Gdzie umieszczać AED?

Gdzie umieszczać AED? Gdzie powinno ono się znaleźć? Takie pytania zadaję sobie w dzisiejszym wpisie na blogu. Pytania z pozoru łatwe, ale jak się okazuje nie do końca, ponieważ jeśli zaczniemy wymieniać wszystkie miejsca gdzie powinno znaleźć się AED to okazałoby się, że potrzebujemy na to setek miliardów zł tylko w Polsce.

Co to jest AED?

Podczas rozmów ze znajomymi z branży często poruszam temat AED i ich zapotrzebowania w naszym kraju. Niestety czasami zdarza się, że w momencie, gdy zaczynam rozmowę na temat AED to pada pytanie „a co to jest AED?”.

AED to automatyczny defibrylator zewnętrzny z angielskiego Automated External Defibrillator. Przenosząc to nasz język, jest to urządzenie, które umożliwia zbadanie i ocenę pacjenta pod kątem rytmu serca danej osoby. W razie potrzeby urządzenie za pomocą impulsów elektrycznych próbuje przywrócić akcję serca.

AED wydaje również szereg poleceń użytkownikowi urządzenia. Powoduje to, że z urządzenia mogą skorzystać osoby nie przeszkolone w zakresie jego działania. Większość AED jest tak skonstruowana, żeby użytkownik nie musiał zastanawiać się nad krokami, jaki ma podjąć. Wszelkie instrukcje są narysowane lub wydawane przez urządzenie.

Słowa przeciwników AED

Ciężko w to uwierzyć, ale istnieją przeciwnicy defibrylatorów, którzy podnoszą głosy sprzeciwu wobec zakupu tych urządzeń za publiczne pieniądze. Czy ich argumenty są bezpodstawne?

Moje zdanie jest takie, że przeciwnicy AED źle podchodzą do problemu. Stwierdzają oni, że z AED korzysta bardzo mało osób i dlatego są to pieniądze wyrzucone w błoto. Problem nie leży w tym, że ludzie nie używają AED, tylko w tym, że jest ich zbyt mało i brak jest szkoleń z zakresu ich działania.

Pierwsza sprawa to ilość AED. Według mojej oceny tych urządzeń jest zbyt mało co sprawia że ludzie ich nie znają. Po drugie zbyt mało mówi się w media o tych urządzeniach. Po trzecie przy każdej okazji np. szkoleń BHP temat AED powinien być poruszany. Czy tak jest? Wątpię.

Przeciwnikom polecam artykuł: Użycie defibrylatora AED przez pracownika ochrony

Gdzie powinno być AED?

Skuteczność AED jest uzależniona od kilku czynników: szkolenia, świadomości, lokalizacji, dostępu, oznaczenia, zabezpieczenia i serwisu.

Szkolenia AED – jak już wyżej wspomniałem ważne jest szkolenia z zakresu działania AED. Tego rodzaju szkolenia powinien cyklicznie przeprowadzać pracodawca. Doskonałym czasem i miejscem są różnego rodzaju eventy jak np. festyny, koncerty, konferencje. Wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi w jednym czasie, szkolenia z AED są bardzo dobrym pomysłem.

Świadomość – połączona jest ze szkoleniem z tego zakresu. Przy czym uświadamiać ludzi o istnieniu automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED możemy nie tylko podczas szkoleń. Tego rodzaju informacje regularnie powinny pojawiać się w prasie, radiu i telewizji.

Lokalizacja AED – bardzo ważny czynnik wpływający na skuteczność AED. Uważam, że AED powinno znaleźć się wszędzie tam gdzie jest duże skupisko ludzi. Do takich miejsc zaliczam:

 • Przychodnie lekarskie
 • Komisariaty i komendy Policji
 • Lotniska (w tym samoloty)
 • Dworce kolejowe (w tym pociągi)
 • Dworce autobusowe (w tym autobusy dalekobieżne)
 • Metro
 • Urząd miasta i itp.
 • Sklepy posiadające powyżej 500m2 powierzchni sprzedaży
 • Kina i teatry
 • Centra handlowe
 • Stacje benzynowe
 • Szkoły i przedszkola
 • Stadiony
 • Imprezy masowe
 • Urzędy ZUS (koniecznie)
 • Urzędy skarbowe (koniecznie)

Polecam: 9 sposobów nauczenia dziecka numerów alarmowych

Dostęp do AED – to też kluczowe zagadnienie. Otóż aby AED było skuteczne musi zadziałać maksymalnie do 3-4 minut od momentu zatrzymania akcji serca. Przygotowanie AED do pracy to około 20 do 60 sekund, a więc mamy maksymalnie 3 minuty na dostarczenie AED na miejsce. Wniosek z tego taki, że urządzenie musi znajdować się maksymalnie 1,5 minuty od miejsca zdarzenia. Naturalnie czas ten może wydłużyć resuscytacja wykonana przez człowieka.

