15 porad jak bezpiecznie jeździć na autostradzie?
Bezpieczne drogi

15 porad jak bezpiecznie jeździć na autostradzie?

 

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Osobiście znam przypadki osób, które mają prawo jazdy, lecz nie potrafią i nie chcą jeździć na autostradach. Głównym czynnikiem jest strach, którego przyczyną jest głównie brak wiedzy na temat zasad poruszanie się po tego typu drogach. W niniejszym artykule przedstawię wam podstawowe reguły, jakie panują na autostradach i drogach ekspresowych.

 

Czegoś brakuje w artykule? Proszę zostaw swoją uwagę w komentarzu.

Uważasz, że artykuł jest przydatny? Udostępnij go znajomym.

Artykuł jest zbyt długi? Pod artykułem znajdziesz ciekawą infografikę.

 

Co znajdziesz w tym artykule?

 • Jak ważna jest prędkość na autostradzie?
 • Czy na autostradzie wolno cofać i zawracać?
 • Co zrobić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?
 • Do czego mogą posłużyć ci światła awaryjne?

Statystyki autostradowe

Dane za rok 2015wypadki na autostradzie 2015

Dane za rok 2016wypadki na autostradzie 2016

Źródło: statystyka.policja.pl

Statystyki jednoznacznie wskazują, że w Polsce najbezpieczniej jest na autostradach i drogach ekspresowych, ale czy wynika to z naszej bezpiecznej jazdy? Mam wrażenie, że główną przyczyną tak dobrych statystyk na autostradach i drogach ekspresowych jest ich ilość. W Polsce aktualnie posiadamy 1627,3 km autostrad i 1674 km dróg ekspresowych co razem daje tylko 3301,3 km.

Mapa autostrad i dróg ekspresowych

Źródło: gddkia.gov.pl

1. Prędkość na autostradzie

Na autostradzie maksymalna prędkość to 140 km/h a na drodze ekspresowej nie możemy przekraczać 120 km/h. Pamiętajmy, że w przypadku gdy jedziemy z przyczepą to nasza prędkość nie może przekraczać 80 km/h.

Dodatkowo na autostradzie trzeba przestrzegać minimalnej prędkości 40 km/h. Oczywiście od tego rygoru jesteśmy zwolnieni w momencie, gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają nam szybszą jazdę (np. mgła) lub jest korek na drodze.

Czytelnik bloga Pan Jarosław zauważył niezwykle istotny błąd w artykule. Pan Jarosław zwrócił słuszną uwagę, że na autostradzie nie ma minimalnej prędkości, ale za to obowiązuje art. 2 kodeksu drogowego:

Art. 2.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:(…)
3) autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;

Dalej Pan Jarosław słusznie tłumaczy że:

Zacytowany przepis, gdzie pojawia się prędkość 40 km/h w kontekście autostrady dotyczy jedynie warunków technicznych pojazdu. Zgodnie z jego brzmieniem, na drogi tej kategorii mogą wjeżdżać jedynie pojazdy, które są w stanie rozwinąć prędkość 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że taka jest prędkość minimalna na autostradzie.

Panie Jarku dziękuję za istotne uwagi!

Niezwykle ważne podczas jazdy po autostradzie jest dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jeśli pada deszcz to oczywiście nadal możemy jechać 140 km/h, ale jest to bardzo niebezpieczne i polecam zwolnić wtedy do co najmniej 100 km/h o ile nie więcej.

2. Korytarz życia na autostradzie

Korytarz życia lub korytarz ratunkowy to terminy, o których coraz częściej słyszymy. Niestety nasza wiedza i świadomość jest jeszcze wciąż niewielka. Skąd taki wniosek? Jak już wiecie pokonuje samochodem od 3 000 do 5 0000 km miesięcznie i widzę zachowanie kierowców stojących w korku, którzy nie wiedzą co zrobić w momencie zbliżania się pogotowia ratunkowego.

W tej kwestii polecam mój artykuł Korytarz ratunkowy.

