at 11:57

    […] Więcej na temat tej aplikacji znajdziesz w artykule: 28 aplikacji przydatnych w bezpiecznej podróży. […]

  • Odpowiedz Moja Komenda - wizytownik dzielnicowych - Bezpieczny Polak 14 sierpnia 2017 at 17:22

    […] Polecam Ci również moją listę aplikacji przydatnych w podróży […]

  • Odpowiedz Monka Ugryźć świat 25 września 2018 at 12:45

    Bardzo fajne i obszerne zestawienie 🙂 Dla mnie szczególnie ważne było Maps.me i xe.currency. Sama także przygotowałam podobne zestawienie o minimum aplikacji w podróży 🙂

  • Zostaw komentarz