AED powinno znajdować się w pobliżu:

 • recepcji
 • punktów informacyjnych
 • punktów medycznych
 • w holach głównych
 • w miejscach ogólnodostępnych

Oznaczenia – opis poniżej.

Zabezpieczenia – opis poniżej.

Serwis – serwisowanie urządzenia to bardzo ważny aspekt. Zarządca obiektu powinien co jakiś czas sprawdzać stan naładowania baterii i jeśli jest zbyt niski to wymienić je.

Mapa lokalizacji AED

Bardzo ciekawą inicjatywę wdrożył Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym, SPSZK nr 7 Śląski Uniwersytet Medyczny (Górnośląskie Centrum Medyczne) w Katowicach.

Mapa pokazuje nam lokalizacje niemalże wszystkich AED w Polsce. Wystarczy podać miasto i pokazują nam się wszystkie urządzenia w okręgu. Aktualnie na mapie zaznaczonych jest 1583 sztuk AED. To dużo czy mało?

Mapa lokalizacji AED

1583 lokalizacje AED

 

Dodatkowo możemy zainstalować różne aplikacje na naszym smartfonie.

Lista popularnych aplikacji:
Aplikacja Ratuj Życie
Aplikacja Staying Alive
Aplikacja Lokalizator AED

W trakcie używania AED: Jak wezwać pogotowie ratunkowe?

Oznaczenia AED

Oznaczenie miejsca, w którym znajduje się urządzenie AED powinno wyglądać następująco.

oznaczenie AED

Źródło grafiki: prc.krakow.pl

Można również używać kombinacji ze strzałkami doprowadzającymi do AED.

AED strzałka

Źródło grafiki: prc.krakow.pl

Niestety w miejscach użyteczności publicznej znajdziemy więcej informacji na temat lokalizacji toalet niż AED. Nie dziwmy się potem, że nie są one używane.

Akcesoria przy AED

Przy każdym urządzeniu AED powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy. Pomijam tłumaczenie po co powinna się tam znaleźć.

Zabezpieczenie AED przed kradzieżą

Niestety automatyczny defibrylator zewnętrzny jest dosyć drogim urządzeniem, gdzie jego cena oscyluje w granicach 4 000 – 8 000 zł. Sprawia to, że jest on cennym łupem dla złodziei. Fakt ten powoduje, iż część właścicieli AED utrudnia dostanie się do urządzenia. Niestety utrudnienie dotyczy złodziei oraz osób udzielających pomocy. Mam tutaj na myśli zamykanie AED na klucz.

Kamery – AED powinno być obserwowane przez co najmniej jedną kamerę monitoringu wizyjnego.

Syrena i sygnalizacja świetlna – do AED powinien zostać podłączony alarm, który aktywuje się po wyciągnięciu AED z szafki. Alarm ten spowoduje uaktywnienie się sygnału świetlnego i dźwiękowego.

Ciekaw jestem waszego podejścia do tych urządzeń?

Polecam strony: Polska Rada Resuscytacji

 

 

Podobne wpisy

34 wskazówki jak radzić sobie z upałami Do napisania tego artykułu namówił mnie dobry znajomy Mirek Podgórski, który przysłał mi informację związaną z nadchodzącymi upałami powyżej 30 stopni...
9 sposobów nauczenia dziecka numerów alarmowych Czy kiedykolwiek wzywałeś pomocy dzwoniąc pod numer 999 lub 112? Czy zdajesz sobie sprawę, jak stresująca jest sytuacja, podczas której musisz szybko ...
Plany blogera Dziś publikuję dosyć nietypowy post 🙂 Zdradzę Ci troszkę moich blogerskich planów oraz będę miał do CIEBIE serdeczną prośbę. Jeśli to nie problem,...
Kurs samoobrony dla kobiet – jaki wybrać? Jak to jest z tymi kursami samoobrony dla kobiet? Czy kursy sprawdzają się, czy też nie mają najmniejszego sensu? Jeśli przejdziemy się po mieście i z...
Korytarz ratunkowy W temacie jaki przedstawiam poniżej, powstało wiele informacji, a mój wpis jest tylko cegiełką utrwalającą poprawne zachowanie na drodze podczas wypad...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyrights © 2017 BezpiecznyPolak.pl. All Rights Reserved.