3. Cofanie i zawracanie na autostradzie

Trudno w to uwierzyć, ale są kierowcy, którzy pomimo zakazu potrafią cofać a co gorsza zawracać na autostradzie. Zdarzyło mi się kilka razy spotkać kierowcę jadącego pasem awaryjnym pod prąd. Jest to sytuacja mrożąca krew w żyłach. Fakt, że kierowca łamie w ten sposób przepisy jest tutaj najmniej istotny, ponieważ jest to jedna z najgroźniejszych sytuacji na autostradzie.

4. Zakaz zatrzymywania się na autostradzie

Na autostradach istnieje zakaz zatrzymywania się i wyjątkiem od tej reguły jest wyłącznie awaria samochodu. W każdym innym przypadku musimy udać się na najbliższy parking. Powstaje zatem pytanie, czy możemy zatrzymać się z powodu braku benzyny i udać się do najbliższej stacji benzynowej? Nie możemy czegoś takiego zrobić! Jeśli faktycznie zabraknie nam benzyny to powinniśmy potraktować takie zdarzenie jako awarię samochodu i wezwać odpowiednie służby.

Nieprawidłowe zatrzymanie się na autostradzie może być przyczyną poważnego wypadku, dlatego pamiętajmy, że zatrzymujemy się przy prawej krawędzi pasa awaryjnego i zanim wyjdziemy z samochodu musimy upewnić się że nic z tyłu nie jedzie. Musimy ubrać kamizelki i wystawić trójkąt ostrzegawczy 100 m za samochodem. Następnie powinniśmy wyjść za barierki i odejść od nich na co najmniej kilka metrów. Pamiętaj! Samochód na pasie awaryjnym to niezwykle niebezpieczna sytuacja.

5. Rozważnie zmieniaj pas ruchu

Najczęstszą przyczyną wypadków na autostradach jest zbyt gwałtowna i nieprzemyślana zmiana pasa ruchu. Dlatego też, zanim zmienimy pas ruchu powinniśmy upewnić się czy aby na pewno nikomu nie zajedziemy drogi i że nie spowodujemy zagrożenia w ruchu.

6. Monotonia jazdy

Zmęczenie jest jednym z podstawowych wrogów kierowcy, ale nie tylko na autostradzie. Nie mniej jednak na autostradzie zmęczenie daje się najbardziej we znaki, ponieważ monotonia jazdy samochodem bez skrzyżowań i większej liczby manewrów potrafi uśpić czujność kierowców.

Rozwiązanie tej sytuacji podaję w artykule Sen za kierownicą.

7. Pas rozbiegowy na autostradzie

Jak sama nazwa wskazuje pas rozbiegowy służy do rozpędzenia samochodu do odpowiedniej prędkości, tak aby bezpiecznie włączyć się w ruch na autostradzie. Niestety bardzo często bywa tak, że nie wykorzystujemy go prawidłowo i zbyt szybko wjeżdżamy na autostradę i kierowca z prawego pasa musi uciekać na lewy.

8. Jedź spokojnie

Poruszając się po autostradzie musisz mieć świadomość że tutaj wszystko dzieje się bardzo szybko. Dlatego też każdy nasz manewr musi być wykonywany ze spokojem i rozwagą i nie mam na myśli tutaj tylko zmiany pasa ruchu, ale również: hamowanie, przyśpieszanie, zjeżdżanie z autostrady.

​9. Jazda we mgle

Ciekawy artykuł na ten temat napisałem dosyć niedawno: Jak bezpiecznie jeździć we mgle? 

Podczas jazdy we mgle najważniejsza jest prędkość, z jaką jedziemy. Prędkość samochodu powinna być dostosowana do widoczności, jaką mamy przed sobą. Nie można dokładnie określić, jaka powinna być prędkość, z jaką się poruszamy, ale przyjmijmy, że prędkość w km/h będzie równa połowie widoczności wyrażonej w metrach. Przykład widoczność 60m to prędkość 30 km/h, widoczność 120 m to prędkość 60 km/h itd.

10. Uważaj przy wyprzedzaniu ciężarówek

Kierowca ma bardzo mocno ograniczone pole widzenia. Po pierwsze posiada tylko lusterka boczne a po drugie lusterka, które posiada nie widzą wszystkiego. Bardzo ryzykownym manewrem jest wyprzedzanie ciężarówki z prawej strony. Kierowca może cię najprościej w świecie nie zauważyć, gdy będziesz go wyprzedzał z prawej strony na autostradzie.

11. Zachowaj odstęp

Przypominam, że jazda zderzak w zderzak to wykroczenie. Bardzo wielu kierowców zapomina o tym i podczas miejskiej jazdy nie przestrzega tego przepisu. Natomiast zasada zachowania odstępu jest niezwykle ważna podczas jazdy po autostradzie, dlatego że w momencie gwałtownego hamowania mamy bardzo mało czasu na reakcję.

12. Światła awaryjne na autostradzie

Doskonale wiemy o tym, że światła awaryjne musimy włączyć w przypadku awarii samochodu lub wypadku. Dodatkowo używamy ich do podziękowania innym kierowcom za uprzejmość na drodze. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że mogą one posłużyć do ostrzegania innych kierowców przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Nie musisz być uczestnikiem zdarzenia drogowego, aby za pomocą świateł awaryjnych poinformować kierowców za tobą o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Bardzo często korzystam ze świateł awaryjnych w momencie, gdy zbliżam się do zatoru na drodze lub niebezpiecznego przedmiotu znajdującego się na jezdni.

13. Królowie lewego pasa

Kto z nas nie spotkał się z królami lewego pasa? Królowie lewego pasa to kierowcy korzystający z tegoż właśnie pasa pomimo tego, że prawy mają wolny. Przypominam, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i lewy pas służy tylko do wyprzedzanie.

14. Zjazd z autostrady

Koniec jazdy po autostradzie to również niebezpieczny moment, ponieważ nasz mózg został przyzwyczajony do jazdy w granicach 140 km/h i zmniejszenie tej prędkości o połowę odbiera jako coś nienaturalnego. Zwalniając do 50-70 km/h odnosimy wrażenie jakbyśmy jechali niezwykle powoli.  Pamiętajmy, że przy zjeżdżaniu z autostrady musimy stosunkowo szybciej włączyć kierunkowskaz i zerkać na prędkościomierz.

15. Pieszy na autostradzie

Na koniec chciałbym przypomnieć o tym, że na autostradzie nie można poruszać się pieszo lub też rowerem oraz nie wolno przechodzić przez autostradę. Często zapominają o tym kierowcy, którzy zatrzymują się na pasie awaryjnym z powodu braku paliwa i idą pieszo na najbliższą stację benzynową pieszo.

 

 

Infografika bezpieczeństwo na autostradach

Poprzedni artykuł Następny Artykuł

Posty, które mogą Cię zainteresować

8 komentarzy

 • Odpowiedz Szaman 9 stycznia 2018 at 09:13

  Bardzo inormacyjne. Fajne infografiki 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 stycznia 2018 at 10:05

   Dzięki 🙂

 • Odpowiedz Przemek 9 stycznia 2018 at 09:33

  Niby informacje oczywiste, które powinien każdy znać, jednak często rutyna robi swoje i człowiek zapomina wiele podstaw. Dobre źródło wiedzy 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 stycznia 2018 at 10:06

   Dzięki Przemku. Rutyna na autostradzie to bardzo niebezpieczna sprawa.

 • Odpowiedz aldia.arcadia 9 stycznia 2018 at 09:46

  Nie wiedziałam, ze tak duzo wypadków zdarza sie na autostradach jeszcze :/.

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 9 stycznia 2018 at 10:07

   Na autostradach stosunkowo jest najmniej wypadków, ale jeśli się już zdarzą to przeważnie są tragiczne ponieważ prędkość jest wysoka.

 • Odpowiedz Panna Kwiatkowska 9 stycznia 2018 at 10:29

  Coś jednak jeszcze z kursu na prawo jazdy pamiętam 🙂 Ja osobiście bezpieczniej czuję się na autostradzie, niż w mieście 🙂

  • Odpowiedz Tomasz Grabski 10 stycznia 2018 at 15:31

   Bezpieczeństwo na autostradzie zależy głównie od naszej czujności. Na tego rodzaju drodze trzeba zwracać większą uwagę na manewry.

  Zostaw komentarz